abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 03:11 | Zajímavý software

    Vývojáři dekompilátoru rev.ng otevřeli jeho backend revng-c. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | Komunita

    Poněvadž Redis už není svobodný, konsorcium Linux Foundation a Amazon Web Services (AWS), Google Cloud, Oracle, Ericsson a Snap Inc. společně představili svobodný fork Redisu s názvem Valkey.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 18:55 | IT novinky

    Sam Bankman-Fried, zakladatel zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX, byl dnes odsouzen k 25 letům vězení [Yahoo Finance].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 18:33 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.53.18.2 svobodného multiplatformního balíku internetových aplikací SeaMonkey (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:22 | Zajímavý článek

    Na blogu programovacího jazyka Swift byl publikován příspěvek Psaní aplikací pro GNOME v programovacím jazyce Swift. Používá se Adwaita pro Swift.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    27.3. 17:44 | Zajímavý software

    egui je GUI knihovna pro programovací jazyk Rust běžící na webu i nativně. Vydána byla verze 0.27.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    27.3. 16:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.1 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.13. Thunderbird na verzi 115.9.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    27.3. 14:44 | IT novinky

    Linka STOPonline.cz v roce 2023 přijala 3700 hlášení závadného obsahu na internetu, 22 bylo předáno PČR, 23 bylo předáno ISP a 944 závadových domén zobrazujících dětskou nahotu či pornografii bylo nahráno do mezinárodního systému ICCAM, který je spravován asociací INHOPE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    26.3. 20:44 | Zajímavý článek

    Byla publikována podrobná analýza v upstreamu již opravené bezpečnostní chyby CVE-2024-1086 v Linuxu v nf_tables.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Steam
     (24%)
     (29%)
     (14%)
     (9%)
     (24%)
    Celkem 388 hlasů
     Komentářů: 10, poslední včera 17:31
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    10.12.2017 10:40 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na nejlepší zabezpečení diskové oblasti?
    To by mohlo fungovat, budou-li tím klíčem šifrovány všechny klíčové části systému, které nejsou hashovány (v opačném případě vyndám kartu, upravím na ní třeba /etc/passwd, vrátím, naloguji se jako root, vytáhnu klíč z RAM, a TPM mě už nezajímá).

    Ano. Klasický postup je mít vše kromě jádra a initramdisku v šifrovaném blokovém zařízení a v něm LVM a v něm všechny souborové a swapovací systémy. Tohle umožňuje zajistit integritu i utajení.

    Jiný postup je, když stačí integrita. Pak místo šifrování se použije IMA na veškerý kód (jaderné moduly, spustitelné programy a dynamické knihovny) nebo i data (konfigurační soubory). V podstatě se posbírají otisky všech souborů a proženou se TPM. Při přístupu k souborům se pak kontroluje, že se jejich otisk nezměnil.

    Tedy pořád zbývají útoky na běžící systém, ale ty jsou těžší.

    Samozřejmě. Před chybou v ověřeném kódu (jako když na Mac OS stačilo dvakrát zadat prázdné heslo pro roota) vás neochrání nic.

    Ale tohle bude fungovat jen se secure bootem. Pokud by systém nabootoval jakoukoliv kartu, půjde tam dát program co tím TPM hashem prožene FW plus původní bootloader/kernel/initrd, a vytáhne soukromý klíč k těm datům.

    Nikoliv. Když systém nabootuje z jiné karty, tak se do TPM pošle jiný obsah zavaděče atd. a tudíž hash bude jiný.

    Je třeba si uvědomit, že do TPM se posílá kód, který teprve bude spuštěn, a posílá jej tam kód, který již byl takto do TPM odeslán. Čili aby kód mohl podvádět (posílat do TPM jiný obsah, než který hodlá spustit), musel by se takový kód lišit od původního poctivého kódu. Jenže pokud takový kód běží, znamená to, že jeho odlišnost již změnila otisk v TPM ještě před tím, než nepoctivý kód byl spuštěn a mohl začít podvádět.

    To samozřejmě přináší otázku, jak je to s úplně prvním kódem, který se posílá do TPM. Tedy s firmware. Správná implementace je, že při zapnutí počítače existuje neměnitelný kód (v ROM), který nejprve odešle obsah firmware do TPM a pak teprve spustí firmware.

    Secure boot má podobný ale horší problém: Kdo ověřuje podpis firmwaru a jak má vědět, že kořenový klíč nebyl podvržen? Vzhledem k tomu, že kořenový klíč je možné importovat, obávám se, že secure boot je ve skutečnosti velká habaďůra. Je ještě možnost, že secure boot má dva kořenové klíče. Jeden importovatelný uživatelem a jeden neměnný. Ten neměnný se použije právě pro ověřený firmwaru. Jenže když jsou dva nezávislé kořeny, tak mezi nimi nemůže existovat důvěra a tudíž secure boot opět stojí na vodě. Aby secure boot byl důvěryhodný, kořenový klíč by musel být jen jeden a neměnitelný a nesměl by být vypnutelný.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.