abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 743 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    15.11.2014 07:05 marbu | skóre: 31 | blog: hromada | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Je Tor ještě bezpečný?
    Moment. Jako na jednu stranu je samosebou pravda, že spousta uživatelů padne na držku kvůli tomu, že nechápou co ten Tor vlastně dělá a přitom ignorují, co vlastně potřebují. A v tom je ten problém: Tor nemá jen jeden use case a obecně něco doporučovat, ať už je to cokoli bez znalosti k čemu uživatel Tor potřebuje nemá smysl.

    Tor klient si před začátkem spojení vybere 3 uzly sítě náhodně (do určité míry nepredikovatelně, protože je nutné vzít v potaz např. vlastnosti exit uzlů) s tím, že uživatel může v konfiguráku klienta popostrčit, aby používal/vyvaroval se určitých tor uzlů pro vstup a výstup ze sítě toru (např. z určité země), ale těžko dávat nějaké obecné doporučení. Tohle hodně záleží na konkrétní situaci uživatele.

    A ano, v určitých případech je pro uživatele zajímavé zároveň provozovat i vlastní uzlel (relay), ale obecně bych to netvrdil, a už vůbec ne takto jak to píšeš.

    Zaprvé "tor relay" je stroj, který je ze své podstaty veřejný, protože je zanesen v seznamu tor uzlů, který si tor síť sama udržuje. Pro jeho provozování je potřeba si zajistit veřejnou ipv4 adresu, nějaké rozumné připojení k internetu a udržovat ho dlouhodobě v chodu. A tohle je jaksi neslučitelné s provozováním ve "skryté virtuálce".

    Provoz vlastního relay serveru je zajímavý z několika důvodů:
    • Omezím riziko, že vstupní uzel je provozovaný nepřítelem
    • Pokud se stane, že provozovaný nepřítelem je middle relay (prostřední z tech 3 uzlů, co si vybere klient), a data přicházejí z mého relay uzlu, nelze hned tvrdit, že to jsou moje data, protože to taky můžou být data která posílam pro někoho jiného. Ale tohle vyžaduje, aby moje relay dostala od Tor sítě tz. guard flag, a tudíž aby byla v provozu alespoň několik týdnů, měla k dispozici dostatečnou přenosovou kapacitu (jinak pravděpodobnost klientského připojení klesá) a samosebou veřejnou ipv4 adresu. Jinými slovy, pokud si nahodím relay na klientském stroji po dobu, co používám tor, v tomto ohledu mi to nepomůže.
    Jinak samožřejmě souhlasím s tím, že pro uživatele je nejlepší, pokud klienta provozuje na dedikovaném stroji (např. tails na bootovací usb klíčence nebo ve virtuálce).

    Používání hidden services a exit uzlů opět záleží na use case. Pokud je cílem uživatele (pseudo)anonymě přistupovat k veřejné stránce, exit uzlu se nevyhne. Pokud se tor používá s cílem skrýt aktuální polohu (síť) uživatele s tím, že je mi anonymita ukradená, vlastní tor relay vůbec nepotřebuju. Naopak pokud jsem v nějaké cizí zemi s cenzurujícím ISP (zemi nechť si dosadí každý dle svého výběru), může mi pomoct spíš když si udržuji vlastní bridge uzel.
    There is no point in being so cool in a cold world.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.