abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
včera 18:55 | Zajímavý projekt

Společnosti Google, Microsoft, Twitter a Facebook společně představily open source platformu Data Transfer Project (DTP). Cílem platformy je zjednodušit uživatelům přechod a přenos dat mezi jednotlivými online službami. Podrobnosti v pdf a na GitHubu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
včera 18:33 | Nová verze

Canonical a Microsoft společně oznámili, že PowerShell Core je nově dostupný také jako snap balíček na Snapcraftu. Microsoft uvolnil zdrojové kódy PowerShellu (Wikipedie, GitHub) v srpnu 2016 pod open source licencí MIT a naportoval je na Linux.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
včera 13:11 | Zajímavý projekt

Novinkou v minor aktualizaci webového prohlížeče Vivaldi je podpora vyhledávače Qwant (Wikipedie). Vývojáři Vivaldi zdůrazňují, že se jedná o evropský vyhledávač respektující soukromí uživatelů.

Ladislav Hagara | Komentářů: 7
včera 01:33 | Nová verze

Po šesti letech od vydání verze 1.0 byla vydána verze 2.0 multiplatformního editoru tagů MusicBrainz Picard (Wikipedie). Přehled novinek, vylepšení a oprav v changelogu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
19.7. 16:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 13
19.7. 15:00 | Komunita

Dnes končí podpora Ubuntu 17.10 Artful Aardvark. Uživatelům je doporučen přechod na Ubuntu 18.04 Bionic Beaver s prodlouženou podporou do roku 2023. Podpora standardních verzí Ubuntu je 9 měsíců. Verze 17.10 byla vydána 19. října 2017.

Ladislav Hagara | Komentářů: 11
19.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

Společnost Oracle vydala čtvrtletní bezpečnostní aktualizaci svých softwarových produktů (CPU, Critical Patch Update). Opraveno bylo celkově 334 bezpečnostních chyb. V Oracle Java SE je například opraveno 8 bezpečnostních chyb. Všechny jsou vzdáleně zneužitelné bez autentizace. V Oracle MySQL je opraveno 31 bezpečnostních chyb. Vzdáleně zneužitelných bez autentizace je 7 z nich.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
19.7. 13:11 | Zajímavý software

Nick Clifton zveřejnil na blogu společnosti Red Hat věnujícímu se počítačové bezpečnosti nástroj, pomocí kterého lze ověřit, zda jsou binární spustitelné soubory odolné vůči variantě 1 bezpečnostní chyby Spectre v procesorech.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
19.7. 03:00 | Nová verze

Po více než roce vývoje od vydání verze 1.12 byla vydána nová verze 1.13 Java edice počítačové hry Minecraft (Wikipedie). Kódový název nejnovější verze je Update Aquatic. Přehled novinek v oficiálním oznámení o vydání. Detailní přehled novinek na Gamepedii a na YouTube.

Ladislav Hagara | Komentářů: 4
18.7. 23:55 | Nová verze

Společnost Epic Games vydala verzi 4.20 svého proprietárního multiplatformního herního enginu Unreal Engine (Wikipedie). Přehled novinek i s celou řadou obrázků a videi v oznámení na blogu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
Jak čtete delší texty z webových stránek?
 (77%)
 (20%)
 (5%)
 (7%)
 (2%)
 (10%)
Celkem 372 hlasů
 Komentářů: 40, poslední 29.6. 10:21
  Rozcestník

  Shorewall - snazší cesta k tvorbě firewallu

  10.6.2010 09:10 | Přečteno: 2987× | Počítače | Výběrový blog | poslední úprava: 11.6.2010 11:23

  S několika servery jsem převzal do správy i firewall nastavený přes shorewall. To si předělám na svůj vlastní systém, byla první věc, co mě napadla. Ale nepředělám. Nastudoval jsem si shorewall. Přece jen - nastavení je jednodušší (nižší pravděpodobnost chyby) a spousta věcí, o které jsem se musel starat sám, se shorewallem odpadá.

  Shorewall tvoří několik souborů s různými parametry a pravidly. Z těch se pak při startu systému (z init skriptů) nebo při změně (make) vygenerují a zavedou do kernelu pravidla iptables.

  Konfigurace

  K vytvoření jednoduchého firewallu pro malou firmu nebo domácí síť stačí několik málo souborů.

  params

  Soubor není zcela nezbytný, ale dovede usnadnit tvorbu složitějších pravidel. V tomto souboru můžeme definovat různé proměnné, které lze později použít v pravidlech, například:

  HTTP=10.10.1.100    # adresa vnitřního HTTP serveru
  OUTER=93.231.291.257  # adresa vnějšího (internetového) síťového rozhraní
  OUTER_DEV=eth0
  INNER_DEV=eth1
  

  masq

  Nastavení maškarády nebo SNAT na výstupním síťovém rozhraní. Jaký je rozdíl mezi MASQUERADE a SNAT? SNAT si pamatuje všechna spojení a při krátkodobém výpadku linky je schopné pokračovat v práci jakoby se nechumelilo. Adresa pro SNAT musí být zadaná v parametrech. SNAT použijte, pokud máte pevnou linku. MASQUERADE při výpadku linky zruší všechna spojení a je třeba vytvořit spojení znovu. Adresu si MASQUERADE zjišťuje pokaždé v kernelu (pomalejší). MASQUERADE použijte, jste-li připojení například přes modem protokolem PPP a internetová adresa je vám přidělovaná dynamicky.

  V souboru stačí obvykle jediný řádek. Pro mne je výhodné, jsou-li konkrétní hodnoty nahrazené symbolickými hodnotami (ty jsou nastavené v souboru params). Takto vypadá soubor pro SNAT:

  $OUTER_DEV $INNER_DEV  $OUTER 
  

  A takto vypadá soubor pro MASQUERADE:

  $OUTER_DEV $INNER_DEV 
  

  Vyberte si samozřejmě pouze jednu podobu podle vašich potřeb.

  interfaces

  Pro jednoduchý firewall se dvěma síťovými kartami stačí jednoduchý soubor interfaces (konkrétní hodnoty jsou opět nahrazené symbolickými hodnotami ze souboru params):

  net   $OUTER_DEV detect
  loc   $INNER_DEV detect routeback
  

  Hodnoty net a loc jsou názvy zón - na vnějším ($OUTER_DEV) rozhraní je pověšená zóna net, na vnitřním rozhraní zóna loc. Klíčové slovo detect znamená, že broadcast adresa se najde automaticky. Pro vnitřní rozhraní může být důležitá hodnota routeback - povoluje se tímto routování z vnitřní sítě do vnitřní sítě. Může to být důležité, máte-li ve vnitřní síti služby, ke kterým přistupujete přes router (například HTTP server a podobně).

  policy

  Nastavení defaultní politiky. Na svých firewallech obvykle vždy nastavuji DROP či REJECT, ale pro jednoduché firewally to může být někdy dost těžký kanón - v takovém případě je vše zakázané a funguje pouze to, co se výslovně povolí v souboru rules. Ošetřit je třeba všechny směry:

  loc  net  REJECT     # Vše z vnitřní sítě do internetu se zakáže
  net  loc  DROP  info  # Vše z venku dovnitř se zahodí a zaloguje
  
  $FW  loc  ACCEPT     # Vše z firewallu do vnitřní sítě se povolí
  loc  $FW  REJECT     # Vše z vnitřní sítě na firewall se zakáže
  
  $FW  net  ACCEPT     # Vše z firewallu ven se povolí
  net  $FW  DROP      # Vše z internetu na firewall se zahodí
  
  all  all  DROP  info  # Vše ostatní se zahodí a zaloguje
  

  zones

  Zde jsou definované jednotlivé zóny (internet, vnitřní síť, firewall a případně demilitarizovaná zóna). Soubor je ve své základní podobě velmi jednoduchý:

  net ipv4
  loc ipv4
  fw firewall
  

  rules

  Soubor s jednotlivými pravidly. Zde je to pravé místo, kde se můžeme vyřádit. Pravidla jsou rozdělená do různých sekcí, obvykle nás bude zajímat pouze sekce NEW (pravidla budeme psát za řádek SECTION NEW).

  V souboru lze používat makra. To je fajn myšlenka, ale pouze do chvíle, než začneme psát jednoduchá pravidla pro DNAT. Pak to kdosi nedomyslel (nebo mi něco uniklo) a generovaná pravidla pro iptables hraničí s nepoužitelností (ale jo, chápu, proč to tak asi je). Bez komentáře se proto použití maker na nevhodném místě (DNAT) vyhnu. Makrem je v souboru například zápis Ping/ACCEPT (nemusíme se starat, jak vyjádřit v jazyce shorewall ping).

  # Z vnější sítě na FW
  Ping/ACCEPT     net     $FW
  SSH/ACCEPT     net     $FW
  
  # Z vnitřní sítě na FW
  Ping/ACCEPT     loc     $FW
  SSH/ACCEPT     loc     $FW
  
  # Z vnitřní sítě ven
  # Hodně restriktivní firewall :-)
  SSH/ACCEPT     loc     net
  Ping/ACCEPT     loc     net
  Web/ACCEPT     loc     net
  Jabberd/ACCEPT   loc     net
  IMAP/ACCEPT     loc     net
  IMAPS/ACCEPT    loc     net
  POP3/ACCEPT     loc     net
  POP3S/ACCEPT    loc     net
  

  Pravidla pro provoz z vnější sítě dovnitř potřebují bližší vysvětlení. Provoz, který je iniciován zevnitř, je povolený automaticky. Kromě toho ale často vyvstává problém povolit různé služby (webový server) a zajistit, aby byla taková služba přístupná jak z internetu, tak z vnitřní sítě. Kromě toho musí být taková služba přístupná z obou sítí stejně. Nelze mít server http://bravenec.org/ přístupný z internetu normální URL adresou http://bravenec.org/ a z vnitřní sítě adresou http://10.10.1.100/ - u protokolu http by vám to obvykle apache sedící ve svém digitálním vigvamu neodpustil. Ale jedno už je to třeba poště - ale ani zde není důvod přistupovat ke službě jinak zvenku a jinak zevnitř (konfigurovat poštu na notebooku dvakrát denně je pěkný opruz).

  # Služby
  DNAT  net   loc:$HTTP  tcp  80  -  $OUTER
  DNAT  loc   loc:$HTTP  tcp  80  -  $OUTER
  

  Shorewall je natolik inteligentní, že jedním pravidlem (DNAT loc...) pro vnitřní síť nastaví jak forwading z vnitřní sítě do vnitřní sítě, tak i potřebný SNAT. Bohužel není shorewall natolik inteligentní, že nelze napsat pravidlo DNAT v jeho zjednodušené podobě (jak je popsané v dokumentaci k shorewall). Pokud totiž neuvedete adresu $OUTER, shorewall vygeneruje pravidlo bez této adresy a přesměruje pak veškerý provoz na portu 80 dovnitř sítě - provoz pro váš http jde na váš vnitřní server (v pořádku), provoz pro pro microsoft.com jde na váš vnitřní server (v pořádku???), provoz pro google jde na váš vnitřní server (život bez google?). Ale co je nejhorší, i provoz na vaši oblíbenou pornosajtu jde na váš vnitřní server. A to už v pořádku sakra není!

  Ale pokud potřebujete mít službu přístupnou pouze z venku, nic vám nebrání zapsat pravidlo jednodušeji:

  # Služby
  HTTP/DNAT  net   loc:$HTTP
  

  Přeložení, spuštění

  Konfigurace je hotová, můžeme pravidla přeložit příkazem make.

  Nezapomeňte zajistit, aby se shorewall startoval při spuštění systému (initskripty). To už záleží na distribuci, já to v Gentoo zajistím takto:

  rc-update shorewall add default
  

  A nakonec nezbytný odkaz na domácí stránku: http://www.shorewall.net

  Jo - a ještě se možná musím předem omluvit za případné chyby či nepřesnosti. Před 24 hodinami jsem shorewall prakticky neviděl.

         

  Hodnocení: 100 %

          špatnédobré        

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  houska avatar 10.6.2010 09:46 houska | skóre: 41 | blog: HW
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Shorewall - snazší cesta k tvorbě firewallu
  HTTP=10.10.1.100    # adresa vnitřního HTTP serveru
  OUTER=93.231.291.257  # adresa vnějšího (internetového) síťového rozhraní
  

  za pul roku nebudes vedet co je "OUTER" - jestli rozhrani, ipcko, nejakej server... o "HTTP" ani nemluvim ;)

  Petr Bravenec avatar 10.6.2010 10:03 Petr Bravenec | skóre: 43 | blog: Bravenec
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Shorewall - snazší cesta k tvorbě firewallu
  Pravděpodobně to vědět budu, protože to jsou zkratky, které v iptables pravidlech používám nějakých deset let. Jsem na ně zvyklý.
  Petr Bravenec - Hobrasoft s.r.o.
  10.6.2010 17:11 CEST
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Shorewall - snazší cesta k tvorbě firewallu
  Takze hrajes na vendor lock-in?:-) Pokud by to mel nekdo po tobe prevzit nebo za tebe zakocit, tak pro nej bude jednodussi a zrejme i rychlejsi z vypisu iptables -nvL udelat v nejakym obecnym nastroji (at uz to bude fwbuilder, pfSense nebo IPcop) novej firewall, nez zjistovat, co ktera promenna vlastne dela a jestli muze zmenit tamtu promennou tak, aby to udelalo to, co opravdu chce a ne tisic dalsich veci, ktery nechce.

  Proto mam taky radsi cisty iptables, protoze to je proste standard. Kazdej, kdo dela FW na linuxu bude iptables na 99% umet. Kdyz neco ubastlim ve fwbuilderu/pfSense/m0n0wall/IPcop, bude si to ten nekdo muset trosku nastudovat, ale tyhle nastroje jsou urceny k tomu, aby se s tim delalo jednoduse, takze udelat zmenu by melo byt pro FW odbornika i bez znalosti konkretniho produktu jednoduche. Ale pochopeni ciziho skriptu bude asi slozitejsi.
  Petr Bravenec avatar 10.6.2010 17:24 Petr Bravenec | skóre: 43 | blog: Bravenec
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Shorewall - snazší cesta k tvorbě firewallu
  Proměnné a jiné různé symbolické hodnoty se používají poměrně běžně a s oblibou. Všude. V programech, ve skriptech, v parametrech. I v iptables. Rozhodně je čitelnější napsat https než 443. Co je na tom špatně? Navíc takový FW napsaný pomocí proměnných v shorewall nebo přímo v iptables je pružnější. Při přenosu na jiný počítač stačí přepsat pár proměnných (komentovaných) a restartovat. Při přesunu služby stačí přepsat proměnnou a restartovat. Nemusím hledat, kde všude se IP adresa vyskytuje. Přímo v iptables by to bylo v pravidlech out-in, in-in, pre-in, pre-out, in-post, dmz-in, in-dmz... je jedno co to znamená, jen tak z hlavy jsem si vzpomenul na sedm míst pro nastavení jediné služby.

  Shorewall jsem zdědil. Uvažoval jsem o nahrazení čistě iptables. Ale nemá to smysl, shorewall je výhodnější - dobře zdokumentovaný, rozšířený, poměrně přehledný a ve srovnání s iptables nepoměrně pružnější.
  Petr Bravenec - Hobrasoft s.r.o.
  Petr Bravenec avatar 10.6.2010 17:32 Petr Bravenec | skóre: 43 | blog: Bravenec
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Shorewall - snazší cesta k tvorbě firewallu

  Člověče, tak mě napadá... ty jsi viděl shorewall nebo víš aspoň vůbec, o čem je řeč, když - cituji - "pochopení cizího skriptu bude asi složitější"? Shorewall není "cizí" není "skript". Takto se dalo argumentovat u mého včerejšího zápisku:

  http://www.abclinuxu.cz/blog/Bravenec/2010/6/skripty-pro-firewall

  Petr Bravenec - Hobrasoft s.r.o.
  10.6.2010 10:12 KluceoveSlova
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Shorewall - snazší cesta k tvorbě firewallu
  Jednoznacne PfSense je najlepsi hned po IPCop...
  Petr Bravenec avatar 10.6.2010 11:37 Petr Bravenec | skóre: 43 | blog: Bravenec
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Shorewall - snazší cesta k tvorbě firewallu
  Jenže PfSense je klikací a IPCop je něco úplně jiného.
  Petr Bravenec - Hobrasoft s.r.o.
  10.6.2010 16:03 Visgean Skeloru
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Shorewall - snazší cesta k tvorbě firewallu
  Hmm a co říkáte na Vuurmuur? Osobně s ním mám dobré zkušenosti ale zas tak se v tomhle nevyznám...
  Petr Bravenec avatar 10.6.2010 16:21 Petr Bravenec | skóre: 43 | blog: Bravenec
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Shorewall - snazší cesta k tvorbě firewallu

  Klikací :-(

  Tedy abych nekřivdil - GUI je v ncurses, pravděpodobně to myší nebude ovladatalné.

  Kde se bere má nechuť ke klikacím nástrojům:

  Plusy GUI:

  • Snadné nastavení i pro lamu.
  • Odborník si nemusí pamatovat nebo studovat příkazy iptables.

  Minusy GUI:

  • Snadné nastavení i pro lamu.
  • Odborník si musí pamatovat nebo studovat příkazy iptables.
  • Odborník musí vědět, jak přečurat gui.
  • Obvykle nelze rozumně komentovat (jako například registry windows).
  • Obvykle nelze kus "zakomentovat", je potřeba celý kus smazat (jako například registry windows).
  • Jsem zvyklý číst písmenka, nerozumím obrázkům.
  • Nefunguje na systémech z roku 2003 s Pentiem a 64MB RAM

  Mám na starosti více serverů a je pro mě výhoda překopírovat na server šablonu (s komentáři a s návodem), upravit pár proměnných (OUTER, OUTER_DEV, HTTP....) a spustit. Pro archivaci změn a testování nových funkcí mohu snadno nasadit git (verzovací systém). Minusů má GUI jednoznačně více.

  Petr Bravenec - Hobrasoft s.r.o.
  10.6.2010 20:11 Visgean Skeloru
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Shorewall - snazší cesta k tvorbě firewallu
  Tak to 'klikátko' (ono to není klikátko) pouze edituje nějaké svoje soubory a ty pak můžete taky synchronizovat podle libosti.. Vuurmuur toho umí docela hodně, někdy to zkuste :) (a nebo třeba nezkoušejte :)) )

  Mimochodem, dobrý nápad synchronizovat konfiguráky pomocí gitu.
  11.6.2010 10:03 SPM | skóre: 28
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Shorewall - snazší cesta k tvorbě firewallu
  Tak jsem si to teď zkusil nainstalovat, akorát jak se tak koukám do jejich roadmapy, tak to vypadá, že neumí IPv6 a ještě asi docela dlouho umět nebude... :-/
  Petr Bravenec avatar 11.6.2010 10:10 Petr Bravenec | skóre: 43 | blog: Bravenec
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Shorewall - snazší cesta k tvorbě firewallu
  V první chvíli jsem se vyděsil, že by se to snad mělo týkat shorewall. Koukal jsem do repozitáře, balík shorewall6 tam mám... pak mi došlo, že se to týká zřejmě vuurmuur.
  Petr Bravenec - Hobrasoft s.r.o.
  11.6.2010 10:35 SPM | skóre: 28
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Shorewall - snazší cesta k tvorbě firewallu
  Přesně tak; u shorewallu bych nepředpokládal, že by tam nebyla :) Btw nezkoušel jste to? Jde mi o to, jestli configy shorewallu jsou pro IPv4 a IPv6 stejné nebo je to také striktně oddělené?
  Petr Bravenec avatar 11.6.2010 10:45 Petr Bravenec | skóre: 43 | blog: Bravenec
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Shorewall - snazší cesta k tvorbě firewallu
  Nezkoušel jsem to. Já s IPv6 zatím jen tak laškuju...
  Petr Bravenec - Hobrasoft s.r.o.
  Petr Bravenec avatar 11.6.2010 11:25 Petr Bravenec | skóre: 43 | blog: Bravenec
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Shorewall - snazší cesta k tvorbě firewallu

  Ještě jsem tam objevil chybu. V nastavení služeb bylo původně uvedeno:

  # Služby
  DNAT  net   loc:$HTTP  tcp  80  80  $OUTER
  DNAT  loc   loc:$HTTP  tcp  80  80  $OUTER
  

  Není to vyloženě špatně, ale uvedená služba (HTTP) by pracovala pouze v případě, že by byl zdrojový port také 80, což obecně nebývá. Opravil jsem to na:

  # Služby
  DNAT  net   loc:$HTTP  tcp  80  -  $OUTER
  DNAT  loc   loc:$HTTP  tcp  80  -  $OUTER
  
  Petr Bravenec - Hobrasoft s.r.o.

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.