abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:22 | IT novinky

    VASA-1, výzkumný projekt Microsoftu. Na vstupu stačí jediná fotka a zvukový záznam. Na výstupu je dokonalá mluvící nebo zpívající hlava. Prý si technologii nechá jenom pro sebe. Žádné demo, API nebo placená služba. Zatím.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:44 | Nová verze

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 140 (pdf) a HackSpace 77 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:00 | Nová verze

    ESPHome, tj. open source systém umožňující nastavovat zařízení s čipy ESP (i dalšími) pomocí konfiguračních souborů a připojit je do domácí automatizace, například do Home Assistantu, byl vydán ve verzi 2024.4.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:11 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:55 | Nová verze

    Neziskové průmyslové konsorcium Khronos Group vydalo verzi 1.1 specifikace OpenXR (Wikipedie), tj. standardu specifikujícího přístup k platformám a zařízením pro XR, tj. platformám a zařízením pro AR (rozšířenou realitu) a VR (virtuální realitu). Do základu se z rozšíření dostalo XR_EXT_local_floor. Společnost Collabora implementuje novou verzi specifikace do platformy Monado, tj. open source implementace OpenXR.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 0.38.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 4.4 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 17:11 | Nová verze

    ClamAV (Wikipedie), tj. multiplatformní antivirový engine s otevřeným zdrojovým kódem pro detekci trojských koní, virů, malwaru a dalších škodlivých hrozeb, byl vydán ve verzích 1.3.1, 1.2.3 a 1.0.6. Ve verzi 1.3.1 je mimo jiné řešena bezpečnostní chyba CVE-2024-20380.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:11 | IT novinky

    Digitální a informační agentura (DIA) oznámila (PDF, X a Facebook), že mobilní aplikace Portál občana je ode dneška oficiálně venku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 05:11 | Komunita

    #HACKUJBRNO 2024, byly zveřejněny výsledky a výstupy hackathonu města Brna nad otevřenými městskými daty, který se konal 13. a 14. dubna 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.4. 17:55 | IT novinky

    Společnost Volla Systeme stojící za telefony Volla spustila na Kickstarteru kampaň na podporu tabletu Volla Tablet s Volla OS nebo Ubuntu Touch.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    KDE Plasma 6
     (68%)
     (10%)
     (2%)
     (20%)
    Celkem 562 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    2.1.2015 12:11 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 linuxy na jeden PC

    Btrfs se hodí pro virtuální obrazy disků, protože se pak dají obrazy klonovat okamžitě pomocí cp --reflink, tedy bez fyzického kopírování velkých objemů dat. V situacích, kde klonování obrazů není potřeba, samozřejmě tato výhoda ztrácí význam. Místo omezování CoW u jednotlivých souborů a adresářů se dá vytvořit subvolume a ten pak přimountovat s optionem nodatacow. Otázka ovšem je, proč to dělat. Na SSD to s největší pravděpodobností úplně postrádá smysl a je lepší vždy používat CoW. Na běžném disku rovněž není úplně jisté, že se Btrfs s CoW nehodí na virtuální obrazy disků. Nechal bych to koňovi, přesněji řečeno optionu autodefrag, a případný problém s fragmentací kvůli CoW bych řešil teprve tehdy, pokud by opravdu nějaký nastal.

    Nevím, že by „se“ PostgreSQL nedoporučoval pro databázové soubory. Filesystém s copy-on-write by byl přímo ideální pro databáze, kdyby ho ovšem databáze explicitně podporovaly (tedy kdyby používaly aspoň obdobu cp --reflink, když už ne něco sofistikovanějšího na úrovni bloků). Některé sady benchmarků porovnávají (mimo jiné) výkon pgBench na Btrfs a jinde zase někdo zkoušel vyhodnotit vliv Btrfs (včetně komprese) na výkon PostgreSQL. WiKi od ArchLinuxu stále ještě tvrdí, že se má PostgreSQL spouštět jen s nodatacow, ale nepřikládal bych těmto „moudrům“ zásadní váhu. Měl jsem PostgreSQL na Btrfs s copy-on-write, kde zaprvé natrhlo prdel hračce zvané MySQL (až dvojnásobně rychlé zpracování některých joinů nad půlterabytovou databází). (Dlužno ovšem dodat, že byly všechny dotazy drtivě CPU-bound, protože PostgreSQL ani MySQL nemají (zatím) vícevláknové vyhodnocování dotazů.) Každopádně jsem nezaznamenal ani náznak nějaké „nevhodnosti“ Btrfs pro databáze.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.