abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.4. 23:22 | IT novinky

    Evropský parlament dnes přijal směrnici týkající se tzv. práva spotřebitele na opravu. Poslanci ji podpořili 584 hlasy (3 bylo proti a 14 se zdrželo hlasování). Směrnice ujasňuje povinnosti výrobců opravovat zboží a motivovat spotřebitele k tomu, aby si výrobky nechávali opravit a prodloužili tak jejich životnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    23.4. 16:11 | Nová verze

    Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 40. Přehled novinek ve Fedora Workstation 40 a Fedora KDE 40 na stránkách Fedora Magazinu. Současně byl oznámen notebook Slimbook Fedora 2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    23.4. 13:44 | Upozornění

    ČTK (Česká tisková kancelář) upozorňuje (X), že na jejím zpravodajském webu České noviny byly dnes dopoledne neznámým útočníkem umístěny dva smyšlené texty, které nepocházejí z její produkce. Jde o text s titulkem „BIS zabránila pokusu o atentát na nově zvoleného slovenského prezidenta Petra Pelligriniho“ a o údajné mimořádné prohlášení ministra Lipavského k témuž. Tyto dezinformace byly útočníky zveřejněny i s příslušnými notifikacemi v mobilní aplikaci Českých novin. ČTK ve svém zpravodajském servisu žádnou informaci v tomto znění nevydala.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 29
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 724 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    22.9.2018 16:25 CandySan | skóre: 11 | blog: bonzacek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux jako náhrada Windows Serveru?
    xrdp neni jen prostrednik, ale lze se s tim prihlasit k desktopu pomoci rdp protokolu a muze byt prihlaseno vice uzivatelu najednou a kazdy ve svem - tedy "neperou" se o jedno sezeni - jako terminalovy server.

    Na neco tak jednoducheho netreba zadnou spesl distribuci, protoze se v ramci nejakeho takoveho prostredi stejne clovek musi naucit chodit a kdyz uz ma utracet cas nejakym ucenim, tak at se venuje tomu co pak pouzije univerzalne kdekoliv. Kdyz clovek tyhle zaklady umi, pak se snadno zorientuje i v tech spesl udelatkach a az pak treba vytezi z toho, ze neco je tam jednodussi, nebo je tam nejaka nadstavba atd... Takze debian se mi zda byt na toto nejvhodnejsi a jakekoliv jine distro muze byt stejne dobre, ale debian neni na nic specializovany. Snad jen na univerzalnost pousiti a to se vzdy asi hodi. Ale to lze probrat v jinem vlaknu. Kazdopadne vyinstalujes samotny system a balicky si kdykoliv pridas, nebo odeberes jak budes potrebovat, nebo jak se budou menit tve potreby a znalosti za pochodu a casem.

    Jako graficke prostredi je vyborne xfce. Umi vsechno co je potreba a je male a sikovne a jelikoz perfektne zvlada i praci s vice monitory, tak se nejspis stane, ze na nejakem desktopu to urcite ocenis a tak je jiste prijemne mit vsude to svoje a duverne zname prostredi, ktere je po vsech strankach super.

    Zalohovacich postupu a uhlu pohledu je tolik, ze by to bylo na diskusi. Pokud jde jen o to, aby to bylo graficke, tak dejadup. Pokud to ma byt nejakym zpusobem rozumne, tak je potreba zvazit co se musi resit. Zda je potreba minimalizovat prenos dat po siti, tak to bude chctit neco co umi pouzivat rsync (asi temer vsechny zalohovaci programy budou s timto, nebo takto pracovat). Pokud jde o zachovani verzi a pohodlny pristup k nim, tak urcite dirvish, rdiff-backup nebo borgbackup se bude hodit. Pokud jde o deduplikaci klidne i ohromnych dat, tak borgbackup bude skvely (ja si k tomu napsal obsluzny script a tak veskerou praci s tim delam pres jediny prikaz). Pokud je potreba zachovat integritu dat v prostredi, kde se casto meni data v prubehu zalohy, pak se to muze vyresit pomoci lvm snapshotu, nebo pomoci btrfs. Pokud je take potreba zalohovat se vsemi vyse uvedenymi vyhodami treba i cele lvm svazky (napr. virtualni disky) primo na sitove uloziste a k tomu jeste rozdilovym zpusobem a s deduplikaci a jeste k tomu velmi rychle a treba i rovnou v zasifrovane podobe, pak to chce prave ten borgbackup.

    Pokud chces pristupovat k serveru, ktery je za natem a chces k nemu pristupovat odkudkoliv a bez instalace nejakeho klienta (tedy treba i z "internetove kavarny") a jen pres browser a to vse zadara, tak pouzij treba https://dwservice.net a muzes pristupovat nejen k desktopu, ale i do konzole, nebo treba jen k souborovemu systemu. Navic muzes vytvorit odkazy, ktere muzes pujcit druhym lidem a povolit jim treba jen ten pristup k souborum. No a neni nic proti nicemu potom zkouset nejake dalsi moznosti, ktere by pripadne mohly prinest nejaky dalsi uzitek oproti dwservice, pokud pocitis, ze bys to potreboval a neco by ti vadilo, nebo chybelo. Za sebe muzu rict, ze to drandi dokonale a rychle. A je to komplet zdarma.

    Jeste dodam k lvm, ze pokud pouzijes lvm a ze zacatku jeste nevyuzijes vsechny moznosti, tak potom muzes pridat disky a za behu pridelat raid, nebo ho za behu ruzne menit. Muzes se presouvat s daty z disku na disk, pridavat a menit disky temer za behu a vselijak to predelavat jak se ti zachce. Staci ze to je v lvm a tim ziskas vsechny tyhle moznosti, ktere muzes potom v budoucnu zuzitkovat.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.