abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1058 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 15:31
    Rozcestník

    FreeBSD 14.0

    Byla vydána nová verze 14.0 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    20.11.2023 23:22 | Ladislav Hagara | Nová verze


    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    21.11.2023 06:34 Wallace
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FreeBSD 14.0
    Četli jste pozorně? SVOBODNÉHO!
    21.11.2023 10:42 pavkamlc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FreeBSD 14.0
    Už je dosti starý, už by do toho mohl praštit, že? Nebo žeby starý mládenec?
    21.11.2023 11:07 Mike
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FreeBSD 14.0
    porad svobodny asi :-)
    21.11.2023 13:43 B
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FreeBSD 14.0
    Nejsem psychiatr, takže ti nepomůžu a nevím jak se ta tvoje diagnóza jmenuje, ale zajdi si na vyšetření. Možná ti lze ještě pomoci. Prostě tam zajdi a ŕekni že máš problém s rozlišováním kdo je kdo. Řekni jim, že chodíš poŕád vyřvávat na AbcLinuxu, že nějaký PROGRAM je/není svobodný, protože nějaký PARAZIT je/není svobodný a nemůžeš pochopit, že se jedná o dva objetky a tobě se pořád splývají do jednoho.
    21.11.2023 11:25 ..... Izak ..... | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FreeBSD 14.0
    No FreeBSD stejne jako NET/Open maji sve nevyhody, napr. se vubec nehodi na komplexni aplikacni server, ale i sve vyhody - jednoduchost, tim ze toho moc neumi, se snadno upravuje a jde jej tak dobre ladit.

    Treba Netflix akceleratory bezi prave na FreeBSD, duvod je ten, ze s jendou konkretni kartou odladili stack tak, aby podaval nejlepsi vykon, sami v Netflixu rikaji, ze uprednostnuji Linux a snazi se vyladit i jej, ale ze by museli z linux stacku odebrat kupu veci, tak se na tyhle akcelartory hodi vice upravene FreeBSD - oproti vylazenemu linuxu podavaji o 15% vyssi vykon a potrebuji tak o 15% mene nodu - a o nody jde predevsim - nod je imho server - spise PC v rackove custom bedne - nemaji servery od vyrobce a v tim je par TB SSD disku.

    Stejne tak NetApp - to je tez FreeBSD - s upravenym CIFS, NFS !!! i sitovym a FC stackem - vyladen ciste pro NetApp jako NAS/SAN reseni.

    Takze neco pouziva Linux (SAN switche jak brocade, tak s tim zacal qlogic, CISCO, Huawei, ZTE ...) neco stale FreeBSD --- je dobre mit na vyber.

    Konec koncu MacOS je dnes taky FreeBSD (uz od verze 10 alias X )
    21.11.2023 13:58 mach a sebestova
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FreeBSD 14.0
    macOS ma z BSD jen networking a par utilit. Samotny kernel nema s BSD absolutne nic, je to Mach.
    21.11.2023 14:19 ..... Izak ..... | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FreeBSD 14.0
    MachBSD je RT varianta FreeBSD - ale myslim, ze uz Mach opustili, nebot MACH se jiz davno nevyviji - de fakto je to jako RT linux, kde je par modulu nad kernelem - ktery umoznuje scheduler s garanci pristupu k procesoru na zklade cau a ne cyklu - realne je RT k nicemu, spise DOS dira do systemu
    21.11.2023 14:27 Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FreeBSD 14.0
    Kurna to si neumis najit a kouknout dokumentaci? Samozrejme ze i v nejnovejsim macOS je Mach kernel. To nelze jen tak opustit protoze to je mikrokernel (na rozdil od monolitickych kernelu a'la Linux ci BSD). Prave to, ze je mikro jim umoznuje takove kousky jako bezproblemovy prechod na jinou procesorovou architekturu (ppc->x86->arm). Zbytek systemu jsou kernel extensions - kext, ktere staci obvykle jen prekompilovat.
    21.11.2023 14:57 ..... Izak ..... | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FreeBSD 14.0
    ale hovno, mikrokernel neumoznuje prejit na jinou arch ;-) to umoznuje jen kdyz je tak napsany, prave jako ten Linux a Free/Open/NetBSD ;-) - tedy je tam minimum assembleru a kodu zavislem na arch.

    I tak ma casto kazda rach uplne jine casti, napr. radice ram a kupa jinych veci.

    Mikrokernel je ze je kernel opravdu mali a skoro nic neumi a vse si nacita pres moduly - coz je silne nefunkcni metoda, udajne moderni, ale vsechny implementace selhaly a Linux to vykonnostne vzdy vyhral

    Problem Apple je ten, ze umi hlavne KRAST a MACH jak znamo, vychazi z FreeBSD - jenze Mach se ukazal jako uplne na hovno a tak byl v roce 1999 pro velky uspech ukoncen.

    Z duvodu toho, ze do mikrokernelu se dal napsat RT jej Apple pouzival, ale s prichodem vysokych taktu vsecho, od sbernic, pres RAM i samotny CPU tahle potreba odeznela - beztak to tam meli jen kvuli optickym MIDI - dnes uz tohle neni potreba vubec, midi se prestehovalo do CPU a SW popr. pres USB - a vetsina lidi uz jej nepotrebuje vubec - no a tim, ze Apple umi jen krast by zustali na starem FreeBSD --- a jak freeBSD pokracovalo, tak jednoho krasneho dne museli prejit - a tim se cim dal tim vetsi cast jejich kodu stavala nekomatbilni - az nakonec tvrdi, ze maji svuj kernel, co je dnes uz malem ciste freeBSD s par dopsanymi moduly pro jejich HW - kdyby totiz FreeBSD nepodporvalo ARM, tak by ani Apple nebyl na Armech a asi by museli prejit na Linux ;-)) - tolik k tomu, jak s Apple vse pise sam ;-)
    21.11.2023 15:56 deda.jabko | skóre: 23 | blog: blog co se jmenuje "každý den jinak" | za new york city dvakrát doleva a pak už se doptáte
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FreeBSD 14.0
    Mas talent zmotat tolik blbosti dohromady.
    Mikrokernel je ze je kernel opravdu mali a skoro nic neumi a vse si nacita pres moduly

    Jadro si nic nenacita, kominukuje s jednotlivymi servery.
    coz je silne nefunkcni metoda, udajne moderni, ale vsechny implementace selhaly a Linux to vykonnostne vzdy vyhral
    Je to nefunkcni metoda, pokud chces dosahnout maximalniho vykonu na ukor bezpecnosti a stability. Pokud muzes/chces obetovat vykon, neni to zase tak spatny napad.
    MACH jak znamo, vychazi z FreeBSD
    Tomu se rika cervi dira. FreeBSD z roku 1993 se zjevil v roce 1984, aby z nej mohlo byt odvozeno jadro Mach. Mach byl samostatny projekt jadra OS urceny pro tehdejsi generaci BSD.

    Asi před rokem se dostali hackeři na servry Debianu a ukradli jim zdrojové kódy.
    Max avatar 21.11.2023 21:28 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FreeBSD 14.0
    Archive - Kernel Architecture Overview.
    Kernel - Develop kernel-resident device drivers and kernel extensions.
    Podle dokumentace je i nyní dole Mach a nad tím je hafec věcí z FreeBSD.
    Vývoj kernelů znázorněný graficky v časové ose: Unix_timeline.en.svg.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    21.11.2023 14:30 ..... Izak ..... | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FreeBSD 14.0
    Tahle to zacalo v roce 1999: https://web.archive.org/web/20190419152142/http://osxbook.com/book/bonus/ancient/whatismacosx/arch_xnu.html

    XNU's BSD component uses FreeBSD as the primary reference codebase (although some code might be traced to other BSDs). Darwin 7.x (Mac OS X 10.3.x) uses FreeBSD 5.x. As mentioned before, BSD runs not as an external (or user-level) server, but is part of the kernel itself. Some aspects that BSD is responsible for include:

    process model user ids, permissions, basic security policies POSIX API, BSD style system calls TCP/IP stack, BSD sockets, firewall VFS and filesystems (see Mac OS X Filesystems for details) System V IPC crypto framework various synchronization mechanisms

    ###################

    A postupne se vice a vice prechazelo na ciste FreeBSD, nebot Apple neumi vyvijet kernel - a tak by dost zaostali. Bylo to videt na MacOS - coz byla de fkato nadstavba DOSu/CMP - ne primo, ale presne na te urovni, zdan aohcrana pameti, zadny soubeh, zadny memory managemnt a swap - proste kazda pak asi mohla zapisovat kde chtela a taky to casto delala - kdyz dosla RAM, tak si swpa musel kazda apka resit sama a tak by se tim shitoiznim OS dalo pokracovat - nez presli na upraveny MACH a FreeBSD - nakonec uz jsou ciste na FreeBSD, jen se toboji verejne priznat ;-) - proto taky stahli vsechny ty opnesource stranky, kde to puvodne bylo.
    21.11.2023 16:08 deda.jabko | skóre: 23 | blog: blog co se jmenuje "každý den jinak" | za new york city dvakrát doleva a pak už se doptáte
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FreeBSD 14.0
    Bylo to videt na MacOS - coz byla de fkato nadstavba DOSu/CMP - ne primo, ale presne na te urovni, zdan aohcrana pameti, zadny soubeh, zadny memory managemnt a swap
    MacOS, DOS, CP/M vzdyt je to to same. Proste v osmdesatych letech tu nebyl nikdo, kdo by umel napsat desktopovy OS.
    Asi před rokem se dostali hackeři na servry Debianu a ukradli jim zdrojové kódy.
    21.11.2023 16:49 Doxtor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FreeBSD 14.0
    Na 8bit moc muziky nebylo, az prichodem 16bitu a RISCu bylo dost prostredku na multitasking. Na 8bit pamatuji GEOS, "bezel" i na C64. Pak v britanii Acorn s RiscOS byl celkem popularni, to ale jiz frcelo na ARMu. Taky Xerox a Macintosh System spadaji pod 80ky a 16bit CPU. Spolecnym jmenovatelem byl ale obvykle multitasking bez preemptivity, pad apky = pad OS.

    Nezapomenout samozrejme na XWindow based - SGI IRIX, DEC VMS, Sun Solaris atd. az prisla x86 era a ten relikt z 80tek v podobe nastupce XFree86/XOrg mame dodnes :-D

    22.11.2023 20:05 Salám007
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FreeBSD 14.0
    Bylo to videt na MacOS - coz byla de fkato nadstavba DOSu/CMP - ne primo, ale presne na te urovni, zdan aohcrana pameti, zadny soubeh, zadny memory managemnt a swap - proste kazda pak asi mohla zapisovat kde chtela a taky to casto delala - kdyz dosla RAM, tak si swpa musel kazda apka resit sama a tak by se tim shitoiznim OS dalo pokracovat .
    Děti abyste si ujasnili historii

    Začalo to v roce 1991, tedy v době kdy po světe běhaly Windows 3.0 - skutečná nadstavba DOSu, jediná spuštěná aplikace, žádný multitasking a kdo tu dobu pamatuje, pamatuje si jistě programy jako HIMEM.SYS později i EMM386 které jste musely nakonfigurovat abyste vůbec mohli využít bloky paměti nad 640 kB a spustit Windows. A právě v této době vydal Apple Mac OS 7, který obsahoval kooperativní multitasking (špatně napsaná aplikace mohla zaseknout celý systém) a měl virtuální paměť. V tomto systému se dala nastavit velikost virtuální paměti třeba na 10 MB (RAM 4 MB + 6 MB na disku) a každá aplikace musela mít nastaveno, kolik paměti vyžaduje minimálně a kolik je optimum. Například Adobe Photoshop 2.5 měl minimální požadavek na RAM 2048 kB, ale mohli jste mu nastavit, že si má rezervovat 4096 kB. Systém pak odmítnul aplikaci, která vyžadovala více paměti než bylo volné, spustit. Ale pokud jste měli nastavenou virtuální paměť mohli jste spouštět kolik aplikací jste chtěli do limitu velikosti virtuální paměti. Bohužel se to pak promítlo na rychlosti protože se pak mohlo hodně „swapovat“ na disk.

    Takže v té době byl Mac OS 7 něco jako zjevení, pustili jste počítač a ono naběhlo rovnou do GUI, spustili jste si třeba 3 aplikace a pomocí Drag&Drop jste tahali obrázky z jedné aplikace do druhé, soubory z plochy rovnou do okna aplikace apod., ne jako na PC, kdy jste skončili v DOSu a museli správně nastavit win.ini/HIMEM.SYS a bůh ví co ještě, aby vám to běželo a když naběhly Windows 3.0 tak jste spustili jen jednu aplikaci.

    Je pravda, že koncept tohoto Mac OS systému v Apple vydržel až do Mac OS 9 (1999) ale vlastně až do roku 2003, protože první použitelný Mac OS X byl 10.3 a 10.4. a to bylo už v době, kdy na PC přes 3 roky kralovaly Windows 2000, které zase naopak předběhly svými možnostmi a schopnostmi MacOS a Apple na to zareagoval právě uvedením Mac OS X 10.0 (leden 2001).
    22.11.2023 20:32 Georgeek | skóre: 4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FreeBSD 14.0
    Pro přesnost, 16-ti bitové Windows neměli preemptivní multitasking, ale měli "kooperativní" multitasking.

    Takže více procesů mohlo běžet v oknech. Samozřejmě, když aplikace přestala kooperovat, byl problém.
    21.11.2023 17:23 jellyfin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FreeBSD 14.0
    dokáže na freebsd fungovat třeba jellyfin včetně hw akcelerace kodování videí? docela mě láká ho doma na serveru zkusit, ale o tomhle jsem moc info nenašel
    21.11.2023 13:40 Štěpán
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FreeBSD 14.0
    Jaká je použitelnost FreeBSD na desktopech, případně "pop" odnoží typu GhostBSD nebo MidnightBSD? Jediná má zkušenost je několik desetiletí stará, kdy jsem zkoušel DesktopBSD a přišel mi více, než ucházející...DesktopBSD je bohužel už mnoho let mrtvý projekt.
    21.11.2023 14:00 ~
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FreeBSD 14.0
    Zalezi na HW. Necekej stejnou podporu jako v linuxu. Ale treba v PlayStation je ta podpora luxusni :-D
    21.11.2023 18:36 RH
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FreeBSD 14.0
    Je to normálně použitelné i na desktopu. Jen instalátor nainstaluje pouze základní systém. Ale v repozitáři je na to skript (balíček sysutils/desktop-installer) který to velmi usnadní. Nebo je možné použít GhostBSD, což je distro FreeBSD orientované na desktop
    21.11.2023 18:26 RealJ
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FreeBSD 14.0
    Podpora na desktopu je na hovno. Freebsd vzdy miril na spevificke servery kde mas konkretni hw pod kontrolou a ocekavas maximalni vykon a stabilitu.
    21.11.2023 22:55 trul
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FreeBSD 14.0
    Az mas intel cpu/gpu a chipsety tak jsi za vodou a pofrci ti vse. Nektere (obvykle elektron) apky mit nebudes. skype/zoom/viber/teams zapomen ale to vyresis BSD iPadem.
    22.11.2023 22:36 RealJ
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FreeBSD 14.0
    Vzdy rikamze je to nahovno…
    28.11.2023 21:11 Desktopar
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FreeBSD 14.0
    Proc? Neni tam textovej editor, prohlizec a spravce souboru?

    Založit nové vláknoNahoru


    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.