Daniel Vetter se v příspěvku Upstream Graphics: Too Little, Too Late (Grafika v upstreamu: příliš málo, příliš pozdě) na svém blogu věnuje podpoře a problémům grafiky v upstream Linuxu. Jedná se o souhrn jeho stejnojmenné přednášky na Linux Plumbers Conference (videozáznam, pdf).
Na YouTube lze zhlédnout čtrnáctiminutový dokument televize CNBC s názvem The Rise Of Open-Source Software (Vzestup open source softwaru).
Po roce od vydání verze 6.0 byla vydána nová major verze 6.1 multiplatformního virtualizačního nástroje Oracle VM VirtualBox. Přehled novinek v Changelogu. Nově lze například importovat virtuální počítač z infrastruktury Oracle Cloud.
GOG nabízí klasickou cRPG Wasteland 2 do pátku 13. prosince 2019 zdarma. Hra je k dispozici pro Linux (oficiálně Ubuntu LTS) a bez DRM. Stojí za ní inXile Entertainment, navazující na Interplay, od nějž pochází původní Wasteland (1988) či Fallout.
osxfuse, implementace FUSE (Filesystem in Userspace) na macOS, již není open source. Autor se prostě rozhodl zdrojové kódy pod licencí BSD dál nešířit. Diskuse na Hacker News.
Na Humble Bundle běží akce Humble Paradox Management Bundle. Počítačové hry v balíčcích za 1 dolar, 7,91 dolaru a 18 dolarů běží také na Linuxu. Jedná se o série Prison Architect, Cities in Motion, Cities: Skylines a Surviving Mars.
Byl vydán Git ve verzích 2.24.1, 2.23.1, 2.22.2, 2.21.1, 2.20.2, 2.19.3, 2.18.2, 2.17.3, 2.16.6, 2.15.4 a 2.14.6. Opraveno je 9 bezpečnostních chyb: CVE-2019-1348, CVE-2019-1349, CVE-2019-1350, CVE-2019-1351, CVE-2019-1352, CVE-2019-1353, CVE-2019-1354, CVE-2019-1387 a CVE-2019-19604, viz například Ubuntu USN-4220-1.
Google Chrome 79 byl prohlášen za stabilní (YouTube). Nejnovější stabilní verze 79.0.3945.79 tohoto webového prohlížeče přináší řadu oprav a vylepšení. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře. Opraveno bylo 51 bezpečnostních chyb. Za nalezení nejvážnější z nich bylo vyplaceno 20 tisíc dolarů.
V září Microsoft potvrdil, že portuje klienta Microsoft Teams na Linux. Dnes byla vydána první veřejná verze k testování. Ke stažení jsou balíčky .deb a .rpm. Microsoft Teams je firemní platforma, která umožňuje textovou komunikaci, video hovory, datové úložiště pro ukládání souborů (na těchto souborech lze také spolupracovat) a integraci dalších aplikací do tohoto prostředí. Služba je integrována v předplatném Office 365.
Společnost PFU (divize Fujitsu) představila (prezentace v japonštině) novou generaci Happy Hacking Keyboard, řady klávesnic původně navržené Eiiči Wadou pro unixové systémy začátkem 90. let – bez nutnosti přidání dalších fyzických kláves. Nové modely (Hybrid, Hybrid Type-S a Classic) navazují na řadu Pro 2, stále je tedy vyrábí Topre a používají příslušné kapacitní spínače, všechny se ale nově připojují přes USB-C a „Hybrid“ navíc podporuje i Bluetooth.
Před měsícem jsem se dotazoval na zkušenosti s VDSL od T-Mobile. Nakonec jsem "šel do rizika" a k T-Mobilu jsem přešel.
Byl to solidní chaos. U T-Mobile jsem založil objednávku a od O2 jsem dostal dopis s údaji nutnými pro přenos k jinému operátorovi. Ty jsem zavolal na T-Mobile. Nedlouho poté mi přišel e-mail, že jsem jim údaje stále nesdělil a mám tak učinit. Tak tam volám znovu a znovu jim diktuju kód pro ukončení služby. Dozvídám se, že tenhle kód není ten správný a že potřebují servisní číslo.
Paní na infolince si to byla ještě prověřit a zpátky mi zavolala, že opravdu potřebují něco jiného. Zavolal jsem na O2, seznámil jsem je s problémem a řekli mi, že mi tedy pošlou servisní číslo SMSkou. SMS nepřišla. Volám tam znovu a řekli mi, že u T-Mobilu jsou blbci a že prý kód pro ukončení služby a servisní číslo jedno jest. Mezitím mi přichází e-mail od T-Mobilu, že už mají vše potřebné a začíná 20denní lhůta pro přechod. Někomu u nich to asi docvaklo.
Mezitím mi na O2 řekli, že přechod proběhne až v květnu, po konci závazku. T-Mobile mi řekl, že O2 kecá a že k přechodu dojde za 20 dnů od sdělení servisního čísla. Ukázalo se, že pravdu měl T-Mobile.
Měl jsem za to, že když mi řekli, že součástí služby je 1x pevná IPv4 adresa a /56 IPv6 blok, tak mi budou moci sdělit tyto údaje předem. Přišlo mi to logické. Dozvěděl jsem se, že mi nic takového nemohou sdělit před přenosem. Takže se člověk adresy dozví opravdu až v moment prvního připojení.
V den D v době, kdy to ještě jelo přes O2, jsem zaznamenal snížení rychlosti. Modem se začal synchronizovat na 44/2 Mbps namísto původních 55/5 Mbps. Začal jsem se v tom vrtat, což vedlo i k restartu pppd a pak už se pppd nepřipojilo s chybou Unknown subscriber. Po pár hodinách bylo spojení navázáno a už to jelo přes T-Mobile. Profil spojení ale zůstal na 44/2 Mbps.
Dalšího rána jsem se jal tento problém řešit. Ozval se mi technik a sdělil mi, že T-Mobile má u CETINu nasmlouván jen max. profil 44/4 Mbps a že mám smůlu. Vyjednání vyššího profilu může prý trvat měsíce. Ještě během hovoru jsem začal psát stížnost na ČTÚ, protože na webu T-Mobile se opravdu uvádí profil odpovídající rychlosti 50/5 Mbps. Technik ale slíbil, že se podívá na ten upload.
Asi po dvou hodinách jsem zaznamenal, že se profil změnil na 44/4 Mbps. Během asi 5 minut se ale profil změnil na 55/5 Mbps. Technik pak volal, že ten vyšší profil s CETINem dojednali mají nakonec čerstvě dojednaný, tak mi ho tam rovnou dali. Nevím, jestli si pán chtěl uchránit čest a kecal, nebo to byla skutečně pravda.
Zde si jen dovolím poznamenat, že CETIN jsou zmrdi. Na rozdíl od ADSL, kde rychlost uploadu byla skutečně omezena technicky, na VDSL by nebyl problém mi v mých podmínkách nastavit třeba profil 55/30 Mbps. To by jim pak ale míň firem kupovalo super předraženou konektivitu 155 Mbps po optice (která nám před domem rovněž vede) za lidových skoro 30.000 Kč měsíčně nebo podobně tragické SDSL. Ano, i včetně SLA je to předražené, ČDt vyjde výrazně levněji, ale to tu bohužel není.
Ta je plus mínus stejná jako u O2, možná ale opravdu možná je download lehce pomalejší. Reálně to jede 41/5 Mbps. Opravdu výrazně lepší je zahraniční konektivita, což byl jeden z důvodů přechodu. Z USA stahuji stejně rychle jako v rámci ČR, to u O2 opravdu nebylo. Latence do vzdálenějších koutů světa (jako do ČLR) výrazně klesla, klidně i o >200 ms.
Tohle jim děsně trvá. Sice jsem zjistil, že podobně jako u O2 je k dispozici SMTP server, na který mohu nasměrovat svůj Postfix, takže to nehoří, ale už na to čekám několik dnů. U O2 by nastavení reverzů samozřejmě nešlo, pokud by si člověk nepřiplácel jedno sto Kč měsíčně za oficiálně statickou IPv4 adresu a další sto Kč měsíčně za oficiálně statický /64 IPv6 blok.
Dobrá zpráva ale je, že alespoň dle zprostředkovaného sdělení od technika mi na ten /56 IPv6 blok mohou nastavit i delegaci.
Tohle to už nesouvisí s T-Mobilem, ale stejně to sem napíšu. dhcpcd mi funguje pro získání 1x IPv6 adresy (která je přímo na rozhraní ppp0) - ta se získává přes ICMPv6 router discovery.
dhcpcd jsem nikdy nedonutil pokusit se o získání IPv6 Prefix Delegation, abych získal ten /56 blok. To mi chodí jen v Dibbleru. dhcpcd tvrdí, že žádá, pak i vytimeoutuje, ale podle Wiresharku nepošle nikam jediný paket.
Dibbler podle všeho zase neumí to ICMPv6 router discovery, ale to nevadí. Jakmile jede IPv6 PD a vnitřní rozhraní mají přidělené adresy, tak Linux pro odchozí provoz použije globální IPv6 adresu z nějakého jiného interfacu než ppp0.
Dibbler mi dobře fungoval u O2. Jenže T-Mobile místo /64 bloku posílá /56 a to mi s Dibblerem prostě nechodí. Napíše sice tohle:
35:08 Client Notice PD: Adding prefix 2001:1ae9:25f:300::/56 to all interfaces (prefix will be split to /64 prefixes if necessary). 35:08 Client Info PD: Using 2 suitable interface(s):br0 docker0 35:08 Client Notice PD: Adding prefix 2001:1ae9:25f:307::/64 on the br0/7 interface. 35:08 Client Notice PD: Adding prefix 2001:1ae9:25f:30a::/64 on the docker0/10 interface.
Ale žádnou adresu ve skutečnosti nenastaví. S nastavením nehlásí žádné problémy, takže čert ví, proč to nechodí. Adresy jsou naštěstí statické, takže to můžu nastavit napevno, z mých zkušeností ale musí Dibbler i tak běžet, protože když ISP neuvidí požadavky DHCPv6 PD, tak ty bloky adres prostě nechodí (ISP je ke mně nenaroutuje). Nechodilo to ani u O2, nechodí to bez toho ani u T-Mobilu.
UPDATE: Tak jsem nakonec dhcpcd rozchodil. Pokud spustím jen dhcpcd
, tak sice píše, že žádá o delegaci, ale žádné pakety nepošle. Pokud spustím dhcpcd ppp0
, pak je výstup v logu na chlup stejný, ale funguje to.
Tiskni
Sdílej:
Tak v obcich je to vzdycky lepsi nez ve meste.WTF? V obcích je to naopak často hrozná tragédie, máš tam jednoho poskytovatele po historickém vedení a jede ti to 2 Megabitem když zrovna neprší. Maximálně tak ještě lokální wifi, ale ty O2 často taky skoupilo. Ve městech bývají problémy historické části, kde prostě nikdo nedovolí kopat (v tomhle je paradoxně hodně špatná Praha), ale i tak máš většinou na výběr hned z několika připojení, stačí se jen rozhlídnout. O2/Cetin bych nechtěl ani zadarmo, u nich vždycky budeš naprosto nepodstatný. Zkoušel ses kouknout třeba po tom jestli by ti někdo nenabídl mikrovlnku?
Juuu, to je dobrej link, diky!!
Btw. osobne doufam v PODA, neb Netbox mi neni schopen dat statickou verejnou ipv4 adresu a to ani za priplatek.
a ve vedlejších blocích mají teď možnost 80 Mb/s (tj. například i sousedé přes ulici)Tak se s nima domluvit o wifi/ronja/pověšený kabel přípojce za polovinu cenu
dhcpcd jsem nikdy nedonutil pokusit se o získání IPv6 Prefix Delegation, abych získal ten /56 blok.Na prefix delegation funguje dobře netifd/OpenWRT, ne?
Kamarád v Ústí si zrovna pořídil nedávno symetrický 900Mb za pět stovek.To by mě zajímalo, jak se ta firma vyrovnává se stížnostmi klientů, co mají v počítači integrovaný "gigabitový" realtek.