abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.4. 23:22 | IT novinky

    Evropský parlament dnes přijal směrnici týkající se tzv. práva spotřebitele na opravu. Poslanci ji podpořili 584 hlasy (3 bylo proti a 14 se zdrželo hlasování). Směrnice ujasňuje povinnosti výrobců opravovat zboží a motivovat spotřebitele k tomu, aby si výrobky nechávali opravit a prodloužili tak jejich životnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    23.4. 16:11 | Nová verze

    Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 40. Přehled novinek ve Fedora Workstation 40 a Fedora KDE 40 na stránkách Fedora Magazinu. Současně byl oznámen notebook Slimbook Fedora 2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    23.4. 13:44 | Upozornění

    ČTK (Česká tisková kancelář) upozorňuje (X), že na jejím zpravodajském webu České noviny byly dnes dopoledne neznámým útočníkem umístěny dva smyšlené texty, které nepocházejí z její produkce. Jde o text s titulkem „BIS zabránila pokusu o atentát na nově zvoleného slovenského prezidenta Petra Pelligriniho“ a o údajné mimořádné prohlášení ministra Lipavského k témuž. Tyto dezinformace byly útočníky zveřejněny i s příslušnými notifikacemi v mobilní aplikaci Českých novin. ČTK ve svém zpravodajském servisu žádnou informaci v tomto znění nevydala.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 29
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 725 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    1.8.2017 22:47 Standa | skóre: 21 | blog: Linux prakticky
    Rozbalit Rozbalit vše Síťování malé firmy
    Příloha:

    Ve vedlejším vláknu jsem úspěšně dořešil HW pro plánovanou učebnu a nyní bych se chtěl poradit se sítí pro celou společnost. Sítím nerozumím a vždy jsem maximálně řešil rychlost internetu vzduchem, pár switchů za sebou apod. drobnosti. Zkusil jsem něco navrhnou, ale netuším zda to může takto fungovat a opět tedy poprosím o návrhy co zlepšit nebo jak vůbec potřeby řešit.

    Viz obrázek a jednotlivé komentáře:

     

    Internet:

    Jedná se o starý barák, kde ani lokální WiFi společnosti nemohly nabídnout jakékoliv internetové připojení. Proto konektivitu do internetu bude zajišťovat VDSL 20Mb/2Mb a snad se časem podaří buď zajistit něco lepšího nebo zvednou rychlost po inovaci na ústředně. Pro připojení dostanu nějakou krabičku, nejspíše něco jako 4xethernet + jednoduchou wifi.

     

    Rack 19"

    Ve firmě je velká krabice osazená několik patch panely značky MOD-TAP. To chci využít a všechno do ní naházet. Všechny místnosti mají ethernet zásuvky a dráty by měly končit právě v panelu. Na "zasíťování" bych chtěl tedy použít nějaký router, ale jsou drahé. Proto nevím, zda by stačila krabice typu D-Link DGS-1100-16 jako středobod celé sítě. Od tohoto prvku budu nejspíše potřebovat pouze rozvod internetu (případně možnost někomu přiškrtit už tak nízkou rychlost) nebo naopak pro VoIP telefon garantovat 2Mb aby hovory běžely alespoň na nějaké kvalitě. To snad tento D-Link zvládne. Druhou jeho velkou úlohou bude do sítě připojit server. Na něm poběží lokální server a sdílena data, apod. Server jako takový chci řešit v samostatném vlákně, takže není třeba zabíhat do detailů, ale předpokládám linux virtuál, FreeNAS, prostředí pro běh podnikových aplikací (jednoduché aplikace s webovým rozhraním) apod.

     

    Učebna PC

    Zde je cca 15 počítačů + PC lektora. Studenti pracující na PC budou z celé sítě potřebovat se dostat na internet, ke sdíleným, veřejným/vybraným, datům na serveru a možná na vývojový virtuál na serveru, kde si budou spouštět nějaké věci co se budou aktuálně učit, typicky webové stránky co tvoří apod. Ale zvažuji, že pro výuku programování budou mít studenti lokální server nainstalován přímo na svém PC. Pro připojení učebny by měl posloužit ethernetový kabel (místnost má spojení 4x ethernet, kdyby to pomohlo propojení) a v rámci učebny pak rozvod bych zajistil pomocí D-Link DGS-1100-24. 24 portů je hlavně s ohledem na budoucnost, kdyby bylo potřeba ještě další síťové zařízení apod. Od krabičky očekávám, že zajistí výbornou konektivitu na server a případně umožní studentům odpojit internet, ale to mohu řešit vytažením kabelu. Případně když přednášející nasdílí něco na svém počítači, mělo by se to objevit všem studentům. Možná by se mohla hodit možnost učebně nechat funkční připojení k internetu, ale znepřístupnění přístupu k serveru a jeho službám. Ale to asi půjde i předrátováním... Určitě by bylo žádoucí možnost řídit ke kterým sdíleným datům se dostanou studenti, ke kterým službám apod.

     

    Kanceláře a zasedačka

    Nakonec budou nějaké kanceláře a zasedačka. Nevidím žádný problém aby se tyto počítače dostaly na internet i na server. Bylo by pěkné mít možnost řídit přístup k různým infromacím v síti, ale netuším zda podle počítače nebo vše řídit na úrovni účtu lidí. Hodilo by se vidět, alespoň sumačně, které PC nejvíce vytěžuje síť, internet apod. statistiky.

    Pro WiFi pokrytí poslouží Asus Rt-N66U. Mám ho delší dobu, ale funguje výborně. Pokryje chodbu a zasedačku. Umí WiFi pro klienty s přístupem pouze na internet a to je přesně co potřebuji. Zaměstnanci se slušnou rychlostí dostanou "dovnitř" a ke sdíleným datům.

     

    Jak tedy vidíte navržené síťové prvky a případně co byste vyměnili? Je velkou chybou chybějící router, bylo by ho vhodné nahradit za switch v racku nebo nad switch dát nějaký malý router? Napříč celou sítí se pak objevuje otázka přístupových práv. Uvažuji, že každý počítač v učebně by měl unikátně pojmenovaného uživatele, počítače zaměstnanců i počítače v učebně by mohly být v separátních skupinách, ale potřeboval bych poradit jakou službou řídit práva a přístupy.Nepotřebuji dlouhé povídání, stačí mi spíše doporučení a jména ověřených služeb, zbytek nastuduji už sám.

    Jako server buď použiji starší železo s instalací FreeNAS (možná jako samostatný virtuál) nebo nějakou QNAP krabičku. Osobně přeferuji server, neboť starší železo se dá koupit za rozumný peníz a dává nekonečnou možnost i pro pokusy a rozšíření.

     

    Díky za každou radu v kterékoliv části!

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.