abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 729 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    4.6.2007 22:13 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: iptables blokovani skenovani portu
    Nastavení firewallu „něco blokuju a nevím proč“ (třeba ping) a „něco propouštím, a nevím proč“ nemá s bezpečností nic společného. Je to podobné, jako byste vybavil vstupní dveře do baráku 50 různými bezpečnostními zámky, ale už se nestaral o to, zda jsou zamčené; ponechal polovinu oken zotvíraných a zbytek zavřený na nějakou petlici; a celé byste to završil odmontováním tlačítka zvonku a prohlásil jste „a teď jsem v bezpečí“.

    Základní funkcí firewallu je, že chrání síťovou infrastrukturu (ne jednotlivé počítače). Tzn. nepropustit do sítě pakety, které nemají v síti cíl ani přes ni nemají tranzitovat, nepropustit chybné pakety (které nepatří žádnému spojení atd.). Tak, aby tímto smetím nebyla zatěžována infrastruktura sítě. Dál už by teoreticky mělo všechno být na OS a aplikacích – aplikace naslouchají jen na těch IP adresách a portech, na kterých naslouchat mají, a odpovídají jen těm IP adresám, se kterými komunikovat mají. Firewall tady vystupuje jenom jako jakási náhražka – pokud např. aplikace neumožňuje dobře nastavit, s kým má komunikovat a s kým ne, můžu to nastavit na firewallu. Případně pokud by byl datový tok aplikace tak velký, že by jej nezvládala, mohou jej „uříznout“ rovnou na firewallu. To všechno ale nejsou řešení, ale obcházení problému. V některých případech (Windows) je těžké nebo nemožné nastavit samotný počítač tak, aby mohl být provozován bez firewallu. Firewall zde ale ani v tomto případě není primární bezpečnostní řešení, je to vypořádání se s tím, že nedokážu pořádně zabezpečit ten primární systém. (Tohle se samozřejmě netýká serverů s citlivými údaji apod., kde je těch stupňů zabezpečení několik, a firewall je jedním z nich. A i když aplikace naslouchá jen na IP adresách vnitřní sítě a vyžaduje ověření heslem, stejně je příslušný port ještě blokován na firewallu – aby případný útočník musel překonat více zábran. Jenomže tohle (snad) spravují lidé, kteří vědí, co a proč dělají, takže nakonec vyrobí skutečně vícevrstevnatou obranu, ne sflikované síto děravé jak řešeto.)

    Pokud se jedná o desktop, na kterém neprovozujete žádné servery, ujistěte se, že žádné aplikace na portech nenaslouchají. Aplikujte pravidelně bezpečnostní záplaty na jádro a aplikace, které používáte. Žádný firewall nepotřebujete. Před zahlcením linky vás firewall na jejím užším konci stejně neochrání, a nic jiného vám v počítači neběží, takže není na co útočit. Až budete o sítích něco vědět, možná si můžete firewallem sem tam vypomoci. Ale pokud o sítích nevíte alespoň tolik, abyste dokázal posoudit, k čemu je nebo není dobrý ping, firewall vám nepomůže – pouze budete mít falešný pocit bezpečí.

    Nebo pokud věříte na čáry a zaříkávání, můžete zakázat ping a omotat síťový kabel kořenem mandragory. Nikdo neví proč, ale bába kořenářka říkala, že to pomáhá – a rozhodně se tím nedá nic zkazit. ;-)

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.