abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 743 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    17.9.2009 17:17 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Repozitare pro Linux a jejich spořádanost
    Repozitáře distribuce jsou něco jako značkové příslušenství – máte (přiměřeně) zaručeno, že spolu budou programy fungovat, že jsou nějak odzkoušené a odladěné. Ale samozřejmě tam není všechno. Podobně si můžete koupit od výrobce mobilního telefonu značkový kabel na propojení s počítačem, ale kdo to umí, může si kabel vyrobit sám, nebo koupit nějaký neznačkový, který může být mnohem levnější nebo umět něco navíc. Je spousta lidí, kteří to takhle dělají, ale není to postup pro běžného uživatele.

    Pokud se chcete pouštět do ne čistě uživatelských akcí, můžete samozřejmě programy hledat i jinde na internetu. Pak ale nejspíš narazíte na různé komunitní projekty, kde se budou uživatelé vaší distribuce potkávat, a kde třeba najdete odkazy na nějaké komunitní repozitáře, které neobsahují každý jenom jeden program, ale kde se někdo stará třeba o vydávání těch nejaktuálnějších verzí apod. (třeba David Watzke tady občas odkazuje svůj repozitář pro Gentoo).

    Další možnost je, že balíček pro vaši distribuci vydá přímo autor programu, a když ani to nezafunguje, zbývá ještě možnost zkompilovat program ze zdrojáků.

    Jinak Nero a TrueCrypt podle mne budou v nějakých oficiálních repozitářích Debianu – Debian má oddělený ten opravdu čistý opensource v hlavním repozitáři, a různé komerční nebo méně free aplikace má v jiných, ale stále oficiálních, repozitářích.

    A proč to nefunguje stejně, jako ve Windows? Ve Windows funguje pouze ta třetí metoda, tj. že balíček vydává autor programu. Nemáte ani žádný oficiální repozitář vyzkoušených programů, nemáte ani komunitní repozitáře (no, dalo by se říct, že různé katalogy jako Slunečnice se tomu přibližují). Kompilace ze zdrojáků se na Windows také moc nenosí, protože je mnohem složitější připravit prostředí pro sestavení programu tak, aby se program podařilo správně zkompilovat. Ve výsledku tedy máte jedině balíčky přímo od autora, proto když už nějaký program pro Windows najdete, najdete v drtivé většině případů i onen autorský balíček. Onen „chaos“ v Linuxu tedy vzniká tím, že vedle autorských balíčů pro vaši distribuci nalézáté i spoustu dalších věcí – autorské balíčky pro jiné distribuce, různé repozitáře, zdrojové kódy… Je to jako rozdíl mezi obchodem, kde máte pouze jeden druh od nějakého výrobku, a obchodem, kde máte od daného typu výrobku sto variant. Ano, v tom prvním nebudete mít problém s výběrem, nestane se vám, že byste v něm musel porovnávat, co je pro vás lepší. Tam prostě požadovaný výrobek najdete, nebo nenajdete. Ale větší svobodu máte v tom druhém obchodě.

    Na světě může být mnoho dobrých programů, o kterých se nedozvíte, ale tak už to chodí – pro vás jsou určeny programy v oficiálních repozitářích vaší distribuce, a ke každým dalším programům vede už jen složitější cesta. Stejně tak je na světě mnoho vtipů, kterým neporozumíte, protože jsou v cizím jazyce – pro vás jsou určeny pouze ty české, případně v dalších jazycích, které ovládáte. A pokud se chcete vydat poznávat i další vtipy, nezbývá než tomu něco obětovat, a naučit se další jazyky. U těch programů máte alespoň tu jistotu, že drtivá většina těch opravdu dobrých programů se do repozitářů distribucí dostane, protože si jejich kvalit všimne víc lidí.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.