abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 18:00 | IT novinky

    DuckDuckGo AI Chat umožňuje "pokecat si" s GPT-3.5 Turbo od OpenAI nebo Claude 1.2 Instant od Anthropic. Bez vytváření účtu. Všechny chaty jsou soukromé. DuckDuckGo je neukládá ani nepoužívá k trénování modelů umělé inteligence.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:22 | IT novinky

    VASA-1, výzkumný projekt Microsoftu. Na vstupu stačí jediná fotka a zvukový záznam. Na výstupu je dokonalá mluvící nebo zpívající hlava. Prý si technologii nechá jenom pro sebe. Žádné demo, API nebo placená služba. Zatím.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 04:44 | Nová verze

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 140 (pdf) a HackSpace 77 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:00 | Nová verze

    ESPHome, tj. open source systém umožňující nastavovat zařízení s čipy ESP (i dalšími) pomocí konfiguračních souborů a připojit je do domácí automatizace, například do Home Assistantu, byl vydán ve verzi 2024.4.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:11 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:55 | Nová verze

    Neziskové průmyslové konsorcium Khronos Group vydalo verzi 1.1 specifikace OpenXR (Wikipedie), tj. standardu specifikujícího přístup k platformám a zařízením pro XR, tj. platformám a zařízením pro AR (rozšířenou realitu) a VR (virtuální realitu). Do základu se z rozšíření dostalo XR_EXT_local_floor. Společnost Collabora implementuje novou verzi specifikace do platformy Monado, tj. open source implementace OpenXR.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 0.38.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 4.4 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 17:11 | Nová verze

    ClamAV (Wikipedie), tj. multiplatformní antivirový engine s otevřeným zdrojovým kódem pro detekci trojských koní, virů, malwaru a dalších škodlivých hrozeb, byl vydán ve verzích 1.3.1, 1.2.3 a 1.0.6. Ve verzi 1.3.1 je mimo jiné řešena bezpečnostní chyba CVE-2024-20380.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:11 | IT novinky

    Digitální a informační agentura (DIA) oznámila (PDF, X a Facebook), že mobilní aplikace Portál občana je ode dneška oficiálně venku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 05:11 | Komunita

    #HACKUJBRNO 2024, byly zveřejněny výsledky a výstupy hackathonu města Brna nad otevřenými městskými daty, který se konal 13. a 14. dubna 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    KDE Plasma 6
     (68%)
     (10%)
     (2%)
     (20%)
    Celkem 564 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    1.5.2016 12:07 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux pohledem začátečníkaa laika, plus prosba o radu s distribucí.
    Takto jak je popsáno je to obtížně zpracovatelná situace.
    1. Primárně bych navrhl, pořídit Win 7 (ne 10) to nainstalovat a nechat být. W7 není tak vzdálené v ovládání od XP, pán se zorientuje a podle mého názoru bude tu ještě dlouho, protože korporátní klientela v USA i jinde MS donutí k delší podpoře.
    2. V případě přechodu na linux bych se primárně pohledal v okolí někoho, kdo linuxu alespoň trochu rozumí. Linux není v principu koncipován na to, aby uživateli jakékoli řešení vnucoval a nějaké rozhodnutí dělal za něj. Ono známe z Win: "Nevíš, co s tím tak rebootni." v linuxu nefunguje. Uživatel je zodpovědný za to, co dělá. MS má mnohem více strategii: "My víme, co potřebuješ a proto to uděláme podle sebe." Což pro laika má pozitiva, že má méně možností to pokazit, ale ve chvíli, kdy potřebuji něco jiného, než je zamýšlená konfigurace, tak mám mnohem více práce, protože je třeba najít, jak toto prosazování vlastní cesty MS obejít. Takže cesta, že někdo, kdo je v linuxu laik by spravoval systém někomu, kdo je ještě větší laik, ale má zvyky a programy z Win, mi připadá těžko průchozí. Už z toho důvodu, že je pro něj obtížné posoudit, jestli pro nějaký zvyk je možné jej provést vlastními prostředky prostředí, nebo se to dělá jinak a je třeba přeučení, nebo když je to nutné tak zprovoznit Win program.
    3. Pokud to bude opravdu jen na laickém správci, tak souhlasím s Andrejem, že nejlepší volba je prostředí KDE. S ním může být jen trochu problém, že bez zásahu může být náročné pro starší počítač. (Jaká je konfigurace toho staršiho počitače?) Druhá preferovaná volba je asi prostředí XFCE. Prostředí jako Unity nebo Gnome jsou příliž rozdílné od WinXP. Také je možné zkusit a podívat se na distribuci Hybryde, která není určena pro práci, ale pro seznámení se jak vypadají a chovají se různá linuxová prostředí. Bohužel je jen anglicky, takže asi pro staršího pána to nebude, ale pro správce třeba ano. Je sice už 4 roky stará ale změny v prostředích nejsou zásadní.
    4. Volba distribuce: Ubuntu (pro KDE Kubuntu, pro XFCE Xubuntu) není v zásadě špatná volba. Distribuce openSUSE je zcela a plně počeštěná v KDE (které používám) a myslím že i v XFCE prsotředí. Má také plně grafickou systémovou správu YAST (kterou někteří milují a jiní nenávidí.). Další možnou distribucí je ZorinOS. Ten se zaměřuje na, co největší podobnost s Win. Nicméně nevím jak je tomu s češtinou. Je sice založen na Ubuntu, ale je primárně v angličtině a nemusí mít jazykovou podporu dotaženou pro malé jazyky jako čeština. Pak to sice není zásadní problém, ale je to ruční práce na příkazové řádce.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.