abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
dnes 00:22 | Komunita

V Norimberku probíhá do pátku ownCloud conference 2018, tj. konference vývojářů a uživatelů open source systému ownCloud (Wikipedie) umožňujícího provoz vlastního cloudového úložiště. Přednášky lze sledovat online. Videozáznamy jsou k dispozici na YouTube. Při této příležitosti byl vydán ownCloud Server 10.0.10. Z novinek lze zdůraznit podporu PHP 7.2. Vydán byl také ownCloud Desktop Client 2.5.0. Vyzkoušet lze online demo ownCloudu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 00:11 | Pozvánky

Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.

xkucf03 | Komentářů: 0
včera 16:11 | Komunita

Vývojáři relačního databázového systému PostgreSQL oznámili, že schválili svůj Code of Conduct (CoC) aneb kodex chování vývojářů PostgreSQL.

Ladislav Hagara | Komentářů: 14
včera 14:44 | Nová verze

Byla vydána verze 1.0 poštovního serveru Courier (Wikipedie). Aktualizovány byly také související balíčky jako Courier authentication library, Courier-IMAP, SqWebMail, maildrop nebo Cone.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 02:22 | Zajímavý software

Společnost ​Versity Software otevřela svůj archivační souborový systém ScoutFS. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu (kernel space, user space) pod licencí GPLv2.

Ladislav Hagara | Komentářů: 21
včera 00:44 | Nová verze

Byla vydána verze 4.2 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 18.04, Ubuntu 16.04 a Ubuntu 14.04. Přehled novinek ve videozáznamu přednášky z WWDC 2018.

Ladislav Hagara | Komentářů: 3
17.9. 17:55 | Nová verze

Po třech a půl letech od vydání verze 3.4.1 byla vydána nová verze 3.4.2 programu pro filtrování spamu Apache SpamAssassin (Wikipedie). Z novinek lze zmínit 4 nové pluginy. Pravidla budou ověřována pomocí SHA-256 a SHA-512 místo SHA-1. Řešeny jsou také 4 bezpečnostní chyby. Například chyba CVE-2018-11780 v pluginu PDFInfo zneužitelná ke vzdálenému spuštění kódů (RCE).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
17.9. 16:22 | Pozvánky

Díky openSUSE Video Teamu lze sledovat živý přenos většiny prezentací z letošní SUSE Labs Conference. Záznamy proběhlých prezentací budou postupně přidávány na kanál SUSE Labs na YouTube.

Michal Kubeček | Komentářů: 0
17.9. 10:22 | Pozvánky

Na webových stránkách konference LinuxDays byl zveřejněn program přednášek a workshopů. Současně byla spuštěna registrace. Konference proběhne o víkendu 6. a 7. října 2018 v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na Fakultě informačních technologií.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
17.9. 02:22 | Komunita

Linus Torvalds se v oznámení o vydání 4. rc verze Linuxu 4.19 omlouvá za své chování. Posledním commitem před zvýšením rc3 na rc4 bylo odstranění souboru s Code of Conflict a přidání souboru s Contributor Covenant Code of Conduct vycházejícího z Contributor Covenant. Vývoj Linuxu 4.19 dokončí Greg Kroah-Hartman. Linus Torvalds si bere volno a bude pracovat na svém chování. Pravděpodobně vylepší svého poštovního klienta, aby mu nedovolil odesílat emaily obsahující nadávky.

Ladislav Hagara | Komentářů: 50
Na optické médium (CD, DVD, BD aj.) jsem naposledy vypaloval(a) data před méně než
 (13%)
 (15%)
 (21%)
 (23%)
 (24%)
 (4%)
 (1%)
Celkem 356 hlasů
 Komentářů: 33, poslední 16.9. 11:55
Rozcestník

Python pro nezelenáče

22.9.2011 15:53 | Přečteno: 2715× | Linux | Výběrový blog | poslední úprava: 22.9.2011 15:52

Aneb o tom, jak se vlastně obfuskuje v Pythonu.

Mýty a pověry

O Pythonu se traduje spousta pověr a mýtů. Jedna z nich je, že v jazyce, v němž je odsazování součástí syntaxe, se nedá psát pořádný obfuskovaný kód. Jako třeba v Perlu. Nebudu se snažit tvrdit, že Perl nemá značný náskok. Protože v podpoře různých nečitelných konstrukcí a znaků v základu jazyka ($_, @X, regulární výrazy) jej předčí pouze Perl6. A to z něj spolu s spolu s konstrukcí eval, oddělovačem příkazů a nepovinným odsazováním dělá ideální jazyk pro psaní podobných věcí.

V případě pythonu jsme ochuzeni o zvýšený výskyt podivných znaků, snad s výjimkou podtržítka. A rovněž je velká část užitečného kódu v nejrůznějších modulech, které se musí importovat, takže jsou pythonisté postaveni před složitější problém.

Funkcionální obfuskování

Takže prakticky jediný přístup, kterak psát obfuskovaný kód v Python je podmnožina funkcionálního programování - funkcionální obfuskování. V tomto případě je oneliner nejenom na jednom řádku, ale dokonce celou funkční část tvoří jediný výraz, takže s vyjímkou nezbytných importů není potřeba psát žádné otravné středníky. O tom, co je vlastně funkcionální programování se vedou spory přinejmenším stejně zarputilé, jako mezi mezi perlisty a pythonisty, takže se omezíme na zcela primitivní definici.
Funkcionální programování je deklarativní předpis, kterak transformovat vstup na výstup.
Slovo deklarativní pro běžné programátory znamená - žádné pomocné proměnné.
max = 0
for x in (1, 2, 3, 4, 5):
  if x > max:
    max = x
print max
Takže tento příklad funkcionální rozhodně není, protože v pomocné proměnné max ukládáme stav programu. Toto je imperativní programování, kdy popisujeme jednotlivé stavy programu.
print sorted((1, 2, 3, 4, 5), reverse=True)[0]
Toto naopak je funkcionální implementace (a navíc oneliner). sorted vrací nový seznam, kde je největší prvek na prvním místě. A ten nakonec vrátíme. Pochopitelně, že ve skutečnosti bychom nemuseli seznam řadít opačně a použít index [-1], rekurzivní funkci, anebo dokonce použít zabudovanou funkci max. Jen by ten příklad nebyl tak popisný, i když by třeba mohl mít rozumnou složitost. Druhý pohled na slovo deklarativní je ten, že říkáme, co se má udělat a ne jak. To nás přivádí ke druhé části naší definice
Základní strukturou používanou ve funcionálním programování je seznam.
Dokonce název jednoho z prvních takových jazyků, Lisp, je zkratka List processor. V případě Pythonu je pak seznamem cokoli z ntice, seznamu, řetězce, slovníku, množíny, iterátoru, generátoru a podobně - dokonce pro to existuje slovo iterable, tedy cokoli, čím se dá procházet (iterovat).

List comprehession

Moudrá wikipedie říká, že jde o speciální syntaktickou konstrukci pro tvorbu seznamů na základě jiných seznamů. A protože jsme si už řekli, že funkcionální programování je transformací seznamů, je tato technika přesně to, co potřebujeme. A navíc se dá napsat na jeden řádek.
[výsledek for proměnná in seznam (if podmínka(proměnná)]
Zápis list comprehhension v pythonu je takovýto - v hranatých závorkách se nejrpve uvede výsledný záznam seznamu následovaný klíčovým slovem for. Za tím následují proměnné cyklu (můžeme třeba iterovat přes klíč a hodnotu slovníku zároveň, takže proměnných může být vícero). Za tím je slovo in a seznam, přes který se bude iterovat. Volitelně může následovat podmínka, přičemž pokud neplatí, je daná hodnota ze seznamu přeskočena.
[(x, x**2) for x in (1, 2, 3, 4, 5) if x != 3]
[(1, 1), (2, 4), (4, 16), (5,25)]
Takže tento zápis vezme ntici (1, 2, 3, 4, 5) a pro každý prvek x vrátí dvojici x a druhou mocninu x, s vyjímkou x=3. Jak vidíme, celé funkcionální programování má poměrně blízko k matematice. Aby to nebylo tak jednoduché, tak existuje i varianta, která má závorky kulaté. Ta se chová stejně jako předchozí příklad, pouze nevrací seznam, ale generator object. Rozdílem je, že se seznam vyhodnotí okamžitě, kdežto generátor až při procházení. Jedním z vedlejších důsledků je, že je snadné mít nekonečný generátor, což se o seznamu říct nedá. Pak tu máme varianty se složenými závorkami, vracejícími množiny, případně slovníky, ale to už bych zbytečně mátl.

Další pythoní funkcionální arzenál

Samotný python mnoho zabudovaných funkcionálních věciček. Funkce jako map a filter se s výhodou dají nahradit výše uvedeným konceptem. Pak tu máme anonymní lambda funkce. Takže další moduly, které nás mohou zajímat jsou itertools, které poskytují spousty užitečných funkcí. Potom functools, kam se například poděl reduce() a dost možná i operator, který exportuje operátory pythonu jako standardní funkce.

Příklad první - logy apache

Zadání jsem si půjčil z diskuse k zápisku Perl pro zelenáče (mimochodem díky CESTovi za podnětné zadání). Máme soubor access.log, kde první záznam je ip adresa a naším úkolem je spočítat, kolikrát se která vyskytuje v souboru.

d = dict()

for line in open("access.log", 'r'):

 key = line.split()[0]

 d[key] = d.get(key, 0) + 1

for key, count in d.iteritems():
 print key, count

Imperativní a neobfuskovaná varianta je snadná. Jdeme přes všechny řádky v souboru, metodou split() oddělíme klíč a pomocí slovníku počítáme jednotlivé výskyty.

import itertools

def keys(f):

 return (l.split()[0] for l in open(f, 'r'))

def uniq_c(f):

 return ((len(list(g)), key) for key, g in itertools.groupby(sorted(keys(f))))

def format(f):

 return "\n".join("%s\t%s" % (cnt, key) for cnt, key in sorted(uniq_c(f), reverse=True))

print format("access.log")

Toto je funkcionální implementace téhož. Jak vidíme, tento styl dost často používá rozdělení problému na podproblémy, čili funkce a jejich následným skládáním problém vyřešíme. Funkce keys je triviální, vrátí seznam (respektive generátor) klíčů ze souboru. Funkce uniq_c obsahuje veškerou logiku, protože nakonec vrátí seznam dvojic (počet-záznamů, klíč), který funkce format už jenom převede do řetězce vhodného k vytištění. V praxi by všechny výše uvedené funkce očekávaly spíše seznam a konec by se zapsal nějak takto
print format(uniq_c(keys(open("accecc.log"))))
ale při obfuskování na ortogonalitu a znovupoužitelnost zase tolik hledět nemusíme. Celou logiku tak nese funkce itertools.groupby, která se chová podobně jako unixový příkaz uniq a takto použitá vrací seznam dvojic klíč a _grouper object, což je iterátor obsahující seznam prvků jdoucích po sobě. Pro získání počtu prvků se pak volá len(list(g)).

obfuskujeme

Celé obfuskování je potom pouze práce se schránkou, kdy do sebe vkládáme kód tak, aby byl na jedné stránce.

import itertools, sys; print "\n".join(("%s\t%s" % (cnt, key) for cnt, key in sorted(((len(list(g)), key) for key, g in itertools.groupby(sorted(l.split()[0] for l in open(sys.argv[1], "r")))), reverse=True)))

A teď by měl rozdíl mezi funkcionálním programování a obfuskování poznat opravdu každý. Mimochodem - příklad se spustí takto - python -c 'sem vložte kód' access.log

Příklad 2 - The Fifth Obfuscated Perl Contest

Přepsání nějakého jednoduchého onelineru pochopitelně není žádná pořádná výzva, takže proč nepřepsat něco pořádného? Vybral jsem is jeden příklad z The Fifth Obfuscated Perl Contest a to vítěze kategorie
Category 4: The Old Standby (1 << 5 inmates) Rules: must output "The Perl Journal"; 256 chars
#:: ::-| ::-| .-. :||-:: 0-| .-| ::||-| .:|-. :||
open(Q,$0);while(<Q>){if(/^#(.*)$/){for(split('-',$1)){$q=0;for(split){s/\|
/:.:/xg;s/:/../g;$Q=$_?length:$_;$q+=$q?$Q:$Q*20;}print chr($q);}}}print"\n";
#.: ::||-| .||-| :|||-| ::||-| ||-:: :|||-| .:|
A výsledkem je
#:: 0-.| .-| .|||-| ::-| .||-| ||
print "".join(("".join((y for y in x)) for x in 
( (chr (sum( (x if y != 0 else x*20 for y, x in
enumerate ( len(x) if x != "0" else 0 for x in
(x.replace('|',':.:').replace(':','..')for x in
y))))) for y in x) for x in((x.split() for x in
y)for y in (x.split('-') for x in(x[1:] for x in
file(__file__, 'r') if x[0] == '#'))))))
#. :||-| ::||-| :|||-| .:|-| .-.| :-. .:||
Postup při přepisu něčeho takového je v zásadě stejný - je potřeba rozkódovat a pochopit Perlí část, napsat to stejné v Pythonu (pro většinu lidí včetně mě nejprve v imperativní podobě a tu přepsat do funkcionální) a potom z toho udělat jeden řádek.        

Hodnocení: 91 %

        špatnédobré        

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

22.9.2011 17:12 luky
Rozbalit Rozbalit vše eval
Uvedomujete si, ze eval slouzi k implementaci vyjimek:
eval {
    die "Chyba\n";
}; if ($@ eq "Chyba\n") {
    print "Vyhozena 'Chyba'\n";
} elsif ($@ eq "JinaChyba\n") {
    print "Vyhozena 'JinaChyba'\n";
} else {
    print "Vyhozeno neco jineho: $@\n";
    die; # Vyhodi znovu
}
Josef Kufner avatar 23.9.2011 00:14 Josef Kufner | skóre: 68
Rozbalit Rozbalit vše Re: Python pro nezelenáče
Jen tak mimochodem, zkoušel jsi porovnat výpočetní náročnost obou variant algoritmů?
Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
26.9.2011 16:09 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Python pro nezelenáče
Tak v prvním případě jsme vyměnili O(n) za O(n*log(n)), takže je na tom funkcionální varianta o něco hůř. Popravdě se mi nepovedlo vymyslet, jak to celé udělat bez seřazení seznamu. Druhá je lineární, takže tam se náročnost nijak moc nezměnila.
When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
Josef Kufner avatar 30.9.2011 09:02 Josef Kufner | skóre: 68
Rozbalit Rozbalit vše Re: Python pro nezelenáče
print reduce(max, (1, 2, 5, 4, 3))
O(n).
Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
30.9.2011 14:59 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Python pro nezelenáče
Já prvním příkladem nemyslel nalezení největšího čísla, ale logy apache a počítání duplikátů.
When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
pavlix avatar 30.9.2011 18:13 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
Rozbalit Rozbalit vše Re: Python pro nezelenáče
Erm, není tohle v Pythonu prasárna?
>>> print(max(1, 2, 5, 4, 3))
5
Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
23.9.2011 09:06 CEST
Rozbalit Rozbalit vše Re: Python pro nezelenáče
v němž je odsazování součástí syntaxe
mne osobne to strasne vadi, protoze odsazeni lze provadet dvema ruznymi znaky (mezera a tabulator), coz by ani tak moc nevadilo, pokud by se tyto znaky daly pouhym okne v editoru rozeznat, coz je ale dost problem, pro zacatecnika IMHO velkej (protoze nechape, proc jedno prazdny misto neni steny jako jiny prazdny misto)
oddělovačem příkazů a nepovinným odsazováním
je skvela vec, kdyz chce clovek zapsat perl scriptik na jeden radek
mimochodem díky CESTovi za podnětné zadání
Hehe, mel jsem si vymyslet neco lepsiho:) Ale ty tvoje jednoradkovy zapisy se mi zacinaji libit:) Zkusim do toho hada trosku proniknout:)
Bystroushaak avatar 23.9.2011 13:24 Bystroushaak | skóre: 33 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Python pro nezelenáče
pro zacatecnika IMHO velkej (protoze nechape, proc jedno prazdny misto neni steny jako jiny prazdny misto)
Problém to není. S pár začátečníky v pythonu jsem se už setkal a pochopili to okamžitě (konec konců, když nejsou schopní pochopit tohle, jen stěží pochopí programování v pythonu). Jinak v netriviálních editorech není problém si zobrazení whitespaces povolit (sám to tak mám).
My sustenance is information. My interventions are hidden. I increase as I learn. I compute, so I am.
Saljack avatar 23.9.2011 14:35 Saljack | skóre: 28 | blog: Saljack | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Python pro nezelenáče
mne osobne to strasne vadi, protoze odsazeni lze provadet dvema ruznymi znaky (mezera a tabulator), coz by ani tak moc nevadilo, pokud by se tyto znaky daly pouhym okne v editoru rozeznat, coz je ale dost problem, pro zacatecnika IMHO velkej (protoze nechape, proc jedno prazdny misto neni steny jako jiny prazdny misto)
No a co bude dělat, až uvidí = a ==, to už bude úplně v koncích. Navíc nevidím rozdíl mezi odsazením a {}. Navíc si myslím, že začátečník nebude psát kód v nějakém textovém editoru typu notepad.
Sex, Drugs & Rock´n Roll.
23.9.2011 18:33 luky
Rozbalit Rozbalit vše Re: Python pro nezelenáče
Navíc nevidím rozdíl mezi odsazením a {}.
Uz jste nekdy kopiroval kod z webu? Odsazeni je obcas udelane tak, ze se pri kopirovani pokazi.
pavlix avatar 23.9.2011 20:52 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
Rozbalit Rozbalit vše Re: Python pro nezelenáče
A je potřeba opravit, bez ohledu na to, jestli je python-style nebo C-style.
Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
23.9.2011 23:20 Ladicek | skóre: 28 | blog: variace | Havlíčkův brod
Rozbalit Rozbalit vše Re: Python pro nezelenáče
Akorát že v jednom případě to jde udělat automaticky a v druhém ne.
Ještě na tom nejsem tak špatně, abych četl Viewegha.
pavlix avatar 24.9.2011 00:17 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
Rozbalit Rozbalit vše Re: Python pro nezelenáče
To je pravda. Teda, ne že by mě to nějak trápilo.
Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
23.9.2011 15:29 SPM | skóre: 28
Rozbalit Rozbalit vše Re: Python pro nezelenáče
Tak míchat to je celkem blbost... každej editor víceméně to dělá pořád stejně, takže při psaní nového souboru je to jedno, pokud jsem někde něco stáhnul, tak to převedu na to, co dělá můj editor (to je celkem sranda) a pokud je to nějakej týmovej projekt, tak to chce ty pravidla nastavit (ale tam zase nebude úplný začátečník). Ono to tak moc horké nebude...
rADOn avatar 23.9.2011 18:28 rADOn | skóre: 44 | blog: bloK | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Python pro nezelenáče
Musim se pridat. Odsazovani je vyslovene opruz zezacatku, nez si clovek uvedomi ze nebojuje s jazykem, ale s editorem. Pak si proste sedne, projde svoje oblibene editory, nastavi si vsude stejnou politiku a behem peti minut problem solved.
"2^24 comments ought to be enough for anyone" -- CmdrTaco
25.9.2011 12:03 Gilhad | skóre: 20 | blog: gilhadoviny
Rozbalit Rozbalit vše Re: Python pro nezelenáče
pokud by se tyto znaky daly pouhym okne v editoru rozeznat, coz je ale dost problem

ve vimu:
:set lcs=tab\:\|- list
26.9.2011 16:00 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Python pro nezelenáče

mne osobne to strasne vadi, protoze odsazeni lze provadet dvema ruznymi znaky (mezera a tabulator)
To je pravda, i když by to zvedlo vlnu výkřiků - Python ne, tam se odsazuje tabulátory/mezerami.
When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
rADOn avatar 26.9.2011 18:17 rADOn | skóre: 44 | blog: bloK | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Python pro nezelenáče
Mno tak je potreba hlasite rici, ze v pythonu se odsazuje tabem nebo mezerou a kdo to bude kombinovat, tomu koule upadnou.
"2^24 comments ought to be enough for anyone" -- CmdrTaco
27.9.2011 09:19 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Python pro nezelenáče
On je bohužel python 2 v tomto ohledu velice benevolentní, takže mixování tabelátorů a mezer mu nijak nevadí. Až python3 vyhodí v tomto případě TabError.
$ cat <<EOF > pok.py
PROG="""
def foo():
    print("8 mezer")
\tprint("tab")
\tif True:
\t    print("tab + 8 mezer")

foo()
"""

exec(PROG)
EOF
When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
27.9.2011 17:30 SPM | skóre: 28
Rozbalit Rozbalit vše Re: Python pro nezelenáče
naštěstí aspoň některé editory tak benevolentní nejsou a začnou řvát :)
2.10.2011 22:48 Sten
Rozbalit Rozbalit vše Re: Python pro nezelenáče
Já používám v Pythonu (i jiných jazycích) kombinované odsazování: tabulátor rozlišuje scope a mezera zarovnává u víceřádkových příkazů. Výhodou je, že i se změnou délky tabulátoru zarovnání pořád sedí a vy si můžete zvolit vlastní, pro vás ideální délku tabulátoru. Jestli mi to ale Python3 zakáže, budu zlý a naštvaný :-)
Bystroushaak avatar 23.9.2011 13:28 Bystroushaak | skóre: 33 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Python pro nezelenáče
Pěkný článek. U vymýšlení řešení toho python oneline contestu jsem se dost inspiroval článkem Python Tips, Tricks, and Hacks.
My sustenance is information. My interventions are hidden. I increase as I learn. I compute, so I am.
robotics avatar 24.9.2011 08:04 robotics | skóre: 29 | blog: o_vsem_moznem
Rozbalit Rozbalit vše Re: Python pro nezelenáče
Ten poslední příklad s tečkama čárkama dvojtečkama a pomlčkama mi připadá jak nějaká morzeovka :-).
________________ avatar 25.9.2011 03:03 ________________ | skóre: 5 | blog: _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Python pro nezelenáče
chcel som autora článku pocváliť za článok, ale nevidím tu tlačítko páči sa mi to. tak asi pojdem "o dům dál"
25.9.2011 12:04 Gilhad | skóre: 20 | blog: gilhadoviny
Rozbalit Rozbalit vše Re: Python pro nezelenáče
To je fakt, u domu se dají páčit dveře, okna, ...
xxxs avatar 25.9.2011 13:17 xxxs | skóre: 18 | blog: vetvicky
Rozbalit Rozbalit vše Re: Python pro nezelenáče
ked to nejde okom, skus vyhladavanie. zadaj toto: Hodnocení:

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.