abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:00 | IT novinky

    DuckDuckGo AI Chat umožňuje "pokecat si" s GPT-3.5 Turbo od OpenAI nebo Claude 1.2 Instant od Anthropic. Bez vytváření účtu. Všechny chaty jsou soukromé. DuckDuckGo je neukládá ani nepoužívá k trénování modelů umělé inteligence.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:22 | IT novinky

    VASA-1, výzkumný projekt Microsoftu. Na vstupu stačí jediná fotka a zvukový záznam. Na výstupu je dokonalá mluvící nebo zpívající hlava. Prý si technologii nechá jenom pro sebe. Žádné demo, API nebo placená služba. Zatím.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 04:44 | Nová verze

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 140 (pdf) a HackSpace 77 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:00 | Nová verze

    ESPHome, tj. open source systém umožňující nastavovat zařízení s čipy ESP (i dalšími) pomocí konfiguračních souborů a připojit je do domácí automatizace, například do Home Assistantu, byl vydán ve verzi 2024.4.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.4. 22:11 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.4. 20:55 | Nová verze

    Neziskové průmyslové konsorcium Khronos Group vydalo verzi 1.1 specifikace OpenXR (Wikipedie), tj. standardu specifikujícího přístup k platformám a zařízením pro XR, tj. platformám a zařízením pro AR (rozšířenou realitu) a VR (virtuální realitu). Do základu se z rozšíření dostalo XR_EXT_local_floor. Společnost Collabora implementuje novou verzi specifikace do platformy Monado, tj. open source implementace OpenXR.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    18.4. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 0.38.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 4.4 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    18.4. 17:11 | Nová verze

    ClamAV (Wikipedie), tj. multiplatformní antivirový engine s otevřeným zdrojovým kódem pro detekci trojských koní, virů, malwaru a dalších škodlivých hrozeb, byl vydán ve verzích 1.3.1, 1.2.3 a 1.0.6. Ve verzi 1.3.1 je mimo jiné řešena bezpečnostní chyba CVE-2024-20380.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    18.4. 12:11 | IT novinky

    Digitální a informační agentura (DIA) oznámila (PDF, X a Facebook), že mobilní aplikace Portál občana je ode dneška oficiálně venku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    18.4. 05:11 | Komunita

    #HACKUJBRNO 2024, byly zveřejněny výsledky a výstupy hackathonu města Brna nad otevřenými městskými daty, který se konal 13. a 14. dubna 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    KDE Plasma 6
     (68%)
     (11%)
     (2%)
     (20%)
    Celkem 566 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    15.3.2011 19:13 Peter
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OSPF a dve vlan
    Ahoj,

    Tvoja idea nie je zla ani principialne nerealizovatelna, avsak trochu odporuje tradicnym principom smerovacich protokolov v IP sietach. To, co vlastne chces dosiahnut, je, ze signalizacne informacie, medzi ktore patria aj smerovacie protokoly, sa budu prenasat samostatnou sietou (v Tvojom pripade samostatnou VLAN), pricom pre data mas vyhradene ine siete. Tento koncept je skor typicky v telekomunikacnych sietach, ktore maju oddelene signalizacne a prenosove casti.

    IP smerovacie protokoly si zvyknu vymienat svoje spravy cez kazdu siet, ktoru oznamuju do okolia. Robia to kvoli viacerym dovodom: objavenie topologie (ak sa dva smerovace navzajom pocuju, potom vedia, ze su na spolocnej sieti, cize objavili vzajomny topologicky vztah), trvala kontrola funkcnej konektivity (ak sa dva smerovace prestanu pocut, alebo sa nepocuju, potom ich vzajomna konektivita nie je v poriadku). V podstate, ak sa dva smerovace navzajom cez nejaku siet nepocuju, potom vlastne nemaju ako vediet, ze su nou prepojene. Vsimni si, ze tento princip ide proti tomu, co chces dosiahnut: ak sa Tvoje smerovace budu pocut iba na VLAN10, nie na VLAN20, potom nebudu povazovat VLAN20 za siet, ktora ich vzajomne prepaja. Oba smerovace ju budu vnimat ako koncovu siet, nie vsak ako tranzitnu.

    Samozrejme, iste vynimky z tohto pravidla existuju. Konkretne v OSPF existuje volitelne rozsirenie, ktore sa vola Demand Circuit. Rozhranie oznacene ako demand circuit je charakteristicke tym, ze
    • neodosiela periodicke Hello pakety (plati iba na PtP a PtMP typoch sieti)
    • neodosiela smerovacie informacie, kym to nie je nevyhnutne
    Tymto sposobom by bolo mozne rozhranie na VLAN20 oznacit ako Demand Circuit. OSPF by sa cez toto rozhranie inicialne synchronizovalo so susednymi smerovacmi, avsak potom by prestalo cez tuto siet prenasat bezne periodicke LSA (smerovacie informacie). LSA by sa prenasali len v pripade skutocnej topologickej zmeny kdekolvek v sieti. Kedze VLAN siete su v OSPF vnimane ako tzv. broadcast multiaccess siete, Demand Circuit by nezabranil odosielaniu periodickych Hello paketov, avsak VLAN je mozne manualne konvertovat na typ Point-to-MultiPoint a tym zabranit aj prenosu Hello paketov pri Demand Circuit. Trochu nasilne riesenie a viac konfiguracie, ale rozhodne by to slo. O OSPF Demand Circuit si mozes precitat viac napriklad tu:

    OSPF Demand Circuit

    Tvoja uvaha o tom, ze objem beznej datovej prevadzky vo VLAN moze byt taky velky, ze bude negativne vplyvat na spravnu cinnost OSPF, je rozumna. Profesionalne smerovace preto obvykle nastavuju paketom smerovacich protokolov vysoku prioritu, aby mali prednost pred beznou datovou prevadzkou. Obvykle vsak treba s touto moznost kalkulovat a dimenzovat siet tak, aby datova prevadzka nemohla skodit signalizacnym a manazmentovym protokolom. OSPF vsak nie je narocny na prenosove pasmo - staci mu par kilobajtov za sekundu, aj to len v momentoch, ked sa prenasaju smerovacie informacie. Inak sa odosielaju len kratke Hello pakety (kazdych 10 sekund), ktore su pri ethernetovych sietach uplne zanedbatelne.

    Bolo by pekne mat oddelenu signalizacnu a datovu siet, no IP svet je tak trosku bordel ;) Netreba si z toho robit tazku hlavu, pokym nie je potvrdene, ze to naozaj sposobuje problemy.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.