abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 11:44 | IT novinky

    Mezinárodní nezisková organizace Women Who Code (WWCode, Wikipedie) založena v roce 2011 s cílem usnadnit ženám vstup do světa informačních technologií nečekaně skončila. Došly finance.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 18:00 | IT novinky

    DuckDuckGo AI Chat umožňuje "pokecat si" s GPT-3.5 Turbo od OpenAI nebo Claude 1.2 Instant od Anthropic. Bez vytváření účtu. Všechny chaty jsou soukromé. DuckDuckGo je neukládá ani nepoužívá k trénování modelů umělé inteligence.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:22 | IT novinky

    VASA-1, výzkumný projekt Microsoftu. Na vstupu stačí jediná fotka a zvukový záznam. Na výstupu je dokonalá mluvící nebo zpívající hlava. Prý si technologii nechá jenom pro sebe. Žádné demo, API nebo placená služba. Zatím.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 04:44 | Nová verze

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 140 (pdf) a HackSpace 77 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:00 | Nová verze

    ESPHome, tj. open source systém umožňující nastavovat zařízení s čipy ESP (i dalšími) pomocí konfiguračních souborů a připojit je do domácí automatizace, například do Home Assistantu, byl vydán ve verzi 2024.4.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.4. 22:11 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.4. 20:55 | Nová verze

    Neziskové průmyslové konsorcium Khronos Group vydalo verzi 1.1 specifikace OpenXR (Wikipedie), tj. standardu specifikujícího přístup k platformám a zařízením pro XR, tj. platformám a zařízením pro AR (rozšířenou realitu) a VR (virtuální realitu). Do základu se z rozšíření dostalo XR_EXT_local_floor. Společnost Collabora implementuje novou verzi specifikace do platformy Monado, tj. open source implementace OpenXR.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    18.4. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 0.38.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 4.4 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    18.4. 17:11 | Nová verze

    ClamAV (Wikipedie), tj. multiplatformní antivirový engine s otevřeným zdrojovým kódem pro detekci trojských koní, virů, malwaru a dalších škodlivých hrozeb, byl vydán ve verzích 1.3.1, 1.2.3 a 1.0.6. Ve verzi 1.3.1 je mimo jiné řešena bezpečnostní chyba CVE-2024-20380.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    18.4. 12:11 | IT novinky

    Digitální a informační agentura (DIA) oznámila (PDF, X a Facebook), že mobilní aplikace Portál občana je ode dneška oficiálně venku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    KDE Plasma 6
     (68%)
     (11%)
     (2%)
     (20%)
    Celkem 568 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    2.9.2005 18:49 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Proč je Linux pomalejší než Windows 95?

    Ta otázka mi přijde trochu vágně položená. Je potřeba brát v úvahu, o jaký jde hardware a co přesně člověk dělá. Na 486 bude Linux možná pomalejší než Windows 95. Jenže spolehlivost systému je úplně o něčem jiném. Žádné viry, bezpečnostní díry, pády systému... Paměť je kompletně chráněná, zatímco u Windows 95 a 98 tomu tak není. Tam je chráněná jen pro 32-bitové aplikace a ochranu lze obejít a alokovat kdeco.

    Pokud vezmete v úvahu dnešní hardware, na mém stroji s Centrinem 1,6 GHz byla rychlost Linuxu po nainstalování srovnatelná s Windows XP. Jenže po překompilování jádra a důkladném nastavení Linux vede na celé čáře, a to jak v době startu tak i v rychlosti odezvy grafického prostředí.

    Virtuální souborový systém a nepřímý přístup k hardwaru, stejně jako již zmíněná virtuálně adresovaná paměť, znamenají samozřejmě značné zpomalení. Ale zná snad někdo lepší řešení? Byl snad MS-DOS dobrý systém? Hrůza pomyslet...

    Námět k zamyšlení: Vezměte starý kompilátor Turbo Pascalu, přeložte si následující zdrojáček a spusťte ho v okně MS-DOS s vypnutou volbou "Chránit paměť operačního systému před změnami tímto programem." To, co se stane, je silným argumentem pro UNIXovou architekturu.
    program Tipatko;
        var textik: ^string;
    begin
        textik := NIL;
        textik^ := 'Blablabla Hahahaha Blablabla Hahahaha Blablabla Blebleble';
    end.

    Ivan Bíbr, který je známý jako popularizátor Mandrake/Mandriva Linuxu, v jedné ze svých knih napsal něco v tom smyslu, že není možné srovnávat Trabant a Rolls-Royce. Koho zajímá, že Trabant má třikrát nižší spotřebu než Rolls-Royce? Je potřeba zohlednit i ostatní vlastnosti... Přeneseno zpět do světa počítačů, neznám nic cennějšího než soukromí a bezpečnost mých dat a pohodlí práce. Ve všech těchto ohledech mi Linux vyhovuje lépe než Windows. Navíc si myslím, že dokáže skvěle a naplno využít moderní hardware a může být rychlejší než Windows, což je případ mého stroje.

    Ještě jedna poznámka na závěr: Staré Windows byly špatné systémy pro špatné stroje, na kterých uměly běžet relativně rychle, na úkor stability, bezpečnosti, odolnosti proti špatnému softwaru atd. Dnes je ale jiná doba. Chceme-li opravdu srovnávat, srovnávejme jen dnešní systémy pro dnešní stroje.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.