abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:44 | IT novinky

    V San José probíhá vývojářská konference NVIDIA GTC 2024. CEO společnosti NVIDIA Jensen Huang měl dvouhodinovou keynote, ve které představil celou řadu novinek: NVIDIA Blackwell platform, NVIDIA NIM microservices, NVIDIA Omniverse Cloud APIs, Project GR00T, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:33 | Komunita

    Byly zpracovány a na YouTube zveřejněny videozáznamy jednotlivých přednášek z letošního Installfestu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 13:33 | Pozvánky

    Od 21. do 23. března proběhnou Arduino Days 2024. Sledovat bude možné oficiální streamy. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:11 | Pozvánky

    Letošní ročník konference LinuxDays se uskuteční o víkendu 12. a 13. října, opět se potkáme v pražských Dejvicích na FIT ČVUT. Také během letošního ročníku nás budou čekat desítky přednášek, workshopy, stánky a spousta doprovodného programu. Aktuální dění můžete sledovat na Twitteru, Facebooku nebo na Mastodonu, přidat se můžete také do telegramové diskusní skupiny.

    Petr Krčmář | Komentářů: 3
    včera 09:00 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 2.0.0 a krátce na to opravné verze 2.0.1 open source online editoru Etherpad (Wikipedie) umožňujícího společné úpravy v reálném čase.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 08:00 | IT novinky

    Elonem Muskem založena společnost xAI otevřela pod licencí Apache 2.0 svůj AI LLM model Grok-1.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 00:44 | Nová verze

    Matematický software GNU Octave byl vydán ve verzi 9.1.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Nově je preferovaný grafický backend Qt a preferovaná verze Qt 6. V tomto vydání byly přepracovány funkce pro převod čísel z desítkové soustavy. Jako obvykle jsou zahrnuta také výkonnostní vylepšení a zlepšení kompatibility s Matlabem.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    17.3. 22:33 | Zajímavý článek

    Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu březnový souhrn novinek. Vypíchnout lze, že pracují na virtuálním asistentu PineVox a zatím bezejmenných sluchátkách na lícní kosti (bone conduction).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.3. 18:33 | Nová verze

    Hyprland, kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, je již dva roky starý. Při té příležitosti byla vydána verze 0.37.0 (a záhy opravná 0.37.1 řešící chybu ve vykreslování oken). Nově závisí na knihovně hyprcursor, která poskytuje škálovatelné kurzory myši.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 3
    17.3. 16:11 | Komunita

    Geolokační služba Mozilla Location Service, kterou používá množství svobodného softwaru (často přes Geoclue), letos skončí. Data budou dostupná pouze do 10. dubna 2024, API klíče třetích stran budou odstraněny 12. června. Příčinou je údajné porušení patentů firmy Skyhook v roce 2019, následná dohoda omezila rozvoj MLS.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    Steam
     (25%)
     (28%)
     (13%)
     (10%)
     (24%)
    Celkem 305 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 11.3. 21:45
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    15.7.2005 21:59 Predator
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FreeBSD a KDE
    Jednoduchý postup (ale ja som ho robil na FreeBSD 5.4):

    1. Nainštalujem FreeBSD

    2. Rozchodím sieť (najjednoduchšie cez sysinstall)

    3. Nahodím si packages, potrebné pre túto vec - pre istotu kompletný X-Org vrátane fontov, kompletné KDE aj s lokalizačnými balíkmi. Tie na CD nenájdeš, preto doporučujem packages inštalovať cez FTP pomocou sysinstallu. Doporučujem slovenské FTP, je to najrýchlejšie.

    4. Až je všetko nainštalované, spustím príkaz xorgcfg. Systém by mal zdetekovať monitor, kartu a myš. Ukončím cez Quit a nechám zapísať obidva konfiguráky, ktoré chce utilita uložiť.

    5. X by malo byť skonfigurované. Teraz treba zabezpečiť, aby bol KDE štandardne volaným window managerom. Urobí to príkaz echo "exec startkde" > ~/.xinitrc

    6. Po zadaní startx by už malo štartovať KDE. V ňom už urobíš ostatné zmeny (klávesnicu, jazyk prostredia, tému grafiky, kto smie z grafiky zhodiť systém a kto iba X session ....)

    7. Ak chceš, aby sa KDE spúšťalo samo s prihlasovacím oknom, kde sa dá zvoliť prihlásenie na lokál i vzdialený stroj, v adresári /etc/rc.d si vytvor súbor X.sh a do neho napíš kdm. Malo by to ihneď po reštarte fungovať.

    8. Poznámka na záver - ak má užívateľ administrovať systém z KDE, musí byť splnené, že je členom skupiny wheel a pred spustením Ovládacieho centra KDE zadá v xterme príkaz su

    Pár slov k FreeBSD.

    Nie je to nič ťažké používať ho, ja práve v rodinnej firme zavádzam FreeBSD ako serverovú platformu a som spokojný so systémom. Práve takto si človek predstavuje poriadny UNIX. Všetko má svoj presný poriadok, nie je to ako n Linuxe, kde je každé distro iné a akurát jadro je rovnaké, ovládanie je nekonzistentné a niektoré príkazy sú úplne iné ako v "ozajstných" Unixoch. Tu je systém vrátane utilít jeden celok vyvíjaný jedným tímom. Na dizajne a ovládaní systému to poznať. A to s ním iba začínam, dlho som robil ako Win admin a skúšal som aj Linux (Red Hat, Mandrake, Danix), ale toto je iná káva!

    Strašili ma, že konfigurovať BSD je otrasná pakáreň, že je to oproti Linuxu brutal hardcore, ale nie je to pravda, konfiguruje sa ľahko, keď človek vie, čo robí, a navyše všetko funguje podľa očakávania. Najviac som sa bál lokalizácie a spojazdnenia RAID 1 diskového poľa, ale pohoda, pár hodín googlovania, potom pár minút konfigurácie a je to v suchu, šlape ako švajčiarske hodinky. Ak má človek aspoň minimum technickej inteligencie a nie je tupý do problematiky OS, nie je to o nič ťažšie ako Linux, práve naopak. Človek si musí zvyknúť, ale na druhej strane sa mu nestáva trebárs to, že mu z neznámych dôvodov nebeží trebárs taká kompilácia jadra, aj keď tam má všetko, čo má mať nainštalované, a presne dodržal postup. Obyčajne potom vyjde najavo, že knižnica XY robená jedným tímom si nerozumie trebárs s iným komponentom AB od iného tímu a treba hľadať fintu (upravené binárky), ako to obísť (skúsenosť z RedHatu). Tým nepodceňujem Linux, akurát si myslím, že jeho vývoj je značne roztrieštený a je to viac "skladačka" ako systém s jednotným konzistentným dizajnom (no flame!!!, to môže mať aj výhody, aj nevýhody).

    Držím palce BSD aj Linuxu!

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.