abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 18:00 | IT novinky

    DuckDuckGo AI Chat umožňuje "pokecat si" s GPT-3.5 Turbo od OpenAI nebo Claude 1.2 Instant od Anthropic. Bez vytváření účtu. Všechny chaty jsou soukromé. DuckDuckGo je neukládá ani nepoužívá k trénování modelů umělé inteligence.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:22 | IT novinky

    VASA-1, výzkumný projekt Microsoftu. Na vstupu stačí jediná fotka a zvukový záznam. Na výstupu je dokonalá mluvící nebo zpívající hlava. Prý si technologii nechá jenom pro sebe. Žádné demo, API nebo placená služba. Zatím.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 04:44 | Nová verze

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 140 (pdf) a HackSpace 77 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:00 | Nová verze

    ESPHome, tj. open source systém umožňující nastavovat zařízení s čipy ESP (i dalšími) pomocí konfiguračních souborů a připojit je do domácí automatizace, například do Home Assistantu, byl vydán ve verzi 2024.4.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:11 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:55 | Nová verze

    Neziskové průmyslové konsorcium Khronos Group vydalo verzi 1.1 specifikace OpenXR (Wikipedie), tj. standardu specifikujícího přístup k platformám a zařízením pro XR, tj. platformám a zařízením pro AR (rozšířenou realitu) a VR (virtuální realitu). Do základu se z rozšíření dostalo XR_EXT_local_floor. Společnost Collabora implementuje novou verzi specifikace do platformy Monado, tj. open source implementace OpenXR.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 0.38.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 4.4 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 17:11 | Nová verze

    ClamAV (Wikipedie), tj. multiplatformní antivirový engine s otevřeným zdrojovým kódem pro detekci trojských koní, virů, malwaru a dalších škodlivých hrozeb, byl vydán ve verzích 1.3.1, 1.2.3 a 1.0.6. Ve verzi 1.3.1 je mimo jiné řešena bezpečnostní chyba CVE-2024-20380.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:11 | IT novinky

    Digitální a informační agentura (DIA) oznámila (PDF, X a Facebook), že mobilní aplikace Portál občana je ode dneška oficiálně venku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 05:11 | Komunita

    #HACKUJBRNO 2024, byly zveřejněny výsledky a výstupy hackathonu města Brna nad otevřenými městskými daty, který se konal 13. a 14. dubna 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    KDE Plasma 6
     (68%)
     (10%)
     (2%)
     (20%)
    Celkem 564 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    11.7.2012 11:17 navry
    Rozbalit Rozbalit vše Archivace dat, medium, zivotnost
    Ahoj,

    rad bych probral otazku ohledne archivace dat a moznych pouzitych medii, na netu jsem nasel stare diskuze, ktere nikam nevedly a mezi clanky zadne odborne a vecne informace.


    Cil je dlouhodoba zaloha fotek a videi a to na +10let, je mi jedno ze ta technologie za 10 let nemusi existovat, za tu dobu se to muze prekopirovat na novou kdyz se odsvedci, a do te doby uchovavat stary hw ktery to jeste precte.

    Do uvahy prichazi DVD-RAM, HDD/externi HDD, SSD a flash, kazdy ma sve vyhody i nevyhody, jde mi hlavne o poruchovost a schopnost pametove bunky uchovat informaci, at udrzenim si naboje nebo "nevysvicenim" sluncem na cdromu atd.

    Magneticke pasky vylucuji z duvodu porizovaci ceny dnesnich modernich archivacnich hw a pasek, potrebuji to pro soukome ucely.


    DVD-RAM
    Co jsem vycetl tak jeho teoreticka doba uchovani hodnoty je kolem 30 let, nejvetsi problemy jsou hlavne poskrabani (irelevantni pro skladovani treba v trezoru), vysviceni dat (medium bude stejne porad v temnu v supliku) a docetl jsem se, ze problem byva hlavne v cdromkach ktere nedokazou po delsi dobe cd nacist a precist (hlavne LG jsem cetl reakce).


    HDD/externi HDD
    Nikde jsem nenasel informaci jak dlouho vydrzi ma magneticke plotne uchovana hodnota, je to osvedcene rychle a velkokapacitni medium, ktere ale starne pri zaukotvovani ctecich hlav, ma metody realokace vadnych sektoru (u WD black automaticke pri poklesu napeti hodnoty i kdyz jde jeste precist) atd. O disku neni problem zjistit hodne informaci o stavu pres S.M.A.R.T., tim se stava co se kontroly stavu tyce podle me nejlepsi. A jestli je rozdil mezi externim (tzn ma vlastni hw a fw pro pripojeni pres usb jeste navic) a internim diskem ktery pripojim primo do mb (samozrejme z externiho jde ten disk vyjmout a pripojit taky naprimo). A taky rozdil mezi 2.5" a 3.2" (nevim jestli plotny jsou stejne jemne, jestli radsi vetsi "drsnost/prostor" na bit atd). RAID asi neprichazi v uvahu protoze to je reseni pri stale potrebe pristupu na disk, zde mluvime tak jednou rocne doplneni dat nez bude disk plny, nasledne uchovani pro dalsi generace :).


    Flash disk
    Nejlepsi na uskladneni, bohuzel ale vyrabene maximalne masove pro konzumni spolecnost, aby byla nejmensi cena, setkal jsem se se spousty flashek, ktere krachli a to treba i Corsair Survivor, ktery je marketingove delany na nejvetsi fyzickou odolnost ale uvnitr mi sam od sebe umrelo pametove medium (vylozene ten flash svab), elektronika normalne fungovala, flash se pripojil, vsechno. O uchovani naboje jsem slysel rozporuplne nazory (4roky-10let), ale nikde se uz nepsalo jestli pri opakovem pripojovani nebo fakt 4 roky bez napeti. Nasel jsem tohle: Sandisk memory vault , ale zase nikdo negarantuje ze ty data tam budou za 100 let ale stacilo by klidne tech 10 :), ale kdo garantuje aspon to.


    SSD
    Docela nova technologie postavena na flash pametich (je v ni nejaky rozdil ssd vs flash?), problemy se snizenim rychlosti zapisu pri preplnenim media kvuli zpusobu prepisu celeho sektoru atd, ktere pro archivaci dat nejsou ale podstatne.
    Problem vidim spis v technologii v souvislosti s Flash disky, ale kdo vi co v tomhle nam budocnost prinese.


    Urcite se bude zalohovat minimalne na dva druhy medii, ale nerad bych abych za 10 let nenasel data ani na jednom druhu.

    Byl bych vdecny za jakekoliv vyzkumne prace (treba i diplomky a klidne v anglictine), nebo nejake testy velkych korporaci, ktere ale disky nevyrabeji (kvuli "nase disky jsou vlastne ty nejlepsi"). Nejlepsi by byly i zkusenosti adminu, ktere dnes a denne litaji kolem diskovych poli a resi existenci firemniho zlata s docela velkym rozpoctem :).


    Pokud jsem se v necem mylil pri zhrnuti, prosim vyvedte me z omylu :)

    ...ale ja se snazim ringo... snazim se, jak muzu byt pastirem...

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.