abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 18:55 | IT novinky

    Sam Bankman-Fried, zakladatel zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX, byl dnes odsouzen k 25 letům vězení [Yahoo Finance].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 18:33 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.53.18.2 svobodného multiplatformního balíku internetových aplikací SeaMonkey (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Zajímavý článek

    Na blogu programovacího jazyka Swift byl publikován příspěvek Psaní aplikací pro GNOME v programovacím jazyce Swift. Používá se Adwaita pro Swift.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 17:44 | Zajímavý software

    egui je GUI knihovna pro programovací jazyk Rust běžící na webu i nativně. Vydána byla verze 0.27.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.1 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.13. Thunderbird na verzi 115.9.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | IT novinky

    Linka STOPonline.cz v roce 2023 přijala 3700 hlášení závadného obsahu na internetu, 22 bylo předáno PČR, 23 bylo předáno ISP a 944 závadových domén zobrazujících dětskou nahotu či pornografii bylo nahráno do mezinárodního systému ICCAM, který je spravován asociací INHOPE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    26.3. 20:44 | Zajímavý článek

    Byla publikována podrobná analýza v upstreamu již opravené bezpečnostní chyby CVE-2024-1086 v Linuxu v nf_tables.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.3. 18:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.1 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy a videi v obsáhlých poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.3. 18:22 | Nová verze

    Úkolníček Taskwarrior (Wikipedie) pro správu úkolů z příkazového řádku byl vydán ve verzi 3.0.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Steam
     (24%)
     (29%)
     (14%)
     (9%)
     (24%)
    Celkem 383 hlasů
     Komentářů: 10, poslední dnes 17:31
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    6.5.2010 09:14 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: rt-preempt problem
    Pro zájemce jsem ten svůj DOSový softík zkompiloval do EXE. Je to specifické pro čipsety "Intel + Winbond", umí to nejvýš ICH8 (pokud máte ICH9 nebo ICH10, dejte vědět). Potřebujete bootovačku DOSu (třeba FreeDOS) a tuším zapnutou podporu XMS (himem.sys nebo jemmex.exe).

    http://www.fccps.cz/download/adv/frr/smi_bin.zip

    "Metoda detekce" spočívá v tom, že softík v DOSu napřed vypne všechny zdroje SMI a IRQ, a pak je po jednom odblokovává, měří čas a hledá anomálie. Konkrétně ten softík spustí nějakou těsnou smyčku na CPU (jenom dekrementace registru a loop), která má pevný počet cyklů (např. 3000), předem odhadnutý/spočítaný tak, aby jedna dávka trvala 1 mikrosekundu. Těsně před a těsně po smyčce se provede navíc instrukce "rdtsc", která čte timestamp counter registr CPU (jeho takt je taky předem obenchmarkovaný). V algoritmu je natvrdo zadrátováno, že pokud je naměřené trvání nebržděné mikrosekundové dávky (dle TSC) minimálně o půlku delší, jedná se o anomálii. Tahle měřící sonda se provede párkrát po sobě, aby měla statistika nějakou významnost. Nakonec program nahlásí min/max/avg. A tohle zkouší postupně pro jednotlivé zdroje SMI a IRQ.

    Pokud je to skutečně SMI, tak jednotlivé zdroje SMI se dají z Linuxu softwarově zakázat a s trochou štěstí to nebude ničemu vadit. Obecně bych hned neskákal z mostu, ten problém si zaslouží pečlivější diagnózu... v Linuxu nedá moc práce přesně změřit čas uplynulý "od do". Nějaká lehká průběžná aritmetika/vyhodnocení v rámci běžícího procesu (včetně floating-point operací, ale bez potenciálně blokujících syscallů) je v klidu. Pokud si výsledky průběžně počítáte a ukládáte do paměti, ale za chodu detekční smyčky neděláte printf() a nejlíp ani malloc(), nemělo by docházet ke zkreslení Vašeho měření.

    Časové značky udávané linuxovým kernelem (například to co vrací funkce GetTimeOfDay) mají přesnost danou nikoli periodou plánovače, ale rozlišením nějakého hardwarového časovače, který si kernel při bootu zvolí jako nejpřesnější a "nejlevnější" (třeba HPET nebo TSC). Dalším limitem je granularita použitého datového typu, např. u gettimeofday() je to tuším 1 us (TSC i HPET mají hardwarově lepší přesnost). Čili časovým značkám se dá věřit.

    Ćemu se nedá 100% věřit jsou časovací/probouzecí funkce jako sleep() a spol., setitimer() nebo timer_create() nebo select(), které při "usnutí" odevzdají procesor plánovači - jejich přesnost se proto odvíjí od periody plánovače procesů a zátěže systému (nebo žerou 100% CPU, protože používají těsnou smyčku).

    Tolik jenom v kostce, nechci tady zabíhat do detailů...
    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.