abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.79.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání na GitHubu. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:33 | Zajímavý článek

    Byly zveřejněny výsledky průzkumu (infografika) mezi uživateli FreeBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | IT novinky

    Na konferenci DevConf.CZ 2024 je na stánku Furi Labs prezentován linuxový telefon FuriPhone FLX1. Jeho cena 499 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    včera 00:11 | Nová verze

    Bylo vydáno Eclipse IDE 2024-06 aneb Eclipse 4.32. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    12.6. 22:00 | Nová verze

    Proton, tj. fork Wine integrovaný v Steam Play a umožňující v Linuxu přímo ze Steamu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 9.0-2 (𝕏). Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled her pro Windows běžících díky Protonu také na Linuxu na stránkách ProtonDB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.6. 15:44 | Nová verze

    Po roce od vydání verze 15.5 bylo vydáno openSUSE Leap 15.6. Přehled novinek v nejnovější verzi této linuxové distribuce v oznámení o vydání a v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.6. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 256 správce systému a služeb systemd (GitHub). Nově mimo jiné s run0 jako alternativou k sudo.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 21
    12.6. 12:00 | IT novinky

    Společnost Oracle oznámila spolupráci s Google Cloudem, OpenAI a Microsoftem.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.6. 09:44 | Pozvánky

    Zítra začne v Brně na FIT VUT třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2024. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    11.6. 23:33 | Nová verze

    Google Chrome 126 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 126.0.6478.55 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 21 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Budou elektroniku chladit tepelné vlny?

    22. 3. 2019 | Redakce | Různé | 1468×

    Co je to tzv. druhý zvuk? Můžeme kosmickou loď pohánět paprskem vysílaným ze Země? Další Tabbyina hvězda? Může vodopád vzniknout činností samotné řeky? Geomagnetické bouře, budoucnost robotizovaného zemědělství a promoce s robotem.

    Nanostruktury inspirované přírodou mění odpadní vodu na pitnou

    Činidlo má podobnou strukturu jako chapadla mořské sasanky, která se skládají z jádra a pláště a která živočich používá k chytání kořisti. Nový koagulant má organické jádro a anorganický plášť. Z nanotechnologií si potom vědci vypůjčili metodu samosestavování.

    ČVUT: Diplomy v Betlémské kapli bude předávat robot

    Kontroverzní. I tak by se dala popsat situace, která nastane 22. března 2019 v 10 hodin v Betlémské kapli. Na jedné straně se představí přes šest set let stará historie prezentovaná převratným učením Husovým v prostředí kaple. Na straně druhé stane špičková technologie 21. století v podobě humanoidního robota Pepper. Robot bude mít přibližně 30 vteřin na to, aby předal diplom absolventovi, podal si s ním ruku a poblahopřál mu.

    Farmy robotů?

    A zemědělci jako programátoři a datoví vědci? Máme téhle prognóze věřit? Požadavky na udržitelnost, vysoké náklady na lidskou sílu, nutnost šetřit vodou nebo třeba i degradace půdy, to vše prý povede k tomu, že zemědělství ve vyspělém světě farmář plně přenechá autonomním strojům a monitorujícím dronům.

    Kosmické lodě poháněné světlem

    Plášť kosmické lodě, povrch se speciálním nanovzorem, by prý umožňoval bez paliva dosahovat relativistických rychlostí. Díky speciálnímu nanopovrchu by příliš nezáleželo na tom, jak přesně se paprsek do objektu trefí, stále ho bude tlačit žádaným směrem (namísto toho, aby ho dejme tomu chaoticky roztočil).

    Teplo prý může odtéct najednou jako vlna

    Podivný jev, tzv. druhý zvuk, byl pozorován v grafitu. Při tomto procesu teplo z horkého předmětu odteče najednou v podobě vlny, asi jako kdyby se horká plotna najednou ochladila na teplotu místnosti. Označení jevu se odvozuje od toho, že tepelná vlna se pohybuje poblíž horkého materiálu téměř rychlostí zvuku a má mít podobné matematické charakteristiky.

    Krátce

    Nová databáze DNA představuje vzorky ze starodávných lidských populací. Vzorky mitochondriální DNA staré 2–30 000 let nyní katalogizuje nová specializovaná veřejně přístupná databáze.

    Je EPIC 204376071 další Tabbyina hvězda? Červený trpaslík na den téměř zmizel z nebe.

    Obří geomagnetické bouře zase tolik nehrozí. Jak je pravděpodobné, že naše elektrické systémy zasáhne obdoba známé obří sluneční bouře z roku 1859, tzv. Carringtonovy události?

    Vodopády mohou vznikat i „samy“. Tedy ne že by se dosud předpokládalo, že vodopády vytvářejí mimozemšťané nebo inteligentní designér, ale nemá jít primárně o dílo samotného vodního toku.

    Jak vzniká iont H3+. Nejrozšířenějším atomem ve vesmíru je vodík a jeho molekula H2, složitější látky i obyčejná voda nicméně vznikají především reakcí kationtu H3+.

    Proti nádorům tantalem. Protinádorovou aktivitu organokovových komplexů tantalu výzkumníci ověřili na 4 lidských nádorových liniích.

    Limonen chrání rajčata před škůdci. Pěstujeme-li rajčata společně s měsíčkem lékařským, chráníme je tím před nepříjemnými molicemi.

    Kosti dokážou to, co kůže a krev. Krátce po narození získávají některé embryonální chondrocyty v růstových zónách kostí charakter kmenových buněk.

    Zachrání malé reaktory systémy dálkového vytápění? O malé jaderné reaktory se zajímají nejen země, které potřebují zaopatřit energií odlehlé oblasti nebo odsolovat ve velkém mořskou vodu.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.