abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1056 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 15:31
    Rozcestník

    Dotaz: Doplnwní OTF, TTF fontů do pdflatexu.

    21.12.2016 01:57 mirek19 | skóre: 4
    Doplnwní OTF, TTF fontů do pdflatexu.
    Přečteno: 299×
    Zdravím. Potřebuji použít v pdflatexu font psacího písma a historizjjící font. Našel jsem Školáčka a pak jeden free TTF. Pak ovšem nastal problém, jak je použít. Pohledání jsem přímo v distribuci (Fedora 23) našel balíček texlive-fontools, jenže po spuštění mi makro otftotfm hlásí chybu, že nemůže najít příkazy pltotf a vptovf. Ani já je nikde nemohu najít v repozitářích ani jinde,

    Nevíte někdo, prosím, kde je najdu. Nebo jiný postup pro OTF,TTF fonty dostatečně srozumitelný, abych jej i já pochopil (většina návodů na netu tuhle podmínku nasplňuje). Díky moc.

    Odpovědi

    21.12.2016 02:42 GeorgeWH | skóre: 42
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Doplnwní OTF, TTF fontů do pdflatexu.
    v debiane balik texlive-binaries
    22.12.2016 15:38 mirek19 | skóre: 4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Doplnění OTF, TTF fontů do pdflatexu.
    Ten balík jsem v repozitářích nenašel.
    23.12.2016 12:07 GeorgeWH | skóre: 42
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Doplnění OTF, TTF fontů do pdflatexu.
    ani ja som nenasiel balik s tymi binarkami, aj ked balik s ich maunalmi hej.
    21.12.2016 11:55 RM
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Doplnwní OTF, TTF fontů do pdflatexu.
    To není až tak jednoduché, vygenerovat metriku k fontu. Co třeba zkusit nějaké TeXové distro, které umí pracovat přímo s fonty systému, tj. sám si metriku vygeneruje. Možná XeTeX?.
    23.12.2016 12:49 mirek19 | skóre: 4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Doplnění OTF, TTF fontů do pdflatexu.
    Co by znamenalo přejít na XeTeX? Několik let se horko těžko prokousávám LaTeXem (ne soustavně - nejsem profesionál). Pořídil jsem si i několik příruček, včetně tištěných, některým jsem i porozuměl, a postupně s vypětím sil zdolávám jednotlivá úskalí - i díky odpovědím v této diskusi, za něž tímto děkuji. Představa, že tohle vše budu muset absolvovat znovu, mě dokáže k smrti vyděsit.
    23.12.2016 13:45 mirek19 | skóre: 4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Doplnění OTF, TTF fontů do pdflatexu.
    Tak výše popsaná chyba je odstraněna, chybová hláška zmizela, vypadá to, že se vygenerovaly i všechny potřebné soubory, nicméně fonty mi stále nefungují. Je ovšem pravda, že jsem z žádné příručky (a studoval jsem jich docela dost) nepochopil tak úplně, jak se vlastně daný font nastaví... Kdyby mi někdo dokázal poradit,jak určitý úsek textu vypsat potřebným fontem a pak se vrátit k implicitnímu fontu, byl bych velmi vděčný, třeba na konkrétním příkladu fontu skolacekCE.

    Ještě poznámku: v distribuci Fedory jsem našel balíček texlive-calligra s krásným (podle mě) psacím fontem. Po jeho nainstalování (jeden obecně známý příkaz nebo tři kliknutí myší) stačí v dokumentu zavést balíček calligra.sty a jsou okamžitě k dispozici příkazy \calligra a \textcalligra{}, které bezproblémově fungují (alespoň na první pohled). Bohužel bez češtiny. Nabízím to jako inspiraci, ať už formu instalačního balíčku (v tomto případě .rpm) nebo prográmku ala vlna (nejen pro windowsáky) - předpokládám, že pro všechny fonty stejného typu (TTF, OTF,...) je postup stejný. Nebo není?
    23.12.2016 20:31 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Doplnění OTF, TTF fontů do pdflatexu.
    Tak jednoduché to není. Pokud jsi už LaTeX studoval, tak bys měl chápat, že je to svůj svět, zcela oddělený od operačních systémů a grafických prostředí. První LaTeX, se kterým jsem někdy v roce 1988 pracoval, byl na mainframe IBM s VM a fotosázecím strojem na výstupu. A pravděpodobně by ten dokument prošel i na TeXlive. TeXové fonty a příslušné balíčky jsou vytvořeny Metafontem, který generuje font a veškerou příslušnou metriku s níž počítá LaTeX, kterému je úplně jedno grafické prostředí a jeho fonty. Na to aby s fontem grafického prostředí např TTF byl schopen TeX pracovat, nekdo musí vytvořit jeho metriku pro TeX a pak vytvořit popis pro driver, který bude font tisknout (nebo převádět do PDF). Ten tvuj caligra je prostě anglický TeXový font. Ale ty bys potřeboval pro TTF font najít pro konkrétní TTF font příslušnou metriku. (Navíc si všimni, že pro Knuthovy fonty Computer Modern je ta metrika jiná pro každou používanou velikost fontu. Změny jsou sice v detailech, ale jsou to podstatné detaily.)
    24.12.2016 00:21 mirek19 | skóre: 4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Doplnění OTF, TTF fontů do pdflatexu.
    OK. Díky za objasnění. Poněkud mě zmátlo to, že XeTeX dokáže pracovat se systémovými fonty.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.