abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 18:00 | IT novinky

    DuckDuckGo AI Chat umožňuje "pokecat si" s GPT-3.5 Turbo od OpenAI nebo Claude 1.2 Instant od Anthropic. Bez vytváření účtu. Všechny chaty jsou soukromé. DuckDuckGo je neukládá ani nepoužívá k trénování modelů umělé inteligence.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:22 | IT novinky

    VASA-1, výzkumný projekt Microsoftu. Na vstupu stačí jediná fotka a zvukový záznam. Na výstupu je dokonalá mluvící nebo zpívající hlava. Prý si technologii nechá jenom pro sebe. Žádné demo, API nebo placená služba. Zatím.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 04:44 | Nová verze

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 140 (pdf) a HackSpace 77 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:00 | Nová verze

    ESPHome, tj. open source systém umožňující nastavovat zařízení s čipy ESP (i dalšími) pomocí konfiguračních souborů a připojit je do domácí automatizace, například do Home Assistantu, byl vydán ve verzi 2024.4.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:11 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:55 | Nová verze

    Neziskové průmyslové konsorcium Khronos Group vydalo verzi 1.1 specifikace OpenXR (Wikipedie), tj. standardu specifikujícího přístup k platformám a zařízením pro XR, tj. platformám a zařízením pro AR (rozšířenou realitu) a VR (virtuální realitu). Do základu se z rozšíření dostalo XR_EXT_local_floor. Společnost Collabora implementuje novou verzi specifikace do platformy Monado, tj. open source implementace OpenXR.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 0.38.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 4.4 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 17:11 | Nová verze

    ClamAV (Wikipedie), tj. multiplatformní antivirový engine s otevřeným zdrojovým kódem pro detekci trojských koní, virů, malwaru a dalších škodlivých hrozeb, byl vydán ve verzích 1.3.1, 1.2.3 a 1.0.6. Ve verzi 1.3.1 je mimo jiné řešena bezpečnostní chyba CVE-2024-20380.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:11 | IT novinky

    Digitální a informační agentura (DIA) oznámila (PDF, X a Facebook), že mobilní aplikace Portál občana je ode dneška oficiálně venku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 05:11 | Komunita

    #HACKUJBRNO 2024, byly zveřejněny výsledky a výstupy hackathonu města Brna nad otevřenými městskými daty, který se konal 13. a 14. dubna 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    KDE Plasma 6
     (68%)
     (10%)
     (2%)
     (20%)
    Celkem 564 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    11.7.2003 14:16 Hynek (Pichi) Vychodil | skóre: 43 | blog: Pichi | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše vytvořit RAID 1 na zaběhnutém
    Jde to, ale je to trochu obtižnější. Aby mohl naběhnout přímo s SW RAID rootfs je třeba aby byla jeho podpora přímo v jádře. Naštěstí už dnes snad kromě slackware nikdo nebootuje přímo na rootfs, ale všichni používají initrd. Principiálně by šlo nastavit lilo aby hráblo přímo na jeden disk v zrcadle a načetl si initrd z něho (neb samo raid logicky nezvládá), ale vzhledem k bodu 2 se nabzí jednodužší řešení. Použít ten větší jako primární a hodit si na něj zvlášť partišnu s adresářem /boot do něj si hodit vlastní initrd, který si případně natáhne příslušný modul do jádra (většinou je v jádrech podpora raid 0 a 1 přímo zakompilovaná) spustího a namountne ho a atd. Již odladěný a skonfigurovaný systém lze kdykoliv přenést na jinam, rozdělit na jinak partyšny atd. prostým překopírováním. Nejsou to wokna, aby se při každé změně musel přeinstalovávat. (Jednou jsem zkusil rozšířit partišnu s rootfs ext3 přímo za běhu toho systému (změna na ext2 = odstranit journal, unmount, parted, změna na ext3 = nahodit journal), který z ní běžel, ale to nedopadlo dobře, naštěstí jsem měl komplet ten obsah rootfs zatarován a tak po bootu z install CD Slackwaru jsem to v pohodě obnovil na rozšířenou parišnu a jel jsem dál jako by se nechumelilo. Jinou mou oblíbenou činností je vytáhnou disk, hodit ho do jiné mašiny, boot a jedu (samozřejmě pokud není jádro a glibc skompilováno pro i686 a nestrčím to do 486). Takže bych doporučil nabootovat nějakou live, nebo RIP distribuci, nebo Install CD Slackware, ktré mi jako takové nouzové live CD slouží a pak to dělat. Je to jistější.) Pokud bude na kritickou fázi k dispozici nějaké úložiště kam by se dal dát tar z komplet rootem toho rozběhaného systému tak je to idylka. Třeba i na CD (na druhej disk si vytvoř tar třeba takto: tar czlf kde_je_druhej_disk/muj_root / a pak to vypal). Potom si nabootuj s nějakého toho live (ale musí umět raid). Vytvoř si nějakou malou partišnu na /boot. Vytvoř na obou diskcích stejně velké partišny na raid. Vytvoř raid. Namountuj si raid a pak si to tam rozbal ten tar (tar xzpfC kde_mam_ten_tar/muj_root kde_mam_ten_raid). Pak si přesuň /boot na tu separátní partišnu (mv kde_mam_ten_raid/boot kam_to_chci). Uprav initrd (to je příliš závislé na tom RH 7.3, třeba na to nebude ani třeba šahat, jen aby se ten novej root mountoval ze správného dev = RAID). A je to. Doufám. Pokud není kam ten root odsunout tak je třeba použít obnovou RAIDu popsanou v jednom návodu na LinuxZone, ale teď to tam nějak nemůžu najít. Mělo by to být ale v raid how-to. ad 2) viz. část s /boot ad 3) to teda nechápu, nebo nejsou uvedené potřebné informace. Asi by to chtělo víc popsat, co, kdy, jak?
    XML je zbytečný, pomalý, nešikovný balast, znovu vynalézané kolo a ještě ke všemu šišaté, těžké a kýčovitě pomalované.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.