abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

včera 14:00 | Zajímavý článek

David Revoy, autor open source webového komiksu Pepper&Carrot nebo portrétu GNU/Linuxu, zveřejnil na svém blogu recenzi notebooku Librem 13 od společnosti Purism. Používá jej již sedm měsíců a s ním i jako umělec spokojen. Potřebu francouzské AZERTY klávesnice vyřešil přelepkami. Na displej se podíval kalibrační sondou, barvy vyladil pomocí open source softwaru DisplayCAL, v aplikaci Inkscape nastavil zvětšování na 170 % aby 1 cm v Inkscapu byl 1 cm v reálu. Webovou kameru, mikrofon, Wi-Fi a Bluetooth lze na Librem 13 hardwarově vypnout.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
21.4. 23:44 | Komunita

Několik posledních verzí GNOME Shellu obsahuje chybu způsobující memory leak (únik paměti). Viz například videozáznamy verzí 3.26 nebo 3.28. Nalezení chyby #64 a její opravě se věnuje Georges Basile Stavracas Neto v příspěvku na svém blogu [reddit].

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
21.4. 10:33 | Komunita

V pondělí měl na YouTube online premiéru otevřený krátký 2D film Hero vytvořený v 3D softwaru Blender. Cílem stejnojmenného projektu Hero je vylepšit nástroj Grease Pencil (tužka) v Blenderu 2.8.

Ladislav Hagara | Komentářů: 4
20.4. 23:22 | Nová verze

Byla vydána verze 4.0 kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie). Přehled novinek v Changelogu (GitHub).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
20.4. 17:22 | Komunita

Včera vydanou hru Rise of the Tomb Raider pro Linux lze do pondělí 23. dubna koupit na Steamu s 67% slevou. Místo 49,99 € za 16,49 €.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
20.4. 16:11 | Komunita

Na Humble Bundle lze získat počítačovou hru Satellite Reign (Wikipedie, YouTube) běžící také v Linuxu zdarma. Speciální akce končí v sobotu v 19:00.

Ladislav Hagara | Komentářů: 5
20.4. 15:44 | Zajímavý software

Společnost Apple koupila před třemi lety společnost FoundationDB vyvíjející stejnojmenný NoSQL databázový systém FoundationDB (Wikipedie). Včera byl tento systém uvolněn jako open source pod licencí Apache 2.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
20.4. 15:00 | Nová verze

Po dva a půl roce od vydání verze 5.7 oznámila společnost Oracle vydání nové major verze 8.0 (8.0.11) databázového systému MySQL (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy komunitní verze MySQL jsou k dispozici na GitHubu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 4
19.4. 14:44 | Pozvánky

Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených technologií a otevřeného přístupu na 151. brněnský sraz, který proběhne v pátek 20. 4. od 18:00 hodin v restauraci Benjamin na Drobného 46.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
19.4. 13:33 | Nová verze

Byla vydána verze 18.04.0 KDE Aplikací (KDE Applications). Přehled novinek v kompletním seznamu změn a na stránce s dalšími informacemi.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
Používáte na serverech port knocking?
 (3%)
 (7%)
 (46%)
 (27%)
 (17%)
Celkem 349 hlasů
 Komentářů: 29, poslední 5.4. 12:25
  Rozcestník

  Skripty pro firewall

  8.6.2010 19:00 | Přečteno: 1604× | Počítače | Výběrový blog | poslední úprava: 8.6.2010 17:40

  Soubor skriptů pro nastavení pravidel firewallu

  Pro nastavování pravidel do firewallu jsem si udělal sadu jednoduchých a přehledných skriptů. Pravidla mohou být u velké sítě dost složitá. Častý bývá požadavek snadného přenosu těchto pravidel na jiný počítač, například na pobočce. Pravidla bývají v takovém případě podobná, mění se pouze nastavení ip adres a podobně.

  Nastavovat pravidla přes klikací prostředí samozřejmě je možné (například kmyfirewall), ale i zde se ztrácí přehlednost, nastavit složitější věci je extrémně pracné, a v neposlední řadě nelze taková pravidla spravovat v nějakém verzovacím systému - nelze se snadno vrátit k předchozímu stavu.

  Klikadla pro nastavení všeho možného navíc všeobecně trpí dvěma neduhy: nic nelze zdokumentovat přímo na místě (příklad: registr windows) a odstranění nějakého pravidla "na zkoušku" s tím, že když se to neosvědčí, obnoví se původní stav, není možné (příklad: registr windows). V textových skriptech je možná jak dokumentace, tak podmíněné zpracování kusu kódu, případně zakomentování kódu.

  V dobách dřevěných jsem nastavoval pravidla v jenom velkém souboru. Přehlednost s rostoucí složitostí vzala rychle za své. Časem jsem vypracoval systém podobný systému popsanému v tomto článku, jeho nevýhodou však byla filosofie "Jedno pravidlo - jeden soubor". Protože například transparentní přístup na IMAP server je potřeba nastavovat v NAT (dvakrát - jednou pro vnitřní síť a jednou pro internet) a ve FORWARD pravidlech taky dvakrát (zvenku dovnitř a zevnitř dovnitř), každá podobná služba se i v případě jednoduchého firewallu se dvěma síťovými kartami nastavovala ve čtyřech souborech. Pokud se k tomu přidala ještě demilitarizovaná zóna, pravidel a souborů ještě přibylo.

  Přepracovaný systém pro tvorbu pravidel firewallu změnil filosofii na "jedna služba - jeden soubor". Transparentní přístup na IMAP v přepracované verzi se tak nastavuje v jediném souboru (zapisuje se do více pravidel najednou).

  Jednoduchou verzi pro dvě síťové karty vám nyní nabízím.

  Download: http://bravenec.org/cs/howto/firewall/FW-1.0.tgz

  Popis skriptů pro tvorbu pravidel firewallu

  V hlavním adresáři FW je několik souborů:

  firewall - spustitelná dávka, která projde a nastaví všechna pravidla přímo do kernelu. Na konci se volá uložení pravidel do systému (určeno pro Gentoo Linux).

  nastaveni - textový soubor s nastavením. Zde musíte zadat IP adresy svých síťových karet. Také zde máte možnost povolit a přesměrovat některé služby přístupné z internetu (například poštu) a vyřizované v počítači někde ve vnitřní síti (ideálně v demilitarizované zóně, ale to se v tomto jednoduchém příkladě neřeší).

  rules - podadresář se samotnými pravidly. V tomto adresáři jsou další podadresáře uvedené čísly (podle čísel se řídí pořadí volání).

  Podadresář rules

  V adresáři jsou další podadresáře. Každý podadresář shromažďuje příbuzná pravidla:

  000.common - pravidla jako defaultní policy, antispoofing, synflood, icmp a podobně. Tato pravidla jsou vždy volaná z jiných pravidel.

  100.pravidla - základní rozdělení do pravidel. Pravidla jsou pojmenovaná podle směru:

  Pravidla jsou minimalistická, obsahují jen nezbytná nebo obvyklá nastavení. Počítá se s tím, že další pravidla se budou přidávat v následujících souborech.

  300.zevnitr - soubory s pravidly pro přístupy z vnitřní sítě. Namátkou:

  400.zvenku - soubory s pravidly pro přístupy z vnější sítě. Namátkou:

  500.sluzby - Soubory pro zpřístupnění služeb. Služby zde uvedené mají dvě věci společné - server obsluhující službu je umístěný ve vnitřní síti a přístup na tuto službu musí být stejný jak z vnitřní sítě, tak z vnější sítě. Typickým příkladem je například http server. Ten může běžet ve vnitřní síti (počítač je z internetu nedostupný), ale stránky musejí být přístupné svou url adresou (například http://bravenec.org/) jak z vnitřní sítě, tak z internetu. Stejným způsobem je nutné přitsupovat typicky k poště (imap.bravenec.org a smtp.bravenec.org).

  999.konec - ukončení pravidel vytvořených v adresáři 100.pravidla. Obvykle je zde pouze logování a drop paketů, které prošly až sem.

  Struktura souborů s pravidly

  Pravidla mohou být velmi jednoduchá. Takto se například povoluje přístup přes ssh na firewall z vnitřní sítě:

  IPTABLES -A in-loc -p tcp --dport ssh -j ACCEPT
  

  IPTABLES je skutečně zapsané velkými písmeny - jde o wrapper kolem volání iptables (kvůli výpisům). Syntaxe je jinak stejná.

  Složitější pravidla (obvykle služby) mohou být košatější:

  if [ "$IMAPS" != "" ]; then
  
    ###########
    # zvnějšku
    IPTABLES -t nat -A pre-out -p tcp --dport imaps -d $OUTER -j DNAT --to $IMAPS
    IPTABLES    -A out-in -p tcp --dport imaps -d $IMAPS -j ACCEPT
  
    ###########
    # zevnitř
    IPTABLES -t nat -A pre-in -p tcp --dport imaps -d $OUTER -j DNAT --to $IMAPS
    IPTABLES    -A in-in  -p tcp --dport imaps -d $IMAPS -j ACCEPT
  
    IPTABLES -t nat -A in-post \
      -p tcp --dport imaps -d $IMAPS \
      -j SNAT --to $INNER
  
    fi
  

  Pro vytvoření dalších pravidel stačí zkopírovat podobný soubor a upravit adresy a porty.

  Možnost dalšího rozšíření

  Pravidla jsou určená pro jednoduchý firewall se dvěma síťovými kartami. Pokud byste potřebovali oddělit demilitarizovanou zónu od vnitřní sítě (typicky http server nebo poštovní server), můžete firewall rozšířit o další síťovou kartu a o další pravidla (dmz-in, dmz-out, out-dmz, in-dmz, dmz-dmz). Pravidlo pro IMAPS by pak mohlo vypadat například takto:

  if [ "$IMAPS" != "" ]; then
  
    ###########
    # zvnějšku
    IPTABLES -t nat -A pre-out -p tcp --dport imaps -d $OUTER -j DNAT --to $IMAPS
    IPTABLES    -A out-dmz -p tcp --dport imaps -d $IMAPS -j ACCEPT
  
    ###########
    # zevnitř
    IPTABLES -t nat -A pre-in -p tcp --dport imaps -d $OUTER -j DNAT --to $IMAPS
    IPTABLES    -A in-dmz -p tcp --dport imaps -d $IMAPS -j ACCEPT
  
    ###########
    # z dmz (kvůli webmailu)
    IPTABLES -t nat -A pre-dmz -p tcp --dport imaps -d $OUTER -j DNAT --to $IMAPS
    IPTABLES    -A dmz-dmz -p tcp --dport imaps -d $IMAPS -j ACCEPT
  
    IPTABLES -t nat -A dmz-post \
      -p tcp --dport imaps -d $IMAPS \
      -j SNAT --to $INNER
  
    fi
  
         

  Hodnocení: 100 %

          špatnédobré        

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  Shadow avatar 9.6.2010 08:33 Shadow | skóre: 25 | blog: Brainstorm
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Skripty pro firewall
  Shorewall nevyhovuje?
  If we do not believe in freedom of speech for those we despise we do not believe in it at all.
  Petr Bravenec avatar 9.6.2010 08:42 Petr Bravenec | skóre: 43 | blog: Bravenec
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Skripty pro firewall
  Nevím. Už jsem na to narazil, takže si to asi stejně budu muset nastudovat.
  Petr Bravenec - Hobrasoft s.r.o.
  houska avatar 9.6.2010 08:46 houska | skóre: 41 | blog: HW
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Skripty pro firewall
  znas shorewall?
  Petr Bravenec avatar 9.6.2010 08:56 Petr Bravenec | skóre: 43 | blog: Bravenec
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Skripty pro firewall
  Vím o něm, neznám. Díky za pošťouchnutí. Nastuduju si to.
  Petr Bravenec - Hobrasoft s.r.o.
  Petr Bravenec avatar 9.6.2010 12:56 Petr Bravenec | skóre: 43 | blog: Bravenec
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Skripty pro firewall

  Tak si hraji se shorewall... je to docela ulehčení, ale člověk aby stejně znal iptables a navíc k tomu shorewall. Nakonec jsem stejně skončil u pravidel jako:

  SSH/DNAT net  loc:10.10.1.106
  SSH/DNAT loc  loc:10.10.1.106
  

  Když takhle přesměruji zvenku dovnitř a zevnitř dovnitř port, návod mi vůbec nepomůže a shorewall vyrobí paskvil, který mě nepustí ven, vždy mě přesměruje dovnitř.

  Nutné je vyrábět pravidla takto:

  SSH/DNAT net  loc:10.10.1.106
  DNAT   loc  loc:10.10.1.106 tcp 22 22 83.214.293.13
  

  A už zase dělám stejnou věc dvěma různými způsoby. Pokud teď ještě zjistím, že IP adresu nelze nahradit nějakou symbolickou hodnotou, budu shorewallem poněkud zklamaný. Znamenalo by to totiž, že každý počítač bych musel konfigurovat víceméně ručně.

  Petr Bravenec - Hobrasoft s.r.o.
  jahor avatar 9.6.2010 20:11 jahor | skóre: 3
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Skripty pro firewall
  /etc/shorewall/params je co hledas ... tam presne nadefinujes symbolicka jmena pro ip, zaroven je muzes ruzne seskupit a tak si vytvori promennou ktera obsahuje napriklad vice serveru zaroven.
  Petr Bravenec avatar 9.6.2010 21:46 Petr Bravenec | skóre: 43 | blog: Bravenec
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Skripty pro firewall
  Díky.
  Petr Bravenec - Hobrasoft s.r.o.
  9.6.2010 11:43 CEST
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Skripty pro firewall
  Nema nejaky takovyhle dynamicky IP fwbuilder 4? Zatim jsem se v nim vic nehrabal, ale ma krome firewallu uz i cluster.
  Petr Bravenec avatar 9.6.2010 22:25 Petr Bravenec | skóre: 43 | blog: Bravenec
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Skripty pro firewall

  Zabrousil jsem na web http://www.fwbuilder.org/ - chápu dobře, že to je klikací? To by ovšem dost významně snižovalo použitelnost takového udělátka...

  Petr Bravenec - Hobrasoft s.r.o.
  10.6.2010 00:15 Non_E | skóre: 24 | blog: hic_sunt_leones | Pardubice
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Skripty pro firewall
  Ano, je to klikací. Vygenerovaný skript se nahrává přes ssh na server. Ozkoušel jsem to v domácí síti a jsem spokojen.
  Only Sith deals in absolutes.

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.