abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 729 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    13.3.2011 12:11 Pavel Píša | skóre: 18 | blog: logic
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Řízení (pomocí PC)
    Jedná se mi o nativní šířku slova procesoru, to je ALU a hlavní datové cesty. Pokud není ALU a instrukční soubor vybavený operacemi pro práci s plnou délkou ukazatele (v případě 64kB adresního 16 bit sčítání, odčítání a alespoň posuny) tak céčkový kód s ukazateli bude po přeložení zbytečně kynout. Ošetřuje se to pak beričkami typu CODE void *, DATA void * atd. Ale to je špatně, architektura vyžaduje psát v něčem, co vlastně nění C, nebo alepoň ne přenositelné C. Vrcholem hrůzy je pak 8051, která má 8 bit ALU, základní adresování 8 bit v DATA, prášky vyhnané 16-bit přes DPTR a oddělěné adresní prostory IDATA, CODE, XDATA => obecný ukazatel 16-bit nestačí, používají se tedy 3-byte, na přičtení konstanty k adrese je potřeba až 6 instrukcí a pro každý přístup přes obecný void * ukazatel je nutné volat podprogram z knihovny. Alternativně lze volit různé omezené modely kompilace, které vždy určitou podmnožinu adres vylučují z použití. Ještě ja potřeba započítat nepoužitelnost zásobníku pro budování přirozených céčkových rámců s lokálními proměnnými atd. A vím o čem mluvím, vzhledem k nedostupnosti a cenám jiných řešení jsme byli nuceni okolo roku 1990 tuto architekturu zvolit a mnoho rozsáhlých aplikací v ASM stále ještě dobíhá ve výrobě.

    Co se týče 8-bit AVR, tak tam je to o trochu lepší. Díky více ukazatelům a širšímu SP, lze v pořádku splnit C standardní rekurzivní volání a proto také existuje port GCC. Přesto je to procesor s 8-bit základní aritmetikou. Trochu to zahraňují na novějších jádrech instrukce MOVW, ADIW, SBIW, MOVW, ale posuny a další chybí. Ovšem volání podporogramu přes EIND je hnus. Stejně tak nesouvislá adresace LPM, LD znamená trvalé hlídání const/no const ukazatalů a složitý kód nebo všechna const data přenést do RAM nebo jiné datové oblasti. ELPM a RAMPX, RAMPY, RAMPZ a RAMPD pak postupně rostoucí beznadějnost vývojářů jádra CPU jen dokládá.

    TI u MSP430 zvolilo lepší strategii, omezení součtu všech adresních oblastí do 64kB. Když pak bylo rozhodnuto o zvětšení rozsahu adres, natáhli všechny registry na 20-bitů a adresy se v tomto režmu ukládají do dvou slov (2x16, to je 32 bitů). Je to sice plýtvání, ale v budoucnu mohou bez větší změny instrukční sady roztáhnout adresaci až na 32 bitů. Nevýhodou je chybějící nebo komplikovaněji dostupné dělění a násobení.

    Renesas H8H, H8S je také na pomezí 16/32 bit, ale adresaci a registry má 32-bitové. Sada je trochu roztahaná a neRISCová, ale použitelnost je dobrá. RX je ještě o něco lepší. Hezký a zajímavý RISC je SH, 32 nebo i 64-bity architektura, 16-bit krátké RISCové instrukce, dobře volené kódování instrukcí. Trochu podivnost s int násobením. Většinou se dnes řeší přes FP instrukce.

    ARM je dobře RISCový, Thumb-1 celkem omezená prasárna, Thumb-2 (Cortex-M3) je již kompletní, kódováním některých instrukcí se rozlézá ale funkcionalita dobrá a flexibilní druhý oparand dává velké možnosti jak v adresování tak v snížení počtu instrukcí v aritmetice.

    MIPS je celkem OK, trochu málo adresních režimů a porovnávání pro skoky. Podobné, i když trochu lepší, je to s PowerPC.

    ColdFire je zriscovatělý CISC, hezká/čitelná instrukční sada, ale na vykonávání přece jenom složitější. Málo registrů (8+8) a ve dvou mírně se použitelností lišících skupinách.

    AVR32 asi OK, nepoužíval jsem a příliš neznám.

    Celkově je solidnějších architektur dnes dostatek a ceny se tak moc neliší. Tak proč nepoužívat takové, kde beličky nejsou potřeba.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.