abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:55 | Bezpečnostní upozornění

    Byl objeven backdoor v upstream xz/liblzma ve verzích 5.6.0 a 5.6.1 vedoucí ke kompromitaci SSH serverů. Problému bylo přiřazeno CVE-2024-3094 a týká se například Debianu testing a unstable nebo beta verze Fedora Linuxu 40 a Rawhide.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 18:33 | Komunita

    Při letecké nehodě zemřel Simon Riggs, jeden z klíčových vývojářů PostgreSQL. Pilotoval jednomotorové americké letadlo Cirrus SR22T. Simon Riggs měl v prosinci keynote PostgreSQL: The Next 20 Years na konferenci PGConf.EU 2023 v Praze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 03:11 | Zajímavý software

    Vývojáři dekompilátoru rev.ng otevřeli jeho backend revng-c. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    28.3. 22:44 | Komunita

    Poněvadž Redis už není svobodný, konsorcium Linux Foundation a Amazon Web Services (AWS), Google Cloud, Oracle, Ericsson a Snap Inc. společně představili svobodný fork Redisu s názvem Valkey.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    28.3. 18:55 | IT novinky

    Sam Bankman-Fried, zakladatel zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX, byl dnes odsouzen k 25 letům vězení [Yahoo Finance].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    28.3. 18:33 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    28.3. 13:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.53.18.2 svobodného multiplatformního balíku internetových aplikací SeaMonkey (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    28.3. 00:22 | Zajímavý článek

    Na blogu programovacího jazyka Swift byl publikován příspěvek Psaní aplikací pro GNOME v programovacím jazyce Swift. Používá se Adwaita pro Swift.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    27.3. 17:44 | Zajímavý software

    egui je GUI knihovna pro programovací jazyk Rust běžící na webu i nativně. Vydána byla verze 0.27.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    27.3. 16:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.1 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.13. Thunderbird na verzi 115.9.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Steam
     (25%)
     (28%)
     (13%)
     (9%)
     (25%)
    Celkem 397 hlasů
     Komentářů: 10, poslední 28.3. 17:31
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    19.9.2005 23:52 Honza
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Xilinx WebPack v Debianu

    Tak jsem právě projel celou instalaci na FC4 a ISE WebPACK funguje opět bez problémů. Uznávám, že na Debianu se to bude asi trochu lišit, ale ne zas o tolik, protože jsem WebPACK stejným postupem kdysi nainstaloval i v Ubuntu.

    Instalaci je třeba provádět v X, nejlépe jako root (pokud tedy chcete nainstalovat soft pro všechny uživatele).

    1. Spustit nějakou konzoli (xterm, gnome-terminal, konsole, ...), přihlásit se jako root (su) a nastavit proměnnou DISPLAY na hodnotu ":0". Používáte-li BASH, bude to:
      export DISPLAY=:0
    2. Instalační soubor obsahuje kromě vlastního skriptu i binární archiv s celou instalací. Jelikož pravděpodobně nebudete mít v systému nainstalovány všechny potřebné knihovny, doporučuji kvůli pokusům instalaci nejdříve rozbalit:
      ./WebPACK_71_fcfull_i.sh --keep
      Je docela pravděpodobné, že už teď neproběhne vše hladce a bude vám chybět nějaká knihovna. V tom případě se mrkněte na následující bod.
      Ve chvíli, kdy se výše uvedený příkaz skutečně spustí, bude vás informovat o kontrole integrity archivu a pak o tom, že rozbaluje instalátor. Rozbalená kompletní instalace se bude po skončení nacházet v podadresáři:
      wpdl_all_lin.build
    3. Přejděte do vytvořeného adresáře a pokuste se konečně spustit vlastní instalaci:
      ./setup
      Pokud instalační skript nebo vlastní instalátor narazí na nesplněnou závislot, vypíše na konzoli jméno chybějící knihovny a skončí. Podle vaší distribuce tedy najděte správný balíček obsahující požadovanou knihovnu, nainstalujte jej a pokračujte další iterací;) V čerstvé instalaci FC4 bylo nutné doinstalovat následující knihovny:
      • libXm.so.3 (Open Motif 2.2.3)
      • libstdc++.so.5 (standardní C++ knihovny pro GCC 3.3.4)
      • libcurl.so.2 (ve všech novějších distribucích se vyskytuje libcurl.so.3, stačí na něj vytvořit symbolický link)

    4. Až budete mít nainstalovány všechny potřebné knihovny, spustí "setup" grafickou instalaci. Na konzoli to vyhodí chybu o tom, že Wind/U nemůže nainstalovat ini soubor, ale to berte s rezervou. Na instalaci to nemá vliv (k Wind/U pak přidám ještě poznámku dole).

    5. Vlastní instalace je v grafice a probíhá stylem odklikávání "next". Ještě malá poznámka - na jednom počítači jsem pro spuštění instalace musel ještě v konzoli povolit globální přístup k X serveru:
      xhost +
      což ale rozhodně nedoporučuji na počítači bez správně nastaveného firewallu.
      Během instalace stačí:
      • Potvrdit 3 licence
      • Vybrat cílový adresář - osobně pro globální instalaci používám /opt/Xilinx, ale je to jedno, stačí libovolný adresář, kam budou mít uživatelé přístup
      • Potvrdit nastavení systémových proměnných - instalace vytvoří v cílovém adresáři skripty settings.sh a settings.csh pro nastavení těchto proměnných (např. "source /opt/Xilinx/settings.sh")
      • Spustit instalaci - stránka "Begin Installation" obsahuje rekapitulaci předchozích nastavení, instalace se spustí překvapivě kliknutím na tlačítko install

    6. Během instalace se ještě objeví chyba s instalací ovladačů pro programovací kabely. Ovladače jsou totiž binární, pro jádro 2.4.x (myslím, že 2.4.13, ale nejsem si jistý). Pokud nechcete z Linuxu součástky konfigurovat, můžete chyby klidně ignorovat. Existuje možnost, jak ovladače zprovoznit, ale je to na delší příběh. Doporučuji hledat na Google.

    7. A po chvilce (spíš delší chvíli) je ISE WebPACK nainstalován. Pro vyzkoušení můžete vyťukat:
      source <instdir>/setting.sh
      ise
      Pokud bude WebPACK používán častěji a/nebo více uživateli, můžete nastavení proměnných přidat třeba do /etc/profile. A před spuštěním ISE nezapomeňte na nastavení DISPLAY. Bez něho se bohužel nespustí.

    Nedá mi to, abych si na závěr trochu nezanadával. Linuxová verze Xilinx ISE (všechny varianty od free WebPACK až po Foundation za $1500 ročně) je ukázkový příklad toho, jak nemá aplikace vypadat. Závislost na jedné konkrétní distribuci (RHEL3) a jedné konkrétní verzi jádra (ovladače pro programovací kabely) jsou jenom špičkou ledovce. Nechápu například, proč je Linuxová verze pouze překompilovaná verze pro Windows s použitím non-free windows compatibility layer knihoven Wind/U. Uznávám, že Wine ještě pořád není na použitelné úrovni, ale nejde mi do hlavy, proč pro Linux prostě neupraví verzi pro Solaris, která mimochodem existuje déle než verze pro Windows.

    To jsem se rozepsal. Doufám, že to alespoň někomu pomůže;)

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.