abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:00 | IT novinky

    DuckDuckGo AI Chat umožňuje "pokecat si" s GPT-3.5 Turbo od OpenAI nebo Claude 1.2 Instant od Anthropic. Bez vytváření účtu. Všechny chaty jsou soukromé. DuckDuckGo je neukládá ani nepoužívá k trénování modelů umělé inteligence.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:22 | IT novinky

    VASA-1, výzkumný projekt Microsoftu. Na vstupu stačí jediná fotka a zvukový záznam. Na výstupu je dokonalá mluvící nebo zpívající hlava. Prý si technologii nechá jenom pro sebe. Žádné demo, API nebo placená služba. Zatím.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 04:44 | Nová verze

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 140 (pdf) a HackSpace 77 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:00 | Nová verze

    ESPHome, tj. open source systém umožňující nastavovat zařízení s čipy ESP (i dalšími) pomocí konfiguračních souborů a připojit je do domácí automatizace, například do Home Assistantu, byl vydán ve verzi 2024.4.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.4. 22:11 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.4. 20:55 | Nová verze

    Neziskové průmyslové konsorcium Khronos Group vydalo verzi 1.1 specifikace OpenXR (Wikipedie), tj. standardu specifikujícího přístup k platformám a zařízením pro XR, tj. platformám a zařízením pro AR (rozšířenou realitu) a VR (virtuální realitu). Do základu se z rozšíření dostalo XR_EXT_local_floor. Společnost Collabora implementuje novou verzi specifikace do platformy Monado, tj. open source implementace OpenXR.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    18.4. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 0.38.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 4.4 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    18.4. 17:11 | Nová verze

    ClamAV (Wikipedie), tj. multiplatformní antivirový engine s otevřeným zdrojovým kódem pro detekci trojských koní, virů, malwaru a dalších škodlivých hrozeb, byl vydán ve verzích 1.3.1, 1.2.3 a 1.0.6. Ve verzi 1.3.1 je mimo jiné řešena bezpečnostní chyba CVE-2024-20380.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    18.4. 12:11 | IT novinky

    Digitální a informační agentura (DIA) oznámila (PDF, X a Facebook), že mobilní aplikace Portál občana je ode dneška oficiálně venku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    18.4. 05:11 | Komunita

    #HACKUJBRNO 2024, byly zveřejněny výsledky a výstupy hackathonu města Brna nad otevřenými městskými daty, který se konal 13. a 14. dubna 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    KDE Plasma 6
     (68%)
     (11%)
     (2%)
     (20%)
    Celkem 566 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    17.3.2017 15:19 MP
    Rozbalit Rozbalit vše Redundance na urovni webserveru - synchronizace uzivatelu
    Zdravim,

    teoreticky odpoved na tema znam, ale prakticky je to trochu slozitejsi. Schema zapojeni je zhruba takto:

    klient -> loadbalancer -> redundantni webservery -> shared storage

    Vzhledem k tomu, ze na ceph nemame dost hw a specialne cephfs neni jeste ve vhodnem stavu, glusterfs je zase pres fuse zoufale pomaly a vyrazne zatezuje cpu na strane webserveru, vratili jsme se k nfs. A ted jde o to, ze ty redundantni webservery sdili vice projektu najednou. Z toho vyplyva samozrejme otazka, jak budou nastaveni uzivatele tech projektu. Varianty jsou klasicky:

    1] 1 projekt = 1 projektovy uzivatel (napr. pres php-fpm)

    2] vsechny projekty = 1 uzivatel (webserver)

    Nejvice by se hodila varianta 1], aby v pripade hacknuti webu se zmensila sance napadeni dalsich webu. Problem je ale, jak pak synchronizovat uzivatele mezi jednotlivymi servery. NFS4 nam umoznuje jak kerberos, tak uid/gid variantu. Pokud bych mel zcela uzavrenou sit, tak ta uid/gid varianta by sla pres nejaky CM/orchestrace, ale jsme v roce 2017 a spolehnout se na uzavrenost nemuzu, takze nejdrive zkousim reseni s overovanim stroje pres kerberos. Mam tu samba4 domenu, takze muzu vyuzit tu, anebo muzu vyuzit freeipa. Otazka zni, co je lepsi? Jedno prostredi na spravu vcetne ekosystemu a jeho vyuziti, nebo dalsi domenove servery s odlisnou spravou a pak v pripade potreby propojovat na samba domenu, ale zase vice stavene na linux. Druha a dost neprijemna vec jsou samotne kerberos casove tikety. Procesy www serveru jsou samozrejme neinteraktivni, takze takovy kinit samy nezavolaji (+heslo). Takze to nejak resit pres cron, nebo asi lepe resit pres keytab, ktery by treba byl ulozen v projektovem adresari, aby byl shodny na vsech strojich. Kazdopadne, nevim jak se to chova pri zmenach apod.

    Nema nekdo v provozu neco obdobneho, klidne i s jinymi sluzbami? Tedy, vice serveru poskytujici tu samou sluzbu pres stejneho uzivatele a musi tedy mit tohle vyresene? Rad bych se vyhnul zprovozneni neceho, co je zacne byt nepouzitelne po nasazeni nekolika projektu, i kdyz se to tak netvari.

    Panove Heron, Max, Kapica?

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.