abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 743 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    19.2.2004 01:53 Mintaka | skóre: 13
    Rozbalit Rozbalit vše zaTARovani softlinku s cestou ke zdroji
    Díky Yetiho nasměrování (a xargu) mám hotovou rozumnou verzi

    A sice:

    find /velin/ | xargs -n1 readlink | xargs -n1000 tar -c -f archiv.tar; tar -u -f archiv.tar /velin/

    A krok za krokem:

    Mám adresář /velin , do kterého ukládám softlinky na používané konfigurační soubory, semtam i nejaký softlink na adresář s konfigurací (třeba samby). Krome toho jsou v něm i obyčejné soubory s popisky a mám v něm uložené i vlastní skriptíky.

    Tato struktura mi slouží hlavně k jednodušší editaci často používaných souborů. (Neirituje mě pohled na spousty konfiguráků, o kterých nemám ani páru.) Na několika místech mám servery, které mají velmi podobnou konfiguraci, kterou chci udržovat aktuální. Nelze to řešit prostým zkopírováním /etc/ - musel bych soubory vybírat. Semtam zkusím jinou verzi distribuce či distribuci a rád bych zase měl svou konfguraci s co nejmenším zapojením ručních prací.

    Tak při tom všem mi tenhle sriptík snad bude pomáhat. A jak to tedy funguje:

    find /velin/ | - nasype do roury ( pipe ) výpis adresáře /velin . Výpisem jsou všechny soubory a adresáře včetně těch, které začínajících tečkou a těch, které jsou v podadresářích. (Neprochází se adresáře, které jsou softlinkem, to by zajistil přepínač -follow Zde to není třeba, protože se taru dostane jméno adresáře, a tar ho zabalí celý.) Do roury find sype soubory každý na nový řádek.

    xargs -n1 readlink | xargs - přebírá vstup z roury a dávkuje ho díky přepínači -n1 po jednom řadku, který předává readlinku. Readlink se podívá zda jde o softlink. Pokud ano, pošle skutečné umístění souboru či adresáře, na který softlink ukazuje do další roury. Pokud soubor nebo adresář není softlinkem tak si ho nevšímá. (To by se dalo změnit přepínačem -f Pak by readlink do do roury zapisoval cesty ke všem adresářům i souborům.)

    xargs -n1000 tar -c -f archiv.tar; Další xargs přebere vstup od readlinku, který je rozdělen na řádky. Z každého softlinku je na výstupu z readlinku jeden řádek. Hodnota přepínače -n je nastavena na 1000. Pokud bych měl v adresáři /velin/ souborů více, hodnotu bych zvětšil. (doufám že to nikdy nebude třeba) Hodnota udává, kolik řádků se má sloučit. Sloučení je potřeba, aby tar dostal jména souborů a adresářů, které chceme zabalit na jednom řádku. A to také udělá. U taru přepínač -c založí nový soubor ( archiv ). -f řekne jak se bude jmenovat ( archiv.tar ). Středník za příkazem ukončuje jeden přikaz. Používám středník, abych celý proces provedl na jednom řádku.

    tar -u archiv.tar /velin/ Druhý příkaz ( řečeno přepínačem -u ) přidá do stejného archivu ještě samotný adresář /velin/ tentokrat se všemi softlinky i soubory a adresáři které softlinky nejsou. Radno dodat, že adresář, který je softlinkem bude v této části archivu jen jako soubor a žádný softlink v této části nemá obsah zdrojového souboru. Obsahuje jen odkaz.

    Výsledek:

    Stačí jen roztarovat archiv do struktury. Doporučuji postup, kdy nejdřiv robalíte jen adresář /velin/ a provedete pomocí tohoto skriptu zálohu stavající konfigurace. Pak roztarujete zbytek a přepíšete ty konfigurační soubory, které uznáte za vhodné.

    Třeba se to někomu bude hodit. Kdyžtak si to přečtu já, až za pár let zapomenu jak že se to ty softlinky tarují.

    Btw: Kdyby nešlo o to, zatarovat je i s cestou, pak stačí dát taru přepínač -h a máte v softlinku obsah souboru na který ukazuje.

    Mintaka

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.