abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.53.18.2 svobodného multiplatformního balíku internetových aplikací SeaMonkey (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Zajímavý článek

    Na blogu programovacího jazyka Swift byl publikován příspěvek Psaní aplikací pro GNOME v programovacím jazyce Swift. Používá se Adwaita pro Swift.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 17:44 | Zajímavý software

    egui je GUI knihovna pro programovací jazyk Rust běžící na webu i nativně. Vydána byla verze 0.27.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.1 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.13. Thunderbird na verzi 115.9.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | IT novinky

    Linka STOPonline.cz v roce 2023 přijala 3700 hlášení závadného obsahu na internetu, 22 bylo předáno PČR, 23 bylo předáno ISP a 944 závadových domén zobrazujících dětskou nahotu či pornografii bylo nahráno do mezinárodního systému ICCAM, který je spravován asociací INHOPE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    26.3. 20:44 | Zajímavý článek

    Byla publikována podrobná analýza v upstreamu již opravené bezpečnostní chyby CVE-2024-1086 v Linuxu v nf_tables.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.3. 18:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.1 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy a videi v obsáhlých poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.3. 18:22 | Nová verze

    Úkolníček Taskwarrior (Wikipedie) pro správu úkolů z příkazového řádku byl vydán ve verzi 3.0.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.3. 16:33 | IT novinky

    Společnost Canva stojící za stejnojmenným webovým grafickým editorem koupila společnost Serif stojící za grafickým editorem Affinity.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    26.3. 16:00 | Nová verze

    Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 40, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 16. dubna. Z novinek (ChangeSet) lze vypíchnout podporu frameworku pro strojové učení PyTorch. Fedora KDE Plasma Desktop přichází s Plasmou 6 a běží nad Waylandem. Fedora Workstation přichází s GNOME 46.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    Steam
     (24%)
     (29%)
     (14%)
     (9%)
     (24%)
    Celkem 382 hlasů
     Komentářů: 10, poslední dnes 17:31
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    10.2.2009 10:53 Semo | skóre: 45 | blog: Semo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Swap a rychlost systému
    2.) No, to su IMO programy, o ktorych sa neda povedat, ze by vobec nesahali na disk. A vsetky dokazu zozrat velke mnpzstvo pamate. Pokial maju browsery nastavene cachovat na disk, tak osekat z jadra diskovu cache fakt nemusi byt dobrym napadom na zrychlenie. Natahovanie pri starte je tiez nahananie obrovskeho kvanta suborov po celom disku. Moje prakticke skusenosti so swappiness su male (chvilu som sa s tym hral a nevidel som v tom zlepsenie, tak odvtedy si o tom iba citam), ale podla toho co si ja myslim (napriklad z linkovaneho textu v JN z pred roka a pol) zmensenie swappines v tomto pripade zice mozno problem trocha oddiali, ale nasledne zhorsi.

    Moje tipy (ale len tak plkam, ja som podobne problemy nezazival, ked som mal 512MB RAM; riadil som sa hlavne bodmi 2, 4 a pouzival iba Operu):

    1) Rozhodnut sa, ci je rychlejsie swapovanie na disk lebo siet. Podla toho nastavit cache browserov, pripadne ju vypnut uplne (prip. iba 20MB v RAM a nic na disku).

    2) V KPDF nastavit male vyuzivanie pamate (cachuje uz vyrenderovane stranky). V OOo je tiez nastavenie pouzivanej pamate (pocet undo krokov a pod)

    3) Vo FF osekat pluginy, ktore nie su nutne k zivotu. V Opere (pomocou cez cmdline optionov nespustat mail, torrent atd). V KDE sa da nastavit pocet preloadnutych Konquerorov.

    4) Vychovat uzivatelov, ze to nie je stroj na simultanne spustanie 5 pamatovych molochov.

    5) Neisty tip: Namiesto KDE mat iba nieco lahke, napr. IceWM. Len pri velkom pouziti Konquerora sa ustri nejaka pamat zdielanim kniznic. Ostatne programy su aj tak na KDE nezavisle, takze zaplacavas pamat kniznicami na jedno pouzitie.

    6) Skontrolovat, ci disk nie je beznadejne fragmentovany. Neriesi to zaplnenost RAM, ale akykolvek iny pristup na disk. Pripadne vyhradit particiu pre cache browserov, nech disk seekuje aspon po blizkych sektoroch a nie po celej ploche.
    If you hold a Unix shell up to your ear, you can you hear the C.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.