abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 750 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Jak nedělat autentizační token

    7.9.2008 17:27 | Přečteno: 2207× | phpMyAdmin | poslední úprava: 7.9.2008 18:01

    Do phpMyAdmina chtějí protlačit podporu pro jeden autentizační token. Jak tato věc funguje na hardwarové úrovni nevím (má tam být nějaký autentizační kalkulátor, který na výzvu vygeneruje nějakou unikátní odpověď), ale docela mě pobavil přístup k bezpečnosti softwarového řešení okolo. Celá popisovaná věc se jmenuje Swekey a stojí za ním firma Musbe, založená jen kvůli tomuto zařízení (to develop and market an innovative authentication technology).

    Token se strká do USB (v dnešní době to asi ani jinak nejde) a celou věc obsluhuje v Linuxu jakási binárka komunikující s tokenem přes libusb. No aspoň, že to bude hnít v userspace a ne v kernelu. Bohužel pokud to chcete použít na něčem jiném než i386, máte smůlu. Protože nám se jedná o autentizaci webové aplikace, máme ještě k dispozici další binárku a to plugin do prohlížeče Firefox (pro Windows případně ještě ActiveX pro MSIE).

    Když už se uživateli poštěstí toto rozběhat (a nebude řešit takové nepodstatné otázky, jako třeba: proč binárka obsluhující ten token musí používat curl?), může vyzkoušet úžasné možnosti, které nám tato autentizace skýtá. A hlavně se podívat na kód, který se o autentizaci stará, protože ten již k dispozici máme. Kromě phpMyAdmina, kde je jakási meziverze už v SVN, ještě existuje plugin pro SquirrelMail a prý i patch pro RoundCube, modul pro PAM atd.

    Jak vlastně celá věc funguje?

    1. Načte se ID z USB tokenu
    2. Ze serveru se stáhne náhodný token (platný dvě minuty)
    3. Náhodný token se nacpe do USB tokenu a ten vygeneruje OTP (jednorázové heslo)
    4. ID tokenu, náhodný token a OTP se pošle na server a ten je ověří

    No vypadá to celkem jednoduše, tož pojďme se podívat jak to soudruzi naimplementovali. Podotýkám, že v patchi pro phpMyAdmin, už pomaly níže popsané problémy mizí, ale za cenu víceméně kompletního přepsání kódu, jak se (ne)budou vyvíjet patche/pluginy pro ostatní programy netuším, nicméně autoři pořád někde preferují původní řešení.

    Komunikace

    První věc, která kohokoliv musela praštit do očí bylo použití nešifrovaného HTTP spojení při komunikaci se serverem. Což ve spojení s jednoduchým až triviální protokolem, znamená, že kdokoliv, kdo je schopný na jakýkoliv HTTP požadavek odeslat odpověď "HTTP/1.0 200 OK\n\nOK" se může stát autentizačním serverem, který autentizuje cokoliv komukoliv. Soudruzi sice v patchi pro phpMyAdmina přešli na HTTPS s ověřováním certifikátu, ale z výkonnostních důvodů jinde zůstane nadále HTTP. Vskutku inovativní řešení.

    Umístění souborů

    Mapování tokenů na uživatele mělo být umístěno v kořenovém adresáři phpMyAdmina a tedy přístupné přes web. Což ve spojení s předhozí zranitelností znamená, že jediná informace, kterou by případný útočník potřeboval - ID klíče, který mu dovolí přístu, může bez problémů získat napsáním správného URL.

    Dočasné soubory

    Protože náhodný token je platný dvě minuty, rozhodli se autoři ušetřit námahu jejich serveru s generováním a tento token cachovat. Bohužel ukládat pevně pojmenovaný soubor do adresáře /tmp není zrovna nejlepší nápad a už vůbec není dobrý nápad tento soubor vytvářet s právy 777. Co by se asi stalo, kdyby náhodný uživatel na serveru do tohoto souboru uložil třeba nějaký film a ten se následně začal odesílat na jejich server jako náhodný token při autentizaci?

    No nechtějte to

    Většina zde zmíněných problémů existuje ve všech implementacích tohoto tokenu, do kterých jsem se koukal. Kromě toho každá implementace přidává spoustu unikátních programátorských chyb. Zájemcům o pobavení se doporučuji modul pro PAM, který je vlastně jen spouštěč skriptu v bashi, který volá curl a komunikuje se serverem.

    Update

    Při psaní tohoto článečku mě napadl ještě jeden problém, kterým to asi bude trpět, ale nechtěl jsem to psát dokud to neověřím, což se právě stalo. Přístup k tokenu z prohlížeče není pluginem nijak omezován, takže jakákoliv stránka může zjistit ID vašeho tokenu a vygenerovat si OTP heslo. No lepší podmínky pro krádež identity si už lze představit jen těžko :-).

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    7.9.2008 18:12 Aleš Kapica | skóre: 51 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak nedělat autentizační token
    Jen ať si to do toho strčí, to je jejich věc. Na stejné místo si pak můžou strčit i celý phpMyAdmin.
    7.9.2008 23:59 Michal Čihař | skóre: 61 | blog: Bláboly | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak nedělat autentizační token
    23.10.2008 13:39 Pev | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak nedělat autentizační token
    Jen ať si to do toho strčí, to je jejich věc. Na stejné místo si pak můžou strčit i celý phpMyAdmin.
    No psát tohle jednomu z autorů phpMyAdmina můžete buď jen z nevědomosti o autorově zainteresovanosti v tomto projektu nebo z osobní averze k autorovi. Nebo Vám snad přijde phpMyAdmin na nic? Neříkám, že nejde spravovat mysql bez něj, ale pro servery bez SSH (webservery s mysql) je neocenitelný pomocník. Je to jedna z killer apps a jeden z mála důvodů, proč zatím používám víc mysql než postgresql. Kdyby tak phpPgAdmin měl takové možnosti jako phpMyAdmin...

    Jinak k příspěvku - taky bych tu hrůzu vůbec do phpMyAdmin nepřidával...
    stativ avatar 8.9.2008 09:07 stativ | skóre: 54 | blog: SlaNé roury
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak nedělat autentizační token
    A to není možné je hezky nechat, ať si to spravují mimo tvůj strom? Nevidím sebemenší důvod proč si pouštět takovouhle potenciálně nebezpečnou prasárnu do kódu.
    Ať sežeru elfa i s chlupama!!! ljirkovsky.wordpress.com stativ.tk
    8.9.2008 09:59 Michal Čihař | skóre: 61 | blog: Bláboly | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak nedělat autentizační token
    No pokud je donutíme ke kvalitnímu kódu, tak je lepší, aby to bylo začleněno. Jestli se nám to ovšem podaří, toť ovšem otázka :-).

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.