abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:33 | IT novinky

    Společnost Espressif (ESP8266, ESP32, …) získala většinový podíl ve společnosti M5Stack, čímž posiluje ekosystém AIoT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.5 svobodného multiplatformního softwaru pro editování a nahrávání zvukových souborů Audacity (Wikipedie). Přehled novinek také na YouTube. Nově lze využívat cloud (audio.com). Ke stažení je oficiální AppImage. Zatím starší verze Audacity lze instalovat také z Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | Zajímavý článek

    50 let operačního systému CP/M, článek na webu Computer History Museum věnovaný operačnímu systému CP/M. Gary Kildall z Digital Research jej vytvořil v roce 1974.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Pozvánky

    Byl zveřejněn program a spuštěna registrace na letošní konferenci Prague PostgreSQL Developer Day, která se koná 4. a 5. června. Na programu jsou 4 workshopy a 8 přednášek na různá témata o PostgreSQL, od konfigurace a zálohování po využití pro AI a vector search. Stejně jako v předchozích letech se konference koná v prostorách FIT ČVUT v Praze.

    TomasVondra | Komentářů: 0
    včera 03:00 | IT novinky

    Po 48 letech Zilog končí s výrobou 8bitového mikroprocesoru Zilog Z80 (Z84C00 Z80). Mikroprocesor byl uveden na trh v červenci 1976. Poslední objednávky jsou přijímány do 14. června [pdf].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 02:00 | IT novinky

    Ještě letos vyjde Kingdom Come: Deliverance II (YouTube), pokračování počítačové hry Kingdom Come: Deliverance (Wikipedie, ProtonDB Gold).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    21.4. 19:11 | Komunita

    Thunderbird 128, příští major verze naplánovaná na červenec, přijde s nativní podporou Exchange napsanou v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    21.4. 04:44 | Komunita

    Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Novým vedoucím je Andreas Tille.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    21.4. 00:11 | Nová verze

    Po osmi měsících vývoje byla vydána nová verze 0.12.0 programovacího jazyka Zig (GitHub, Wikipedie). Přispělo 268 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    20.4. 23:55 | Pozvánky

    Poslední měsíc byl plný zajímavých akcí, o kterých Vám bastlíři z projektu MacGyver mohou povědět, protože se na ně sami vydali. Kde všude byli, ptáte se? Objevili se na Installfestu, Arduino Day, Hackaday Europe a tajném srazu bastlířů z Twitteru. A z každé akce pro vás mají zajímavé poznatky.

    … více »
    bkralik | Komentářů: 1
    KDE Plasma 6
     (71%)
     (10%)
     (2%)
     (18%)
    Celkem 671 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    5.12.2006 23:32 mikky | skóre: 25 | blog: Ghlog | M. L. - Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Definice GUI ??? KDE ???
    Viděl si Shreka? Pamatuješ tu scénku s cibulí?

    Cibule má vrstvy, Linux (resp. Unix) má vrstvy.

    (následující text je velmi zjednodušený, takže se někomu nemusí libit)

    Vespod je nějaký kernel. To uživatele většinou nezajímá. Nad kernelem běží nějaké systémové programy (různí tzv. démoni. programy, které se starají např. o funkčnost swapu, vzdálené přihlašování, ftp, apod.), které jsou většinou využívány normálními programy.

    Jako takového démona si můžeš představit i ten X-server. Není to sice úplně přesné (bo xserver toho dělá drobet víc, než jen obyčejný démon), ale pro ilustraci to stačí. Takový X-server představuje vrstvu, která nějakým způsobem zprostředkovává grafické rozhraní pro programy, které ovšem stále ještě nejsou tak úplně uživatelské. X-server umí kreslit na obrazovku a pamatovat si, které okno patří kterému programu, ale už tomu oknu neumí dát titulek, rámeček apod.

    Od toho je tu další vrstva, tzv. window manager. Tento program už je v podstatě to, s čím pracuje uživatel, když zavírá, zmenšuje, zvětšuje, přesouvá, nebo dělá jiné ptákoviny s okny. Nicméně co se dějě přímo uvnitř těch oken, to už wm nezajímá.

    O to už se starají věci jako QT, GTK, apod. Ty zprostředkovávají rozhraní pro jednotlivé programy: např. programátor řekne, že chce mít v okně tlačítko s nápisem OK, které má nějakou funkci. Už ho nezajímá, jak to tlačítko bude vypadat, o jeho vykreslení se postará QT, či GTK (či jiné rozhraní). Nebo si programátor usmyslí, že chce aby jiné tlačítko otevřelo soubor. GTK se pak postará o zobrazení dialogu pro otvírání souborů a programu pak vrátí jen názvy vybraných souborů.

    Takto už by mohl počítač celkem bez problémů fungovat. Máš spuštěný xserver, ve kterém běží nějaký window manager a pak už stačí mít jen způsob, jak spouštět programy. Na to stačí třeba jen obyčejný terminál, kde spustíš program a otevře se jeho okno, které window manager umístí, přidá mu titulek atd..

    Tenhle způsob spoustě lidem vyhovuje, protože je jednoduchý. Ale spoustě lidí zase nevyhovuje, chtějí víc. A od toho tu jsou desktopová prostředí jako KDE, GNOME, XFCE apod. Desktopové prostředí je v podstatě spousta různých programů (jako nějaké panely, programy upravující pozadí, programy obsluhující desktopové menu, programy umisťující ikony na ploše, konfigurační nástroje, ale na druhou stranu i programy pro běžnou práci s počítačem, jako kalkukačka, textový procesor, internetový prohlížeč i hry), které jsou napsané tak, aby mezi sebou dokázaly spolupracovat a aby třeba i stejně vypadaly.

    Každé desktopové prostředí by mělo mít svůj window manager a pak hromadu dalších navzájem spolupracujících aplikací. KDE je prostředí, které pro své programy využívá především knihoven QT, GNOME je naopak prostředí, které používá GTK...

    Ale je možné tato prostředí v podstatě libovolně kombinovat, právě proto, že se skládají z nezávislých programů. Takže můžeš třeba mít spuštěné KDE, ale místo jeho hlavního panelu používat panel z GNOME.

    Snad sem se do toho moc nezamotal :-)

    -miky
    Je vám méně než 30 ? (jsme vrstevnící => budeme si tykat) : (jsem pro vás bažant => můžete mi tykat);

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.