abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
včera 21:11 | Nová verze

Vyšla nová verze 1.4.0 nástroje pro připojení ke vzdálené ploše Remmina. Mezi změnami figurují např. opravy autentizace přes SSH nebo nakládání se schránkou při připojení přes RDP. Sestavení dostupná z PPA pro Ubuntu skončí ve prospěch Flatpaku a Snapu.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 4
21.2. 16:33 | Komunita

Google zveřejnil seznam 200 organizací přijatých do letošního Google Summer of Code (GSoC). Dle plánu se studenti přihlašují od 16. do 31. března. Vydělat si mohou od 3 000 do 6 600 dolarů. V Česku a na Slovensku 3 600 dolarů. Další informace v často kladených otázkách (FAQ). K dispozici jsou také statistiky z minulých let.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
21.2. 15:55 | IT novinky

Ve věku 74 let zemřel Lawrence Tesler. V 70. letech pracoval v Xerox PARC a posléze odešel do Apple. Zabýval se především zjednodušováním uživatelských rozhraní, byl odpůrcem modality a přispěl k prosazení moderního způsobu označování a kopírování textu – myší a klávesovými zkratkami (kombinace s XCV) – v raných Apple Human Interface Guidelines. Dále se podílel např. na vývoji Smalltalku a souvisejícího přenosného počítače Xerox NoteTaker nebo později PDA Apple Newton.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 6
21.2. 13:11 | Zajímavý článek

Aktuální příspěvek What is Mobile PureOS? na stránkách společnosti Purism je věnován operačnímu systému Mobile PureOS, tj. PureOS pro mobilní zařízení a především pro telefon Librem 5. Víceméně se jedná o stabilní Debian s GNOME doplněný o balíčky phosh, phoc, libhandy, Calls, Chats a další.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
20.2. 19:33 | Zajímavý článek

Jozef Mlich se v příspěvku PinePhone je nové OpenMoko na svém blogu věnuje svému novému linuxovému chytrému telefonu PinePhone v edici BraveHeart: "Momentálně se pocity z tohohle zařízení dají přirovnat k BrokenMoku. Většina věcí prostě nefunguje. Minimálně ne sama od sebe. Začít se dá už u samotného hardware, kde existuje wiki stránka popisující nedostatky".

Ladislav Hagara | Komentářů: 24
20.2. 10:00 | Zajímavý projekt

Justine Haupt aktualizovala svůj open source mobilní telefon s rotační číselnicí a zveřejnila kompletní dokumentaci, vlastní kód, schémata i STL soubory pro 3D tisk. Desku plošných spojů případně i vytištěný obal lze koupit v jejím obchodu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 40
20.2. 06:00 | IT novinky

Otevřená certifikační autorita Let's Encrypt v příspěvku na svém blogu informuje, že žádosti o vystavení certifikátů nově validuje z několika míst současně (Multi-Perspective Validation). Další informace v diskusním fóru.

Ladislav Hagara | Komentářů: 10
19.2. 13:55 | Nová verze

Byla vydána verze 15.0 na Debianu založené linuxové distribuce Untangle NG Firewall. Přehled novinek v poznámkách k vydání a ve videu na YouTube. Vyzkoušet lze (zatím neaktualizované) demo webového rozhraní.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
19.2. 12:11 | Pozvánky

Letošní ročník konference LinuxDays se uskuteční o víkendu 3. a 4. října, opět se potkáme v pražských Dejvicích na FIT ČVUT. Také během devátého ročníku nás budou čekat desítky přednášek, workshopy, stánky a spousta doprovodného programu. Aktuální dění můžete sledovat na Twitteru nebo Facebooku, přidat se můžete také do telegramové diskusní skupiny.

Petr Krčmář | Komentářů: 7
19.2. 10:22 | Zajímavý článek

Alexander Popov se v příspěvku na svém blogu podrobně věnuje možnostem zneužití bezpečnostní chyby CVE-2019-18683 v linuxovém podsystému V4L2. Videoukázka eskalace práv na YouTube. Chyba byla v upstreamu opravena v listopadu loňského roku. Alexander Popov se chybě věnoval ve své přednášce (pdf) na konferenci OffensiveCon 2020.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
Vydržela vám novoroční předsevzetí?
 (10%)
 (5%)
 (3%)
 (82%)
Celkem 185 hlasů
 Komentářů: 0
Rozcestník
MIG Alley is the name given by U.S. Air Force pilots to the northwestern portion of North Korea "MIG Alley" is the name given by U.S. Air Force pilots to the northwestern portion of North Korea, where the Yalu River empties into the Yellow Sea. During the Korean War, it was the site of numerous dogfights between U.S. fighter jets and those of the Communist forces, particularly the Soviet Union. The North American F-86 Sabre and the Soviet-built Mikoyan-Gurevich MiG-15 were the aircraft used throughout most of the conflict, with the area's nickname derived from the latter. Because it was the site of the first large-scale jet-vs-jet air battles, MIG Alley is considered the birthplace of jet fighter combat.
Aktuální zápisy

www.AutoDoc.Cz

Nejčtenější za poslední měsíc Nejkomentovanější za poslední měsíc

Gentoo: kapesní průvodce instalací

23.2.2012 14:35 | Přečteno: 3807× | Linux | poslední úprava: 23.2.2012 14:33

Už nějaký ten pátek jsem zarytým fanouškem Debianu. Mám ho jako svůj hlavní systém a instaluji ho kudy chodím. Jednou za čas ale trpím nutkáním nainstalovat si k němu (nebo do VirtualBoxu) zase něco nového. Jsem totiž učebnicovým příkladem distribučního turisty. Přesto mě Gentoo dlouho nechávalo chladným. Trávit "větší než nutné" množství času v terminálu mě dvakrát netěší a ani neustálé kompilování není mou představou dokonalosti. Různé odvozeniny mainstreemových distribucí ale začnou jednou nudit. V tu chvíli nastává čas poohlédnout se po něčem "zajímavějším".

Gentoo je (mimo jiné) považováno za jednu z nejlépe zdokumentovaných linuxových distribucí. Proto byly prvním místem, které jsem navštívil, webové stránky Gentoo.org, kde jsem se začal poohlížet po proslulém "Gentoo Handbooku". Trochu mě zarazilo, že mezi jazyky nebyla na výběr čeština, ale není staršího triku, než v URL přepsat "en" na "cs". Česká mutace se přecijen objevila, i když notně zastaralá (téměř 6 let). První stránka obsahuje obecné informace. Tedy o čem příručka je, co je jejím cílem, v jakém je stavu a kde si můžeme stěžovat. K opravdové příručce se dostaneme až v 2. View the Handbook, kde si vybereme verzi odpovídající našim preferencím (vše na jedné stránce, či jedna kapitola na stránku) a také architektuře našeho procesoru.

Příprava disku

Příručka je rozdělena do čtyř tematických oddílů, z nichž každý obsahuje několik kapitol. První kapitola oddílu Installing Gentoo je jen úvodem do instalace, shrnutím co nás čeká a (ne)mine. Druhá kapitola už sice pojednává o instalaci, ale instalaci z CD, což jsem vůbec neměl v plánu. Tím byla totiž instalace z již běžícího Debianu Wheezy, kde stačilo jen přimountovat předem naformátovaný oddíl, na který jsem chtěl Gentoo instalovat. Editovat diskové oddíly můžete pomocí libovolného nástroje pro správu disků. Já použil Gparted.

sudo mkdir /mnt/gentoo
sudo mount /dev/sda5 /mnt/gentoo  //číslo 5 nahraďte číslem vámi použitého oddílu

Kam oddíl přimountujete je také čistě na vás, v příručce je ale použit /mnt/gentoo a jestli nechcete každý příkaz přepisovat, použijte ho také. Zpětně jsem si všiml, že tento způsob přípravy k instalaci popisuje třetí kapitola Příručky pro alternativní instalaci (jen anglicky), která je zmíněna v první kapitole Příručky k instalaci Gentoo.

Základní systém

V této fázi máme disk připraven k instalaci a v Příručce k instalaci Gentoo můžeme přeskočit na kapitolu 5. Installing the Gentoo Installation Files. Tato kapitola nás provádí stažením a rozbalením instalačních souborů Gentoo, stromu Portage (což je adresářová struktura ebuildů, souborů "říkajících" správci softwaru emerge jak stáhnout, rozbalit, zkompilovat a nainstalovat daný program) a nastavením parametrů kompilace.

Na pohled vypadá obsah páté kapitoly strastiplně, ale to jen proto, že se striktně drží příkazové řádky. Pokud instalujeme z běžícího systému, můžeme si ji podstatně zjednodušit. Archiv s předpřipraveným základním systémem (tzv. stage3) si stáhneme ze stránek Gentoo.org pomocí prohlížeče, strom portage stáhneme stejným způsobem ze sekce snapshots. I rozbalovat můžeme z grafického správce souborů, ale na toto už je terminál přecijen o něco rychlejší.

Rozbalení předpřipraveného systému:
sudo tar xvjpf /home/user/Downloads/stage3-arch-release.tar.bz2 -C /mnt/gentoo/
Rozbalení stromu portage:
sudo tar xvjf /home/user/Downloads/portage-release.tar.bz2 -C /mnt/gentoo/usr/

V /mnt/gentoo/etc/make.conf nás čeká nastavení dvou, respektive tří proměnných. Nejdříve je to dvojice proměnných CFLAGS="-O2 -pipe" a CXXFLAGS="${CFLAGS}". Jak vidno, CXXFLAGS se odkazuje na CFLAGS a proto stačí editovat pouze ji. Je zde potřeba přidat parametr "-march=....", jehož hodnota je dána architekturou specifickou pro určitou sadu procesorů. Gentoo-wiki naštěstí disponuje pěkným článek, který se proměnnou CFLAGS zabývá. V jeho spodní části lze nalézt i specifická nastavení pro určité typy procesorů. Můj postup byl následující:

  1. Příkazem "cat /proc/cpuinfo" jsem zjistil číselné označení procesorové rodiny (cpu family) a modelu mého procesoru.
  2. Na Gentoo-wiki jsem vyhledal nastavení pro procesor s totožnými údaji.
  3. Příkazem "ls /mnt/gentoo/usr/bin | grep gcc" jsem zjistil verzi GCC kompilátoru obsaženého ve stage3.
  4. Vybral jsem si vhodný profil nastavení.

Od GCC 4.2 je řešení problému "co za march=" ještě jednodušší. Od této verze umí GCC automaticky rozpoznat optimální nastavení kompilace. Pokud této funkcionality chcete využít, nastavte march na hodnotu native. Dále už jsem se striktně držel doporučení příručky. MAKEOPTS jsem díky procesoru poskytujícímu 4 thready mohl nastavit na "-j5" a CHOST jsem poslušně neměnil.

S kapitolou 6. Installing the Gentoo Base System se v konfiguračním souboru make.conf ještě zdržíme. čeká nás nastavení proměnných SYNC a GENTOO_MIRRORS. Hodnotou proměnné SYNC je URL serveru, ze kterého se bude aktualizovat strom portage, tedy seznam dostupného softwaru. Hodnotou GENTOO_MIRRORS bude server sloužící jako zdroj samotného softwaru. Ve výsledku to může vypadat například takto:

SYNC="rsync://rsync.europe.gentoo.org/gentoo-portage"
GENTOO_MIRRORS="http://ftp.fi.muni.cz/pub/linux/gentoo/"

Pokud se podíváte do české verze šesté kapitoly zjistíte, že pro SYNC je v České republice doporučována hodnota "rsync://rsync.europe.gentoo.org/gentoo-portage", zatímco u GENTOO_MIRRORS si prostě máme vybrat. Mě osobně se sice příčí stahovat ebuildy z bodu A a podle nich instalovat software z bodu B, nicméně rsync na servery FI MUNI mi prostě nefungoval. Všechny servery s repozitáři té a té distribuce by sice měly být vzájemně synchronizované, ale není to tak dlouho, co mi aptitude update stahující aktualizace z http://debian.ignum.cz/debian/ hlásilo 0 aktualizací, zatímco ten samý příkaz stahující jen o pár sekund později z http://debian.superhosting.cz/debian/ hlásil 18 balíčků k aktualizaci. Zbytek šesté kapitoly "hovoří" poměrně jasně a jestliže jste za přípojný bod zvolili /mnt/gentoo, dá se projít metodou ctrl+c, ctrl+v.

Kompilace jádra

S kapitolou 7. Configuring the Kernel se konečně dostáváme k tomu nejzajímavějšímu. Konfigurace a kompilace linuxového jádra. Na konci této kapitoly dostanete jádro, s nímž váš počítač buď bude nebo nebude fungovat. A pokud nebude, pořád to můžete zkusit znovu. Kapitola sice začíná nastavením časového pásma a instalací zdrojových kódů jádra, ale u toho všeho se dá pokračovat metodou ctrl+c, ctrl+v.

Až samotná konfigurace začne vyžadovat naši pozornost. I když ani to není úplná pravda. Instalační příručka nám jako alternativu k ruční konfiguraci nabízí použití genkernelu, nástroje, který nastaví jádro za nás. Jeho výsledkem bude univerzální jádro podporující téměř všechen hardware. Slovíčko "téměř" je na místě. Lenost je mocná síla a proto jsem zprvu zvolil genkernel. Kompilace trvala něco přes dvacet minut a výsledný kernel mi byl ve výsledku k ničemu. Ani jedna ze síťových karet mého notebooku nefungovala a nebyly pro ně dostupné ani patřičné moduly. Jádro jsem smazal a vrátil se k ruční konfiguraci.

Nutno podotknout, že co se píše v české mutaci sedmé kapitoly je naprostá pravda. Stojí v ní: "Na ruční konfiguraci jádra je často pohlíženo jako na jeden z nejtěžších kroků, které kdy musí uživatel Linuxu provést. Nic není dále od pravdy - až si nakonfigurujete pár vlastních kernelů, ani si nebudete pamatovat, že to bylo obtížné ;-)". Pokud si ke konfiguraci vyberete menuconfig, objeví se před vámi seznam nabídek, v nichž si vybíráte co má a nemá umět vaše jádro. Jestliže se držíte obecných doporučení příručky nebo například blogu Radka Matěje, máte z poloviny vyhráno. S řešením té druhé poloviny může opět pomoci Gentoo-wiki. Dají se zde totiž dohledat popisy zprovoznění Gentoo na různých počítačových sestavách. Pokud už si tedy s konfigurací nevíte rady, vypište si "lspci -v", zamiřte na wiki, vyhledejte si sestavu s tím a tím kusem hardwaru a řiďtě se příslušnou konfigurací. Já si vzal za vzor Acer Aspire 8943G. Ten můj sice pochází z trochu jiné modelové řady, ale použitým hardwarem k sobě mají docela blízko. Nakonec konfiguraci uložte a spusťte kompilaci. Její délka by měla být kratší než u univerzálního genkernelu. U mě se zkrátila zhruba na polovinu.

Systém

V tomto bodě už se určitě těšíte na to, jak si ozkoušíte, jestli vaše čerstvě zkompilované jádro nabootuje. Ale ještě předtím nás čekají nějaká ta nastavení. Kapitoly 8. Configuring your System a 9. Installing Necessary System Tools vás jimi dozajista bez problému provedou. Opět zde lze uplatnit metodu ctrl+c, ctrl+v. Zatímco nástroje deváté kapitoly jsou víceméně doplňkové (ikdyž loger se hodí), kapitolu osmou doporučuji projít celou. Nenastavený fstab nebo chybějící účet roota, to by mohl být problém :). Konfigurací a instalací zavaděče se zabývá až kapitola 10. Configuring the Bootloader, ale čert ji vem. Jsme ve funkčním systému a jeden zavaděč už máme. A protože máme (máme?) distribuci s GRUB2 , stačí spustit "sudo update-grub".

Nyní už konečně můžete restartovat a pokusit se nabootovat vaši první instalaci Gentoo Linuxu. Pokud jste pečlivě četli Gentoo Handbook, určitě budete svědky bootovacího procesu vypisujícího samá zelená potvrzení o úspěšném provedení té a té operace. A pokud se dostanete až k funkční příkazové řádce, což je zde (narozdíl od většiny mainstreemových distribucí) cílem, pak jste byli úspěšní.

       

Hodnocení: 90 %

        špatnédobré        

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

23.2.2012 16:34 iljap
Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo: kapesní průvodce instalací
Mozes upodatnut tu cesku dokumentaciu :-)
23.2.2012 16:38 iljap
Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo: kapesní průvodce instalací
Este dodam jeden tip ku kompilacii jadra - pri instalacii si z live-instalacneho cd skopirovat subor /proc/config.gz - co je konfig beziaceho kernelu a pri konfiguracii vlastneho vychadzat z neho (uberat ficurie, dokial sa bude dat nabootovat)
the.max avatar 23.2.2012 22:07 the.max | skóre: 46 | blog: Smetiště
Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo: kapesní průvodce instalací
stejne tak muzes pouzit genkernel a nasledne ubirat...
KERNEL ULTRAS Fan Team || Sabaton - nejlepší učitel dějepisu || Gentoo - dokud nás systemd nerozdělí.
23.2.2012 17:11 #
Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo: kapesní průvodce instalací
To nastaveni generickych rsync servru je zejmena pro lidi, co vidi jako featuru, ze se z ruznych zdroju stahuji ebuildy a z jinych balicky, tudiz je zde mensi sance pri kompromitaci jednoho repozitare nainstalovat neco spatnyho.

Jinak pro cz SYNC="rsync://rsync.cz.gentoo.org/gentoo-portage" obsahuje myslim web4u a upc.
23.2.2012 17:33 pedro
Rozbalit Rozbalit vše Gentoo chytne a nepustí
:-)
24.2.2012 15:27 ET
Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo: kapesní průvodce instalací
GENTOO_MIRRORS se da "naklikat" :]
emerge mirrorselect 
mirrorselect -i -o >> /etc/make.conf
24.2.2012 21:35 xHire | skóre: 20 | blog: Linuxovník
Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo: kapesní průvodce instalací
Na -march=native pozor, sám jsem se už o něj jednou nepěkně spálil.
Kryptoměny a bločenka.
David Heidelberg avatar 1.3.2012 21:24 David Heidelberg | skóre: 45 | blog: blog_
Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo: kapesní průvodce instalací
Instaluju Gentoo a vzpomněl jsem si na tvůj návod a zrychluje to mou práci, takže tímto chci poděkovat :)

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.