abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:00 | IT novinky

    DuckDuckGo AI Chat umožňuje "pokecat si" s GPT-3.5 Turbo od OpenAI nebo Claude 1.2 Instant od Anthropic. Bez vytváření účtu. Všechny chaty jsou soukromé. DuckDuckGo je neukládá ani nepoužívá k trénování modelů umělé inteligence.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:22 | IT novinky

    VASA-1, výzkumný projekt Microsoftu. Na vstupu stačí jediná fotka a zvukový záznam. Na výstupu je dokonalá mluvící nebo zpívající hlava. Prý si technologii nechá jenom pro sebe. Žádné demo, API nebo placená služba. Zatím.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 04:44 | Nová verze

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 140 (pdf) a HackSpace 77 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:00 | Nová verze

    ESPHome, tj. open source systém umožňující nastavovat zařízení s čipy ESP (i dalšími) pomocí konfiguračních souborů a připojit je do domácí automatizace, například do Home Assistantu, byl vydán ve verzi 2024.4.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.4. 22:11 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.4. 20:55 | Nová verze

    Neziskové průmyslové konsorcium Khronos Group vydalo verzi 1.1 specifikace OpenXR (Wikipedie), tj. standardu specifikujícího přístup k platformám a zařízením pro XR, tj. platformám a zařízením pro AR (rozšířenou realitu) a VR (virtuální realitu). Do základu se z rozšíření dostalo XR_EXT_local_floor. Společnost Collabora implementuje novou verzi specifikace do platformy Monado, tj. open source implementace OpenXR.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    18.4. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 0.38.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 4.4 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    18.4. 17:11 | Nová verze

    ClamAV (Wikipedie), tj. multiplatformní antivirový engine s otevřeným zdrojovým kódem pro detekci trojských koní, virů, malwaru a dalších škodlivých hrozeb, byl vydán ve verzích 1.3.1, 1.2.3 a 1.0.6. Ve verzi 1.3.1 je mimo jiné řešena bezpečnostní chyba CVE-2024-20380.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    18.4. 12:11 | IT novinky

    Digitální a informační agentura (DIA) oznámila (PDF, X a Facebook), že mobilní aplikace Portál občana je ode dneška oficiálně venku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    18.4. 05:11 | Komunita

    #HACKUJBRNO 2024, byly zveřejněny výsledky a výstupy hackathonu města Brna nad otevřenými městskými daty, který se konal 13. a 14. dubna 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    KDE Plasma 6
     (68%)
     (11%)
     (2%)
     (20%)
    Celkem 566 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    19.12.2005 00:05 Wentasah | skóre: 6 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RT linux
    S RT Linuxem mam nejake zkusenosti. Prvne bych chtel trochu upresnit terminologii. RT Linux neni distribuce. Je to zhruba receno nadstavba jadra Linuxu, ktera umoznuje psat programy s real-time odezvami a ktera muze fungovat spolecne s libovolnou linuxovou distribuci. Co se tyce verzi RT Linuxu, tak je v tom trochu neporadek. Victor Yodaiken, puvodni autor RT Linuxu, ho nyni nyni prodava ve vezi Pro a zaroven "nabizi" i verzi Free. Nevim jak presne to s Free verzi vypada ted, ale pred casem tahle verze nebyla skoro vubec vyvijena. Asi proto, ze to neni v Yodaikenove zajmu.

    Kde se trochu neco deje je verze RT Linux GPL (http://www.rtlinux-gpl.org/). Maintainerem tehle verze je Der Herr Hofrat (byvaly Yodaikenuv spolupracovnik) a krome nej k vyvoji prispivaji prevazne lide z univerzity ve Valencii a nejaky vyvoj probihal take na CVUT v Praze. K RT Linux GPL existuje i konference (odkaz vede z vyse uvedene stranky), kde se clovek muze dobrat i nejake te pomoci. Dalsim uzitecnym zdrojem pomoci muzou byt i stranky http://rtportal.upv.es/.

    Co se tyce vyvojoveho prostredi, tak lze pouzit libovolne Linuxove - napr. KDevelop, ci muj oblibeny Emacs. Typicka RT Linuxova aplikace neobsahuje zadne uzivatelske rozhrani, ale pouze dela veci, ktere jsou potreba stihat v realnem case - cili v tvem pripade generuje vzorkovaci frekvenci. O uzivatelske rozhrani se pak stara normalni user-space aplikace, ktera muze byt napsana s pouzitim libovolne graficke knihovny a s RT casti komunikuje bud pomoci rour nebo sdilene pameti.

    Jinak dalsi projekt, ktery se da pouzit k psani real-time aplikaci je RTAI (http://www.rtai.org/). S nim prilis velke zkusenosti nemam. Vypada to, ze komunita kolem RTAI je o neco vetsi nez u RT Linuxu, ale zase na druhou stranu mam pocit (a trochu i zkusenost), ze vetsina jejich verzi jsou spis ve stadiu alpha ci beta a tudiz je v nich dost chyb. Ale treba je to jen tim, ze jsem dostatecne dlouho nepatral potom jaka verze je stabilni.

    Nevim, co presne budes delat za aplikaci, ale pokud to ma byt nejaky CNC obrabeci stroj, zkus se podivat na http://www.linuxcnc.org/. Jeden kolega to pouziva a vypada to celkem dobre.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.