Oficiálně bylo vydáno Ubuntu 18.04 LTS s kódovým názvem Bionic Beaver. Tato verze s prodlouženou podporou bude podporována 5 let, tj. do dubna 2023. Přehled novinek a také odkazy na oficiální deriváty v poznámkách k vydání.
Po osmi letech od prvního commitu byla vydána verze 1.0 webového frameworku Flask (Wikipedie) napsaného v Pythonu. Přehled novinek v oznámení o vydání. Instalovat lze z PyPI. Odstraněna byla podpora Pythonu 2.6 a 3.3.
Nadace Raspberry Pi vydala devětašedesáté číslo (pdf) anglicky psaného časopisu MagPi věnovanému Raspberry Pi a projektům postaveným na tomto jednodeskovém počítači a šesté číslo (pdf) časopisu pro kutily HackSpace věnovanému navíc 3D tisku, pájení, řezání nebo i elektronice a IoT.
Byl zveřejněn seznam 44 osob přijatých do programu Outreachy od 14. května do 14. srpna 2018. Cílem programu Outreachy je přitáhnout do světa svobodného a otevřeného softwaru lidi ze skupin, jež jsou ve světě svobodného a otevřeného softwaru málo zastoupeny.
Glen MacArthur vydal verzi 2018.4.2 na Debianu založené linuxové distribuce optimalizované pro tvůrce audio a video obsahu AV Linux (Wikipedie). Podrobnosti v oznámení o vydání a v stotřicetistránkovém manuálu (pdf).
Byla vydána nová stabilní verze 1.15 (1.15.1147.36) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit možnost nastavení vlastního pozadí okna, přístup k záložkám z hlavního menu, lepší ovládatelnost v režimu celé obrazovky nebo vyřešení problémů se zvukem v HTML5. Nejnovější Vivaldi je postaveno na Chromiu 65.0.3325.183.
Node.js Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 10.0.0 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). Verze 10 se v říjnu stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2021.
Neal Cardwell ze společnosti Google oznámil zveřejnění verze 2.0 nástroje pro testování síťového stacku packetdrill. Jde o souhrnné vydání změn z interního vývoje od roku 2013.
Microsoft na svém blogu oznámil, že správce knihoven pro C++ Vcpkg (VC++ Packaging Tool) lze nově používat také na Linuxu a macOS. Aktuálně je pro Linux k dispozici více než 350 knihoven [reddit].
Byly zveřejněny exploity na Nintendo Switch a platformu Tegra X1: Fusée Gelée a ShofEL2. Jejich zneužití nelze zabránit softwarovou aktualizací. Na druhou stranu exploity umožní na Nintendo Switch snadno a rychle nainstalovat Linux, viz. ukázka na YouTube. Jenom je potřeba sáhnout na hardware.
sudo apt-get install tp-smapi-dkms sudo modprobe hdaps2) Pokud fyzicky natáčíte laptop, rotujete zároveň obrazovkou i touchpadem. Je tedy třeba vykompenzovat, že touchpad má nyní vlastně oproti obrazovce jinou orientaci. Je třeba nainstalovat alternativní driver pro synaptics touchpad (pozn.: od 12.04 by to nemělo být potřeba, podívejte se na tenhle bug):
sudo add-apt-repository ppa:aapo-rantalainen/ppa-aaporantalainen sudo apt-get update sudo apt-get install xserver-xorg-input-synaptics3) A nyní je již jenom třeba skriptu, který to celé ovládá. Zde bych měl přiznat autorství původního skriptu (úplně mi nefungoval, tak jsme ho musel poupravit) sem:
#!/usr/bin/python # # This program is under GPLv3 license -- # http://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.html # # If you think, that this script is usefull, please send me a postcard to # adress: # Michal Nanasi # Azalkova 1 # 82101 Bratislava # Slovakia # # Minor changes by Tomáš Hnyk (no postcards needed) import os,time,re,sys; normal='xrandr --orientation normal ; synclient Orientation=0' left='xrandr --orientation left ; synclient Orientation=1' right='xrandr --orientation right ; synclient Orientation=2' type=0 while True: time.sleep(0.1); try: f=open('/sys/devices/platform/hdaps/position','r') line=f.readline() m=re.search('(?<=\(-)[0-9][0-9][0-9]', str(line)) trash=int(m.group(0)) if(trash <400): if type!=-1: os.system(left) time.sleep(1); type=-1 else: if (trash >590): if type != 1: os.system(right) time.sleep(1); type=1 else: if type!=0: os.system(normal) time.sleep(1); type=0 except: type=474) A teď už jenom tento text nakopírovat do textového souboru, udělat soubor spustitelným (sudo chmod +x /cesta/k/souboru) a automaticky jej spouštět při startu počítače (v Ubuntu Session menu úplně vpravo nahože a Startup Applications...) 5) Ostatně soudím, že homosexuální páry by měly mít legální možnost adoptovat děti a že Romové jsou v České republice diskriminováni a utlačováni.
Tiskni
Sdílej:
Tohle jsem si nastavil náhodou pár hodin zpátky nastavil na klávesy XF86AudioPrev, XF86AudioNext a XF86AudioStop, na čtení knížek a komiksů je to perfektní