abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 11:44 | IT novinky

    Mezinárodní nezisková organizace Women Who Code (WWCode, Wikipedie) založena v roce 2011 s cílem usnadnit ženám vstup do světa informačních technologií nečekaně skončila. Došly finance.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:00 | IT novinky

    DuckDuckGo AI Chat umožňuje "pokecat si" s GPT-3.5 Turbo od OpenAI nebo Claude 1.2 Instant od Anthropic. Bez vytváření účtu. Všechny chaty jsou soukromé. DuckDuckGo je neukládá ani nepoužívá k trénování modelů umělé inteligence.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:22 | IT novinky

    VASA-1, výzkumný projekt Microsoftu. Na vstupu stačí jediná fotka a zvukový záznam. Na výstupu je dokonalá mluvící nebo zpívající hlava. Prý si technologii nechá jenom pro sebe. Žádné demo, API nebo placená služba. Zatím.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 04:44 | Nová verze

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 140 (pdf) a HackSpace 77 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:00 | Nová verze

    ESPHome, tj. open source systém umožňující nastavovat zařízení s čipy ESP (i dalšími) pomocí konfiguračních souborů a připojit je do domácí automatizace, například do Home Assistantu, byl vydán ve verzi 2024.4.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.4. 22:11 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.4. 20:55 | Nová verze

    Neziskové průmyslové konsorcium Khronos Group vydalo verzi 1.1 specifikace OpenXR (Wikipedie), tj. standardu specifikujícího přístup k platformám a zařízením pro XR, tj. platformám a zařízením pro AR (rozšířenou realitu) a VR (virtuální realitu). Do základu se z rozšíření dostalo XR_EXT_local_floor. Společnost Collabora implementuje novou verzi specifikace do platformy Monado, tj. open source implementace OpenXR.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    18.4. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 0.38.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 4.4 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    18.4. 17:11 | Nová verze

    ClamAV (Wikipedie), tj. multiplatformní antivirový engine s otevřeným zdrojovým kódem pro detekci trojských koní, virů, malwaru a dalších škodlivých hrozeb, byl vydán ve verzích 1.3.1, 1.2.3 a 1.0.6. Ve verzi 1.3.1 je mimo jiné řešena bezpečnostní chyba CVE-2024-20380.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    18.4. 12:11 | IT novinky

    Digitální a informační agentura (DIA) oznámila (PDF, X a Facebook), že mobilní aplikace Portál občana je ode dneška oficiálně venku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    KDE Plasma 6
     (68%)
     (11%)
     (2%)
     (20%)
    Celkem 567 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    20.8.2005 19:17 #Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jednoducha otazka - preco?
    To je přece úplně zřejmé. Windows 95 nemají tak pěkné graficky bohaté rozhraní, jaké je nastaveno jako výchozí ve většině dnešních linuxových distribucí. XFree86 řady 4 (či obdobné X.org) mají také větší nároky na paměť, za to ale nabízí hodně - práci s více monitory, 3D akceleraci, přehrávání videa - to na 486 není potřeba. Pokud na takový stroj dáte, co na něj patří, tj. XFree86 3.3.6 a nějaký lehké prostředí (samozřejmě hezčí, než Windows 95) - jestli by šlo mé oblíbené XFCE, to nevím, ale WindowMaker, fvwm2 a podobné určitě. Použít můžete GTK+ 1.2 - už se sice nevyvíjí, ale je malé, rychlé a hnusné, jako Windows 95. (Tohle je samozřejmě vtip - Windows 95 jsou hnus a GTK+ 1.2 je i docela pěkné.) Mozilla na tom pojede blbě, ale to by bylo takto i pod Windows. Netscape 4.8 by jel asi dobře, jenže je tak zastaralý, že v něm většina stránek nefunguje. S textovými editory bude samozřejmě problém, protože v době 486 moc kancelářských balíků pro Linux nebylo. Siag má však klasický unixový vzhled a jistě pojede i na 486. Přehrávání MP3 a Oggů na 486 moc nejde, pokud ano, tak jedině v konzoli. Pořádná sazba dokumentů by šla jedině v TeXu, ale pojede to pomalu. (Větší problém bude místo na disku, protože k dnešnímu TeXu se toho dodává hodně.)

    Podobně bych mohl pokračovat až do půlnoci, myslím, že to nemá cenu. Problém je v tom, že dnes chce málokdo používat výhradně aplikace založené na Motifu, GTK+ 1.2 a Qt 1.0, nebo snad dokonce používající Xaw(3D). Na jedné straně máme grafická Windows XP (a Windows Vista na obzoru s 3D správcem oken), vkusné i nevkusné podoby KDE s Qt 3 a GNOME/XFCE s GTK+ 2, případně nějaký minimalistický manažer s působivou grafikou na straně druhé (pod Linuxem/BSD) a konečně Mac OS X na straně třetí. Většina lidí by ani nechtěla používat počítač s procesorem 486 (já taky ne), řekl bych, že ani moje Pentium II 400 MHz by většinu počítačových uživatelů moc nepotěšilo.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.