abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 18:00 | IT novinky

    DuckDuckGo AI Chat umožňuje "pokecat si" s GPT-3.5 Turbo od OpenAI nebo Claude 1.2 Instant od Anthropic. Bez vytváření účtu. Všechny chaty jsou soukromé. DuckDuckGo je neukládá ani nepoužívá k trénování modelů umělé inteligence.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:22 | IT novinky

    VASA-1, výzkumný projekt Microsoftu. Na vstupu stačí jediná fotka a zvukový záznam. Na výstupu je dokonalá mluvící nebo zpívající hlava. Prý si technologii nechá jenom pro sebe. Žádné demo, API nebo placená služba. Zatím.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 04:44 | Nová verze

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 140 (pdf) a HackSpace 77 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:00 | Nová verze

    ESPHome, tj. open source systém umožňující nastavovat zařízení s čipy ESP (i dalšími) pomocí konfiguračních souborů a připojit je do domácí automatizace, například do Home Assistantu, byl vydán ve verzi 2024.4.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:11 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:55 | Nová verze

    Neziskové průmyslové konsorcium Khronos Group vydalo verzi 1.1 specifikace OpenXR (Wikipedie), tj. standardu specifikujícího přístup k platformám a zařízením pro XR, tj. platformám a zařízením pro AR (rozšířenou realitu) a VR (virtuální realitu). Do základu se z rozšíření dostalo XR_EXT_local_floor. Společnost Collabora implementuje novou verzi specifikace do platformy Monado, tj. open source implementace OpenXR.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 0.38.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 4.4 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 17:11 | Nová verze

    ClamAV (Wikipedie), tj. multiplatformní antivirový engine s otevřeným zdrojovým kódem pro detekci trojských koní, virů, malwaru a dalších škodlivých hrozeb, byl vydán ve verzích 1.3.1, 1.2.3 a 1.0.6. Ve verzi 1.3.1 je mimo jiné řešena bezpečnostní chyba CVE-2024-20380.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:11 | IT novinky

    Digitální a informační agentura (DIA) oznámila (PDF, X a Facebook), že mobilní aplikace Portál občana je ode dneška oficiálně venku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 05:11 | Komunita

    #HACKUJBRNO 2024, byly zveřejněny výsledky a výstupy hackathonu města Brna nad otevřenými městskými daty, který se konal 13. a 14. dubna 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    KDE Plasma 6
     (68%)
     (10%)
     (2%)
     (20%)
    Celkem 564 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    6.11.2010 22:25 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: router, FTP server, firewall

    což je také důvod proč jsem se obrátil na odborníky vašeho kalibru (no offense).
    :-) No v mém případě by to sedlo i se skrytým ostnem ironie :-)

    [Vortex86DX (i486DX@800MHz, 256 MB RAM)]: Tuhle architekturu neznám, a kvůli její atypičnosti z ní mám trochu strach.
    [slovíčkaření]: architektura / instrukční sada CPU je klasická x86 na úrovni 486DX tj. včetně matematického koprocesoru (existuje i varianta SX = bez FPU). Kód zkompilovaný pro i386 na tom samozřejmě běží. Má to normální BIOS = po všech stránkách klasické PCčko.[/slovíčkaření] Ale souhlasím, že je to stroj spíš do průmyslu (díky spotřebě) a mimo tuto oblast zaujme spíš kutily/znalce/pamětníky. Sice fungl nové železo, ale má to on-chip jenom IDE (dnes reálně používané spíš pro ATA Flash) nikoli SATA. COM porty, LPT a GPIO nevyužijete. Oproti starým 486tkám to má USB 2.0, DDR RAM a mnohem vyšší takt. Škoda že nemá IO-APIC. On-chip IDE řadič funguje jak v klasickém "generickém" režimu, tak v nějakém svém "nativním" (zná ho Linuxový ovladač ite821x). On-chip r6040 10/100 Ethernet má taky ovladač ve vanilce (a nezjistil jsem, že by byl s něčím zpětně kompatibilní). Tento SoC bývá kombinován s grafikou SiS/XGI z9s (dedicated 32MB RAM).

    [malý switch za pár stovek] Doufám že by stačil. Nevím přesně jakým způsobem probíhá řízení přenosové rychlosti, resp. jestli jde řídit i provoz pro zařízení za switchem.
    Jako že individuální traffic shaping pro jednotlivé stroje ve vnitřní síti?
    Rozdíl mezi switchovanou a routovanou vnitřní sítí je ten, že na switchované síti si jednotlivé stanice můžou navzájem posílat provoz, aniž by se musely doprošovat routeru (a jeho filtrů), můžou fixlovat cizí MAC adresu apod.
    Taky jsem tuším viděl nějaký malý, asi 8portový VLANový switch. Pomocí téhle věcičky můžete mít jednotlivé porty switche namapované na router jako VLANové subinterfejsy (virtuální LANku klidně extra pro každý počítač ve vnitřní síti). Navzájem pak stanice na sebe přímo nevidí, jenom se samozřejmě dělí o pásmo fyzického Eth portu na routeru. Ale úzkým hrdlem beztak bývá router nebo uplink, ne kapacita fyzického portu.

    [WiFi do desktopu...] Wifi do PCI je otázka pár stovek, pokud se nemýlím.
    To jo, jenom pozor na použitý čip. Pro Linux doporučuji Atheros. Určitě ne Via nebo Realtek, nevím jak Ralink nebo Prism. Další věc je, že možná budete hledat WiFi spíš do PCI-e (nebo Mini-PCIe).

    ...Asi bych to viděl na VIA nebo Atom v desktopové case se switchem a Wifi do PCI.
    Už jste narazil na SuperMicro. Ono těch desek na výběr je víc. Atomové boardy SuperMicro se vyznačují tím, že i nové Atomy (D4xx/D5xx) jsou kombinovány s "desktopovým" ICH, takže mají velký počet USB a SATA portů. On ten ICH9(R) ale taky něco sežere - čili co do spotřeby to není možná o moc lepší, než starší Atomová platforma N270+i945GSE. Je trochu trapné, že dvě síťovky jsou k mání jenom v kombinaci s "R" variantou ICH9, která bude ještě trochu víc papat. Aspoň že jsou ty nové Atomy výkonnější. Další trapná věc je, že ty novější boardy už nemají PCI, jenom PCI-e (viz WiFi). Staré boardy s i945 mají PCI slot - a ventilátor na procesoru (fuj). Nějaké boardy jsou k vidění taky u Intelu a dalších kancelářských výrobců, ale pokud vím, nikdo další to nepojal jako malý server (nikdo kromě Supermicra a pár obskurních "průmyslových" výrobců), takže ty boardy většinou mají jenom jednu síťovku a malý počet SATA portů.

    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.