abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
včera 11:44 | Zajímavý článek

Arsenij Zinčenko v zápisku sdílí technické poznámky o tom, co je to „klíčenka“ (keyring) v Linuxu a v desktopovém prostředí, jak to souvisí se Secret Service a D-Bus, včetně příkladů. Význam těchto služeb spočívá v uložení a následném poskytování autentizačních údajů.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
7.12. 01:44 | Nová verze

V únoru 2014 bylo hlasováním rozhodnuto, že výchozím init systémem v Debianu je systemd. V listopadu stejného roku bylo hlasováním rozhodnuto, že o podpoře dalších init systémů v Debianu není celoprojektové hlasování nutné. Po pěti letech už ale hlasování o init systémech a systemd nutné je. Vybírá se z 8 možností. Výsledek hlasování bude zveřejněn po 27. prosinci.

Ladislav Hagara | Komentářů: 27
7.12. 00:11 | Zajímavý článek

David Revoy, autor open source webového komiksu Pepper&Carrot, se rozhodl, že svůj komiks vydá také knižně a ve vlastní režii. Komiks již knižně vyšel ve francouzštině ve vydavatelství Glénat. David Revoy jej vydá v angličtině a použije pouze svobodný software. O své zkušenosti se dělí ve dvou příspěvcích na svém blogu. Z plánovaných dvou týdnů práce se staly dva měsíce. Vydání před Vánocemi se nestihne. Kontrolní výtisk má příliš jasné barvy, obrázky v knihách od Glénatu vypadají mnohem lépe, …

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
6.12. 20:44 | IT novinky

Mezinárodní konsorcium W3C (World Wide Web Consortium) vydalo verzi 1.0 základní specifikace WebAssembly a po HTML, CSS a JavaScriptu prohlásilo WebAssembly za čtvrtý oficiální jazyk pro web.

Ladislav Hagara | Komentářů: 14
6.12. 13:33 | Komunita

Hlasování o obrázku v okně O Inkscapu 1.0 pokračuje druhým kolem. Ze 124 obrázků postoupilo do finálního hlasování 5 s nejvíce hlasy. Výsledek hlasování bude zveřejněn po jeho ukončení, tj. po 15. prosinci.

Ladislav Hagara | Komentářů: 8
6.12. 02:11 | IT novinky

Společnost Purism představila mobilní telefon Librem 5 USA. Jedná se o telefon Librem 5 vyráběný v USA. Předobjednat jej lze za 1 999 dolarů. Librem 5 lze předobjednat za 699 dolarů.

Ladislav Hagara | Komentářů: 37
5.12. 22:22 | Nová verze

Příspěvek na blogu organizace Electronic Frontier Foundation (EFF) informuje, že Certbot, tj. oficiální klient certifikační autority Let’s Encrypt, dospěl do nové stabilní verze 1.0. Oficiálně tak byla ukončena beta fáze jeho vývoje. Certbot byl představen v květnu 2016.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
5.12. 15:55 | Zajímavý software

Mozilla vydala novou verzi 0.6 svobodného softwaru DeepSpeech pro převod řeči na text. Přehled novinek v příspěvku na blogu Mozilla Hacks.

Ladislav Hagara | Komentářů: 4
4.12. 17:33 | Zajímavý projekt

Dnes měl na YouTube premiéru krátký sci-fi film SKYWATCH. Colin Levy na něm strávil téměř 6 let. Pro vytvoření 3D grafiky byl vybrán Blender. Film byl z části financován z kampaně na Kickstarteru.

Ladislav Hagara | Komentářů: 3
4.12. 05:55 | Zajímavý software

Netflix uvolnil framework pro datovou vědu Metaflow jako open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí Apache 2.0.

Ladislav Hagara | Komentářů: 44
Jaké hodinky nosíte (nejčastěji)?
 (23%)
 (6%)
 (17%)
 (54%)
Celkem 520 hlasů
 Komentářů: 135, poslední 6.12. 20:54
Rozcestník

Skripty pro firewall

8.6.2010 19:00 | Přečteno: 1649× | Počítače | Výběrový blog | poslední úprava: 8.6.2010 17:40

Soubor skriptů pro nastavení pravidel firewallu

Pro nastavování pravidel do firewallu jsem si udělal sadu jednoduchých a přehledných skriptů. Pravidla mohou být u velké sítě dost složitá. Častý bývá požadavek snadného přenosu těchto pravidel na jiný počítač, například na pobočce. Pravidla bývají v takovém případě podobná, mění se pouze nastavení ip adres a podobně.

Nastavovat pravidla přes klikací prostředí samozřejmě je možné (například kmyfirewall), ale i zde se ztrácí přehlednost, nastavit složitější věci je extrémně pracné, a v neposlední řadě nelze taková pravidla spravovat v nějakém verzovacím systému - nelze se snadno vrátit k předchozímu stavu.

Klikadla pro nastavení všeho možného navíc všeobecně trpí dvěma neduhy: nic nelze zdokumentovat přímo na místě (příklad: registr windows) a odstranění nějakého pravidla "na zkoušku" s tím, že když se to neosvědčí, obnoví se původní stav, není možné (příklad: registr windows). V textových skriptech je možná jak dokumentace, tak podmíněné zpracování kusu kódu, případně zakomentování kódu.

V dobách dřevěných jsem nastavoval pravidla v jenom velkém souboru. Přehlednost s rostoucí složitostí vzala rychle za své. Časem jsem vypracoval systém podobný systému popsanému v tomto článku, jeho nevýhodou však byla filosofie "Jedno pravidlo - jeden soubor". Protože například transparentní přístup na IMAP server je potřeba nastavovat v NAT (dvakrát - jednou pro vnitřní síť a jednou pro internet) a ve FORWARD pravidlech taky dvakrát (zvenku dovnitř a zevnitř dovnitř), každá podobná služba se i v případě jednoduchého firewallu se dvěma síťovými kartami nastavovala ve čtyřech souborech. Pokud se k tomu přidala ještě demilitarizovaná zóna, pravidel a souborů ještě přibylo.

Přepracovaný systém pro tvorbu pravidel firewallu změnil filosofii na "jedna služba - jeden soubor". Transparentní přístup na IMAP v přepracované verzi se tak nastavuje v jediném souboru (zapisuje se do více pravidel najednou).

Jednoduchou verzi pro dvě síťové karty vám nyní nabízím.

Download: http://bravenec.org/cs/howto/firewall/FW-1.0.tgz

Popis skriptů pro tvorbu pravidel firewallu

V hlavním adresáři FW je několik souborů:

firewall - spustitelná dávka, která projde a nastaví všechna pravidla přímo do kernelu. Na konci se volá uložení pravidel do systému (určeno pro Gentoo Linux).

nastaveni - textový soubor s nastavením. Zde musíte zadat IP adresy svých síťových karet. Také zde máte možnost povolit a přesměrovat některé služby přístupné z internetu (například poštu) a vyřizované v počítači někde ve vnitřní síti (ideálně v demilitarizované zóně, ale to se v tomto jednoduchém příkladě neřeší).

rules - podadresář se samotnými pravidly. V tomto adresáři jsou další podadresáře uvedené čísly (podle čísel se řídí pořadí volání).

Podadresář rules

V adresáři jsou další podadresáře. Každý podadresář shromažďuje příbuzná pravidla:

000.common - pravidla jako defaultní policy, antispoofing, synflood, icmp a podobně. Tato pravidla jsou vždy volaná z jiných pravidel.

100.pravidla - základní rozdělení do pravidel. Pravidla jsou pojmenovaná podle směru:

Pravidla jsou minimalistická, obsahují jen nezbytná nebo obvyklá nastavení. Počítá se s tím, že další pravidla se budou přidávat v následujících souborech.

300.zevnitr - soubory s pravidly pro přístupy z vnitřní sítě. Namátkou:

400.zvenku - soubory s pravidly pro přístupy z vnější sítě. Namátkou:

500.sluzby - Soubory pro zpřístupnění služeb. Služby zde uvedené mají dvě věci společné - server obsluhující službu je umístěný ve vnitřní síti a přístup na tuto službu musí být stejný jak z vnitřní sítě, tak z vnější sítě. Typickým příkladem je například http server. Ten může běžet ve vnitřní síti (počítač je z internetu nedostupný), ale stránky musejí být přístupné svou url adresou (například http://bravenec.org/) jak z vnitřní sítě, tak z internetu. Stejným způsobem je nutné přitsupovat typicky k poště (imap.bravenec.org a smtp.bravenec.org).

999.konec - ukončení pravidel vytvořených v adresáři 100.pravidla. Obvykle je zde pouze logování a drop paketů, které prošly až sem.

Struktura souborů s pravidly

Pravidla mohou být velmi jednoduchá. Takto se například povoluje přístup přes ssh na firewall z vnitřní sítě:

IPTABLES -A in-loc -p tcp --dport ssh -j ACCEPT

IPTABLES je skutečně zapsané velkými písmeny - jde o wrapper kolem volání iptables (kvůli výpisům). Syntaxe je jinak stejná.

Složitější pravidla (obvykle služby) mohou být košatější:

if [ "$IMAPS" != "" ]; then

  ###########
  # zvnějšku
  IPTABLES -t nat -A pre-out -p tcp --dport imaps -d $OUTER -j DNAT --to $IMAPS
  IPTABLES    -A out-in -p tcp --dport imaps -d $IMAPS -j ACCEPT

  ###########
  # zevnitř
  IPTABLES -t nat -A pre-in -p tcp --dport imaps -d $OUTER -j DNAT --to $IMAPS
  IPTABLES    -A in-in  -p tcp --dport imaps -d $IMAPS -j ACCEPT

  IPTABLES -t nat -A in-post \
    -p tcp --dport imaps -d $IMAPS \
    -j SNAT --to $INNER

  fi

Pro vytvoření dalších pravidel stačí zkopírovat podobný soubor a upravit adresy a porty.

Možnost dalšího rozšíření

Pravidla jsou určená pro jednoduchý firewall se dvěma síťovými kartami. Pokud byste potřebovali oddělit demilitarizovanou zónu od vnitřní sítě (typicky http server nebo poštovní server), můžete firewall rozšířit o další síťovou kartu a o další pravidla (dmz-in, dmz-out, out-dmz, in-dmz, dmz-dmz). Pravidlo pro IMAPS by pak mohlo vypadat například takto:

if [ "$IMAPS" != "" ]; then

  ###########
  # zvnějšku
  IPTABLES -t nat -A pre-out -p tcp --dport imaps -d $OUTER -j DNAT --to $IMAPS
  IPTABLES    -A out-dmz -p tcp --dport imaps -d $IMAPS -j ACCEPT

  ###########
  # zevnitř
  IPTABLES -t nat -A pre-in -p tcp --dport imaps -d $OUTER -j DNAT --to $IMAPS
  IPTABLES    -A in-dmz -p tcp --dport imaps -d $IMAPS -j ACCEPT

  ###########
  # z dmz (kvůli webmailu)
  IPTABLES -t nat -A pre-dmz -p tcp --dport imaps -d $OUTER -j DNAT --to $IMAPS
  IPTABLES    -A dmz-dmz -p tcp --dport imaps -d $IMAPS -j ACCEPT

  IPTABLES -t nat -A dmz-post \
    -p tcp --dport imaps -d $IMAPS \
    -j SNAT --to $INNER

  fi
       

Hodnocení: 100 %

        špatnédobré        

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

Shadow avatar 9.6.2010 08:33 Shadow | skóre: 25 | blog: Brainstorm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skripty pro firewall
Shorewall nevyhovuje?
If we do not believe in freedom of speech for those we despise we do not believe in it at all.
Petr Bravenec avatar 9.6.2010 08:42 Petr Bravenec | skóre: 43 | blog: Bravenec
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skripty pro firewall
Nevím. Už jsem na to narazil, takže si to asi stejně budu muset nastudovat.
Petr Bravenec - Hobrasoft s.r.o.
houska avatar 9.6.2010 08:46 houska | skóre: 41 | blog: HW
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skripty pro firewall
znas shorewall?
Petr Bravenec avatar 9.6.2010 08:56 Petr Bravenec | skóre: 43 | blog: Bravenec
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skripty pro firewall
Vím o něm, neznám. Díky za pošťouchnutí. Nastuduju si to.
Petr Bravenec - Hobrasoft s.r.o.
Petr Bravenec avatar 9.6.2010 12:56 Petr Bravenec | skóre: 43 | blog: Bravenec
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skripty pro firewall

Tak si hraji se shorewall... je to docela ulehčení, ale člověk aby stejně znal iptables a navíc k tomu shorewall. Nakonec jsem stejně skončil u pravidel jako:

SSH/DNAT net  loc:10.10.1.106
SSH/DNAT loc  loc:10.10.1.106

Když takhle přesměruji zvenku dovnitř a zevnitř dovnitř port, návod mi vůbec nepomůže a shorewall vyrobí paskvil, který mě nepustí ven, vždy mě přesměruje dovnitř.

Nutné je vyrábět pravidla takto:

SSH/DNAT net  loc:10.10.1.106
DNAT   loc  loc:10.10.1.106 tcp 22 22 83.214.293.13

A už zase dělám stejnou věc dvěma různými způsoby. Pokud teď ještě zjistím, že IP adresu nelze nahradit nějakou symbolickou hodnotou, budu shorewallem poněkud zklamaný. Znamenalo by to totiž, že každý počítač bych musel konfigurovat víceméně ručně.

Petr Bravenec - Hobrasoft s.r.o.
jahor avatar 9.6.2010 20:11 jahor | skóre: 3
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skripty pro firewall
/etc/shorewall/params je co hledas ... tam presne nadefinujes symbolicka jmena pro ip, zaroven je muzes ruzne seskupit a tak si vytvori promennou ktera obsahuje napriklad vice serveru zaroven.
Petr Bravenec avatar 9.6.2010 21:46 Petr Bravenec | skóre: 43 | blog: Bravenec
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skripty pro firewall
Díky.
Petr Bravenec - Hobrasoft s.r.o.
9.6.2010 11:43 CEST
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skripty pro firewall
Nema nejaky takovyhle dynamicky IP fwbuilder 4? Zatim jsem se v nim vic nehrabal, ale ma krome firewallu uz i cluster.
Petr Bravenec avatar 9.6.2010 22:25 Petr Bravenec | skóre: 43 | blog: Bravenec
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skripty pro firewall

Zabrousil jsem na web http://www.fwbuilder.org/ - chápu dobře, že to je klikací? To by ovšem dost významně snižovalo použitelnost takového udělátka...

Petr Bravenec - Hobrasoft s.r.o.
10.6.2010 00:15 Non_E | skóre: 24 | blog: hic_sunt_leones | Pardubice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skripty pro firewall
Ano, je to klikací. Vygenerovaný skript se nahrává přes ssh na server. Ozkoušel jsem to v domácí síti a jsem spokojen.
Only Sith deals in absolutes.

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.