Byla vydána nová major verze 3.0.0-1 linuxového prostředí pro operační systémy Windows Cygwin (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení.
Byl vydán Debian 9.8, tj. osmá opravná verze Debianu 9 s kódovým názvem Stretch. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Předchozí instalační média Debianu 9 Stretch lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Příští týden bude na MFF UK zahájena série přednášek o architektuře a implementaci operačních systémů. Mezi přednášejícími budou odborníci z firem Kernkonzept, Oracle, Red Hat, SUSE či SYSGO. Pokud si chcete rozšířit obzory (virtualizace, ptrace, ZFS, kdump, ...), vyberte si z harmonogramu téma, které vás zajímá a přijďte. Přednášky se konají každý čtvrtek od 15:40 v učebně S4 na Malostranském náměstí 25 v Praze. Přednášky jsou přístupné veřejnosti (registrace není nutná), studenti UK a ČVUT si je mohou zapsat jako standardní předmět.
Bylo vydáno Ubuntu 18.04.2 LTS, tj. druhé opravné vydání Ubuntu 18.04 LTS s kódovým názvem Bionic Beaver. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
Git History umí u souborů v git repozitářích zajímavým způsobem zobrazit jejich historii a následně jednotlivé změny, viz animovaný gif. Použít jej lze lokálně nebo aktuálně na soubory umístěné na GitHubu. Máte-li ve webovém prohlížeči zobrazen soubor umístěný na GitHubu, nahraďte v URL doménu github.com doménou github.githistory.xyz a nové URL odešlete. Využít lze také rozšíření Chrome i Firefoxu. V plánu je vedle GitHubu také podpora GitLabu a Bitbucketu.
Byla vydána verze 1.0 webové a na frameworku Electron postavené desktopové verze svobodného decentralizovaného skupinového komunikátoru Riot (Wikipedie) využívajícího protokolu Matrix (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Společnost Collabora oznámila vydání verze 4.0 online kancelářského balíku Collabora Online a také Collabora Online Development Edition (CODE) pro domácí uživatele. Kancelářský balík vychází z LibreOffice Online (cgit).
Byla vydána verze 241 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Řešeny jsou také bezpečnostní chyby.
Evropský parlament, Komise a Rada (trialog) se dohodli na návrhu reformy autorského práva včetně kontroverzních článků 11 a 13. Více v příspěvku na blogu europoslankyně Julie Redy.
Čtenářům a čtenářkám AbcLinuxu vše nejlepší k Valentýnu aneb Dni lásky ke svobodnému softwaru (FSF, I love Free Software Day, #ilovefs).
Z celého internetu píšu právě sem. Zajímá vás proč?
Od určité doby jsou všechny texty které zde publikuji verzované na Githubu.
Pokud najdete chybu, nepište mi do diskuze a rovnou jí opravte. Github má online editor, není to skoro žádná práce a podstatně mi tím usnadníte život. Taky vás čeká věčná sláva v commit logu :)
Pokud se vám líbilo něco z mé produkce, můžete svou přízeň vyjádřit v kryptoměnách:
13CS7yKTcqPQUH2hrcuFsqf1AKr4gThZTD
Ne že bych je nějak potřeboval, ale patří to k věcem, které autory obecně potěší a jasně ukazují, že jsou lidi, kteří ty hodiny času stráveného psaním umí ocenit.
Víte že můžete odebírat mé blogy pomocí RSS? (Co je to RSS?)
Po dlouhé době jsem si zahrál hru, která mě opravdu bavila a nezačala nudit během celé doby, co jsem jí hrál.
Celý titul zní UNTRUSTED - THE CONTINUING ADVENTURES OF DR. EVAL. Jedná se hru licencovanou pod CC-BY-NC-SA, tedy pro nekomerční účely volně dostupné dílo, jehož zdrojové kódy jsou přístupné na githubu a hra samotná je k dispozici online: http://alexnisnevich.github.io/untrusted/
Untrusted je tak trochu netradiční hra, protože její cílové publikum tvoří programátoři. V podstatě se dá říct, že bez schopnosti porozumět JavaScriptu se nedostanete ani přes první, nejlehčí level. Hra se nese v retro duchu, kdy vás hned po spuštění přivítá primitivní, ale kouzelná ASCII grafika ve stylu Nethacku či DwarfFortress, která používá ten nejvýkonnější známý renderovací engine - váš mozek. Aby jste se dostali do nálady, hraje vám k tomu fajnová osmibitová muzika.
(@ představuje vás, ⎕ představuje východ. Co může být ⌘?)
Ve hře hrajete za postavu doktora Evala (na mapě zobrazen jako @), který byl uvězněn a nyní se musí dostat z vězení a získat Algoritmus. V tomto snažení mu pomáhá tajemný přítel, který mu do vězení propašuje to nejlepší, co si může každý vězeň přát - počítač. Nyní je tedy na vás, aby jste dostali z vězení úpravou zdrojových kódů vaší cely a unikli východem, který je symbolizován jako modrý obdélník.
(Hurá, získali jste počítač. Nyní hra teprve začíná.)
K vaší smůle však nemáte write přístup k celému kódu, jen k jeho části, takže se musíte čím dál víc a víc snažit, aby jste unikli pronásledovatelům, kteří vám budou klást do cesty čím dál složitější překážky. V pozdějších úrovních na vás navíc nasadí validační funkci, která vám zabraní upravovat si pravidla reality úplně podle sebe. Přibudou také různí roboti a strážci, či zákeřnosti jako otočení dimenze.
Co se mi na hře nejvíc líbilo je hratelnost, příběh a nápad upředený do kombinace, která se dnes moc často nevidí. Ačkoliv jsem zpočátku hrou nechtěl zabíjet moc času, zvědavost mi prostě nedala a musel jsem jí dohrát, což mi zabralo přibližně tři hodiny. Některé úrovně byly velmi jednoduché, jiné (teleporty) mi zabraly desítky minut přemýšlení a zkoušení. Abych se z nich dostal, musel jsem napsat přes 50 řádků kódu.
Jednotlivé úrovně jsou dostatečně sofistikované, aby vám daly zabrat a obsahují různé počty všemožných objektů a definic jejich chování, zároveň je však jejich zdrojový kód dost jednoduchý a krátký, aby se dal prakticky bezezbytku pochopit v krátkém čase. Tvůrcům se podařilo unikátně vyvážit délku zdrojového kódu, který musíte přečíst a nastudovat, a vytvořit zajímavou sebe-referenci, kdy je cílem hry v podstatě uniknout ze hry pomocí úprav kódu samotné hry.
Výše zmiňovaný aspekt přináší další dnes moc nevídaný prvek hry, a to vysokou variabilitu jak vyřešit každou úroveň. Díky programátorskému principu hry existuje nespočet způsobů, jak level dohrát. Hru jsem hrál ve stejnou dobu, jako dva další lidi z IRC a všichni jsme používali úplně jiná řešení a triky. <spoiler>Někdo například v prvním levelu vytvoří mezeru ve zdi, jiný zdi nechá úplně zmizet a další si zase přidá exit hned vedle svých souřadnic.</spoiler> Čím vyšší level, tím víc možností, které se vám budou nabízet a tím víc způsobů, jak ho vyřešit. Více však máte také omezení a nepřátel, což vás nutí vymýšlet originální řešení.
Hra není pro úplné programátorské začátečníky a některé úrovně hodnotím jako dost těžké pro všechny, kdo v JavaScriptu programují jen výjimečně. O to větší však bylo moje potěšení ze hry a závěrečné úrovně mi připravily skvělé zážitky, kdy jsem jak Neo nechal popadat kulky nepřátel a změnil samotnou podstatu herního matrixu tak, aby pracoval pro mě, nikoliv pro ně. V jaké jiné hře by jste mohli udělat a zažít něco takového?
Tiskni
Sdílej:
Akorát tu osmibitovou hudbu si já teda představuju úplně jinak, například taktoJá váhal jak to nazvat, protože některé tracky jsou osmibitové docela hodně a jiné mají spíš jen takový feel. Co se mi třeba líbilo je Come and Find Me.
Co třeba stylová hudba?Viz:
Aby jste se dostali do nálady, hraje vám k tomu fajnová osmibitová muzika.