abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 16:11 | Nová verze

    Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 40. Přehled novinek ve Fedora Workstation 40 a Fedora KDE 40 na stránkách Fedora Magazinu. Současně byl oznámen notebook Slimbook Fedora 2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 13:44 | Upozornění

    ČTK (Česká tisková kancelář) upozorňuje (X), že na jejím zpravodajském webu České noviny byly dnes dopoledne neznámým útočníkem umístěny dva smyšlené texty, které nepocházejí z její produkce. Jde o text s titulkem „BIS zabránila pokusu o atentát na nově zvoleného slovenského prezidenta Petra Pelligriniho“ a o údajné mimořádné prohlášení ministra Lipavského k témuž. Tyto dezinformace byly útočníky zveřejněny i s příslušnými notifikacemi v mobilní aplikaci Českých novin. ČTK ve svém zpravodajském servisu žádnou informaci v tomto znění nevydala.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    dnes 13:33 | Komunita

    Byla založena nadace Open Home Foundation zastřešující více než 240 projektů, standardů, ovladačů a knihoven (Home Assistant, ESPHome, Zigpy, Piper, Improv Wi-Fi, Wyoming, …) pro otevřenou chytrou domácnost s důrazem na soukromí, možnost výběru a udržitelnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:00 | Nová verze

    Společnost Meta otevírá svůj operační systém Meta Horizon OS pro headsety pro virtuální a rozšířenou realitu. Vedle Meta Quest se bude používat i v připravovaných headsetech od Asusu a Lenova.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:33 | IT novinky

    Společnost Espressif (ESP8266, ESP32, …) získala většinový podíl ve společnosti M5Stack, čímž posiluje ekosystém AIoT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.5 svobodného multiplatformního softwaru pro editování a nahrávání zvukových souborů Audacity (Wikipedie). Přehled novinek také na YouTube. Nově lze využívat cloud (audio.com). Ke stažení je oficiální AppImage. Zatím starší verze Audacity lze instalovat také z Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | Zajímavý článek

    50 let operačního systému CP/M, článek na webu Computer History Museum věnovaný operačnímu systému CP/M. Gary Kildall z Digital Research jej vytvořil v roce 1974.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 16:22 | Pozvánky

    Byl zveřejněn program a spuštěna registrace na letošní konferenci Prague PostgreSQL Developer Day, která se koná 4. a 5. června. Na programu jsou 4 workshopy a 8 přednášek na různá témata o PostgreSQL, od konfigurace a zálohování po využití pro AI a vector search. Stejně jako v předchozích letech se konference koná v prostorách FIT ČVUT v Praze.

    TomasVondra | Komentářů: 0
    včera 03:00 | IT novinky

    Po 48 letech Zilog končí s výrobou 8bitového mikroprocesoru Zilog Z80 (Z84C00 Z80). Mikroprocesor byl uveden na trh v červenci 1976. Poslední objednávky jsou přijímány do 14. června [pdf].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 02:00 | IT novinky

    Ještě letos vyjde Kingdom Come: Deliverance II (YouTube), pokračování počítačové hry Kingdom Come: Deliverance (Wikipedie, ProtonDB Gold).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (10%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 695 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    11.6.2009 10:19 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jakou sitovku?

    Kdyby ty onboard síťovky byly nějaké Gigabitové od Intelu, asi bych Vám řekl, ať ani nepátráte po zásuvné kartě (ačkoli by se patrně jednalo o "desktop" čipy).

    Nicméně ty onboard síťovky jsou od Realteku - při vzpomínce na záhadnou "shnilost" RTL8139C v jednom serveru se hodně šklebím. Počítejte s tím, že ty onboard síťovky jsou levný model, patrně vhodný spíš pro desktopové použití. Ale hlavně bych podtrhl opravdu tu lacinost: síťovky v této kategorii mají typicky malé buffery a neumí efektivně pracovat s interrupty -> může se Vám snadno stát, že narazíte na strop "paketů za vteřinu", a nepomůže Vám ani velký procesorový výkon (protože ten strop je daný spíš latencemi na sběrnicích). Podobně mám dvě špatné zkušenosti se síťovkami Marvell (snad ještě horší - v Linuxu se některé modely koušou).

    Do serveru doporučuju aktuálně Intel, nebo pokud je v ceně onboard tak i Broadcom.

    Nebo můžete zkusit fungovat pro začátek s těmi onboard síťovkami od Realteku, ono to samozřejmě nějak pojede. Proč obouvat bavoráka do dobrých gum od Pirelli na kvalitních elektronech, když po městě to jezdí i na ojetých gumách noname z druhé ruky na plechových discích... Bude ten server mít reálně Gigabit do internetu? Nebo bude servírovat data nějaké LANce? Pokud ne, asi nemá smysl to nějak moc hrotit - jenom pozor, když pak budete časem ladit nějakou záhadnou pomalost, tak mějte na paměti ty šmejdské onboard síťovky...

    Značka Intel mezi síťovkami aktuálně platí za "referenční implementaci". Jedná se o relativně kvalitní zboží. Reálná průchodnost v konkrétním OS možná není za všech okolností úplně 100%, zejména s malými pakety - ale je stále velmi dobrá v porovnání s levnější konkurencí.

    Po pravdě řečeno, tomu stroji by slušela klidně 10Gb síťovka. A tady je Intel jednak hrozně drahý, druhak řekněme o 20% méně výkonný než Myricom. Nicméně mám pocit, že 10Gb byste jednak nevyužil, druhak ještě dražší než síťovka je odpovídající port na switchi :-)

    Ohledně toho odkazu, co jste poslal: tahle síťovka není metalická, ale <I>optická</I>. Není tam ta optika schválně? Nebude to komunikovat po optickém vedení? Pokud ano, je ta debata o něčem jiném :-)

    Pokud potřebujete skutečně metalickou síťovku, dají se od Intelu koupit dvě kategorie: desktopová a serverová. Jednoportové serverové síťovky stojí okolo 2000 Kč, desktopové tuším pod 800 Kč. Pro méně náročné použití je to jedno, pokud Vám jde o maximální průchodnost tak má smysl sáhnout po serverovém modelu. Serverový model od desktopového se liší v podstatě velikostí bufferů a asymetrickým rozdělením mezi RX a TX (resp. orientací této asymetrie), plus možná nějakými managementovými vlastnostmi. Třeba dvě karty na níže uvedených odkazech se liší jenom Eth čipem, plošák je stejný:

    http://e-shop.asbis.cz/default.asp?mtc=0&cls=stoitem&stiid=34131
    http://e-shop.asbis.cz/default.asp?mtc=0&cls=stoitem&stiid=52202

    Trochu nechápu, na co potřebuje webserver tak výkonnou grafiku, ale ono možná nic moc slabšího dneska už nejde koupit... nebo ta mašina bude víceúčelová, pak se to dá taky pochopit :-)

    Stejně mi ta mašina přijde procesorově úplně přehnaně nadupaná. Když si vzpomenu, kolik desítek webů kdysi běhalo na nějakém Pentiu II s 256 MB RAM... Proti RAMce nemám vůbec nic, z nedávné doby mám zkušenost, že průchodnost serveru u mnoha typů zátěže visí na IOps použitých disků, a tady se hodí každý gigabajt navíc (na FS cache) - ale mít v tom gamesácký procesor, proboha k čemu... no fakt je, že těch 12 GB RAM se pořídí nejlevněji v provedení pro nový čipset (starší desktopové čipsety třeba ani tolik neuměly), a do toho je třeba osadit generačně odpovídající procesor.

     

    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.