abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 731 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    1.5.2016 12:39 MadCatX | skóre: 28 | blog: dev_urandom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux pohledem začátečníkaa laika, plus prosba o radu s distribucí.
    Snažit se ohnout Linux tak, aby se choval a vypadal jako Windows dá dost práce, výsledek nebude nikdy dokonalý a v principu je to celé nesmysl. (GNU/)Linux nemá být nějakou drop-in náhradou Windows. Je to samostatný produkt určený hlavně pro ty, kterým Windows nevyhovují. Toto je nutné si uvědomit. Pokud váš známy očekává, že nahradí Windows nějakou Linuxovou distribucí a pojede dál po starých kolejích, nedivím se, že byl zklamaný. Co se týče těch několika konkrétních problémů, co jste zmínil:
    • Nemožnost přidat české QWERTY rozložení.

      Tohle vidím jednoznačně na chybu toho zbastleně remixovaného Ubuntu. Ve Fedoře 23 (standardní a XFCE Spin) a Arch Linuxu (Plasma 5) je toto rozložení k dispozici a funguje.

    • Není detekována USB klávesnice

      S tímhle jsem se zatím nesetkal. Je možné, že počítač, kam jste to instaloval má nějak zprasený BIOS a je tam nutné povolit volbu Legacy USB input nebo něco v tom smyslu.

    • Česká lokalizace

      „Oficiální“ verze Ubuntu i Fedora jsou v tomhle směru naprosto OK. Někdy může být potřeba doinstalovat balíček pro požadovaný jazyk; toto se ale týká spíše „kutilských“ distribucí, které si dostatečně dovedný uživatel poskládá sám dle jeho potřeb.

    • F.lux a Redshift

      Redshift používám a funguje podle mě naprosto bezproblémově. Nejjednodušší grafická nadstavba redshift-gtk umožňuje bohužel jen zobrazit aktuální barevnou teplotu a dle potřeby Redshift dočasně vypnout. Nastavení se provádí v konfiguračním souboru redshift.conf, který je ale velmi jednoduchý na pochopení. Nachází s v domovském adresáři uživatele v podadresáři .config/. Můj vypadá takto

      [redshift]
      temp-day=6500
      temp-night=5000
      transition=1
      location-provider=manual
      
      [manual]
      lat=50.0345821
      lon=14.4115635
      
      Povšimněte si, že konfigurační soubory se dají jednoduše zkopírovat a kamkoliv vložit jako text. Nemusím nic opisovat nebo nedej bože dělat screenshoty ;)

    • Automatické spouštění aplikací

      Všechna trochu chytřejší grafická prostředí toto umí nastavit nějakým klikacím nástrojem. V XFCE to jde např. pomocí Aplikace->Nastavení->Relace a spouštění a dále viz karty Relace nebo trochu víc natvrdo na kartě Automatické spuštění aplikace. V prostředí MATE nebo Cinnamon bude postup trochu jiný, ale určitě to půjde. V krajním případě se dá Desktop Entry soubor aplikace, kterou chcete spustit automaticky ručně nakopírovat do adresáře ~/.config/autostart, to by mělo fungovat vždy a všude.

    Ještě bych zmínil, že rozjíždět Windowsí programy přes WINE by mělo být až poslední možností, kdy není možné požadovaný program nahradit nějakým Linuxovým. IrfanView by s WINE nejspíš fungoval, kdyby se do WINE přidala knihovna MFC42.DLL z Windows.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.