abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 757 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    26.1.2007 14:51 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux do základních uměleckých škol
    bude třeba vybavit školy odpovídajícím hardwarem i softwarem.
    Teoreticky je jistě zvlášť pro školství perspektivní přemýšlet o OpenSource software (tj. Linux & co.). Jen bych rád podotkl, že OpenSource se nerovná amatérské řešení a nevěřím, že se něco takového jako koncepce dá dělat na koleně. Někdo kvalifikovaný by vám asi měl udělat analýzu potřeba a možností - to tu veřejná diskuse určitě nenahradí. Nicméně může být přínosná jednotlivými nápady. (To jen abyste neočekával od zdejšího publika příliš mnoho).
    - najít počítače, na které by se dala bez problémů s hardwarovou funkčností nainstalovat distribuce Linuxů

    - navrhnout user-friendly distribuci (SUSe, Mandriva, *buntu ...) která by buď již na instalačních médiích obsahovala, nebo do které by se bez problémů daly z repozitářů či jiných zdrojů nainstalovat multimediální aplikace
    Vždycky se objeví otázka, jestli by nebylo výhodné iniciovat partnerství s nějakou firmou, která produkuje linuxový OS a operuje v Česku (SUSE, Red Hat... sorry, nemám přehled) a zakoupit OS s technickou podporou, která by mohla zahrnovat i ujištění o HW.

    Mějte, prosím, na paměti, že uživateli budou učitelé, kteří sice mohou být velmi akční i ochotní se naučit nové věci, ale nepotřebují sedět hodiny u počítače a řešit problém, že jim nejde zvuková karta a že je třeba nastavit dmix, jak se to vlastně dělá apod. Ten požadavek na „bezproblémovost“ je zcela namístě.
    Je třeba také mít na paměti, že jedna věc je administrátor, který systém instaluje a spravuje, a druhá věc jsou uživatelé. Uživatel by rozhodně neměl přijít do situace, že by měl řešit nastavení zvukové karty ... na druhou stranu, administrátor by měl být dostatečně proškolen, aby nesabotoval řešení jen svou nevědomostí (tj. asi nestačí nasadit na Linux člověka, který se dosud zajímal jen o Windows a který se bude pokoušet spravovat Linux stejným stylem).

    Aplikace, které budeme potřebovat jsou alternativy k: Finale, Sibelius … (=notační software, možnost propojit s externími midi zařízeními), Sound Forge, Adobe Audition, Waves … (programy na zpracování reálného zvuku), Pinnacle, Vegas … (úprava videa a zvuku). Tyto aplikace by měly být kvalitativně na stejné úrovni.
    Tady bude třeba hledat, jen obecně: Může se docela dobře stát, že nelze software s komerční licencí náhradit kus za kus OpenSource programem. Zvlášť pokud člověk požaduje "stejnou kvalitativní úroveň", i programy pro Linux bývají komerční.

    nehledě na finanční efekt pro školy, který použijí OS a software s GPL
    Zejména na začátku bude jistě třeba uvažovat a prezentovat věc realisticky, protože počáteční investice do skutečně kvalitního řešení OS nemusejí za těmi komerčními o mnoho zaostávat. Hlavní síla takového řešení bývá v perspektivě (tj. obnovování poplatků za licence, obnově HW za silnější), nesrovnatelně svobodnějších možnostech (samostatných úprav, legální možnost studentů pořídit si stejné řešení domů) apod. Traduje se také, že správa již zavedených linuxových řešení bývá podstatně méně náročnější na lidské zdroje (event. 1 admin pro více místně vzdálených projektů, nebo vzdálená správa vůbec).

    No ale tohle zdá se určitě víte anebo tušíte. Já jen abyste se nedivil, vypukne-li pod vaším jistě seriózním dotazem třeba nicneříkající flamewar o jednotlivosti, kde se budou různí borci překřikovat, která distribuce či program je lepší a co všechno funguje či nefunguje jim.

    Jde-li vám opravdu o veřejnou diskusi se zdejším publikem, možná byste zde mohl založit blog (nechystáte-li vlastní stránky k tématice) nebo třeba požádat provozovatele portálu o zvláštní sekci v diskusi (např. Linux ve školství), kde by bylo možné probírat jednotlivosti. Určitě také všicni uvítáme nějaké průběžné zprávy o takovém projektu. Nakonec - školství je ještě pořád v Česku věc veřejná ;-)

    Přeju hodně štěstí.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.