abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1056 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 15:31
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Co je to rotafon?

    26. 10. 2018 | Redakce | Různé | 1678×

    Český seismograf. Standardní model částic vs. nová fyzika. Umělá inteligence analyzuje filmové příběhy. Psi v neolitu. Zubní kaz a Alzheimerova choroba. GMO chmel. Největší mladá superkupa galaxií.

    Umělá inteligence předpovídá úspěšnost filmů

    Algoritmy na základě analýzy anotace filmu i scénáře jako celku dokázaly filmy rozdělit do 6 kategorií podle jejich emočního efektu/základního příběhu. Existuje nějaký vztah mezi úspěšností filmu a těmito 6 kategoriemi? Nejvyšší tržby prý generují filmy typu pád-vzestup, a to bez ohledu na to, o jaký žánr se jedná.

    Rotafon zachytí i velmi slabá zemětřesení

    Rotafon je mechanický senzorový systém, který dokáže registrovat až devět složek seismického pohybu. Na rozdíl od běžně využívaných seismografů to umožňuje kompletní popis seismického pohybu v okolí měřicího bodu. Mimořádně citlivý systém je vhodný zejména pro výzkum velmi slabých lokálních zemětřesení. Český seismograf má za sebou laboratorní testy i zkušební měření v terénu a je připraven pro ostrý provoz.

    Náboj elektronu je sférický, standardní model obstál

    Aktuální výsledky v částicové fyzice stále potvrzují standardní model, „nová fyzika“ se zatím nevynořila. Podle některých modelů alternativních ke standardnímu modelu částic by rozložené náboje elektronu nemuselo být dokonale sférické; to by pak nasvědčovalo, že do hry vstupují nějaké další dosud neznámé částice. Jak to dopadlo? A proč nám vůbec standardní model, který dokázal předpovědět existenci Higgsova bosonu, nestačí sám o sobě?

    Krátce

    Bakterie zubního kazu prý spouští Alzheimerovu chorobu. Je snad prevencí před touto formou demence lepší zubní hygiena?

    Ultrahorcí jupiteři: reinkarnovaná voda a déšť rubínů. V nové studii se vědci zaměřili na ultrahorké jupitery, což jsou horcí jupiteři s teplotou denní strany přes 2200 Kelvinů.

    Z Blízkého východu přišli se zemědělci i psi. První zemědělci na Blízkém východě měli psy, to ale mezolitici v Evropě rovněž. Jak to bylo se psy při neolitické revoluci v Evropě?

    Aragonitové jeskyně vs. houby. Vědci po více než čtvrtstoletí ukončili výzkum nejcennější a nejobdivovanější části Zbrašovských aragonitových jeskyní, takzvané Opony, jejíž výzdobu léta napadají mikroskopické houby.

    Operace bez plic. První úspěšná operace tohoto typu v rámci ČR a Slovenska – v mimotělním oběhu byl pacientovi po plicní resekci vlevo pro nádor odstraněn po 6 letech také horní lalok pravé plíce.

    Astronomové nalezli dosud největší mladou superkupu galaxií. Hyperion: Pomocí dalekohledu ESO/VLT vědci objevili kosmického titána ukrytého v mladém vesmíru.

    GMO chmel: o krok blíže ozdravnému pivu. Vnesením 2 nově objevených transkripčních faktorů do chmelu se podařilo v listech aktivovat geny podílející se na tvorbě léčivých látek na 40 až 60násobně vyšší úroveň oproti původním rostlinám.

    Maximální rozsah sucha během babího léta. Díky vyšším teplotám vzduchu je současně nyní stav vegetace lepší než je v tuto dobu obvyklé.

    Kočka divoká žije vzácně i v ČR. Fotopast cílící na rysa ostrovida opětovně odhalila v Českém lese kočku divokou.

    Nové druhy někdy vznikají složitě. Namísto jednoduché geografické a reprodukční izolace může jít o několikastupňový proces se zpětným křížením.

    Astronomická observatoř v Ondřejově byla před 90 lety odevzdána státu. V roce 1928 nabídl Frič observatoř Československému státu pro účely Karlovy university, avšak s podmínkou ryze českého samostatného ústavu.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.