Byla vydána verze 2.4 svobodného nelineárního video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdůraznit lze přechod na Python 3.
Vyšel toolkit Qt verze 5.14. Změny se týkají především Qt Quick, jeho odstínění od konkrétních nízkoúrovňových grafických API a zlepšení výkonu zvláště ve 3D. Začíná tím proces postupných příprav na Qt 6. Příští vydání (5.15) bude s dlouhodobou podporou. Aktuálně také vyšlo vývojové prostředí Qt Creator 4.11 – vedle oprav chyb a řady zjednodušení konfigurace přidává mj. experimentální podporu WebAssembly.
Byla vydána nová verze 1.41 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.41 bylo vydáno také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
J2EE, nověji Java EE a nejnověji Jakarta EE, tj. Java pro vývoj a provoz podnikových aplikací a informačních systémů (Java Platform, Enterprise Edition), slaví 20 let. První verze J2EE 1.2 byla vydána 12. prosince 1999.
V kancelářích společnosti NGINX, tj. společnosti stojící za stejnojmenným webovým serverem a reverzní proxy, v Moskvě proběhla policejní razie. Na NGINX si nárokuje práva společnost Rambler. Igor Sysoev, zakladatel společnosti NGINX, ve společnosti Rambler pracoval v letech 2000 až 2011. V březnu letošního roku byla společnost NGINX prodána společnosti F5 Networks za 670 milionů dolarů.
Vyšel Vim 8.2. Jedná se převážně o opravnou verzi tohoto textového editoru, ale mezi několika novými funkcemi je také možnost používat vyskakovací okna v uživatelském rozhraní, což využijí zvláště vývojáři doplňků pro dialogová okna či okna s nápovědou, napovídáním atp. Ukázkou je hra killersheep.
Byla vydána nová verze 19.12.0 KDE Aplikací (KDE Applications). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení, kompletním seznamu změn a na stránce s dalšími informacemi.
Nezisková organizace Electronic Frontier Foundation vydala obsáhlý článek vysvětlující plošné techniky online sledování používané k hromadění dat korporacemi, shrnuje další využití těchto dat a naznačuje, jak se tomu bránit: technicky a legislativně.
Ve středu, 18. prosince od 17:00 do 20:00, se uskuteční šestý Avast C++ Meetup. Přednášet bude Timur Doumler (člen ISO C++ komise) na téma „Type punning in modern C++“ a Chandler Carruth (Google, LLVM, člen ISO C++ komise) na téma „Programming Language Design for Performance Critical Software“. Registrace zdarma na meetup.com. Video stream bude dostupný v YouTube playlistu meetupu.
Daniel Vetter se v příspěvku Upstream Graphics: Too Little, Too Late (Grafika v upstreamu: příliš málo, příliš pozdě) na svém blogu věnuje podpoře a problémům grafiky v upstream Linuxu. Jedná se o souhrn jeho stejnojmenné přednášky na Linux Plumbers Conference (videozáznam, pdf).
Za tu dobu co pracuju na *NIX systémech potřebuju někam konečně vysypat svoje poznámky. Jedná se o sbírku poznatků, které pokaždě marně znovu a znovu hledám, tak ať to je na jednom místě a třeba to někomu pomůže...
Postupně budu přihazovat další krátké zápisky s poznámkami a zkusím sepsat i některé postřehy. Budu rád, když mě někdo poradí lepší a případně systémovější postupy.
Docela dlouho jsem se trápil se startem virtualboxu po bootu systému. Po dlouhém pátrání jsem našel funkční řádek, který se zadá do /etc/rc.local
postup:
sudo nano /etc/rc.local
přidáme řádek
su - username -c "vboxheadless --startvm winxp &" exit 0
jde o to, že virtualbox nechce běžet pod rootem, takže je třeba ošetřit uživatele, který ho spouští.
Hledám už několik hodin a stále nemohu najít nějaký jednoduchý návod jak nastavit routerboard s Mikrotikem 2.9 tak, aby mi přesměroval některé uživatele na mnou zadanou webovou stránku. Podmínkou je, aby je tak přesměroval vždy, ať si do adresy napíšou cokoliv... Našel jsem sice nějaké řešení ve stylu přesměrování portu 80 jinam, ale má to své mouchy. Jako ideální se mi zdá nějaký DNS spoof, ale nevím jak na něj. Takže se ptám, je tu někdo kdo se zajímá o tuto platformu a poradil by, případně poskytl guesta na funkční řešení? Děkuji
PS. ještě hodim svou první anketku :-)Dneska si tak sedím u stolu, přemýšlím nad tím, jak na NAS serveru DS-101g+ od synology rozběhat sambu pro windows klienty poté, co přestala fungovat následkem upgradu firmwaru na nejnovější verzi (ale zato mu přibyl rtorrent a nechvalně známé UPnP media center) a taky proč mi tam nechce běhat php5 atd... Mno, ale škatulka je to šikovná...
Proč to sem píšu... Ze dvou důvodů 1) možná s tim má někdo zkušenosti a poradí, 2) jsem při letmém pohledu na vedlejší židli zpozoroval na kamarádově mikině (či snad svetru...) tajemný nápis, který jsem musel prozkoumat zblízka.
Tak, a teď se přiznejte kdo z vás tam pracuje :-D
Tak jsem se rozhodl po delší době čtení Ábíčka, že sem něco přihodím...
Už několik let s pár přáteli řeším jeden problém, a to shodnout se na tom, jak kdo říká své USB přenosné paměti (neutrální název :-)). Po pátrání na netu jsem našel názvy jako: pták, palec, dudlík, klíčenka, usb disketa a další... Proto by mě zajímalo, jak jim říkáte vy? Proto vyhlašuji diskuzi na téma Vy a vaše klíčenka :-)