abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:00 | IT novinky

    DuckDuckGo AI Chat umožňuje "pokecat si" s GPT-3.5 Turbo od OpenAI nebo Claude 1.2 Instant od Anthropic. Bez vytváření účtu. Všechny chaty jsou soukromé. DuckDuckGo je neukládá ani nepoužívá k trénování modelů umělé inteligence.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:22 | IT novinky

    VASA-1, výzkumný projekt Microsoftu. Na vstupu stačí jediná fotka a zvukový záznam. Na výstupu je dokonalá mluvící nebo zpívající hlava. Prý si technologii nechá jenom pro sebe. Žádné demo, API nebo placená služba. Zatím.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:44 | Nová verze

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 140 (pdf) a HackSpace 77 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:00 | Nová verze

    ESPHome, tj. open source systém umožňující nastavovat zařízení s čipy ESP (i dalšími) pomocí konfiguračních souborů a připojit je do domácí automatizace, například do Home Assistantu, byl vydán ve verzi 2024.4.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.4. 22:11 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.4. 20:55 | Nová verze

    Neziskové průmyslové konsorcium Khronos Group vydalo verzi 1.1 specifikace OpenXR (Wikipedie), tj. standardu specifikujícího přístup k platformám a zařízením pro XR, tj. platformám a zařízením pro AR (rozšířenou realitu) a VR (virtuální realitu). Do základu se z rozšíření dostalo XR_EXT_local_floor. Společnost Collabora implementuje novou verzi specifikace do platformy Monado, tj. open source implementace OpenXR.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    18.4. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 0.38.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 4.4 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    18.4. 17:11 | Nová verze

    ClamAV (Wikipedie), tj. multiplatformní antivirový engine s otevřeným zdrojovým kódem pro detekci trojských koní, virů, malwaru a dalších škodlivých hrozeb, byl vydán ve verzích 1.3.1, 1.2.3 a 1.0.6. Ve verzi 1.3.1 je mimo jiné řešena bezpečnostní chyba CVE-2024-20380.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    18.4. 12:11 | IT novinky

    Digitální a informační agentura (DIA) oznámila (PDF, X a Facebook), že mobilní aplikace Portál občana je ode dneška oficiálně venku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    18.4. 05:11 | Komunita

    #HACKUJBRNO 2024, byly zveřejněny výsledky a výstupy hackathonu města Brna nad otevřenými městskými daty, který se konal 13. a 14. dubna 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    KDE Plasma 6
     (68%)
     (11%)
     (2%)
     (20%)
    Celkem 566 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    21.8.2008 08:48 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaky RAID?
    Klasické desktopové SATA disky mají docela pomalé seeky. Pokud SATA, tak buď WD Raptor nebo ještě nejnovější desktopový Seagate Barracuda 7200.11, možná Barracuda NS.

    Rychlejší seeky mají enterprise-grade disky, například Seagate Cheetah. V dnešní době bych doporučil SAS interconnect.

    Rychlé seeky můžou mít docela výrazný vliv při současném přístupu několika pracovišť do RAIDu.

    Disky s rychlými seeky, ať už Cheetah nebo Raptor, mívají nižší kapacitu, takže na 1 TB jich potřebujete víc kusů. Taky jsou relativně drahé. Oproti tomu desktopové Barracudy jsou dneska nehorázně levné. Takže když koupíte čtyři Barracudy a zjistíte, že Vám nestačí výkon a chtělo by to Cheetahy, tak Vás nebude tolik mrzet, že jste koupil Barracudy zbytečně - nota bene, ve firmě se určitě najde pár lidí, kteří ocení nový a rychlý systémový disk :-)

    Pokud chcete mít v RAIDu nějakou redundanci, doporučuji RAID5 nebo RAID6, u velkých bloků dat by to nemuselo mít až tak hrozný vliv na průchodnost (dnešní IO procesory v RAIDech zvládají surový XOR docela rychle). Rychlost pro sekvenční zátěž bude srovnatelná s RAID 0. Nebo použijte RAID 10 (ale obětujete polovinu kapacity na redundanci).

    Učebnicová poučka: pokud chcete mít data v suchu, pořizujte pravidelně nezávislou zálohu.

    Jako vhodný RAID pro tyto potřeby bych doporučil Arecu ARC-1212 (čtyřkanál) nebo ARC-1222 (osmikanál). Podobný výkon bude mít Adaptec 5805. Tyhle RAIDy mívají okolo 256MB RAM onboard bez možnosti rozšíření. Pokud chcete rozšiřitelnou RAMku na RAIDu, mrkněte se na vyšší modely u Arecy, třeba 1680 series. 2GB DIMM nebo SODIMM (ECC unbuffered) stojí dneska pár stovek a s výkonem to udělá divy.

    http://www.areca.com.tw/products/pcietosas1680series.htm

    Zmiňuju záměrně SAS RAIDy, protože nejsou výrazně dražší než starší SATA-only RAIDy, jsou oproti nim znatelně výkonnější a můžete je zkombinovat jak se SATA tak se SAS disky, podle toho jak rychlé potřebujete seeky a kolik máte peněz.

    Určitě bych se poohlédl po nějakých hot-swap rámečcích. Pokud nechcete nějakou značkovou nebo poloznačkovou skříň (třeba SuperMicro), zkuste třeba tyhle SASové rámečky od Chieftecu (patrně mají i failure LEDky):

    http://www.chieftec.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=296&Itemid=562

    Pokud použijete 4 nebo více disků, počítejte s tím, že Vám časem nějaký odejde. V tu chvíli Vám přijde k duhu veškerý komfort, který od řadiče a šuplíků můžete získat.

    Pochopil jsem správně, že to bude sloužit ve fileserveru? Pokud to bude linuxový stroj, tak jako filesystém bych doporučil asi XFS. Možná zkuste změnit velikost sektoru na RAIDu z 512B na 4 kB, pokud Vám to RAID dovolí (možná jenom u polí nad 2 TB) - mělo by to zvednout sekvenční průchodnost FS i RAIDu.
    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.