abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 741 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník


    Vložit další komentář
    18.2.2006 19:48 ondracch
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Elektrotechnicky simulator obvodu
    Myslím, že to co chceš je blbost. Ještě jsem neviděl nic co by kompletně simulovalo AVR, logiku a analog. Pokud něco takového náhodou existuje, tak to určitě není free.
    18.2.2006 20:05 Honza
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Elektrotechnicky simulator obvodu

    Samozřejmě, základem všech analogových simulátorů je Spice z univerzity v Berkeley. Na 99% existuje balíček Berkeley Spice pro vaši distribuci, pravděpodobně ve verzi Spice3f4 nebo Spice3f5. Téměř všechny novější analogové a smíšené analogově-digitální simulátory zachovávají původní syntaxi Berkeley Spice. I většina komerčních produktů typu PSpice, HSpice, Eldo apod. v cenové hladině $10000 vycházejí ze Spice a jsou s ním do jisté míry kompatibilní.

    Z novějších open-source simulátorů, které zachovávají původní syntaxi mohu doporučit Gnucap a ngspice. Na stránce ngspice najdete linky i na další simulátory. Oba tyto programy jsou oproti původnímu Spice3f4 rychlejší, obsahují lepší podporu číslicových prvků a smíšených simulací a mohou používat dokonalejší modely součástek.

    Vstupní soubor pro simulátory typu Spice je netlist v textovém formátu s direktivami pro vlastní simulaci. Můžete ho buď vytvářet ručně nebo s pomocí specializovaného nástroje. Na uvedených stránkách a s pomocí google určitě najdete několik grafických nadstaveb pro analogové simulátory typu Spice. Poslední možnost, kterou osobně využívám je export netlistu ze schématického editoru. Neznám schématický editor, který by neumožňoval export ve formátu Spice netlist.

    Co se týká těch MCU... samozřejmě existují nástroje umožňující společnou simulaci CPU s perifériemi a nějakým elektrickým obvodem okolo. Umožňují obvykle pouze čistě digitální simulaci a jsou dost drahé. Kdysi jsem někde zahlédl pokus o podobný open-source systém, ale bylo to myslím pro procesory PIC a nevím v jakém je to stádiu.

    Ještě bych se vrátil ke smíšené simulaci. Z osobní zkušenosti vám můžu doporučit rozdělit vždy simulaci na analogovou a číslicovou. Smíšená simulace je vhodná pro víceméně analogové obvody s několika digitálními prvky. Rozhodně je sebevražda pokoušet se simulovat obvod obsahující analogovou část plus například 100 tisíc a více ekvivalentních hradel analogovým (myšleno mixed-mode) simulátorem.

    Pro digitální simulace je vhodné obvod popisovat v některém HDL, například VHDL, Verilog, SystemC a další. Druhá možnost je export schématu digitální časti do netlistu v některém z těchto jazyků. Z open-source digitálních simulátorů je v současnosti na slušné úrovni pouze Icarus Verilog, takže doporučuji používat tento jazyk. Vlastně ještě SystemC by mělo být použitelné, protože je šířeno ve formě knihoven pro běžné kompilátory C. Tam by však nastal problém se syntézou, protože nevím o open-source nástroji pro syntézu SystemC.

    Josef Kufner avatar 19.2.2006 02:41 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Elektrotechnicky simulator obvodu
    S gpsim a gpasm jsem si před nějakým tím rokem hrál a tvářilo se to celkem funkčně, ale simulovalo to jen PIC samotný (resp. víc jsem nezkoumal). Celkem v pohodě jsem to provozoval z vimu, jedním makefilem... koukám, že to tu ještě mám, takže jestli o to někdo bude stát (mail), tak to můžu hodit na web.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    18.2.2006 20:08 Kyosuke | skóre: 28 | blog: nalady_v_modre
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Elektrotechnicky simulator obvodu
    Na analog je klasika SPICE, i když Chuck Moore samozrejme tvrdí, že je to nafouklý, líný a bugovatý a simulátor čipů si napsal vlastní. :-D Ale myslím, že SPICE pro analog docela vyhovuje. Pak taky existuje GNUCAP - nezkoušel jsem. :-)

    Bylo by docela hardcore propojit nejak analogový simulátor se simulátorem AVRka v jiném procesu... :-D
    18.2.2006 20:11 Honza
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Elektrotechnicky simulator obvodu

    Ještě mi to nedá...

    jednim z mojich konicku je robotika a slozitejsi elektronika

    nejaky obvod ktery by mohl obsahovat i nejakou tu logiku, nejakej ten ptoclen, nejakou tu pamet, nejakej ten AVR-procesor

    Tak by mě docela zajímalo, čemu říkáte složitější elektronika?;)

    18.2.2006 20:13 Kyosuke | skóre: 28 | blog: nalady_v_modre
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Elektrotechnicky simulator obvodu
    ..nějaký ten Virtex... :-D :-D
    18.2.2006 20:34 Honza
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Elektrotechnicky simulator obvodu
    Já tu otázku myslel spíš na autora původního dotazu:-) Právě, že můj běžný systém obsahuje nějaký ten Virtex-4, ADSP Blackfin, pár DDR SDRAM, něco skoro-VF analogu a nepovažuju to za složitější obvody. Tak by mě právě zajímalo, jak složitější obvody vypadají;-)

    Napadá mě teď ještě jedna otázka. Nevíte někdo o systému pro kreslení schémat a návrh PCB pro Linux v cenové kategorii zhruba do $10000? Vynechte rovnou open-source věci, protože jsou celkem nepoužitelné a Eagle z toho samého důvodu. Návrh PCB je poslední kus SW, kvůli kterému musím používat Windows.
    19.2.2006 07:50 ondracch | skóre: 19 | blog: Mozková kreč
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Elektrotechnicky simulator obvodu
    Já musím používat win ještě kvůli AVR studia.
    Proč myslíš, že nemůžeš žít jinak? Pořád Tvořím...
    17.3.2008 21:54 mykl
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Elektrotechnicky simulator obvodu
    K tomu PCB navrhu - co takovy Board Station od Mentoru, ktery bezi na Linuxu, HP-Unixu i Solaris? (a jinak je taky portovanej pro Win samozrejme...). Uznavam, ze je drazsi, ale...

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.