abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

včera 18:55 | Komunita

NHSbuntu (Joinup, prezentace) měla být z Ubuntu vycházející linuxová distribuce přizpůsobená pro potřeby britské Národní zdravotní služby (NHS). NHS se název nelíbil, nejednalo se o oficiální projekt NHS, a proto bylo NHSbuntu v září loňského roku přejmenováno na NHoS. Vývojáři NHoS tento týden oznámili, že NHS se nelíbí ani název NHoS a už nemají sílu na další přejmenování a pokračování v projektu. Dodávají, že několik jednání s vedením

… více »
Ladislav Hagara | Komentářů: 2
včera 18:44 | Pozvánky

Koncem ledna, 29. 1. 2018 od 17 do 20 hodin se v Akademii CZ.NIC uskuteční večer s Turrisem.

Co bude na programu?… více »
Miška | Komentářů: 1
včera 18:33 | Pozvánky

Na tri dni sa hlavné mesto Slovenska po tretíkrát zmení na miesto s najväčšou koncentráciou profesionálnych programátorov, systémových administrátorov, učiteľov informatiky aj technologických nadšencov. Hlavným lákadlom bude konferencia PyCon SK 2018, určená záujemcom o Python, jeden z najpopulárnejších programovacích jazykov na svete.

… více »
RicCo386 | Komentářů: 0
včera 18:22 | Pozvánky

Letošní ročník konference Prague PostgreSQL Developer Day se koná ve dnech 14. 2. a 15. 2. 2018. Zveřejněn byl program s přednáškami a školeními. Otevřena byla také registrace na konferenci.

TomasVondra | Komentářů: 0
včera 11:33 | Komunita

Společnost Canonical stojící za linuxovou distribucí Ubuntu oznámila dostupnost nástroje pro týmovou spolupráci Slack (Wikipedie) ve formátu snap. Instalovat jej lze ze Snapcraftu. Slack pro Linux je dostupný také ve formátu klasických balíčků pro Ubuntu a Fedoru.

Ladislav Hagara | Komentářů: 9
18.1. 17:33 | Nová verze

Po roce vývoje od vydání verze 2.0 a 6 000 změnách byla vydána nová stabilní verze 3.0 softwaru, který vytváří aplikační rozhraní umožňující chod aplikací pro Microsoft Windows také pod GNU/Linuxem, Wine (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit například podporu Direct3D 10 a 11. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 14
18.1. 13:44 | Zajímavý projekt

V říjnu loňského roku úspěšně skončila kampaň na podporu chytrého telefonu Librem 5, jenž by měl respektovat bezpečnost, svobodu a soukromí uživatelů. Společnost Purism informuje o aktuálním vývoji tohoto telefonu. Místo plánovaného SoC i.MX6 by měl být použit úspornější i.MX8.

Ladislav Hagara | Komentářů: 3
18.1. 12:33 | Zajímavý projekt

V květnu loňského roku měl na YouTube premiéru krátký animovaný film Agent 327: Operation Barbershop. Blender Animation Studio včera zveřejnilo alternativní konec tohoto filmu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
18.1. 05:55 | Bezpečnostní upozornění

Společnost Oracle vydala čtvrtletní bezpečnostní aktualizaci svých softwarových produktů (CPU, Critical Patch Update). Opraveno bylo celkově 237 bezpečnostních chyb. V Oracle Java SE je například opraveno 21 bezpečnostních chyb. Vzdáleně zneužitelných bez autentizace je 18 z nich. V Oracle MySQL je opraveno 25 bezpečnostních chyb. Vzdáleně zneužitelných bez autentizace je 6 z nich.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
17.1. 20:55 | Komunita

Linux ve VirtualBoxu nebude potřebovat Přídavky pro hosta (Guest Additions). Budou součástí linuxového jádra. Ovladač vboxguest by se měl dostat do Linuxu 4.16. Ovladač vboxsf by měl následovat.

Ladislav Hagara | Komentářů: 26
Jak se vás potenciálně dotkne trend odstraňování analogového audio konektoru typu 3,5mm jack z „chytrých telefonů“?
 (7%)
 (1%)
 (1%)
 (1%)
 (76%)
 (13%)
Celkem 1343 hlasů
 Komentářů: 53, poslední 17.1. 16:55
  Rozcestník

  Skripty pro firewall

  8.6.2010 19:00 | Přečteno: 1600× | Počítače | Výběrový blog | poslední úprava: 8.6.2010 17:40

  Soubor skriptů pro nastavení pravidel firewallu

  Pro nastavování pravidel do firewallu jsem si udělal sadu jednoduchých a přehledných skriptů. Pravidla mohou být u velké sítě dost složitá. Častý bývá požadavek snadného přenosu těchto pravidel na jiný počítač, například na pobočce. Pravidla bývají v takovém případě podobná, mění se pouze nastavení ip adres a podobně.

  Nastavovat pravidla přes klikací prostředí samozřejmě je možné (například kmyfirewall), ale i zde se ztrácí přehlednost, nastavit složitější věci je extrémně pracné, a v neposlední řadě nelze taková pravidla spravovat v nějakém verzovacím systému - nelze se snadno vrátit k předchozímu stavu.

  Klikadla pro nastavení všeho možného navíc všeobecně trpí dvěma neduhy: nic nelze zdokumentovat přímo na místě (příklad: registr windows) a odstranění nějakého pravidla "na zkoušku" s tím, že když se to neosvědčí, obnoví se původní stav, není možné (příklad: registr windows). V textových skriptech je možná jak dokumentace, tak podmíněné zpracování kusu kódu, případně zakomentování kódu.

  V dobách dřevěných jsem nastavoval pravidla v jenom velkém souboru. Přehlednost s rostoucí složitostí vzala rychle za své. Časem jsem vypracoval systém podobný systému popsanému v tomto článku, jeho nevýhodou však byla filosofie "Jedno pravidlo - jeden soubor". Protože například transparentní přístup na IMAP server je potřeba nastavovat v NAT (dvakrát - jednou pro vnitřní síť a jednou pro internet) a ve FORWARD pravidlech taky dvakrát (zvenku dovnitř a zevnitř dovnitř), každá podobná služba se i v případě jednoduchého firewallu se dvěma síťovými kartami nastavovala ve čtyřech souborech. Pokud se k tomu přidala ještě demilitarizovaná zóna, pravidel a souborů ještě přibylo.

  Přepracovaný systém pro tvorbu pravidel firewallu změnil filosofii na "jedna služba - jeden soubor". Transparentní přístup na IMAP v přepracované verzi se tak nastavuje v jediném souboru (zapisuje se do více pravidel najednou).

  Jednoduchou verzi pro dvě síťové karty vám nyní nabízím.

  Download: http://bravenec.org/cs/howto/firewall/FW-1.0.tgz

  Popis skriptů pro tvorbu pravidel firewallu

  V hlavním adresáři FW je několik souborů:

  firewall - spustitelná dávka, která projde a nastaví všechna pravidla přímo do kernelu. Na konci se volá uložení pravidel do systému (určeno pro Gentoo Linux).

  nastaveni - textový soubor s nastavením. Zde musíte zadat IP adresy svých síťových karet. Také zde máte možnost povolit a přesměrovat některé služby přístupné z internetu (například poštu) a vyřizované v počítači někde ve vnitřní síti (ideálně v demilitarizované zóně, ale to se v tomto jednoduchém příkladě neřeší).

  rules - podadresář se samotnými pravidly. V tomto adresáři jsou další podadresáře uvedené čísly (podle čísel se řídí pořadí volání).

  Podadresář rules

  V adresáři jsou další podadresáře. Každý podadresář shromažďuje příbuzná pravidla:

  000.common - pravidla jako defaultní policy, antispoofing, synflood, icmp a podobně. Tato pravidla jsou vždy volaná z jiných pravidel.

  100.pravidla - základní rozdělení do pravidel. Pravidla jsou pojmenovaná podle směru:

  Pravidla jsou minimalistická, obsahují jen nezbytná nebo obvyklá nastavení. Počítá se s tím, že další pravidla se budou přidávat v následujících souborech.

  300.zevnitr - soubory s pravidly pro přístupy z vnitřní sítě. Namátkou:

  400.zvenku - soubory s pravidly pro přístupy z vnější sítě. Namátkou:

  500.sluzby - Soubory pro zpřístupnění služeb. Služby zde uvedené mají dvě věci společné - server obsluhující službu je umístěný ve vnitřní síti a přístup na tuto službu musí být stejný jak z vnitřní sítě, tak z vnější sítě. Typickým příkladem je například http server. Ten může běžet ve vnitřní síti (počítač je z internetu nedostupný), ale stránky musejí být přístupné svou url adresou (například http://bravenec.org/) jak z vnitřní sítě, tak z internetu. Stejným způsobem je nutné přitsupovat typicky k poště (imap.bravenec.org a smtp.bravenec.org).

  999.konec - ukončení pravidel vytvořených v adresáři 100.pravidla. Obvykle je zde pouze logování a drop paketů, které prošly až sem.

  Struktura souborů s pravidly

  Pravidla mohou být velmi jednoduchá. Takto se například povoluje přístup přes ssh na firewall z vnitřní sítě:

  IPTABLES -A in-loc -p tcp --dport ssh -j ACCEPT
  

  IPTABLES je skutečně zapsané velkými písmeny - jde o wrapper kolem volání iptables (kvůli výpisům). Syntaxe je jinak stejná.

  Složitější pravidla (obvykle služby) mohou být košatější:

  if [ "$IMAPS" != "" ]; then
  
    ###########
    # zvnějšku
    IPTABLES -t nat -A pre-out -p tcp --dport imaps -d $OUTER -j DNAT --to $IMAPS
    IPTABLES    -A out-in -p tcp --dport imaps -d $IMAPS -j ACCEPT
  
    ###########
    # zevnitř
    IPTABLES -t nat -A pre-in -p tcp --dport imaps -d $OUTER -j DNAT --to $IMAPS
    IPTABLES    -A in-in  -p tcp --dport imaps -d $IMAPS -j ACCEPT
  
    IPTABLES -t nat -A in-post \
      -p tcp --dport imaps -d $IMAPS \
      -j SNAT --to $INNER
  
    fi
  

  Pro vytvoření dalších pravidel stačí zkopírovat podobný soubor a upravit adresy a porty.

  Možnost dalšího rozšíření

  Pravidla jsou určená pro jednoduchý firewall se dvěma síťovými kartami. Pokud byste potřebovali oddělit demilitarizovanou zónu od vnitřní sítě (typicky http server nebo poštovní server), můžete firewall rozšířit o další síťovou kartu a o další pravidla (dmz-in, dmz-out, out-dmz, in-dmz, dmz-dmz). Pravidlo pro IMAPS by pak mohlo vypadat například takto:

  if [ "$IMAPS" != "" ]; then
  
    ###########
    # zvnějšku
    IPTABLES -t nat -A pre-out -p tcp --dport imaps -d $OUTER -j DNAT --to $IMAPS
    IPTABLES    -A out-dmz -p tcp --dport imaps -d $IMAPS -j ACCEPT
  
    ###########
    # zevnitř
    IPTABLES -t nat -A pre-in -p tcp --dport imaps -d $OUTER -j DNAT --to $IMAPS
    IPTABLES    -A in-dmz -p tcp --dport imaps -d $IMAPS -j ACCEPT
  
    ###########
    # z dmz (kvůli webmailu)
    IPTABLES -t nat -A pre-dmz -p tcp --dport imaps -d $OUTER -j DNAT --to $IMAPS
    IPTABLES    -A dmz-dmz -p tcp --dport imaps -d $IMAPS -j ACCEPT
  
    IPTABLES -t nat -A dmz-post \
      -p tcp --dport imaps -d $IMAPS \
      -j SNAT --to $INNER
  
    fi
  
         

  Hodnocení: 100 %

          špatnédobré        

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  Shadow avatar 9.6.2010 08:33 Shadow | skóre: 25 | blog: Brainstorm
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Skripty pro firewall
  Shorewall nevyhovuje?
  If we do not believe in freedom of speech for those we despise we do not believe in it at all.
  Petr Bravenec avatar 9.6.2010 08:42 Petr Bravenec | skóre: 43 | blog: Bravenec
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Skripty pro firewall
  Nevím. Už jsem na to narazil, takže si to asi stejně budu muset nastudovat.
  Petr Bravenec - Hobrasoft s.r.o.
  houska avatar 9.6.2010 08:46 houska | skóre: 41 | blog: HW
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Skripty pro firewall
  znas shorewall?
  Petr Bravenec avatar 9.6.2010 08:56 Petr Bravenec | skóre: 43 | blog: Bravenec
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Skripty pro firewall
  Vím o něm, neznám. Díky za pošťouchnutí. Nastuduju si to.
  Petr Bravenec - Hobrasoft s.r.o.
  Petr Bravenec avatar 9.6.2010 12:56 Petr Bravenec | skóre: 43 | blog: Bravenec
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Skripty pro firewall

  Tak si hraji se shorewall... je to docela ulehčení, ale člověk aby stejně znal iptables a navíc k tomu shorewall. Nakonec jsem stejně skončil u pravidel jako:

  SSH/DNAT net  loc:10.10.1.106
  SSH/DNAT loc  loc:10.10.1.106
  

  Když takhle přesměruji zvenku dovnitř a zevnitř dovnitř port, návod mi vůbec nepomůže a shorewall vyrobí paskvil, který mě nepustí ven, vždy mě přesměruje dovnitř.

  Nutné je vyrábět pravidla takto:

  SSH/DNAT net  loc:10.10.1.106
  DNAT   loc  loc:10.10.1.106 tcp 22 22 83.214.293.13
  

  A už zase dělám stejnou věc dvěma různými způsoby. Pokud teď ještě zjistím, že IP adresu nelze nahradit nějakou symbolickou hodnotou, budu shorewallem poněkud zklamaný. Znamenalo by to totiž, že každý počítač bych musel konfigurovat víceméně ručně.

  Petr Bravenec - Hobrasoft s.r.o.
  jahor avatar 9.6.2010 20:11 jahor | skóre: 3
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Skripty pro firewall
  /etc/shorewall/params je co hledas ... tam presne nadefinujes symbolicka jmena pro ip, zaroven je muzes ruzne seskupit a tak si vytvori promennou ktera obsahuje napriklad vice serveru zaroven.
  Petr Bravenec avatar 9.6.2010 21:46 Petr Bravenec | skóre: 43 | blog: Bravenec
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Skripty pro firewall
  Díky.
  Petr Bravenec - Hobrasoft s.r.o.
  9.6.2010 11:43 CEST
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Skripty pro firewall
  Nema nejaky takovyhle dynamicky IP fwbuilder 4? Zatim jsem se v nim vic nehrabal, ale ma krome firewallu uz i cluster.
  Petr Bravenec avatar 9.6.2010 22:25 Petr Bravenec | skóre: 43 | blog: Bravenec
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Skripty pro firewall

  Zabrousil jsem na web http://www.fwbuilder.org/ - chápu dobře, že to je klikací? To by ovšem dost významně snižovalo použitelnost takového udělátka...

  Petr Bravenec - Hobrasoft s.r.o.
  10.6.2010 00:15 Non_E | skóre: 24 | blog: hic_sunt_leones | Pardubice
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Skripty pro firewall
  Ano, je to klikací. Vygenerovaný skript se nahrává přes ssh na server. Ozkoušel jsem to v domácí síti a jsem spokojen.
  Only Sith deals in absolutes.

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.