abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:00 | IT novinky

    DuckDuckGo AI Chat umožňuje "pokecat si" s GPT-3.5 Turbo od OpenAI nebo Claude 1.2 Instant od Anthropic. Bez vytváření účtu. Všechny chaty jsou soukromé. DuckDuckGo je neukládá ani nepoužívá k trénování modelů umělé inteligence.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:22 | IT novinky

    VASA-1, výzkumný projekt Microsoftu. Na vstupu stačí jediná fotka a zvukový záznam. Na výstupu je dokonalá mluvící nebo zpívající hlava. Prý si technologii nechá jenom pro sebe. Žádné demo, API nebo placená služba. Zatím.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 04:44 | Nová verze

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 140 (pdf) a HackSpace 77 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:00 | Nová verze

    ESPHome, tj. open source systém umožňující nastavovat zařízení s čipy ESP (i dalšími) pomocí konfiguračních souborů a připojit je do domácí automatizace, například do Home Assistantu, byl vydán ve verzi 2024.4.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.4. 22:11 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.4. 20:55 | Nová verze

    Neziskové průmyslové konsorcium Khronos Group vydalo verzi 1.1 specifikace OpenXR (Wikipedie), tj. standardu specifikujícího přístup k platformám a zařízením pro XR, tj. platformám a zařízením pro AR (rozšířenou realitu) a VR (virtuální realitu). Do základu se z rozšíření dostalo XR_EXT_local_floor. Společnost Collabora implementuje novou verzi specifikace do platformy Monado, tj. open source implementace OpenXR.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    18.4. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 0.38.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 4.4 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    18.4. 17:11 | Nová verze

    ClamAV (Wikipedie), tj. multiplatformní antivirový engine s otevřeným zdrojovým kódem pro detekci trojských koní, virů, malwaru a dalších škodlivých hrozeb, byl vydán ve verzích 1.3.1, 1.2.3 a 1.0.6. Ve verzi 1.3.1 je mimo jiné řešena bezpečnostní chyba CVE-2024-20380.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    18.4. 12:11 | IT novinky

    Digitální a informační agentura (DIA) oznámila (PDF, X a Facebook), že mobilní aplikace Portál občana je ode dneška oficiálně venku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    18.4. 05:11 | Komunita

    #HACKUJBRNO 2024, byly zveřejněny výsledky a výstupy hackathonu města Brna nad otevřenými městskými daty, který se konal 13. a 14. dubna 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    KDE Plasma 6
     (68%)
     (11%)
     (2%)
     (20%)
    Celkem 566 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    18.12.2010 23:51 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mysql - konkurenční přístup
    Zkus na FS zvýšit počet souborů z několika set tisíc na několik set milionů a uvidíš co se stane.
    Takže žádný FS se stromy není? :)
    Velikost záznamu je typicky pár bajtů
    Mám trošku jinou představu o významu slovního spojení pár bajtů.
    což na FS vždy zabere celý blok (typicky 4kB)
    Tak to může a nemusí být implementováno.
    Já jsem se také pojmu relační záměrně vyhnul.
    Tady bude asi to hlavní nedorozumění. Nazývat či nenazývat hromadu dat databází jenom na základě způsobu uložení, je podle mě nesmysl.

    Je mnoho různých implementací formátů databází i způsobů přístupu k nim. Kombinace nějakého dialektu SQL a síťového serveru je jen jednou z mnoha možností, jak může být databáze uložena a zpřístupněna.
    Začátečníkovi bych rozhodně doporučoval se nejdřív naučit relace a normální formy a nějakou opensource SQL DB (PostgreSQL)
    Normální formy jsem se naučil dodatečně :), a musím říct, že aplikace této teorie neměla na návrh mých tabulek žádný vliv. Přesněji řečeno, dokud jsem neznal normální formy, tak jsem se na to díval striktně z pohledu redundance a anomálií (ač jsem zpočátku nevěděl, že se tomu tak říká).

    Já bych začátečníkovi prvně doporučil, ať se naučí pracovat se soubory... i za cenu, že se zprvu vykašle na škálovatelnost u projektů s max desítkami záznamů.

    Naopak bych začátečníkovi doporučil se hodně rychle přístup k datům naučit dobře abstrahovat. Přepsat jen backend pro ukládání dat pak není tak pracné.

    Mezi náma, předpoklady velikosti tabulek se neškálují o několik řádů zase tak často, tak proč nezvolit easy řešení, které na desítky záznamů funguje perfektně.

    Pravda, sám jsem teprv dodatečně zjistil, že u jednoduchých projektů síťová SQL databáze často zbytečně zdržuje nejen návrh a implementaci, ale dokonce i běh programu.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.