abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
dnes 11:44 | Zajímavý článek

Arsenij Zinčenko v zápisku sdílí technické poznámky o tom, co je to „klíčenka“ (keyring) v Linuxu a v desktopovém prostředí, jak to souvisí se Secret Service a D-Bus, včetně příkladů. Význam těchto služeb spočívá v uložení a následném poskytování autentizačních údajů.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
včera 01:44 | Nová verze

V únoru 2014 bylo hlasováním rozhodnuto, že výchozím init systémem v Debianu je systemd. V listopadu stejného roku bylo hlasováním rozhodnuto, že o podpoře dalších init systémů v Debianu není celoprojektové hlasování nutné. Po pěti letech už ale hlasování o init systémech a systemd nutné je. Vybírá se z 8 možností. Výsledek hlasování bude zveřejněn po 27. prosinci.

Ladislav Hagara | Komentářů: 20
včera 00:11 | Zajímavý článek

David Revoy, autor open source webového komiksu Pepper&Carrot, se rozhodl, že svůj komiks vydá také knižně a ve vlastní režii. Komiks již knižně vyšel ve francouzštině ve vydavatelství Glénat. David Revoy jej vydá v angličtině a použije pouze svobodný software. O své zkušenosti se dělí ve dvou příspěvcích na svém blogu. Z plánovaných dvou týdnů práce se staly dva měsíce. Vydání před Vánocemi se nestihne. Kontrolní výtisk má příliš jasné barvy, obrázky v knihách od Glénatu vypadají mnohem lépe, …

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
6.12. 20:44 | IT novinky

Mezinárodní konsorcium W3C (World Wide Web Consortium) vydalo verzi 1.0 základní specifikace WebAssembly a po HTML, CSS a JavaScriptu prohlásilo WebAssembly za čtvrtý oficiální jazyk pro web.

Ladislav Hagara | Komentářů: 11
6.12. 13:33 | Komunita

Hlasování o obrázku v okně O Inkscapu 1.0 pokračuje druhým kolem. Ze 124 obrázků postoupilo do finálního hlasování 5 s nejvíce hlasy. Výsledek hlasování bude zveřejněn po jeho ukončení, tj. po 15. prosinci.

Ladislav Hagara | Komentářů: 6
6.12. 02:11 | IT novinky

Společnost Purism představila mobilní telefon Librem 5 USA. Jedná se o telefon Librem 5 vyráběný v USA. Předobjednat jej lze za 1 999 dolarů. Librem 5 lze předobjednat za 699 dolarů.

Ladislav Hagara | Komentářů: 36
5.12. 22:22 | Nová verze

Příspěvek na blogu organizace Electronic Frontier Foundation (EFF) informuje, že Certbot, tj. oficiální klient certifikační autority Let’s Encrypt, dospěl do nové stabilní verze 1.0. Oficiálně tak byla ukončena beta fáze jeho vývoje. Certbot byl představen v květnu 2016.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
5.12. 15:55 | Zajímavý software

Mozilla vydala novou verzi 0.6 svobodného softwaru DeepSpeech pro převod řeči na text. Přehled novinek v příspěvku na blogu Mozilla Hacks.

Ladislav Hagara | Komentářů: 4
4.12. 17:33 | Zajímavý projekt

Dnes měl na YouTube premiéru krátký sci-fi film SKYWATCH. Colin Levy na něm strávil téměř 6 let. Pro vytvoření 3D grafiky byl vybrán Blender. Film byl z části financován z kampaně na Kickstarteru.

Ladislav Hagara | Komentářů: 3
4.12. 05:55 | Zajímavý software

Netflix uvolnil framework pro datovou vědu Metaflow jako open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí Apache 2.0.

Ladislav Hagara | Komentářů: 44
Jaké hodinky nosíte (nejčastěji)?
 (23%)
 (6%)
 (17%)
 (54%)
Celkem 518 hlasů
 Komentářů: 135, poslední 6.12. 20:54
Rozcestník

Reakce na článek mimojiné o MojeID na portálu ITBiz.cz

3.12.2010 21:02 | Přečteno: 1268× | ostatní

V sekci „Píšeme jinde“ jsem našel článek jménem „Aktuálně o startupech: konkurence pro Facebook a videopůjčovna s jedinou filmovou kopií“ autora jménem Vilém Heinz a rád bych se s vámi podělil o své dojmy. Zaměřím se pouze na jeho třetí část, která si vzala na mušku projekt MojeID sdružení CZ.NIC. Pro jistotu jsem se ještě podíval na hodinky, jestli není 1. dubna.

Aktuálně o startupech: ...

Dodnes jsem si myslel, že MojeID je projektem zájmového sdružení právnických osob jménem CZ.NIC.

Po přečtení článku nevím, jestli je tedy MojeID startup, tedy začínající firma, nebo jestli tím startupem je sdružené CZ.NIC, tedy správce domény .cz. Dokonce jsem si myslel, že je to šikovná doplňková služba ke stávajícímu registru domén a mimojiné i osob, které mají s těmi doménami něco společného.

Tento projekt byl uveden s celkem velkou sebedůvěrou, avšak je celkem nepoužitelný.

Velmi odvážné tvrzení od začátku. Takto silné tvrzení si do prvního odstavce článku jistě dovolí jen opravdový odborník. Pojďme se tedy podívat na jeho analýzu projektu MojeID.

Nejen, že nápad MojeID je celkem hloupý,

Jen málo odborníků si může s klidem dovolit říct o nějakém projektu, že je (jako celek) hloupý nápad, teď už začínám být opravdu napjatý.

protože jakmile se podaří hackerovi zlomit tento účet, rázem je na všech Vašich užívaných stránkách, pod Vaší identitou, kde je MojeID funkční

Začíná tedy zřejmým faktem, že prolomení autentizačního systému má dopad na všechny služby, které na něm závisí. Divím se, že nedoplnil i zřejmý fakt, že to platí i pro službu elektronické pošty, za předpokladu, že se používá jako náhradní autentizační prostředek, prostřednictvím kterého lze na mnoha službách změnit heslo.

Můžete namítnout, že v některých případech je takovéto riziko neúnosné (přístup k bance a další), ale držme se prosím autorova tvrzení, že je služba nepoužitelná a navíc je to hloupý nápad. Nepsal přece, že by byla nepoužitelná jen pro určitou třídu použití, psal to obecně, nebo ne?

tak také to, že je zde malá podpora oblíbených ochodů.

Jak se (navíc krátce po spuštění služby) pozná, že ta služba je od začátku hloupý nápad, podle počtu internetových obchodů? Pravda, internetové obchody jsou jednou z cílových skupin služby, ale stále ještě nevidím důvod, proč by nabídnutí takové služby měl být hloupý nápad. Snad nám to autor ve zbytku článku vyjasní.

Už jen to stačí pro to, aby se uživatelé dále nezabývali tímto projektem.

Uživatelé služby MojeID se zřejmě projektem už zabývali, jinak by se jimi nestali, budu tedy předpokládat, že autor měl na mysli obecně uživatele Internetu.

Uživatelé Internetu se službou budou zabývat přesně ve chvíli, kdy jim přinese nějaký užitek, tedy kdy jeden konkrétní web, na který se chtějí přihlašovat, bude místo vlastní autentizační služby používat MojeID či OpenID (zde můžou samozřejmě volit jiného poskytovatele), nebo kdy více webů bude nabízet MojeID či OpenID jako jednu z alternativ.

Dle mého portál MojeID nemá moc čím zaujmout,

Prvně nevidím důvod, proč by nemohl vzniknout další poskytovatel OpenID, který je navíc v některých ohledech důvěryhodnější než ti stávající. Druhá věc je, že CZ.NIC tak jako tak udržuje databázi osob a provádí jejich autentizaci. Doplnit zmíněné o veřejnou autentizační službu mi přijde víc než logické.

až na to, že je oproti OpenID český,

Tady autor připravil první opravdu velkou ránu naší důvěře v jeho znalost. Očividně srovnává MojeID a OpenID jako rovnocenné partnery, alternativy. Skromně si ho tedy dovolím doplnit. OpenID je internetová protokol (obecná internetová služba), zatímco MojeID je její konkrétní instancí, tedy konkrétní internetovou službou provozovanou sdružením CZ.NIC.

České zázemí a zvláště zázemí organizace, na které závisí fungování českých domén (myšleno subdomén .cz), je podle mě (narozdíl od autora) velkým bonusem pro uživatele OpenID, bez ohledu na specifické vlastnosti MojeID.

a tak může nabídnout pár českých netových „krámků“.

Co MojeID může nabídnout registrovaným uživatelům, je otázka toho, kdo z provozovatelů webových aplikací bude chtít MojeID či OpenID používat. V případě MojeID je jakákoli odpověď na otázku předčasná. OpenID jako takové se už na mnoha portálech ujalo, i když to zatím ještě není denní chleba a těžko říct, jak to vlastně dopadne.

Je tady taky k zvážení, zda nechci mít všude jiná hesla, také kvůli tomu, abych se mohl lépe chránit.

Zde autor alespoň na chvilku opouští ostrou rétoriku a dokonce vybízí ke zvážení, tedy přemýšlení.

Pokud bych se zamýšlel já osobně, tak odpovím, že samozřejmě nechci. Nebudu si je všechny pamatovat a klíčenka, ať už v podobě textového souboru nebo aplikace s databází podle mě nenahrazuje autentizační službu. MojeID či obecné OpenID mi udržování hesel ulehčí a navíc věřím tomu, že časem umožní i bezpečnější přihlašování na portálech, kde by ho jinak nikdy nezavedli. Ale to je pouze moje představa.

Tím samozřejmě neříkám, že chci mít pouze jedno heslo nebo jednu autentizační službu na všechno. Počítám s tím, že dveře od bytu budu i nadále otevírat klíčem, a že se s bankou dohodnu na rozumném způsobu (nejlépe vícestupňové) autentizace stejně jako tomu bylo před vznikem MojeID.

Jak už jsem naznačoval, MojeID není Pentagon

To jistě není.

a tak uživatelé nemůžou počítač s nedobytelnou pevností.

Uteklé slovo autorovi nevyčítám, stejně jako podivný tvar slova. Nicméně to, jestli je počítač (a tím i aktivně používané autentizační údaje) napadnutelný nebo ne, je nezávislé na použití či nepoužití služby MojeID.

Můj názor:

Respektuju, že autor má svůj názor, ale přesto se budu zabívat i jím, vzhledem k tomu, že je součástí článku.

Zajímavý leč okopírovaný nápad, ...

MojeID je kopií OpenID asi tak, jako je Gmail kopií e-mailu či Jabbim kopií XMPP (dosaďte si své vlastní oblíbené služby). Autor vychází z chyby, která už je výše popsaná, tedy že považuje MojeID a OpenID za entity stejného typu.

Nápad nemusí být nový, ale hlavně musí donášet něco navíc, něco inovativního co přitáhne nové uživatele, jinak se jen vyhazují peníze z okna, na realizace tohoto projektu.

Naštěstí jsem přesvědčen, že MojeID dané podmínky splňuje, rozhazování peněz sdružení CZ.NIC mě tedy vrásky nedělá.

a s tímto slabým základem, který MojeID předvedlo a s dosti slabou ukázkou funkce, je tento projekt pasován do škatulky průměrných aplikací, kterých je na internetu přemnoho.

K tomu snad lze jen... děkuju sdružení CZ.NIC a všem lidem, kteří se na tvorbě MojeID podíleli, stejně jako těm, kteří se podíleli na tvorbě OpenID a vyjadřuju jim svou úctu a důvěru v jejich práci.

Autora článku, pana Viléma Heinze, naopak prosím, aby si před napsáním článku zjišťoval základní fakta a vyjádření svého negativního názoru na nějaký projekt zasadil příště do faktograficky správného článku.

Redakci ITBiz.cz tímto žádám, aby věnovala více pozornosti kontrole článků, když už jsou odkazovány z mého oblíbeného portálu Abclinuxu.cz.

       

Hodnocení: 87 %

        špatnédobré        

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

brk avatar 4.12.2010 08:16 brk | skóre: 29 | blog: broukoviny
Rozbalit Rozbalit vše Re: Reakce na článek mimojiné o MojeID na portálu ITBiz.cz
Můžu se zeptat, co je na ITBiz.cz portálového? Já vidím jen obyčejný web.
USE="-qt -kde"
pavlix avatar 4.12.2010 13:22 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
Rozbalit Rozbalit vše Re: Reakce na článek mimojiné o MojeID na portálu ITBiz.cz
Nějak jsem si zvykl zpravodajské servery taky označovat slovem portál, možná je to špatně, ale v tom případě byses měl nejdřív pustit do odkazu na Abclinuxu nahoře, třetí zprava, "Portál" (neboli informace o Abclinuxu samotném), a až to bude opraveno, tak se teprv pustit do mého bezvýznamného článku v blogu.
Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
Grunt avatar 4.12.2010 10:45 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
Rozbalit Rozbalit vše Re: Reakce na článek mimojiné o MojeID na portálu ITBiz.cz
Velmi jednoduché pravidlo: Nečíst, nevztekat se, nezvedat si krevní tlak. ITBiz beru jen jako takové nutné zlo, staršího bratra Abíčka nutného pro život. Jen mě štve, že mu krade Ábíčku některé zprávičky, které vyloženě patří sem a tam jenom zapadnou prachem, ale když už se mi tam omylem podaří zabloudit, tak se na to strašně rychle snažím zapomenout abych v noci mohl zaspat.
Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
Grunt avatar 4.12.2010 10:46 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
Rozbalit Rozbalit vše Re: Reakce na článek mimojiné o MojeID na portálu ITBiz.cz
Ale asi to někdo musí číst, když existují, takže to tak rád nechám.
Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
AsciiWolf avatar 4.12.2010 12:13 AsciiWolf | skóre: 39 | blog: Blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Reakce na článek mimojiné o MojeID na portálu ITBiz.cz

Proč vztekat? Já se u toho článku po ránu hezky zasmál a zlepšil si náladu. :-D

Je vidět, že rčení "dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost" je opravdu platné a pan Vilém Heinz je toho zářným příkladem. ;-)

Grunt avatar 4.12.2010 12:21 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
Rozbalit Rozbalit vše Re: Reakce na článek mimojiné o MojeID na portálu ITBiz.cz
Proč vztekat?
No nepřišlo mi to, že by se pavlix zrovna bavil.
Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
pavlix avatar 4.12.2010 13:15 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
Rozbalit Rozbalit vše Re: Reakce na článek mimojiné o MojeID na portálu ITBiz.cz
No nepřišlo mi to, že by se pavlix zrovna bavil.
Grunte, většina mého článku byla protkaná takovým jemným humorem :). Kdybych se vztekal, vypadá to jinak (najdi si v mých blogových zápiscích ten o Jabbim, tam jsem se trochu vztekal, i když taky s humorem).

Tady se o vzteku nedá mluvit vůbec, spíš naopak, článek mě svým způsobem potěšil, protože jsem už dlouho chtěl napsat o OpenID, ale neměl jsem žádnou inspiraci. Tohle byla inspirace víc než dostatečná.

Jinak... mě baví psát, jinak bych to nedělal a max bych napsal velmi krátký komentář.
Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
Grunt avatar 4.12.2010 13:20 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
Rozbalit Rozbalit vše Re: Reakce na článek mimojiné o MojeID na portálu ITBiz.cz
Dobře, tak mám asi prostě jen zavedenou nekompatibilní verzi humoru.
Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
pavlix avatar 4.12.2010 13:23 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
Rozbalit Rozbalit vše Re: Reakce na článek mimojiné o MojeID na portálu ITBiz.cz
To jsi měl vždycky :). Podívej, kdybych se měl vztekat kvůli každému nesmyslu, který si kde přečtu, asi už by mě zavřeli do Bohnic.
Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
pavlix avatar 4.12.2010 13:19 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
Rozbalit Rozbalit vše Re: Reakce na článek mimojiné o MojeID na portálu ITBiz.cz
Velmi jednoduché pravidlo: Nečíst
Proč ne?
nevztekat se, nezvedat si krevní tlak.
Toho se držím, mimo zápalu při psaní čehokoliv se můj krevní tlak příliš nepohnul.
ITBiz beru jen jako takové nutné zlo, staršího bratra Abíčka nutného pro život.
Fajn, ale je odkazované z Abclinuxu.

Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
4.12.2010 15:13 trekker.dk | skóre: 71
Rozbalit Rozbalit vše Re: Reakce na článek mimojiné o MojeID na portálu ITBiz.cz
Jen mě štve, že mu krade Ábíčku některé zprávičky, které vyloženě patří sem a tam jenom zapadnou prachem
+1
Quando omni flunkus moritati
Fluttershy, yay! avatar 4.12.2010 14:53 Fluttershy, yay! | skóre: 85 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Reakce na článek mimojiné o MojeID na portálu ITBiz.cz
Díky za další důkaz toho, že ITBiz je žumpa.
pavlix avatar 4.12.2010 15:55 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
Rozbalit Rozbalit vše Re: Reakce na článek mimojiné o MojeID na portálu ITBiz.cz
Není zač :).
Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
4.12.2010 19:45 jekub
Rozbalit Rozbalit vše Re: Reakce na článek mimojiné o MojeID na portálu ITBiz.cz
další důkaz

i kuš ty brebto. důkaz?
belisarivs avatar 4.12.2010 23:33 belisarivs | skóre: 22 | blog: Psychobláboly
Rozbalit Rozbalit vše Re: Reakce na článek mimojiné o MojeID na portálu ITBiz.cz
Mne se libilo, jak toho OLOListe udelali MojeIDDQD. :-D
IRC is just multiplayer notepad.
14.12.2010 23:05 Jan Starosta
Rozbalit Rozbalit vše Re: Reakce na článek mimojiné o MojeID na portálu ITBiz.cz
Mimochodem, dneska začalo dalších 3000 eshopů podporovat mojeID. To ukazuje, že podpora ze strany eshopů by byla.
pavlix avatar 16.12.2010 23:24 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
Rozbalit Rozbalit vše Re: Reakce na článek mimojiné o MojeID na portálu ITBiz.cz
No to je výborná zpráva :). Budu rád, když se objeví i pod článkem, na který jsem reagoval.
Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.