abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:00 | IT novinky

    DuckDuckGo AI Chat umožňuje "pokecat si" s GPT-3.5 Turbo od OpenAI nebo Claude 1.2 Instant od Anthropic. Bez vytváření účtu. Všechny chaty jsou soukromé. DuckDuckGo je neukládá ani nepoužívá k trénování modelů umělé inteligence.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:22 | IT novinky

    VASA-1, výzkumný projekt Microsoftu. Na vstupu stačí jediná fotka a zvukový záznam. Na výstupu je dokonalá mluvící nebo zpívající hlava. Prý si technologii nechá jenom pro sebe. Žádné demo, API nebo placená služba. Zatím.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:44 | Nová verze

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 140 (pdf) a HackSpace 77 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:00 | Nová verze

    ESPHome, tj. open source systém umožňující nastavovat zařízení s čipy ESP (i dalšími) pomocí konfiguračních souborů a připojit je do domácí automatizace, například do Home Assistantu, byl vydán ve verzi 2024.4.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.4. 22:11 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.4. 20:55 | Nová verze

    Neziskové průmyslové konsorcium Khronos Group vydalo verzi 1.1 specifikace OpenXR (Wikipedie), tj. standardu specifikujícího přístup k platformám a zařízením pro XR, tj. platformám a zařízením pro AR (rozšířenou realitu) a VR (virtuální realitu). Do základu se z rozšíření dostalo XR_EXT_local_floor. Společnost Collabora implementuje novou verzi specifikace do platformy Monado, tj. open source implementace OpenXR.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    18.4. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 0.38.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 4.4 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    18.4. 17:11 | Nová verze

    ClamAV (Wikipedie), tj. multiplatformní antivirový engine s otevřeným zdrojovým kódem pro detekci trojských koní, virů, malwaru a dalších škodlivých hrozeb, byl vydán ve verzích 1.3.1, 1.2.3 a 1.0.6. Ve verzi 1.3.1 je mimo jiné řešena bezpečnostní chyba CVE-2024-20380.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    18.4. 12:11 | IT novinky

    Digitální a informační agentura (DIA) oznámila (PDF, X a Facebook), že mobilní aplikace Portál občana je ode dneška oficiálně venku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    18.4. 05:11 | Komunita

    #HACKUJBRNO 2024, byly zveřejněny výsledky a výstupy hackathonu města Brna nad otevřenými městskými daty, který se konal 13. a 14. dubna 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    KDE Plasma 6
     (68%)
     (11%)
     (2%)
     (20%)
    Celkem 566 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    3.8.2006 12:54 Petr Klima | skóre: 22
    Rozbalit Rozbalit vše Podivnosti OSPF
    Dobry den, bylo mi dano za ukol transformovat ne zcela fungujici sit o cca 100 routerech rozesetych po plose stovek nebo tisicu ctverecnich kilometru a propojenych nejruznejsimi druhy linek (ruzne leased copper lines, xDSL, radio 5GHz, vyjimecne 2.4GHz) s nejruznejsimi rychlostmi (zhruba 1-20Mbps). Topologie nema zadny smysl, alespon mne se ho nepodarilo odhalit, je to proste ponekud zmatena sit routeru a linek mezi nimi. Prvni muj dotaz znel, jestli muzu neco udelat s topologii a pokusit se ji dat nejaky tvar a prvni obdrzena odpoved znela "ne" (a pak i ty nasledujici).... Pouzity routovaci protokol byl RIP + strasna spousta statickych rout, nove bych rad pouzil OSPF, protoze nevim o nicem jinem lepsim. Nadrizeni si od OSPF slibuji uzasnou redundanci internetoveho pripojeni jednotlivych routeru danou vyuzitim one mesh struktury site.

    System na naproste vetsine techto stroju je Debian Woody, quagga je 0.98.3 (tam, kde jsem ji uz updatoval) nebo 0.96.4 tam, kde jsem to zatim neudelal.

    Na krajich site je nekolik serveru s BGP sessions k providerum.

    Nejak jsem zacal, nejakou dobu to moc hezky fungovalo, ale ted kdyz pridavam dalsi stroje (jsem nekde v polovine), se zacinaji dit divne veci, pro ktere nemam vysvetleni:

    1. Na routeru A pridam do OSPF konfigu nejaky link do area 0 a v te chvili router B ztrati route na subnet X, ktery je ohlasovany nejakym uplne jinym routerem... Routery A,B a C nemusi byt primo propojeny, ztrata routy nastava pokazde.

    2. Opet na nejakem jinem routeru A pridam link (subnet), nacez routery B a C, ktere opet nemaji s A zadnou primou souvislost, prestanou byt schopny vzajemne komunikace (nepingaji, netraceroutuji)

    3. Mam dva servery z ruznych oblasti (area 3 a 4), jedine spojeni techto oblasti je area 0, ovsem jsou zde minimalne 2 cesty skrz area 0. OSPF si zasadne vybira tu s vyssi cenou.... V soucasne dobe jde o jeden urcity router

    Opravdu nevim, cim to muze byt vse zpusobeno, jestli mam nadavat sobe a navrhu rozdeleni struktury OSPF site, nebo quagga demonu a jeho chybam, nebo je to OSPF "vlastnost", nebo za to muze zmatena struktura site, se kterou si OSPF neporadi. Taky by za neco z toho mohla moct redistribuce RIPu do OSPF, ale to uz je pomerne malo rout a v teto prechodne fazi je to nezbytne. Ovsem napr. to ztraceni routy je zpusobeno necim jinym, protoze na onom serveru uz RIP davno nebezi a ta routa je znama pouze z OSPF.

    Jeste jedna mozna neprijemnost je, ze nejaky dobrak pouzil na nektere backbone linky privatni subnety (192.168.x.x). S tim ja bohuzel nic neudelam, pripadne mohu pouze zazadat o precislovani.

    Ma nekdo ze zkusenych napad, cim podobne veci mohou byt?

    Diky za radu, Tosuja

    P.S.: bezny konfigurak na serveru vypada zhruba takto:
    !interface eth0
    !    ip ospf cost 500
    interface eth1
        ip ospf cost 400
    interface eth7
        ip ospf cost 250
    interface eth9
        ip ospf cost 200
    interface eth10
        ip ospf cost 115
    interface eth11
        ospf cost 500
    interface eth12
        ip ospf cost 30
    
    router ospf
        ospf router-id a.b.c.d
    
        redistribute rip
    
        !Backbone area
        network a.b.c.d/e area 0
        network a.b.c.d/e area 0
        network a.b.c.d/e area 0
        network a.b.c.d/e area 0
        network a.b.c.d/e area 0
        area 0 authentication message-digest
    !    area 0 export-list no-private
    !    area 0 import-list no-private
    
        network a.b.c.d/e area 1
        network a.b.c.d/e area 1
        area 1 authentication message-digest
    !    area 1 export-list no-private
    !    area 1 import-list no-private
        area 1 virtual-link f.g.h.j
    
    !Deny private networks propagation
    access-list no-private deny 10.0.0.0/8
    access-list no-private deny 127.0.0.0/8
    access-list no-private deny 172.16.0.0/12
    access-list no-private deny 192.168.0.0/16
    access-list no-private deny 224.0.0.0/11
    access-list no-private permit any
    !
    log file /var/log/quagga/ospfd.log
    
    Autentizacni a message-digest klice u interfacu samozrejme jsou, ja jsem je jen umazal...

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.