abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:44 | Nová verze

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 140 (pdf) a HackSpace 77 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:00 | Nová verze

    ESPHome, tj. open source systém umožňující nastavovat zařízení s čipy ESP (i dalšími) pomocí konfiguračních souborů a připojit je do domácí automatizace, například do Home Assistantu, byl vydán ve verzi 2024.4.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:11 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:55 | Nová verze

    Neziskové průmyslové konsorcium Khronos Group vydalo verzi 1.1 specifikace OpenXR (Wikipedie), tj. standardu specifikujícího přístup k platformám a zařízením pro XR, tj. platformám a zařízením pro AR (rozšířenou realitu) a VR (virtuální realitu). Do základu se z rozšíření dostalo XR_EXT_local_floor. Společnost Collabora implementuje novou verzi specifikace do platformy Monado, tj. open source implementace OpenXR.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 0.38.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 4.4 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 17:11 | Nová verze

    ClamAV (Wikipedie), tj. multiplatformní antivirový engine s otevřeným zdrojovým kódem pro detekci trojských koní, virů, malwaru a dalších škodlivých hrozeb, byl vydán ve verzích 1.3.1, 1.2.3 a 1.0.6. Ve verzi 1.3.1 je mimo jiné řešena bezpečnostní chyba CVE-2024-20380.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:11 | IT novinky

    Digitální a informační agentura (DIA) oznámila (PDF, X a Facebook), že mobilní aplikace Portál občana je ode dneška oficiálně venku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 05:11 | Komunita

    #HACKUJBRNO 2024, byly zveřejněny výsledky a výstupy hackathonu města Brna nad otevřenými městskými daty, který se konal 13. a 14. dubna 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.4. 17:55 | IT novinky

    Společnost Volla Systeme stojící za telefony Volla spustila na Kickstarteru kampaň na podporu tabletu Volla Tablet s Volla OS nebo Ubuntu Touch.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    17.4. 17:44 | IT novinky

    Společnost Boston Dynamics oznámila, že humanoidní hydraulický robot HD Atlas šel do důchodu (YouTube). Nastupuje nová vylepšená elektrická varianta (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    KDE Plasma 6
     (68%)
     (10%)
     (2%)
     (19%)
    Celkem 559 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    4.9.2014 09:33 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: wifi síť mezi více domy
    Základem spokojenosti u WiFi je přímá viditelnost bez zdí, plastových oken (= s pokovenými skly), nejlépe i bez stromů apod. Tradiční radioamatérská moudrost praví, že nejlepší zesilovač je kvalitní anténa - platí per analogiam bezezbytku i pro WiFi. Pak můžete laborovat s 802.11n MIMO (se shodnou nebo kolmou polarizací) apod. Podle některých mých zkušeností nakonec dává lepší hodnoty CCQ provoz bez MIMO = jediným kanálem, ale to mohlo být rukama...

    Pokud WiFi aspoň trochu rozumíte, tak je úžasnou hračkou něco od Mikrotiku. Na bridgovaný point-to-point spoj stačí i RB411 s L3 licencí, ale popravdě poslední dobou sahám už poslepu po desce RB912 - má L4 licenci (= "dělej si co chceš") a onboard Nkové rádio s 2T2R (variantně buď 2.4-only nebo 5GHz-only), MiniPCI-e slot pro druhé rádio, to vše přibližně za cenu RB411 se zásuvnou kartou... V mých specifických podmínkách je navíc užitečné, že RB912 má z výroby z rubu desky heatspreader, který se dá tepelně přivázat na hliníkovou kastli. Je s tím trochu zámečnické práce, ale celý routerboard má pak teplotní spád proti vnější kastli odhadem do 10*C, při základní spotřebě asi 2-3W = vůbec to nehřeje. Na hardwaru Routerboard jede třeba i OpenWRT, ale osobně nakonec na stará kolena dávám přednost RouterOS, protože je (přes některé záludnosti) trochu komfortnější a nesmrdí v něm CRDA.

    To už jsem dost off topic. Jak už tu někdo navrhoval, doporučuji začít s dvěma rádii a experimentovat. Jako anténa stačí pro začátek λ/4 pahýl = kus drátu zasunutý do konektoru. "Hraje" podobně jako příbalové bičíky. Jakákoli panelová anténa je proti tomu samozřejmě výrazné zlepšení. Jako základní rádio bych doporučil nějakého Mikrotika - na hraní možná spíš s dual-bandovým rádiem, zejm. pokud kvůli průchodnosti zdmi budete uvažovat o pásmu 2.4 GHz. Osobně jako základní volbu pro páteře doporučuji 5 GHz - na 2.4 svítí opravdu všecko možné, kromě wifin taky spousta dalších zařízení (včetně analogových), která ani nepoužívají 802.11 modulaci a tedy nejsou vidět při prostém skenu pásma wifi kartou... Je příjemné, že minula doba, kdy měly i levné notebooky dualbandové wifiny. Dnešní levnější hardware je opět 2.4GHz-only, takže má málokdo náladu svítit si doma v pásmu 5 GHz.

    Je škoda dávat si jako základní požadavek "nesmím dávat antény za okno ani tahat kabely". To je skutečně show-stopper. Telepatický přenos dat opravdu nefunguje. Doporučuji ve vší slušnosti začít trochu leštit kliky a působit pomocí diplomacie - netlačit na pilu, úsměv... Třeba i sebrat pár podpisů apod., zkusit tomu dát nějakou hlavu a patu v rámci baráku - aby měl vlastník baráku pocit, že mu to přinese plus body při jednání o nájmech... ("levný internet na přání kdekoli v domě").

    Průchod zdí se dá nakonec provést i docela čistě, dá se obejít i plastové okno. V "cihle" se vrtá a seká snadno (není to spíš škvárobeton? Ten je ještě měkčí). Izolace (vnější zateplení) v ostění oken bývá odfláknutá, třeba jenom 2 cm polystyrenu... když vrtáte opatrně, tak se při tom nemusí vyštípnout půl kila omítky, a dá se trefit kolem rámu dvěma dírami v úhlu proti sobě. Ale většina lidí stejně tohle vůbec neřeší, na našem baráku jsou povolené individuální satelity (dokonce mají od zateplení připravené držáky), většina uživatelů prostě vrtala zevnitř asi 10 cm pod parapetem a vrták vyjel venku skrz vnější plášť... A vlastníka nemovitosti nezajímá ani tak vnitřní konstrukční uspořádání, jako spíš kosmetika = vnější vzhled a kvalita zednického začištění. Já jsem si při montáži plastových oken zasekal u každého okna do kouta pod rám husí krk, zvenčí ucpaný pěnovým špuntem těsně pod zateplením - takže stačí opatrně propíchnout krycí cement s perlinkou a 2 cm polyše. Ale zároveň už jsem měl doma optiku od místní levné kabelovky, takže mám nakonec kolem okna protažené jenom čidlo od teploměru... a na TV antény STA mám na sedlové střeše nový zakázkový stožárek (střecha se dělala nová, takže jsem si zařídil hezky začištěný průchod trubky stožáru a kabeláže vodotěsnými průchodkami). Ve starém objektu s plochou střechou taky určitě existuje stávající STA, čili nějaký průchod na tu střechu bude. Jde jenom o to trochu hledat, kudy vedou dráty, pokud není výtahová strojovna tak odkrytovat nejvyšší díl plechových deklů v elektro stoupačce apod.

    Ještě si trochu přihřeju polívku - o anténách pro wifi mám takové povídání pro začátečníky...
    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.