abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 18:00 | IT novinky

    DuckDuckGo AI Chat umožňuje "pokecat si" s GPT-3.5 Turbo od OpenAI nebo Claude 1.2 Instant od Anthropic. Bez vytváření účtu. Všechny chaty jsou soukromé. DuckDuckGo je neukládá ani nepoužívá k trénování modelů umělé inteligence.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:22 | IT novinky

    VASA-1, výzkumný projekt Microsoftu. Na vstupu stačí jediná fotka a zvukový záznam. Na výstupu je dokonalá mluvící nebo zpívající hlava. Prý si technologii nechá jenom pro sebe. Žádné demo, API nebo placená služba. Zatím.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 04:44 | Nová verze

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 140 (pdf) a HackSpace 77 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:00 | Nová verze

    ESPHome, tj. open source systém umožňující nastavovat zařízení s čipy ESP (i dalšími) pomocí konfiguračních souborů a připojit je do domácí automatizace, například do Home Assistantu, byl vydán ve verzi 2024.4.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:11 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:55 | Nová verze

    Neziskové průmyslové konsorcium Khronos Group vydalo verzi 1.1 specifikace OpenXR (Wikipedie), tj. standardu specifikujícího přístup k platformám a zařízením pro XR, tj. platformám a zařízením pro AR (rozšířenou realitu) a VR (virtuální realitu). Do základu se z rozšíření dostalo XR_EXT_local_floor. Společnost Collabora implementuje novou verzi specifikace do platformy Monado, tj. open source implementace OpenXR.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 0.38.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 4.4 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 17:11 | Nová verze

    ClamAV (Wikipedie), tj. multiplatformní antivirový engine s otevřeným zdrojovým kódem pro detekci trojských koní, virů, malwaru a dalších škodlivých hrozeb, byl vydán ve verzích 1.3.1, 1.2.3 a 1.0.6. Ve verzi 1.3.1 je mimo jiné řešena bezpečnostní chyba CVE-2024-20380.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:11 | IT novinky

    Digitální a informační agentura (DIA) oznámila (PDF, X a Facebook), že mobilní aplikace Portál občana je ode dneška oficiálně venku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 05:11 | Komunita

    #HACKUJBRNO 2024, byly zveřejněny výsledky a výstupy hackathonu města Brna nad otevřenými městskými daty, který se konal 13. a 14. dubna 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    KDE Plasma 6
     (68%)
     (10%)
     (2%)
     (20%)
    Celkem 564 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    26.1.2019 21:57 Bherzet | skóre: 19 | blog: Bherzetův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace Linuxu - oddily
    Zalohovani urcite ano, zalohuji, ale proc sobe i kompu zbytecbe pridavat zbytecnou praci a pri preinstalaci formatovat cely disk cely / zabirajico cely disk a uzivatelska data do slozky home v oddilu / rucne kopirovat z externiho media, ze jo?
    Ono je právě otázka, jestli je lepší si přidělat práci při reinstalaci systému (což je jednorázová záležitost), nebo při jeho běžném používání. Pokud si přesně vyměříš místo na určitý výčet balíků a necháš přiměřenou rezervu, tak se ti asi nestane, že by místo chybělo a nebo zbytečně přebývalo. Jakmile ale budeš chtít nainstalovat neplánovaně něco většího, stane se to hravě. Souborové systémy navíc nemají moc rády, když jsou plné až po okraj, a tím, že jich máš víc a každému necháváš nějakou rezervu, tu kapacitu disku v podstatě nepoužíváš efektivně.

    Pokud máš úložného prostoru dostatek, tak to je samozřejmě tak, jak píšeš, ale 1 TB dnes není moc, takže záleží na plánovaném využití.
    Hibernaci na disk se pouzivat chystam. Pokud pri praci budu mít data otevrenych programu a souboru jen v RAM a ve swapu 0b, staci mi swap velky jen stejne jak RAM a neni potreba vetsi, ne?
    Dokonce prý může být i menší. Obecně se ale doporučuje nechávat swap stejně velký jako RAM.

    Prý by mělo být možné hibernovat i do souboru (třeba pomocí Uswsusp), ale nemám s tím zkušenosti.
    Zazil jsem v praxi na pkmalejsim kompu s mensi RAM, ze pri swapovani byl komp znatelne pomalejsi, ale zadne extremy jako 20minut cekani se nekknaly.
    Mně se to bohužel stalo. Ten lag nebyl způsobený jen samotným swapováním, ale nějakým vadným procesem. Pointa je, že kdyby ho kernel rovnou odstřelil, byl by klid. Jakmile se začalo swapovat, tak já už opravdu měl problém převzít kontrolu, tzn. přepnout se do tty terminálu, lognout se a killnout to. Když jsem to udělal včas, tak to pořád šlo. Sice taky s lagy, ale daleko menšími.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.