abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

včera 23:55 | Pozvánky

Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených technologií a otevřeného přístupu na 145. brněnský sraz, který proběhne v pátek 20. října od 18:00 hodin v restauraci Time Out na adrese Novoměstská 2 v Řečkovicích. Jedná se o poslední sraz před konferencí OpenAlt 2017, jež proběhne o víkendu 4. a 5. listopadu 2017 na FIT VUT v Brně. Běží registrace účastníků.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 21:44 | Nová verze

Byla vydána verze 5.2.0 multiplatformního virtualizačního nástroje Oracle VM VirtualBox. Jedná se o první stabilní verzi z nové větve 5.2. Z novinek lze zmínit například možnost exportování VM do Oracle Cloudu, bezobslužnou instalaci hostovaného systému nebo vylepšené GUI. Podrobnosti v seznamu změn. Aktualizována byla také dokumentace.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
včera 14:00 | Zajímavý projekt

Byl spuštěn Humble Down Under Bundle. Za vlastní cenu lze koupit multiplatformní hry The Warlock of Firetop Mountain, Screencheat, Hand of Fate a Satellite Reign. Při nadprůměrné platbě (aktuálně 3,63 $) také Hacknet, Hacknet Labyrinths, Crawl a Hurtworld. Při platbě 12 $ a více lze získat navíc Armello.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 13:00 | Nová verze

Google Chrome 62 byl prohlášen za stabilní (YouTube). Nejnovější stabilní verze 62.0.3202.62 tohoto webového prohlížeče přináší řadu oprav a vylepšení. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube). Opraveno bylo 35 bezpečnostních chyb.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
včera 11:00 | Zajímavý článek

Článek (en) na Mozilla.cz je věnován vykreslování stránek ve Firefoxu. V průběhu roku 2018 by se ve Firefoxu měl objevit WebRender, jenž by měl vykreslování stránek urychlit díky využití GPU.

Ladislav Hagara | Komentářů: 4
včera 08:22 | Bezpečnostní upozornění

NÚKIB (Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost) informuje o zranitelnosti ROCA v procesu generování RSA klíčů, který se odehrává v softwarové knihovně implementované například v kryptografických čipových kartách, bezpečnostních tokenech a dalších hardwarových čipech vyrobených společností Infineon Technologies AG. Zranitelnost umožňuje praktický faktorizační útok, při kterém útočník dokáže vypočítat

… více »
Ladislav Hagara | Komentářů: 3
včera 01:23 | Zajímavý software

Příspěvek na blogu otevřené certifikační autority Let's Encrypt informuje o začlenění podpory protokolu ACME (Automatic Certificate Management Environment) přímo do webového serveru Apache. Klienty ACME lze nahradit novým modulem Apache mod_md. Na vývoj tohoto modulu bylo uvolněno 70 tisíc dolarů z programu Mozilla Open Source Support (MOSS). K rozchození HTTPS na Apache stačí nově přidat do konfiguračního souboru řádek s ManagedDomain. Minutový videonávod na YouTube [reddit].

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
17.10. 14:15 | Komunita

Daniel Stenberg, autor nástroje curl, na svém blogu oznámil, že obdržel letošní Polhemovu cenu, kterou uděluje Švédská inženýrská asociace za „technologickou inovaci nebo důvtipné řešení technického problému“.

marbu | Komentářů: 10
17.10. 13:40 | Pozvánky

Cílem Social Good Hackathonu, který se uskuteční 21. a 22. října v Brně, je vymyslet a zrealizovat projekty, které pomůžou zlepšit svět kolem nás. Je to unikátní příležitost, jak představit nejrůznější sociální projekty a zrealizovat je, propojit aktivní lidi, zástupce a zástupkyně nevládních organizací a lidi z prostředí IT a designu. Hackathon pořádá brněnská neziskovka Nesehnutí.

… více »
Barbora | Komentářů: 1
17.10. 00:44 | Pozvánky

V sobotu 21. října 2017 se na půdě Elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze uskuteční RT-Summit – setkání vývojářů linuxového jádra a uživatelů jeho real-time verze označované jako preempt-rt.

… více »
Pavel Píša | Komentářů: 8
Jak se vás potenciálně dotkne trend odstraňování analogového audio konektoru typu 3,5mm jack z „chytrých telefonů“?
 (13%)
 (2%)
 (0%)
 (2%)
 (73%)
 (11%)
Celkem 62 hlasů
 Komentářů: 4, poslední včera 21:50
  Rozcestník

  OctaForge - OctaSTD update

  14.6.2015 18:14 | Přečteno: 1110× | octaforge | Výběrový blog | poslední úprava: 14.6.2015 18:46

  Knihovna OctaSTD dostala poslední dobou spoustu nového kódu a přibližuje se produkční použitelnosti.

  Kromě nových kompontent se dostalo i na designové změny a vylepšení těch stávajících. Ale začnu těmi novými.

  Co je teď implementováno?

  Přidal jsem několik nových komponent. Takže aktuální seznam je:

  Kromě toho jsem upravil knihovnu tak, aby ji bylo možné používat vedle C++ standardní knihovny. Tzn. kdokoliv ji bude chtít použít, může, bez úprav svého vlastního projektu.

  Momentálně podporovanými kompilátory jsou GCC (4.8 a vyšší) a Clang (3.3 a vyšší). Podpora pro Visual Studio byla odstraněna, nejspíš napořád (vzhledem k tomu, že MS chce ve Visual Studiu povolit Clang), ale v případě potřeby ji přidám zpět. Největším blockerem pro VS 2015 je nepodpora rozšířeného SFINAE. A atomic.h momentálně nebude fungovat taky, nicméně by neměl být problém to časem přidat, v případě potřeby.

  Co se týká dokumentace, celkem dost je teď na Wiki. Velké části API jsou kompletně zdokumentované včetně příkladů.

  Jardíka by mohlo potěšit to, že prefixy __Octa a __octa byly odstraněny. Všechny interní záležitosti jsou teď implementovány v namespace octa::detail a přistupuje se k nim s celou namespace (tzn. octa::detail::Foo), což zabrání konfliktům. Pořád nicméně může dojít ke konfliktům s makry - ale to je IMHO chyba uživatele knihovny, protože taková makra by vůbec neměla existovat.

  Změny v ranges systému

  V ranges systému proběhlo několik designových změn, které dělají celý systém o něco použitelnější a flexibilnější. Systém je detailně popsaný na Wiki, takže shrnu jen to důležité.

  Range half

  Jedna výhoda iterátorů oproti ranges je ta, že se iterátory dají volně skládat. Příkladem použití je funkce find z knihovny algorithm.h. Ta najde hodnotu v range a vrátí novou range, kde nalezená hodnota je prvním prvkem. Nějak takto:

  Vector<int> x(range(20)); // pole 0, 1, 2, 3, ... 19
  auto r = find(x.each(), 15);
  

  Takže r teď bude range začínající na 15 a končící na 19. A já teď chci novou range, která bude od začátku vektoru až po začátek této nové range, tzn. hodnoty od 0 do 15 (kde 15 není součástí range). S klasickým range systémem by toto nebylo možné. S iterátory to je možné, protože když funkce find vrátí iterátor, tak se tento iterátor dá použít jako koncový.

  Proto jsem do ranges zahrnul nový koncept "polovin". Z jakékoliv range se dá vytvořit objekt typu RangeHalf, přičemž tato metoda half() je implementována jako součást InputRange, takže ji mají všechny ranges. Tento objekt je ekvivalentní C++ iterátoru. Kromě vlastního interface implementuje i interface standardního iterátoru (typ iterátoru závisí na tom, jaký je typ spojené range - tzn. random access range bude mít random access half, resp. iterátor).

  Stejně jako se dá vytvořit range half z jakékoli range, tak se dá vytvořit range ze dvou polovin. Takže příklad s find() bude vypadat takto:

  Vector<int> x(range(20)); // pole 0, 1, 2, 3, ... 19
  auto h1 = x.each().half();
  auto h2 = find(x.each(), 15).half();
  auto r = h1.each(h2); // 0, 1, 2, 3 ... 14
  

  Objekt typu RangeHalf implementuje metodu each() pro jednoduché vytvoření nové range.

  Další změny

  RandomAccessRange má teď podtyp, FiniteRandomAccessRange. Implementoval jsem spoustu nových API a utilit. Range traits API je kompletně nové a použitelnější. A přidal jsem nové typy ranges do základní knihovny.

  Popsat tady vše by bylo moc nadlouho, takže kohokoliv to zajímá, si může přečíst článek na wiki (nicméně v angličtině).

  Příklady

  Připravil jsem pár příkladů, jak s ranges pracovat.

  Funkcionální map()

  Tato klasická higher-order funkce se dá implementovat i s ranges, a je přímo v OctaSTD.

  auto r1 = range(30); // 0, 1, 2 ... 29
  auto r2 = map(r, [](int v) { return v + 20 }); // 20, 21, 22 ... 49
  for (int i: r2)
    printf("%d\n", i);
  

  Výsledný range funguje "líně"... tzn. nová hodnota se mapuje až v případě potřeby. Takže se nepoužívá místo navíc.

  Funkcionální filter()

  auto r1 = range(30); // 0, 1, 2 ... 29
  auto r2 = filter(r1, [](int v) { return !(v % 2); }); // 0, 2, 4 ... 28
  

  Filtrační range funguje taky "líně". Implementuje požadavky pro ForwardRange.

  Pokročilejší ukázka

  Dejme tomu, že máme pole, které chceme vypsat na standardní výstup po 3 prvcích. OctaSTD má standardní funkci chunks(), která vrátí novou range, která "rozkouskuje" původní range. Takže můžeme udělat něco takového:

  auto r = range(11);
  // { 0, 1, 2 }
  // { 3, 4, 5 }
  // { 6, 7, 8 }
  // { 9, 10 }
  for (auto cr: chunks(r, 3))
    printf("%s\n", to_string(cr).data());
  

  Tato ukázka využívá string interface, který hned popíšu.

  String interface

  OctaSTD teď podporuje řetězce. Spolu s řetězci knihovna podporuje i string interface. Resp. stanardní knihovna poskytuje objekt typu ToString. Tento objekt má standardní specializace pro všechny primitivní numerické typy, pointery, řetězce samotné, StringRange apod. Každopádně pokud vlastní objekt poskytuje metodu octa::String to_string() const, tak jej bude automaticky podporovat i ToString.

  Pokud objekt nepodporuje tuto metodu, ale má range interface (tzn. metodu each()), tak bude s ToString fungovat taky - ToString podporuje ranges.

  Hash a swap interface

  Podobně funguje i hash interface. Pokud objekt poskytuje metodu size_t to_hash() const, standardní objekt ToHash jej bude podporovat (v defaultu podporuje všechny skalární typy).

  Třetí interface pro vlastní objekty je swap interface. Pokud objekt poskytuje metodu void swap(decltype(*this) &), standardní funkce octa::swap ji automaticky zavolá.

  Závěr

  Mohl bych popsat daleko víc, ale změn a funkcí je tolik, že nevím, čím začít. Tak alespoň těchto pár ukázek. Wiki postupně budu rozšiřovat, takže tam bude v podstatě vše. A jakékoliv nápady, kritiku apod. můžete napsat do komentářů.

         

  Hodnocení: 90 %

          špatnédobré        

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  14.6.2015 21:36 txzn
  Rozbalit Rozbalit vše Re: OctaForge - OctaSTD update
  Na první pohled to vypadá dost zajímavě. (Normální C++ STL je docela sračka.)
  q66 avatar 14.6.2015 22:35 q66 | skóre: 32 | blog: Q's CZ devblog
  Rozbalit Rozbalit vše Re: OctaForge - OctaSTD update
  dost věcí ještě chybí, nicméně základní design tam je a nejdůležitější komponenty jsou už aspoň z části tam...
  14.6.2015 22:45 Ivorne | blog: Ivorne
  Rozbalit Rozbalit vše Re: OctaForge - OctaSTD update
  V čem je STL sračka?

  Nějaké konkrétní koncepční/implementační chyby?

  O STL se zajímám, takže tohle by pro mě byla přínosná informace.
  q66 avatar 14.6.2015 22:55 q66 | skóre: 32 | blog: Q's CZ devblog
  Rozbalit Rozbalit vše Re: OctaForge - OctaSTD update
  stream API je dost hrůza třeba
  15.6.2015 16:00 Jardík
  Rozbalit Rozbalit vše Re: OctaForge - OctaSTD update
  Stream API není nejlepší (taky je hodně staré), ale hrůza to zas není. Pokud po vytvoření objektu nezapomenete zavolat exceptions() a nastavit tak výjimky, tak se o nic nemusíte starat a jenom načítat/zapisovat.
  15.6.2015 15:09 ugh
  Rozbalit Rozbalit vše Re: OctaForge - OctaSTD update
  Třeba v tom, že tam není nic jako filter/map z OctaSTD. Čachry s iterátorama.
  15.6.2015 16:09 Jardík
  Rozbalit Rozbalit vše Re: OctaForge - OctaSTD update
  Za odstranění rezervovaných identifikátorů pochvala. Jenom ale pořád nechápu tu potřebu reimplementovat standardní knihovnu kvůli ranges. Budete teď mít hlavně závislosti dvě. Závislost na standardní knihovně neodstraníte (např. operátor new vyhazuje std::bad_alloc, initializer list je daný std::initializer_list, typeid() vrací std::type_info const a jistě další věci) a budete záviset na dalších věcech (OctaSTD). Ale vynechejme to, je to vaše věc.

  Jak je na tom OctaSTD s výjimkami? Garance apod. Dáváte na to pozor? Píšu-li náhradu standardní knihovny, měla by být nějak exception safe, jinak se stává prakticky nepoužitelnou.
  q66 avatar 15.6.2015 16:17 q66 | skóre: 32 | blog: Q's CZ devblog
  Rozbalit Rozbalit vše Re: OctaForge - OctaSTD update
  závislost na standardní knihovně není (mám vlastní implementace operátoru new, initializer listů apod - používají se, když se nepoužívá standardní knihovna), rtti a exceptions ignoruju (budu mít vlastní error handling pomocí option types apod.) - kód samotný by měl být většinou exception safe i tak, ale noexcept tam není (jen další věc na implementaci a dokumentaci, na což vážně nemám čas, zvlášť když to nevyužiju)
  15.6.2015 19:04 Jardík
  Rozbalit Rozbalit vše Re: OctaForge - OctaSTD update
  Jen tak letmo procházím zdroják array.h. Pozor,
  Size max_size() const { return Size(~0) / sizeof(T); }
  
  Nemusí asi správně fungovat, když signed int není na dané platformě dvojkový doplněk (já vím, já vím, která není, že). Naopak Size(-1) bude fungovat vždy, kvůli jasně definovanému pravidlu pro převod signed na unsigned. Nebo lze použít ~Size(0)

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.