abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    dnes 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (73%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 763 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    19.1.2014 21:47 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: propojeni virtualni a realne site

    Pak může být řešení celkem triviální.

    První (a podle mě lepší možnost) je routování. Virtuální síť bude mít nějaký prefix adres a fyzický stroj musí být v okolní síti (v celé síti, tedy včetně nějakého modemu či přístupového bodu) známý jako router do tohoto prefixu. (Prefix by neměl být podmnožinou adres normálně používaných v domácí síti; měl by se zkrátka lišit, aby bylo jasné, kudy se routuje.)

    Druhá možnost je mít adresy ve virtuální síti se stejným prefixem jako ve zbytku domácí sítě. Pak se musí do bridge, který propojuje všechna virtuální rozhraní, přidat ještě i fyzické rozhraní. Fyzickým strojům na síti se pak virtuální stroje budou jevit jako na lokálním switchi, tj. komunikace s nimi bude založená na 2. vrstvě, ne na 3. vrstvě, narozdíl od routování.

    Třetí možnost je podobná té první, ale v lecčem trochu horší a odpovídá nastavení, které vytvářejí automaticky virtualizační frameworky typu virt-manager + libvirt. Zaprvé většinou podporují jenom IPv4, což je samo o sobě hodně hloupé, ale zadruhé nastavují virtuální podsíť jako NAT. Pak fyzický stroj slouží jako NAT router. To znamená, že virtuální stroje se mohou připojovat do Internetu téměř neomezeně (až na to, že prostě nebudou moct používat protokoly, které nejsou založené na TCP ani UDP), zatímco přímé spojení zvenku (tedy mimo fyzický server) do virtuálních strojů není možné. (Je to zkrátka NAT — co víc k tomu dodat.)

    Klíčové je nezapomenout nastavit některé detaily v sysctl — například nezapomenout povolit routování (packet forwarding), v případě bridge zkusit na něm pro jistotu povolit STP a tak podobně. No a pak je taky třeba přidělovat IP adresy správným rozhraním, tj. například pokud fyzický stroj funguje jako bridge, jeho IP adresy se nastavují na bridge rozhraní, nikoliv na některých „členech“ toho bridge.

    Mimochodem, stačí si přece nainstalovat libvirt a virt-manager. Tam je automaticky nastavená a zprovozněná síť a virtuální stroje se můžou připojovat k Internetu, má-li fyzický stroj správně nastavený přístup a povolený packet forwarding. Taková možnost se pak dá snadno rozšířit drobnou úpravou iptables pravidel tak, aby (například) požadavky do Internetu mimo domácí sít šly přes NAT, zatímco požadavky směrované do domácí sítě a zpátky z domácí sítě by se naprosto normálně routovaly. Stačí jen příslušné příslušné pravidlo typu SNAT trochu tweaknout, aby fungovalo jen pro některé odesilatele a příjemce.

    U všech tří řešení se občas stávají nějaké velmi dobře známé chyby, které je třeba prověřit — zakázaný packet forwarding, špatně nastavené prefixy (takže stroje nevědí, že je třeba routovat, a hledají protějšky na lokálním switchi), špatně nastavený bridge (zakázaný STP a několik mostů v dosahu, IP adresy nastavené na rozhraních v bridgi, ale ne na bridgi samotném), špatně použitý IPv4 NAT (buď v kombinaci s nekompatibilními dalšími pravidly firewallu, která všechno zablokují, nebo se zkrátka NATuje úplně všechno, včetně komunikace, která má směřovat do lokální sítě) a konečně všechny možné typy softwarových firewallů, které vyrobí tak složité nastavení iptables, že se v tom nedá vyznat a půlka sítě pak nefunguje. Posledně jmenovaný problém zpočátku není vůbec poznat, protože pro běžné služby typu web, Jabber nebo SSH se zdá být vše v pořádku.

    Základem asi bude spustit si na fyzickém stroji tcpdump a podívat se, jaké pakety tam chodí a proč se asi ztrácejí. Třeba bude jenom někde špatně nastavený default gateway a tak podobně.

    Když narazím na problémy tohoto typu, ještě rychlejším řešením než experimenty s tcpdump leckdy bývá IPv6 — ten velmi rychle odhalí, zda se jedná o problém s NATem (který u něj zatím naštěstí nikdo a nic implicitně nezapíná) nebo s nesprávně nastavenými délkami prefixů (proti čemuž je IPv6 mnohem odolnější, protože nemá žádnou „broadcast“ adresu a NDP funguje i mezi stroji s různými nastaveními délek prefixů, pokud se prefixy shodují až do konce toho delšího) a tak dále. Pokud ani IPv6 nefunguje, dojde na tcpdump.

    Takže tolik tipy pro diagnostiku. :-)

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.