abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
dnes 12:22 | Nová verze

V dubnu letošního roku Mozilla představila webový prohlížeč pro rozšířenou a virtuální realitu Firefox Reality (GitHub). V úterý oznámila vydání verze 1.0. Ukázka na YouTube. Firefox Reality je k dispozici pro Viveport, Oculus a Daydream.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
dnes 12:00 | Komunita

V srpnu loňského roku společnost Oracle oznámila, že Java EE (Enterprise Edition) bude uvolněna jako open source. O měsíc později bylo rozhodnuto, že tato open source Java EE bude přejmenována a předána Eclipse Foundation. Nové jméno bylo oznámeno v únoru letošního roku. Z Java EE se stala Jakarta EE. Eclipse Foundation včera oznámila dosažení dalšího milníku. Zdrojové kódy aplikačního serveru GlassFish jsou již k dispozici v git repozitářích Eclipse Foundation (GitHub).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 23:55 | Komunita

LTS (Long Term Support) podpora Ubuntu 12.04 LTS (Precise Pangolin) skončila po 5 letech od jeho vydání, tj. v dubnu 2017. V březnu 2017 ale Canonical představil placenou ESM (Extended Security Maintenance) podporu, díky které je Ubuntu 12.04 podporováno do dubna 2020. Dnes Canonical potvrdil ESM podporu také pro Ubuntu 14.04 LTS (Trusty Tahr), jehož LTS podpora skončí v dubnu 2019.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 15:00 | Nová verze

Byla vydána verze 3.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí HTML, CSS a JavaScriptu Electron (YouTube, GitHub). Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 14:44 | Nová verze

Po půl roce vývoje od vydání verze 6.0.0 byla vydána verze 7.0.0 překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, clang-tools-extra a LLD.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 13:44 | Nová verze

Byla vydána verze 3.0.0 knihovny pro vykreslování grafů v programovacím jazyce Python Matplotlib (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek a galerie grafů na stránkách projektu. Zrušena byla podpora Pythonu 2.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 00:22 | Komunita

V Norimberku probíhá do pátku ownCloud conference 2018, tj. konference vývojářů a uživatelů open source systému ownCloud (Wikipedie) umožňujícího provoz vlastního cloudového úložiště. Přednášky lze sledovat online. Videozáznamy jsou k dispozici na YouTube. Při této příležitosti byl vydán ownCloud Server 10.0.10. Z novinek lze zdůraznit podporu PHP 7.2. Vydán byl také ownCloud Desktop Client 2.5.0. Vyzkoušet lze online demo ownCloudu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
včera 00:11 | Pozvánky

Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.

xkucf03 | Komentářů: 0
18.9. 16:11 | Komunita

Vývojáři relačního databázového systému PostgreSQL oznámili, že schválili svůj Code of Conduct (CoC) aneb kodex chování vývojářů PostgreSQL.

Ladislav Hagara | Komentářů: 32
18.9. 14:44 | Nová verze

Byla vydána verze 1.0 poštovního serveru Courier (Wikipedie). Aktualizovány byly také související balíčky jako Courier authentication library, Courier-IMAP, SqWebMail, maildrop nebo Cone.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
Na optické médium (CD, DVD, BD aj.) jsem naposledy vypaloval(a) data před méně než
 (13%)
 (15%)
 (20%)
 (23%)
 (25%)
 (4%)
 (1%)
Celkem 372 hlasů
 Komentářů: 33, poslední 16.9. 11:55
Rozcestník

Vlastní rozložení klávesnice na N900

25.7.2010 20:56 | Přečteno: 1172× | Ostatni

V předchozích zápiscích jsem si stěžoval, že nelze na N900 používat FOUR_LEVEL typ kláves v Xorg. S upgradem toto omezení padlo, takže jsem si konečně mohl přizpůsobit klávesenici.

N900 jsem koupil ve Švýcarsku, takže HW rozložení (popisky) kláves je pro CH. Samozřejmě jsem SW rozložení (stejně jako celé prostředí) přepnul do CZ. Už svoje první PC jsem měl z Německa, takže klávesnice byla s německýma popiskama a ani tehdy mi nevadilo, že popisky nesedí se SW rozložením. Naštěstí jsem si častým používáním dokázal zapamatovat rozložení anglických kláves, takže jsem klávesy nehledal podle popisků na klávesnici. Stejně tak jsem si i na N900 za chvilku zvykl na CZ rozložení kláves a CH popisky ignoroval. Protože byl ale telefon určen pro CH trh a předpokládalo se, že uživatel bude mít SW rozložení také CH, byla tomu přizpůsobena také virtuální tabulka znaků (multi_key), která se vyvolává pomocí SYMBOL+CTRL. Když jsem ale přepnul SW klávesnici do CZ jazyka, chyběly mi tak znaky "=" a "&", které nejsou ani v multi_key tabulce. Pro administrátora jsou zrovna tyto dva znaky dost důležité, takže jsem to musel řešit. Kromě toho např. XEN konzole se ukončuje pomoci CTRL-] a tak nelze XEN konzoli z N900 použitím multi_key tabulky ukončit. Také směrové šipky pro pohyb kurzoru jsou umístěné pouze na dvou klávesách a pro pohyb nahoru/dolů se musí kombinovat SYMBOL s klávesami.

Z těchto důvodů jsem chtěl vlastní rozložení kláves, kde bych měl všechny znaky dostupné na klasické klávesnici. Samozřejmě s pomocí 38 kláves není možná vytvořit mapy pro 101-105 PC kláves, ale důležité jsou hlavně psané symboly. Pokud je k dispozici 28 kláves, tak s pomocí čtyř levelů je možné mít až 112 znaků a to už stačí na většinu všech EN znaků a čísel a základních českých písmen, další česká a cizí písmena lze pak vytvářet pomocí mrtvých kláves.

Původně jsem chtěl vytvořit dvě mapy, anglickou a českou, v různých skupinách a pak je přepínat. Nepovedlo se mi ale vytvořit přepínání pomocí CTRL-Enter, proto jsem potřeboval jednu univerzální mapu.

Protože jsem zvyklý na rozložení klasické PC klávesnice, snažil jsem se namapovat znaky co nejvíce podobně jako jsou na klasických velkých klávesnicích.

Písmena a čísla jsem nechal na svých místech.

V první řadě písmen "Q"-"P" jsem na 3.level namapoval čísla a na 4.level pak symboly, které jsou obvykle na PC klavesnicích na 2.levelu (SHIFT) na číslech.

Druhá řada "A"-"L" má ve 3.levelu česká znaky, které jsou normálně na číslech "2"-"0". V českém a anglickém rozložení jsou ve 4.levelu velká česká písmena. Protože obvykle nejsou česká velká písmena tak potřebná, v univerzálním rozložení jsem na klávesy "A", "S", "D" a "F" ve 4.levelu namapoval háček, čárku, kroužek a dvojtečku (umlaut pro německé znaky).

V první a druhé řadě je mezi klávesami "P" a Backspace a "L" a šipka nahoru po jedné klávese. Na tyto klávesy jsem namapoval znaky z PC klávesnice ležící mezi "0" a Backspace, tedy "-", "_", "=" a "+" a znaky ze dvou kláves vpravo od "L", tedy středník, dvojtečku, apostrof a uvozovky.

Na třetí řadu "Z"-"M" zbyly znaky, které se už jinam nevešly. Na 3. a 4. level písmen "B", "N" a "M" jsem namapoval znaky z PC kláves ležících mezi "M" a pravým Shiftem. Na klávesy "C" a "V" jsem namapoval hranaté a složené závorky (původně ležící na PC vpravo od "P"). Písmena "Z" a "X" pak ve 3. a 4. levelu v anglické a univerzální klávesnici vypisují zpětný apostrof, vlnku (z kláves vlevo od "1") a backslash a pipe. V českém rozložení pak jsou na klávesy "Z" a "X" mapovány mrtvé znaky pro háček, čárku, kroužek a dvojtečku (umlaut).

Dále jsem pozměnil i 3. a 4. level klávese Backspace (tam je mapován Delete), klávese Enter (je mapován Escape) a mezerníku (mapován Tabulátor).

Pro šipky je situace ještě o trošku složitější. Pro výběr textu šipkami se používá Shift, čili 2. a 4. level, které jsem tedy nemapoval. První a druhý level jsou tedy shodné s americkým rozložením. Na 3. level jsem namapoval další pohybové klávesy: nahoru má ve 3. level význam PageUp, dolů má význam PageDown, vlevo znamená Home a vpravo je End. Se Shiftem (tedy 4. level) tyto posuny kurzoru vyberou text.

Na rozložení si budu muset nějakou dobu zvyknout, dost jsem si zažil psát tečku pomocí klávesy vpravo od mezerníku, ale na té klávese je nyní pohyb vlevo. Ikdyž popisky symbolů na klávesách prakticky nesouhlasí s mapováním, lze jednoduše požadovaný symbol najít, v několika málo případech je sice oproti PC klávesnici v úplně jiné části klávesnice, ale to se dá naučit.

Pokud máte zájem, v přílohách najdete HTML soubor, pomocí kterého jsem si rozložení plánoval. Dále PDF s obsahem toho HTML souboru, pokud by se chtěl jen někdo rychle podívat a nechtěl by stahovat a ukládat HTML. A nakonec příslušný soubor s mapou, který se uloží do /usr/share/X11/xkb/symbols. Aktivovat vybranou klávesnici pak můžete pomocí příkazů setxkbmap -types "complete+nokia" -symbols "nokia_vndr/rx-51(common)+mykbd(encz)+inet(evdev)" pro univerzální, setxkbmap -types "complete+nokia" -symbols "nokia_vndr/rx-51(common)+mykbd(en)+inet(evdev)" pro anglickou a setxkbmap -types "complete+nokia" -symbols "nokia_vndr/rx-51(common)+mykbd(cz)+inet(evdev)" pro českou. Jestli máte odvahu, můžete si tu mapu vložit pomocí "include" do /usr/share/X11/xkb/symbols/nokia_vndr/rx-51 do nějaké nevyužité konfigurace, např. pro Švédsko, Norsko a podobně. Potom si zvolte v konfiguraci tuto klávesnici a budete jí mít automaticky po startu. Pokud by tam byla ale nějaká chyba, zřejmě (podle toho, co jsem četl) se vám telefon nenastartuje a budete muset flashovat. Ale můžete si to nastavení nejdříve vyzkoušet, takže byste měli mít jistotu, jestli to funguje nebo ne. Já jsem srab a proto si budu tu klávesnici raději po startu vždy spouštět ručně:-), napsal jsem si skript.

Ještě jedna poznámka ke klávesnici. Jak si můžete všimnout v souboru s konfigurací, na klávesu Enter (RTRN) mapuji na KP_Enter, což by měl být Enter z numerické klávesnice. Bohužel mi z nějakého důvodu nefunguje "Return", který by měl být "normální" Enter. A to způsobuje trošku problémy ve screenu. Kód pro Return je "^M" a pro KP_Enter je "^[OM". A zřejmě v termcapu pro terminál screen není definovaná tato sekvence jako Enter, takže v less a vim se místo Enteru zobrazí ESCOM, resp. ve vimu se ukončí editační mód (díky ^[, to je kód pro Escape), začne se nová řádka (to je "O") a napíše se písmeno "M". Takže ve screenu musím používat CTRL-M místo Enteru a to je nepříjemné. Zkusím se podívat na ten termcap, pokud by to někdo věděl, ušetřil by mi spoustu času. Díky.

       

Hodnocení: 100 %

        špatnédobré        

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

25.7.2010 21:01 RoboShim | skóre: 13 | blog: RoboShim
Rozbalit Rozbalit vše Re: Vlastní rozložení klávesnice na N900
Přílohy:
Hmmm, proč nejdou přiložit soubory k zápisku? Jenom video nebo obrázek? Blbý.

Tak tady jsou přílohy.
ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.