abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
dnes 09:00 | Bezpečnostní upozornění

Mozilla vydala bezpečnostní varování MFSA2019-18 upozorňující na aktuálně zneužívanou kritickou bezpečnostní chybu CVE-2019-11707 ve Firefoxu v Array.pop. Chyba je opravena ve Firefoxu 67.0.3 a Firefoxu ESR 60.7.1.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 00:44 | Komunita

Konference LinuxDays 2019 proběhne o víkendu 5. a 6. října v Praze v Dejvicích v prostorách FIT ČVUT. Konference OpenAlt 2019 proběhne o víkendu 2. a 3. listopadu na FIT VUT v Brně. Organizátoři konferencí vyhlásili CFP (LinuxDays, OpenAlt). Přihlaste svou přednášku nebo doporučte konference známým.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 00:22 | Komunita

Vývojáři Ubuntu oznámili, že Ubuntu počínaje verzí 19.10 nebude podporovat architekturu i386. Pro poslední verze Ubuntu nejsou k dispozici instalační média pro architekturu i386. Od verze 19.10 už nebudou k dispozici ani balíčky přeložené pro tuto architekturu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 9
včera 22:55 | Pozvánky

Červnový pražský sraz spolku OpenAlt zahájí Jaroslav Tulach z Oracle Labs přednáškou na téma Úvod do GraalVM – nejrychlejšího virtuálního stroje na světě. Následovat bude neformální setkání a diskuse na téma GraalVM. Sraz se koná již tento čtvrtek 20. června od 18:00 v restauraci NaJedli (Radlická 608/2, Praha 5). Akce je volně přístupná (i Go nebo Rust programátorům), ale z kapacitních důvodů prosíme, abyste nám dali vědět, že přijdete –

… více »
xkucf03 | Komentářů: 0
včera 01:11 | Nová verze

Byla vydána verze 2.0.0 svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

Ladislav Hagara | Komentářů: 22
17.6. 23:44 | Zajímavý projekt

Na Humble Bundle byla spuštěna akce Humble Book Bundle: Programming by Packt. Za 1 dolar a více lze koupit 5 elektronických knih, za 8 dolarů a více lze koupit 12 elektronických knih a za 15 dolarů a více lze koupit 25 elektronických knih věnovaných programování od nakladatelství Packt.

Ladislav Hagara | Komentářů: 5
17.6. 22:55 | Bezpečnostní upozornění

Bezpečnostní varování NFLX-2019-001 upozorňuje na bezpečnostní chyby v jádrech Linux a FreeBSD v implementaci TCP zneužitelné k vzdálenému DoS nebo kernel panic. V Linuxu se jedná o chyby pojmenované TCP SACK PANIC aneb CVE-2019-11477, CVE-2019-11478 a CVE-2019-11479. V upstream verzích Linuxu 4.4.182, 4.9.182, 4.14.127, 4.19.52 a 5.1.11 jsou již chyby opraveny.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
17.6. 17:22 | Pozvánky

Spolek OpenAlt zve příznivce otevřeného přístupu na 165. brněnský sraz, který proběhne v pátek 21. června od 18:00 hodin ve Sport Centru Srbská (Srbská 4). Od 19:00 je pro zájemce zamluveno hřiště na plážový volejbal.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
17.6. 16:11 | IT novinky

Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem zůstává superpočítač Summit. Český superpočítač Salomon klesl na 282. místo. Další přehledy a statistiky na stránkách projektu. V aktuálním žebříčku GREEN500 (GFlops/watts) obsadil superpočítač Summit 3. místo.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
16.6. 16:00 | Nová verze

Byla vydána OpenMandriva Lx 4.0. Nejnovější verze této linuxové distribuce přináší například Linux 5.1.9, KDE Plasma 5.15.5, KDE Frameworks 5.58.0, KDE Applications 19.04.1, Qt Framework 5.12.3, systemd 242, LLVM/clang 8.0.1 a Java 12. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
Jakou verzi jádra Linux typicky používáte na osobním počítači?
 (18%)
 (20%)
 (54%)
 (3%)
 (4%)
Celkem 296 hlasů
 Komentářů: 8, poslední 15.6. 18:14
Rozcestník

Instalace Arch Linuxu

7.9.2016 16:23 | Přečteno: 1831× | Linux | poslední úprava: 11.9.2016 18:49

Po dlouhé době jsem se rozhodl přeinstalovat Arch Linux a náhodou jsem zrovna narazil na popis pracovního postupu, který jsem před rokem psal jako slohovku do školy: "Instalace operačního systému Arch Linux". Ta slohovka mi přišla celkem vhod vzhledem k tomu, že je v ní vysvětleno vše potřebné a to dost jednoduše. Házím to vše sem i s mým dalším postupem, třeba z toho bude mít užitek i někdo jiný... ;)


Instalace operačního systému Arch Linux

Tento postup stručně vysvětluje jak provést instalaci systému Arch Linux. Počítá se s tím, že máte na CD (popř. můžete instalaci provádět obdobně za použití jiného média) vypálenou nejnovější verzi vhodnou pro architekturu vašeho procesoru. Pokud tomu tak není, ISO obraz si můžete stáhnout z oficiálních stránek distribuce https://www.archlinux.org/download/ .

Ještě než začneme se samotnou instalací, je vhodné se ujisistit, že máme zálohovaná veškerá data uložená na disku. Poté v BIOS menu nastavíme prioritní bootování z CD a jdeme na to ;)

Při startu PC nám poté vyskočí nabídka Archu, ve které zvolíme hned první položku Boot Arch Linux, která nabootuje live system umístěný na našem CD. Po nabootování nás Arch automaticky přihlasí jako uživatele root. Aby se nám další operace prováděly pohodlněji, načteme si českou klávesnici pomocí následujícího příkazu:

loadkeys cz-qwertz

Dále připravíme a zformátujeme HDD oddíly. Pomocí cfdisk, jemuž jako argument vybereme HDD, který bývá mapován obvykle jako /dev/sda.

cfdisk /dev/sda

Pomocí rozhrání cfdisku smažeme všechny dosavadní oddíly (počítá se s tím, že chceme nainstalovat Arch jako jediný OS), vytvoříme jeden oddíl swap, který by měl mít stejnou velikost jako RAM paměť, a jeden oddíl jako běžný FS (popř. můžeme mít více oddílů zvlášť např. pro /, /root a /home adresáře). Swap bude mít například 2G a bude to oddíl /dev/sda1 a FS bude zabírat zbytek místa jako oddíl /dev/sda2. Důležité je nastavit našemu FS flag Bootable, protože zde bude bootloader. Necháme zapsat cfdisk změny v oddílové tabulce.

Na řadě je zformátování FS. K tomuto účelu slouží řada příkazů začínajících na mkfs. V našem případě si zvolíme ext4:

mkfs.ext4 /dev/sda2

Poté ještě aktivujem swap:

mkswap /dev/sda1
swapon /dev/sda1

Nyní namountujem naše úložiště na náš live system do adresáře /mnt:

mount /dev/sda2 /mnt

Nyní můžem přejít k samotné instalaci.

Budeme potřebovat internetové připojení. Pokud máme kabel, stačí nám jednoduchý příkaz dhcpcd. V případě, že se chceme připojit přes wifi, použijeme příkaz wifi-menu. Připojení následně můžeme zkontrolovat příkazem ping:

ping -c 2 google.com

Nyní na připravený a namountovaný FS pomocí pacstrapu nainstalujeme základní systém (tzn. balíky base a base-devel):

pacstrap /mnt base{,-devel}

Nyní změníme root na /mnt a budeme již pracovat přímo s naším novým systémem.

arch-chroot /mnt

Nyní můžeme nastavit heslo pro roota pomocí příkazu passwd.

Dalším krokem bude nastavení jazyku a kódování. O to se v Arch Linuxu stará locale-gen, který používá konfigurační soubor locale.gen . Tento soubor upravíme tak, že odstraníme zakomentování u řádků (znak #) s naším jazykem a kódováním.

nano /etc/locale.gen

Soubor bude vypadat následovně:

cs_CZ.UTF-8 UTF-8
cs_CZ ISO-8859-2

Poté necháme vygenerovat potřebné soubory:

locale-gen

Aby byl správně nastavený čas, je třeba mít správně nastavené časové pásmo. To se zařídí tak, že vytvoříme zástupce /etc/localtime, jež bude odkazovat na soubor, který obsahuje nastavení pro naše pásmo.

ln -s /usr/share/zoneinfo/Europe/Prague /etc/localtime

Teď pojmenujeme počítač. O jméno se stará soubor /etc/hostname, který nic jiného než jméno neobsahuje:

echo mujpc > /etc/hostname

Pro rychlejší stahování balíků pacmanem, nastavíme v /etc/pacman.d/mirrorlist přednostně český server.

vi /etc/pacman.d/mirrorlist

V souboru jen posuneme řádek s českým serverem dkm.cz navrch. Toho se v editoru Vi docílí následovně: Najedeme na řádek se serverem dkm.cz a dvakrát stiskneme písmeno d. Řádek nám zmizí. Najedeme na prázdný řádek nad seznamem serverů, popř. prostě na 1. řádek, a na klávesnici stiskneme písmeno p. Řádek se nám vloží pod řádek s kurzorem. Úprava souboru je hotova a editor zavřeme příkazem :wq, který potvrdíme enterem.

Nyní nainstalujeme balíky wpa_supplicant a dialog, abychom se poté mohli v novém systému opět pomocí wifi-menu připojit k wifi.

pacman -S wpa_supplicant dialog

Dále nainstalujeme bootloader, abychom se při dalším startu PC mohli nabootovat do našeho nového systému. Jako bootlader si zvolíme četně užívaný grub:

pacman -S grub-bios

Grub zavedeme pomocí příkazu grub-install, který si jako argument vezme náš HDD:

grub-install /dev/sda

Vytvoříme iniciační soubory, které podají grubu informace o našem systému.

mkinitcpio -p linux

A vytvoříme konfigurační soubor pro grub, což je opět velmi snadné:

grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

To je téměř vše. Opustíme nyní chroot jail pomocí příkazu exit a vytvoříme fstab soubor, který bude obsahovat informace o našem HDD:

genfstab /mnt >> /mnt/etc/fstab

Instalace systému je takto již zcela dokončena. Stačí jen umountnout HDD a restartovat PC:

umount /mnt
reboot

Můžeme v BIOS menu priority v bootování nastavit nazpět.

V případě, že vše proběhlo bez komplikací, by se nám měl při bootování z HDD načíst náš nově nainstalovaný OS.

Užijte si Arch Linux ;)


Po této instalaci se musí ještě nainstalovat a zprovoznit xserver.

pacman -S xorg

Jelikož mám nvidiu, pacman se mě zeptá, jaký chci nainstalovat driver. Na stránce https://www.nvidia.com/object/IO_32667.html zjistím, že pro mou nvidiu 8200M G je driver nvidia340xx, tak zvolím ten.

BTW vždy používám oficiální nvidia drivery, protože nouveau je sračka, která mi nikdy nefungovala správně...

pacman -S nvidia-340xx # instalace nvidia modulu
pacman -S xorg-xinit xterm # zbytek xserveru

Potom se musí ještě udělat konfigurační soubor. Na to je příkaz nvidia-xconfig, ale mě to s takto vygenerovaným konfiguračním souborem nikdy nejelo, proto mám vlastní, který si vždy zálohuju a teď jsem ho jen zkopíroval.

Teď se musí systém restartovat, aby se načetl nvidia modul:

reboot # nvidia modul se načte až po restartu
Vše funguje, jen ještě vytvořit uživatelský účet:
useradd -m -G wheel thyrst
passwd thyrst
nano /etc/sudoers # odstraní se komentář z řádku, pro skupinu wheel

Potom je vše hotovo a mohou se instalovat a konfigurovat poslední blbosti jako WM apod.:

pacman -S openbox tint2 slim nitrogen thunar xfce4-terminal terminator chromium

Poslední věc, kterou tu ještě zmíním je automounting, se kterým jsem měl trochu problém, protože jsem zapomněl, jak to všechno zprovoznit. Řešil jsem to i tu v poradně. Jelikož používám thunar, vše se dalo nakonec vyřešit úplně jednoduše:

pacman -S thunar-volman gvfs
echo thunar --daemon >> .config/openbox/autostart.sh

Jo... A to je všechno... :)

       

Hodnocení: 71 %

        špatnédobré        

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

7.9.2016 17:38 Dejv | skóre: 37 | blog: Jak ten blog nazvat ... ? | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace Arch Linuxu

Pokud máme kabel, stačí nám jednoduchý příkaz dhcpcd
To jako fakt? Kabel ma neco spolecneho s DHCP?

vi /etc/pacman.d/mirrorlist
Navod sice asi neni urcen uplnym zacatecnikum, presto nepovazuji za vhodne vi doporucovat bez sebemensiho upozorneni na jeho ovladani.

Krom toho proc nekdy nano a jindy vi?

Pevně věřím, že zkušenější uživatelé mě s mými nápady usměrní a pošlou tam, kam tyto nápady patří...
7.9.2016 18:27 kyekros | skóre: 16 | Pardubice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace Arch Linuxu

Krom toho proc nekdy nano a jindy vi?

Protože může. :-)
JiK avatar 7.9.2016 18:57 JiK | skóre: 8 | blog: Jirkoviny | Virginia
Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace Arch Linuxu
protoze, kdyz se potreti zasekl na tom, ze nevi jak opustit vi, a musel to hledat na mobilu pres data, zacal pouzivat normalni editor, tedy jakykoli jiny nez vi a jeho derivaty. :-)
7.9.2016 21:19 manasekp | skóre: 29 | blog: manasekp | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace Arch Linuxu
V normalnich editorech mam problem ze v konfiguraku vetsinou nekde zustane napsane :wq a sluzba potom nejde spustit :-)
BIOKOMP | Cas od casu se pokousim nekoho srazit k zemi abych se tam nevalel sam.
8.9.2016 07:48 Zdenek 'Mst. Spider' Sedlak | skóre: 38 | blog: xMstSpider
Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace Arch Linuxu
To se mi stavalo v Kate, nastesti vetsina rozumnych editoru podporuje Vi rezim :-)
Václav 8.9.2016 15:09 Václav "Darm" Novák | skóre: 26 | blog: Darmovy_kecy | Bechyně / Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace Arch Linuxu
Včetně kate :)
Cross my heart and hope to fly, stick a cupcake in my eye!
8.9.2016 21:05 Zdenek 'Mst. Spider' Sedlak | skóre: 38 | blog: xMstSpider
Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace Arch Linuxu
Vsak jo :-)
7.9.2016 20:00 Thyrst' | skóre: 6 | blog: a256
Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace Arch Linuxu

Pokud máme kabel, stačí nám jednoduchý příkaz dhcpcd
To jako fakt? Kabel ma neco spolecneho s DHCP?

Jo. Mu, nikde neuvádím, že to má něco společného. Pokud strčíš do komplu UTPčko s internetem a zadáš příkáz dhcpcd, tak se připojíš k internetu. V případě, že nemáš kábl a musíš se připojit k wifině, použiješ wifi-menu, které už DHCP klienta spustí samo. Myslím, že to je vcelku jasné... :D

vi /etc/pacman.d/mirrorlist
Navod sice asi neni urcen uplnym zacatecnikum, presto nepovazuji za vhodne vi doporucovat bez sebemensiho upozorneni na jeho ovladani.

Krom toho proc nekdy nano a jindy vi?

Jo. Přemýšlel jsem, že tam napíšu ten důvod, ale nakonec nenapsal. Vi v tomhle případě používám samozřejmě proto, že přesunout řádek je operace, která se rychleji provádí ve vi, než v nanu. Ještě to opravím ;)
7.9.2016 20:05 hypvofxy | skóre: 5 | blog: hypvofxy | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace Arch Linuxu
Pokud strčíš do komplu UTPčko s internetem a zadáš příkáz dhcpcd, tak se připojíš k internetu.
Uh... Coze co?
AsciiWolf avatar 7.9.2016 21:26 AsciiWolf | skóre: 39 | blog: Blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace Arch Linuxu
:-D
7.9.2016 21:12 Kvakor
Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace Arch Linuxu
Pokud strčíš do komplu UTPčko s internetem a zadáš příkáz dhcpcd, tak se připojíš k internetu.
Hmmm, toto je ale velmi, velmi nepřesné. Jediné, co udělá dhcpd (nebo libovolný jiný DHCP klient, případně samotné jádro) je vyfasování IP adresy, nicméně zaprvé to nemusí znamenat, že se tím přípojí k internetu (např. nějakou dobu jsem používal lokální DHCP jen kvůli tomu, aby mohlo připojené zařízení z čeho bootovat přes TFTP a NFS), mimo toho ne všichni poskytovatelé používají DHCP (třeba ten můj to nedělá, každý vyfasuje vlastní neveřejnou IPv4 statickou adresu a basta). Je pravda, že většina lidí bude doma přípojená přes router s povoleným DHCP serverem (protože je většinou defaultně zapnutý), ale obecně to neplatí (viz můj příklad se statickou IP, nebo ADSL modemy, na které se připojuje přes PPoE).
7.9.2016 21:41 Thyrst' | skóre: 6 | blog: a256
Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace Arch Linuxu
Ok, to jsem nevěděl. Dík.
Bystroushaak avatar 8.9.2016 21:22 Bystroushaak | skóre: 35 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace Arch Linuxu
Počkat, to jako vážně, nebo jen trollíš?
8.9.2016 12:42 citanus | skóre: 12 | Cork (Ireland)
Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace Arch Linuxu

Jedna se o dhcpcd nikoliv dhcpd

9.9.2016 00:00 Kvakor
Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace Arch Linuxu
To je možné, v Debianu se používa defaultně dhclient od ISC, takže mně to netrklo.
Dreit avatar 7.9.2016 21:27 Dreit | skóre: 15 | blog: Dreit a jeho dračí postřehy | Královehradecký kraj
Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace Arch Linuxu

Na Rootu se nedávno objevil seriál o Archu, kde v diskuzi někdo vyzdvihoval Arch Anywhere. Je to něco na způsob instalátoru z Debianu a funguje to krásně, navíc s každou verzí je vidět, že se na tom aktivně pracuje.

Jen se mi tedy nepovedlo nabootovat z flashky, takže jsem instaloval zvláštní oklikou - disk jsem připojil do USB rámečku, propojil s Virtualboxem a instaloval z ISO souboru přímo ve Virtualboxu :-D

Nope
7.9.2016 21:46 Thyrst' | skóre: 6 | blog: a256
Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace Arch Linuxu
Vypadá to dobře. Příští instalaci zkusím s tím :)
7.9.2016 23:46 Na švestku
Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace Arch Linuxu
Trochu mi uniká, do jakého předmětu jsi tu slohovku psal. Jestli to bylo do češtiny, tak s takovým slovníkem potěš koště.
9.9.2016 14:00 prOm3TheuS | skóre: 18 | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace Arch Linuxu
Běžně se nechlubím svojí prací, ale dnes to udělám :-)

Protože instaluji Archlinux docela běžně, tak jsem si kdysi udělal obdobný návod a snažím se jej pokud možno aktualizovat.
11.9.2016 10:10 slahovka
Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace Arch Linuxu
Říkáš slohovku ? A to Ti paní učitelka neopravila to "operace prováděli" ? Tak šup, sup, oprav to.
k3dAR avatar 11.9.2016 12:33 k3dAR | skóre: 54
Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace Arch Linuxu
rikas ze ses gramatickej nacek? tak si oprav slahovka v titulku, pak smaz mezery pred otaznikem a vymen uvozovky za „ceske“... no a nebo se na to vy$er a priste se do toho ne$er ;)
porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
11.9.2016 18:50 Thyrst' | skóre: 6 | blog: a256
Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace Arch Linuxu
Díky za korekci. :) Opravenou verzi nemám... :D

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.